Relatie Landbouw - Natuurbehoud stap terug? Glastuinbouw wijst extra verhoging gasprijs af V orige week is er in Utrecht een symposium gehouden die de naam meekreeg "De Groene Ruimte". Dit sympo sium was georganiseerd door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten samen met de Stichting Natuur en Milieu. Blijkbaar was een van de doelstellingen van deze bijeenkomst te bezien of er meer toenadering moge lijk is tussen landbouw en de organisaties voor milieu en natuurbehoud. Dat zal dan ook de reden zijn geweest van de uitnodigingen die wij als landbouworganisaties hebben gekregen. D e belangstelling voor deze dag was overweldigend. De kongreszaal was propvol en dat betekent meer dan 1 100 mensen. Opvallend was het dat er bijzonder veel jonge ren aanwezig waren. Met het signaleren van dit feit alleen denk ik dat wij niet mogen volstaan. Het betekent ge woon dat vooral bij veel jongeren de belangstelling groot is voor wat er in de natuur - in de open ruimte - gebeurt, en hoe de mens in deze open ruimte leeft en werkt. In de open ruimte waarin de land- en tuinbouw een belangrijke rol speelt. J e loopt dan met deze twijfels rond. Om daaruit te komen informeer je bij anderen waarvan je kan verwachten dat zij objektief kunnen oordelen. Je leest de inleidingen nog eens kritisch door en je leest de verslagen in de verschil lende kranten. En dan blijkt het niet eens zo verwonderlijk dat je in verwarring bent gebracht. Dit kongres was on voldoende vanuit verschillende invalshoeken georgani seerd en teveel eenzijdig gericht op het milieu- en na tuurbehoud. zuidelijke landbouw maatschappij Eenzijdig Stromingen Vanuit; de Z.L.M. gezien Decentralisatie Rijkstaken Resolutie z VRIJDAG 13 MAART 1981 68e JAARGANG NO. 3573 land- en tuinbouwblad Uit de slotbeschouwing van prof. A.J. Wiggers, alg. di- rekteur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, bleek dat de bedoeling van deze dag was geweest de proble men met betrekking tot het natuur- en milieubehoud nuchter en zakelijk te bespreken en vanuit verschillende invulshoeken te benaderen. Deze benadering van prof. Wiggers heeft mij wel in verwarring gebracht. Loop je vanuit de landbouw zo met oogkleppen op, ben je inder daad zo eenzijdig bezig dat je niet meer in staat bent om een objektieve konklusie te trekken uit wat er door de vijf sprekers naar voren was gebracht? Alleen prof. dr. de Hoogh heeft het ekonomisch per- spektief en de problemen van de landbouw belicht. Zo zijn o.a. niet de technische ontwikkelingen die er in de landbouw onontkoombaar hebben plaatsgevonden aan de orde geweest. De heer Algra is er blijkbaar vanuit gegaan dat het in Nederland mogelijk is een ander beleid te voeren dan in de ons omringende landen en men voorbij kan gaan aan ontwikkelingen die er mondiaal plaatsvinden. Maar ook dat boeren wel bereid zullen zijn de klok stil te zetten of terug te gaan naar de tijd van de trekschuit. Teveel is er verwijtend de vinger opgeheven naar de landbouw als veroorzaker van de teruggang van natuur en milieu. Teruggang'van natuur en milieu die enorme vormen hebben aangenomen zoals wij dat uit het betoog van prof. Sonneveld aangehoord hebben. Wij, van onze kant vragen ons af of de verstoring van de flora en fauna niet meer wordt veroorzaakt doordat wij tn een klein landje wonen met meer dan 13 miljoen mensen. Een klein landje, wat door een sterke industrialisatie, de aanwezigheid van de gasbel en een hoogwaardige land bouw te maken heeft met een zeer hoog welvaartspeil. En wie wil daarop inleveren? Vragen als: "door wie worden stiltegebieden verstoord" of "wie is de grootste veroor zaker van de verlaging van de waterstand?" werden zeer eenzijdig benaderd. Teleurgesteld over deze dag. Ja, maar direkt wel aan toevoegend dat wij ondanks alle kritiek die op deze dag over de landbouw is uitgestort wij het hoofd niet zullen buigen. Daar is ook geen reden toe! Wel moeten wij willen erkennen dat er stromingen in onze samenleving zijn waarmee wij rekening dienen te houden. Maar dat geldt ook omgekeerd voor natuur- en milieuorganisaties. I n een eerder kommentaar heb ik