RJ. ZUID G 0p vakantie? Ga met uw eigen organisaties! JUWEEL 1981 IN 'T FORT BERGEN OP ZOOM Van de redaktie: Demonstraties goedgekeurde hengsten in Zeeland uit de p.j.z.-agenda Grote avond Sprang-Capelle Derde P.J.Z.-krant mét naam VOLLEYBAL- UITSLAGEN AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1981 A.s. zaterdagavond: Juweel 1981 14 maant kabaret toneel HUISHOUDKUNDE BLIJFT IN LHN0 4 redaktie: Harrie Wiiermarsl Vorige week hebben jullie misschien tevergeefs gezocht naar een P J.Z.-rubriek. Dat kan kloppen. In overleg met het Z.AJ.K. hadden we besloten de hele pagina te wijden aan een verslag van de avond over kernenergie. De lengte hiervan was zodanig dat alle andere stukjes moesten wijken. Vandaar toen geen agenda, mededelingen over aktiviteiten e.d. Deze week echter weer allerlei informatie over het doen en laten van de P.J.Z. zowel provinciaal als in de afdelin gen. 13 maart: P.J.Z. Noord- en Zuid-Be veland: Dropping P.J.Z. - Fijnaart: Denk- en doe- avond in "de Schakel" te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur 14 maart: P.J.Z. - JUWEEL P.J.Z. - Bladel: Grote avond in zaal van Gompel in Bergeyk 15 maart: afdeling Schouwen-Dui- veland: Schaatsen in Rotterdam. In formatie bij Tonny de Bie, 01112 - 1248 17 maart: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. Vergadering van de vormingskom missie bij Dicky van Wijck 18 maart: vergadering van de toneel- jury in dè Caisson te Kapelle 20 maart: afdeling Sprang-Capelle: Grote Avond 21 maart: afdeling Zevenbergen: Bowlen in Breda. Vertrek om 19.30 uur vanaf de Markt. 24 maart: 3 C.J.O. - vergadering in de Caisson te Kapelle 28/29 maart: afdeling Bladel: Le denweekend in Valkenswaard. In verband met familieomstandig heden kon de eerder geplande to neelavond van de afdeling Sprang- Capelle niet doorgaan. Daarom or ganiseren wij nu op 20 maart aan staande onze grote feestavond met het toneelstuk "Rare kostgangers". Deze feestavond wordt gehouden in Zidewinde te Sprang-Ca.pelle en be gint om 20.00 uur. Leden en donateurs hebben gratis toegang. Niet-leden betalen 5,— P.J.Z. Sprang-Capelle Deze week verschijnt het derde nummer van de P.J.Z.-krant. De re daktie is er opnieuw in geslaagd een blad te produceren vol informatie voor de P.J.Z.leden. Nadat de eerste twee nummers het zonder een naam hadden moeten doen heeft de re daktie uit de ingestuurde ideeën ge kozen voor de naam "de P.J. Gazet". In de P.J. Gazet deze keer o.a. een verslag van de laatstgehouden be stuursvergadering, nieuws van de P.J.G.N., de Z.A.J.K.-rubriek, ver slag van een afdelingsaktiviteit en nog vele andere zaken. Wie interesse heeft om het blad eens te lezen maar geen lid is van de P.J.Z. kan deze op aanvraag toegestuurd krijgen. Een telefoontje naar het P.J.Z.-sekreta- riaat is voldoende. Tel. 01100 - 21010 1st. 25. De afdeling Tholen/St.-Philipsland organiseerde zondag 8 maart j.l. een volleybaltoernooi. Een groot aantal volleybalteams van de diverse plat telandsjongeren organisaties namen hièraan deel. De wedstrijden werden gespeeld in de sporthal te Steenber gen. De uitslagen: Heren: 1. K.P.J. Dinteloord, 2. K.P.J. Steenbergen, 3. PJ.Z.Tholen. Dames: 1. P.J.Z. Tholen, 2. P.J.Z. Schouwerf-Duiveland, 3. K.P.J. Steenbergen. Ook in Agrarisch Nederland begint zich de traditie te vestigen om jaarlijks een studie- of vakantiereis te ondernemen. Ook die mis schien nooit eerder op reis bent geweest, hebt het recht uzelf een vakantie te gunnen. Dit wordt nog eens onderstreept door de onlangs door het Ministerie van Sociale Zaken afgekondigde mogelijkheid tot subsidiëring van bedrijfsverzorging. Vraag de bijdrage tijdig aan, zodat u één van de 3.000 boeren of tuinders bent, die van de regeling gebruik maakt. U neemt deel aan een exkursie die