V»OR H Vit OU W D e convocatie van afd. Schouwen van de Ned. Bond v. Plattelands vrouwen hield een uitnodiging in voor een exkursie naar de boerderij van de familie Kuiper-Delst in Zonnemaire. We zouden daar een de monstratie van weven, spinnen en snelknopen van schapenwol bijwonen en een kijkje kunnen nemen in de schuren. G, N, R ond de kerstdagen maakten we een 3-weekse reis naar Opper Volta om eens te bekijken hoe onze dochter en schoonzooh daar leven en werken. Je hebt van te voren over zo'n afrikaans land gelezen en uit brieven en foto's heb je je er een voorstelling van gemaakt. Toch blijkt die wel wat af te wijken, want je komt voor je gevoel letterlijk en figuurlijk in een andere wereld. Plattelandsvrouwen op ekskursie H, H et P.b. doet alles op de klok. Dat moet ook, dus de volgende spreek ster draaft al weer op: politieke scholing. Het is belangrijk dat vrou wen zich met politiek bemoeien. Het is genoteerd! Volgend onderdeel: de kreativiteit. Hier is meer te kijken, dan te zeggen. Maar er valt wel te handelen, want zo'n kursus is leuk voor de afdelingen, zeker als er veel doeners onder zitten. Veel zon over maar haast geen regen meer. D, D( R< Verkoop je handel Opper Volta: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Ceersdijk. Op een mooie wintermiddag ging het door de nog kale polders naar het bewuste adres. Van alle kanten kwamen de dames hier bij elkaar. - et echtpaar Kuiper stond ons al op te wachten voor de rondleiding op hun bedrijf. De grote groep (52 da mes) werd in tweeën gesplitst en zó ging onze groep het eerst met de heer Kuiper naar de schuur. De akker bouw is de voornaamste pijler van het bedrijf, maar daar was het be zoek niet om begonnen. Dat ging om de leverancier van het produkt, waar mevrouw Kuiper haar ambitie in uitleeft: het schaap. De heer Kuiper bleek een makkelijk prater te zijn en wist ons op prettige manier duidelijk te maken wat er bij de stamboekfok- breekt de extra drukte van de lam- mertijd aan. In deze periode is de boer weinig nachtrust gegund en be wijst de babyfoon goede diensten. Een lijntje tussen de stal en de slaapkamer houdt de familie op de hoogte hoe de toestand in de kraam kamer is. De heer Kuiper heeft ons het gebeuren van een geboorte dui delijk en uitgebreid verteld en hieruit blijkt dat er veel geduld en kennis van zaken komen kijken om alles goed te laten verlopen. Als blijkt dat de hand van de boer te groot is om het lammetje te halen, komt de fij nere hand van de dochter er soms aan te pas. De lammeren worden kritisch bekeken en de "prima don na's" worden voorbestemd voor de fokkerij. Na dexe explikatie weten we het een en ander van de scha penfokkerij af. We zijn weer wijzer geworden! O m te handelen heb je twee soorten mensen nodig. Kopers en han delaren. Voor de handelaren is het zaak hun spullen zo goed mogelijk te etaleren en aan te prijzen. De kopers moeten nuchter blijven. Prijsbe wust kijken wat ze nodig hebben. Zo ongeveer zei mevrouw Middelkoop het in haar openingswoord op de kaderdag voor afdelingsbesturen met kommissies en P.B. Het Prov. Bestuur van de bond van plattelandsvrouwen Noord Brabant had de afd. besturen, kommissies en huishoudelijke voorlichting uitge nodigd om op 17 februari in "Zidewinde" te komen handelen. kerij komt kijken. Deze fokkerij was als liefhebberij begonnen met enkele schapen en nu lopen er zo'n 60 stuks rond. De ooien liepen nog buiten en komen 14 dagen voor de lammerda- tum (begin maart) naar binnen. Wel hebben we kennis gemaakt met drie rammen, die voor het