een opmerking van de direkteur-generaal Otto aangehaald n.l. dat wij als land bouw meer zelf initiatieven zullen moeten nemen en ons niet moeten beperken tot wat achterhoedegevechten. Jammer is het dat dat op het symposium Landinrichting geen inbreng heeft gehad. Dat had deze dag zeker voor de landbouw meer geloofwaardig gemaakt. Te weinig wordt naar mijn mening erkend dat bij Landinrichting Grond- en Bosbeheer een grote mate van deskundigheid aanwezig is als het gaat om de inrichting van de open ruimte en de bossen en het onderhoud daarvan. Teveel versnippering vindt er plaats, te veel mensen zijn op meer of minder deskundige wijze bezig een beleid te voeren wat onvoldoende afgestemd is op de verschillende be langen. Deze zorg onzerzijds is op het symposium alleen maar groter geworden! 0 pvallend is het ook dat in de diskussie die er op gang is De glastuinbouw neemt geen genoegen met een extra aardgas prijsverhoging per 1 april a.s. Men vraagt van de regering een beleid, waarin deze sektor rechtop kan blijven staan. Daartoe zal ondermeer een ontkoppeling van de olie- en gasprijzen plaats moeten vinden. Het huidige beleid zet het bestaan van vele tuin bouwbedrijven op de tocht, en in de gezinnen van de tuinders en hun medewerkers ontstaan grote spanningen. Dit alles werd vorige week vrijdag in de Aalsmeerse bloemenvei ling op indringende wijze naar voren gebracht. Vele duizenden tuinders uit het hele land waren daar voor een massale demon stratie bijeengekomen. Er heerste een grimmige stemming tij dens deze avond. De druk van de Gasunie om de gasprijs op korte termijn nog extra te verhogen, buiten het lopende kontrakt om, heeft grote onrust veroorzaakt en heeft mede geleid tot de demonstratieve bijeenkomst. Men ziet hierin een aanslag op het voortbestaan van de bedrijven. De zeer massale opkomst - ruim 8000 tuinders, waaronder opvallend veel jongeren - onderstreepte de eensge zindheid in de sektor over het afwijzen van een dergelijke prijs verhoging. Aan het eind van de avond werd door de tuinders een resolutie aangenomen, die is verstuurd aan o.m. de minister-president, verschillende ministers, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en verschillende betrokkenen in land- en tuinbouw. In de resolu tie wordt de problematiek van de gasprijsverhoging nog eens uiteengezet en vraagt de Nederlandse glastuinbouw een reële kans om te overleven. Landbouwschapsvoorzitter ir. David Lu- teijn nam de resolutie in ontvangst. Hij zei daarbij dat de tuin bouw op indringende wijze z"n eisen naar voren had gebracht. Hij beschouwde dit als een steun in de rug bij de komende onder handelingen, die volgens hem heel zwaar kunnen worden. Een overzicht van de propvolle zaak met op de achtergrond spandoeken met teksten die voor zich spreken. over de mogelijkheden van decentralisatie op het gebied van natuur-en landschapsbehoud Landinrichting, Grond en Bosbeheer nauwelijks genoemd worden. Een waarschuwing is zeker op zijn plaats dat men met een decentralisatie niet te ver mag gaan. Wanneer te veel taken en beslissingen overgelaten moeten worden aan gemeentes houdt dit het gevaar in dat het ontbreekt aan deskundigheid en dat het beleid teveel in de regionale politieke sfeer terecht komt. Het gevaar is dan groot dat het beleid onvoldoende afgestemd wordt op het alge meen belang en op de omgeving die zich verder uitstrekt dan de betreffende gemeentegrenzen. I k kom daarbij weer terug bij de Landinrichtingsdienst. Vooral op provinciaal nivo moet de kennis die daar aan wezig is dienst doen als adviesorgaan naar het Provinciaal bestuur en naar de verschillende belangenorganisaties, zowel als het gaat om het uitzetten van beleidslijnen als bij de uitvoering van het onderhoud in reservaatsgebieden en beheersgebieden. Een goede centrale koördinatie van de dienst Landinrich ting, Grond- en Bosbeheer is daarbij noodzakelijk. Vooral als het gaat om het beleid wat ingevoerd wordt vanuit de drie verschillende ministeries Volksgezondheid en Mi lieu-Kuituur, Rekreatie en Maatschappelijk werk- en Landbouw. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1