nageslacht moeten zorgen. Het werd ons duide lijk hoe goed alles geregistreerd moet worden, om te voorkomen dat een ooi door de verkeerde ram gedekt wordt, waardoor inteelt zou ont staan. Het zijn zaken, waar je als niet-boerin eigenlijk niet bij stilstaat. Als de ooien binnenkomen, dan a ongeveer een uur wisselden de groepen en werden wij het domein van mevrouw Kuiper binnen gela ten. Dat domein bleek zich te bevin den op de bovenverdieping van het woonhuis. Echt een omgeving waar vrouwen zich direkt thuis voelen. Heerlijk grasduinen tussen ontelbare knotten, bollen, strengen en klossen wol in alle mogelijke kleuren en soorten. Hier werd ook alle informa tie gegeven over weven, spinnen, knopen en over toestellen die daar voor nodig zijn. Er stonden spinne wielen, waar je maar zo achter kon gaan zitten om een poging te wagen een goede draad te spinnen. Gerou tineerde dames gaven demonstraties. Tussendoor werden we allen nog van koffie en koek voorzien door een dochter des huizes. Het moet heerlijk zijn voor mevrouw Kuiper, dat een hobby (handwerken in 't algemeen) tot zoiets kan uit groeien. Het is vroeger begonnen met het volgen van een schriftelijke kursus handwerken. Dit leverde de bevoegdheid op handwerkles te ge ven op de lagere school. Met heel veel plezier heeft zij dit werk gedaan. Naderhand deed de gelegenheid zich voor een weefkursus te volgen op de Volkshogeschool "de Oude Hof' in Bergen. En toen werd het weven!! Voor weven is wol nodig en ik denk dat in die periode de schapen geko men zijn om vachten te leveren om te spinnen. En toen was het hek van de dam en breidde het zich uit tot wat het nu is. Er moest nog wel even een textielbrevet gehaald worden omdat er ook (fabrieks)wol verkocht ging worden, maar dit leverde geen be zwaar op. Er worden nu regelmatig kursussen gegeven en er is gelegenheid voor exkursie's. We namen na een geslaagde middag afscheid van een enthousiast echt paar, wat elkaar aanvult, waar dat nodig is. Als er hulp nodig is in de stal of 's zomers op de akker dan is de kursusleidster boerin en deze middag was de boer exkursieleider voor een groep plattelandsvrouwen. Prettig als je op deze manier de werkzaamheden in huis en bedrijf samen kunt kombi- neren. R. Mouthaan-Mantel ezellig met tuinparasols boven de kramen hebben de kommissies hun waren uitgestald. De handwerk - kommissie als grootste handelaar, maar ook de agrarische kommissie begint z'n toontje mee te blazen met "Houd het groen". Allereerst de handwerken. Er is een nieuwe tech niek, terwijl men ook op oude tech nieken vrolijk kan doorborduren, letterlijk en figuurlijk. Blijven streven naar het nieuwe, zonder het oude te vergeten. De agrarische kommissie heeft naast de kursussen voor boerinnen en tuindersvrouwen een nieuw projekt "de boer - uw buurman". De afde lingen, die met dit projekt willen be ginnen kunnen terecht bij mevrouw Bom-Broere. Reizen plannen en zien te verkopen is de taak van de inter nationale kommissie. Men kan een dag mee naar Brugge, kosten 62,— p.p. Ook wordt er gefietst. Dit jaar in de prov. Zeeland, van 1 - 5 juni. Die handel is erg beperkt, want er is maar één plaats meer open. De huishou delijke voorlichting wil wel graag handelen met de plattelandsvrou wen. Deze zijn echter een beetje te vlug. De programmaboekjes voor '81-'82 zijn nog niet klaar. De H.V.P. kan ons wel meedelen dat er een nieuwe docente naaien is gekomen. Ook een kursus "anders eten" is nieuw. De perskommissie heeft ook niet zoveel handel. Het is de halve pagina "Voor de vrouw" in het Z.L.M.-blad. Maar is er copy, stuur het dan naar één van de perskom- missieleden. In ons standje zag het er toch wel gezellig uit met de kranten, dan met een rode, dan met een groene kop. De commissie "Vrouw" laat ook van zich horen. Ze stimuleren ons besef van verantwoordelijkheid voor el kaar als vrouwen in onze bond. De diskussie- en boekenklubleidster zijn er ieder met hun eigen handel. Ondertussen hebben we koffie ge dronken met een koekje uit de agra rische stand. Koekjes van eigen deeg. Tarwe zo uit de combine, geschoond, gemalen en gebuild. Ze smaken heer lijk. Een welkome onderbreking bij de vele informatie die over je uitges tort wordt. Ook krijg je dan even de gelegenheid om bij andere afdelin gen te horen, hoe die het een en an der organiseren en te overleggen of we iets samen kunnen doen. Als laatste in de rij komt het p.b. zelf aan bod. De winterkompetitie. Een pop, een poezie versje, een sieraad. Het moet voor maart ingeleverd worden. Ook de sekretaresse vraagt in te leveren. Geen geld, wel de witte papieren en de verandering van adressen. Dan zijn er de data: 10 maart boerinnendag met "Als je met een boer trouwt" 31 maart een themadag in het teken van de gehandicapten 6 mei kringbijeenkomsten door de hele provincie op dezelfde dag. Zitten we in de knoei met subsidie aanvragen, dan kunnen we altijd mej. van Opheusden bellen (tel. 013-351535). Dan is er soep. We praten nog even na, informeren hier en daar, schrij ven nog vlug iets in onze agenda's en huistoe. We gaan naar huis met het gevoel dat je je tijd goed besteed hebt. Sien Overbeeke Toen we pas wisten, dat ze daar voor twee jaar heem zouden gaan, las ik in een blad over ontwikkelingshulp 't volgende: "Toen de Schepper aan Boven Volta toe was had hij nog een heleboel zon en hitte over, maar de hoeveelheid regen die hij te vergeven had was bijna op. Zo ontstond vlak onder de Sahara een stoffig dor ongemeen arm land, waar eigenlijk niets is". En daarmee is het wel goed getypeerd. Alle problemen die het land kent - en dat zijn er vele - hebben te maken met watergebrek. Wij kwamen er wel in de beste tijd van het jaar. De droge tijd duurt zo'n 7 maanden, van oktober tot mei. Ze hadden dus toen nog 4 droge maanden voor de boeg. 't Land was nog niet zo verschrikkelijk kaal, wel droog, maar overal nog wel groene struiken en bomen. Er was nog dor gras en de stengels van gierst en sorghun waren nog op het land. Dat alles wordt geleidelijk aan door het vee opgegeten. 2vo rond de kerstdagen liep de temp. overdag op tot 30-35 graden, voor ons een heerlijke temperatuur, 's Nachts daalde de temp. tot 15 graden en de plaatselijke bevolking vind dat erg koud. Nu in februari meet men weer al 40 graden en als dan straks de regentijd komt is het een erg afmattend klimaat. 't Land is erg arm. Zeker 85% van de bevolking moet leven van het kleine beetje dat de landbouw voortbreftgt. Er zijn geen mineralen, weinig in dustrie, geen aanvoerhaven, dus ho ge transportkosten voor alle invoer. De werkeloosheid is groot en veel jonge mensen werken als gastarbei ders in Ivoorkust. Met de groeiende bevolking groeien ook de proble men. Als de regentijd begint is het voor de hele familie erg druk. Ieder een, mannen, vrouwen, kinderen en bejaarden helpen dan mee om het land te bewerkën. Dat gebeurt voor koop. Mannen en vrouwen lopen re delijk goed gekleed, kinderen dragen tot op de draad versleten kleren. De wegen zijn er uitermate slecht. Er zijn slechts enkele goed geasfalteerde wegen, de rest is wel verhard maar vol net kuilen. In de dorpen zijn het onverharde wegen, zodat alles erg stoffig is. 't Overgrote deel van de bevolking woont in familieverband bij elkaar. In een ommuurde cour staan de kleine huisjes die door de verschil lende gezinnen bewoond worden. De huisjes zijn van gedroogde klei, zelf gebakken stenen, grijsbruin van kleur en meestal met een rieten dak bedekking. namelijk met de daba, een soort hak. Daarom heeft men ook niet zoveel hinder van de bomen en struiken die overal in het land verspreid staan. Als er na 't zaaien niet weer snel re gen valt, moet het soms opnieuw ge daan worden, omdat het zaad niet kan kiemen. I„ die tijd kun je beter niet ziek worden, want niemand van de fami lie heeft dan tijd om mee te gaan naar het ziekenhuis om voor je te zorgen. In de weinige ziekenhuizen verzorgt de verpleger enkel de medi sche kant (verbinden, medicijnen) en de familie zorgt voor koken, wassen en schoonmaken. Ode weer door watergebrek zijn de hygiënische toestanden er niet zo best en komen er veel ziektes voor. Natuurlijk ook door de slechte voe ding en door de vele muggen die er in de regentijd zijn. e dagelijkse maaltijd (soms maar 1 per dag) bestaat uit een dikke meelpap van gierst of sorghum en daarbij een saus, meestal zonder vlees, gemaakt van groenten en kruiden, b.v. uien en groene pepers. Maar eeT het zo ver is hebben de vrouwen al een heleboel werk verzet. Ze stampen eerst de kolven, daarna zie je ze op de straat het graan wan nen. Ik weet niet of ze het daarna weer zelf stampen, want er zijn ook maalderijen. Het water wordt ook door de vrouwen gehaald. Soms moeten ze grote afstanden lopen eer ze bij een waterput zijn. Ze dragen het, evenals alle andere dingen, in grote kruiken op het hoofd. Ook wordt het water wel In vaten aange voerd uit de stuwmeren. Iedereen kookt buiten op houtvuurtjes. Jon gens en mannen halen op de fiets of met een ezelkarretje het hout uit het Tussen de stoffige wegen stond nu nog wat dor gras veld. Helaas werkt dit de ontbossing erg in de hand, wat ook weer de no dige problemen meebrengt. -ond de stuwmeren is irrigatie mogelijk en daar zie je dan ook mooie groentetuinen liggen. De vrouwen hebben hun eigen veldjes om groenten en kruiden te kweken, die ze dan weer op de markt kunnen verkopen. Op de grotere markten is alles te koop, zelfs vlees, zo in de open lucht, met de gieren boven de slachthak Hoe noordelijker men komt hoe minder verse groenten en zeker geen fruit. Er zijn heel weinig winkels, dus praktisch alles is straat en markthandel. Je vraagt je wel af, wie wat van wie koopt. Het lijkt me dat het meer ruilhandel is. Textiel is ook op alle markten te 'it zijn zo maar wat indrukken, want de ruimte is te beperkt om over allerlei dingen te vertellen. Maar wat toch wel het meeste indruk maakt is de vriendelijkheid, de har telijkheid en eerlijkheid van de be volking, zeker ook ten opzichte van de blanken. Iedereen begroet je op straat met een handdruk en informeert uitgebreid naar de familie en de gezondheid. De officiële taal is het frans, de landstaal het moree. Het is heel jammer datje maar erg beperkt met de mensen kunt praten. Ontwikkelingsprojekten zijn er wel op elk gebied, maar de ontwikkeling kan slechts met hele kleine stapjes gemaakt worden. Soms lijkt het meer op het tegenhouden van het achter uitgaan, dan dat er vooruitgang ge boekt wordt. Toch heb ik de indruk dat de ongeveer 400 nederlanders en vele andere buitenlanders er met veel genoegen werken. LJ. de R.-v. M. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21