georganiseerd wordt door uw eigen organisaties: geheel verzorgd en begeleid voor een reissom waarin ALLES INBEGREPEN is. Van tevoren weet u, dat uw medereizigers "gelijk gestemden" uit land- en tuinbouw zijn. Na de succesrijke Agrarische stu diereis naar Kenya in januari, volgt de tweede exkursie in april 1981. De 9-daagse vliegreis/busreis naar Ro me, Florence en Venetië, 3-11 april, prijs 1.695,- per persoon, is een bijzonder boeiende en leerzame reis. En verder Wenen, 22 - 26 april, 5-daagse vlieg reis/verblijf in Hotel Kaisershof; bezoek aan twee operettevoorstellin gen en de Spaanse Rijschool; be zichtiging van verscheidene agrari sche bedrijven. Egypte, Sinai, Israel, 27 april - 10 mei; 14-daagse vliegreis/rondreis per bus. Een unieke gelegenheid beide landen in één reis te bezoeken. Na 1981 zal dat niet meer mogelijk zijn, omdat de Sinai door Israel terugge geven wordt aan.Egypte. Begeleiding door de heer W.J. Beltman. Deze exkursie zal een heel bijzondere er varing zijn! Hongarije, 9 -16 mei, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Een zeer prettige reis door een prachtig land met gastvrije bewoners. Naast be zichtiging van kulturele monumen ten, bezoeken aan agrarische bedrij ven in verschillende sektoren. Luxemburg, 11-15 mei, 5-daagse busreis naar een gebied met prachti ge landschappen; niet zo erg vér van huis en toch geheel anders. Een komplete vakantie. Portugal, 13 - 20 mei, 8-daagse vlieg reis/verblijf in het eerste klasse ho tel Florida te Lissabon. Vele schitte rende exkursies met bezoeken aan agrarische bedrijven. Oostenrijk, 25 mei - 3 juni, 10-daagse busreis/verblijf in Hotel Tirolerhof in Zeil am See. Noord-Frankrijk-de Picardie, 16 -19 juni, 4-daagse busreis/verblijf in St. Quentin, met een accent op de ak kerbouw. Noorwegen, 16 - 23 juni, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus vanuit Oslo. Finland, 3 - 10 juli, 8-daagse vlieg- Hadrian's Wall, Northumberland. Sedert 1979 presenteren de Zeeuwse hengstenhouders in het voorjaar, voordat het dekseizoen begint, hun hengsten aan het publiek. Dit gebeurt in een 4-tal shows op verschillende plaatsen in de provincie. De shows Het kabaret van Noord- en Zuid- Beveland gemist. Vergeten naar het toneelstuk van de afdeling Tho- len/St. Philipsland te gaan kijken. Geen nood. Het kan nog!! Op zater dag 14 maart is er weer het jaarlijkse P.J.Z.-JUWEEL. Het beste toneel en kabaret uit het seizoen 1980-1981 wordt nog een keer opgevoerd. Ook de door de toneeljury toegekende prijzen worden op deze avond uitge reikt. Aan het eind van de avond zal een bandje nog voor' een gezellige afsluiting zorgen. De ingrediënten van dit gezellige avondje uit zijn verwerkt in het vol gende programma: - Opening door de provinciaal voorzitter Jaap Flikweert - Opvoering van 4 scenes uit het kabaretstuk van de afdelingen Goes/Noord-Beveland: "Zwaenen op 't land van een zeeuw" "Het meisje uit de polder" "D'n ééste reize nae Hoes" "Wullum en Coba" - Hierna volgt het toneelstuk "Gieren op A Veilig Nest", ge bracht door de P.J.Z.-afdeling Tholen/St. Philipsland - In de pauze: Snip en Snap van de afdeling Fijnaart Bal na m.m.v. de viermansformatie ON THE ROCKS Het juweel wordt gehouden in WIJKCENTRUM 'T FO£T Lour- desplein 1 Bergen op Zoom. In verband met het volle programma begint de avond om 1930 uur precies! Entree: leden 2,50; niet-leden ƒ5,-. "A Is jij ook gelooft dat 't wat wordt, kom je zaterdag ook naar 't Fort worden gekoördineerd door de beide verenigingen tot bevordering van de Warmbloedfokkerij in Zeeland. De data van de shows zijn de vol gende: dinsdag 17 maart: Manege "De Braanjenhoek" van A.J. v.d. Willi gen, Goessestraatweg, Kapelle, aan vang 19.00 uur; donderdag 19 maart: Manege "De Eendracht" van J. Meyers, Rijkebuurtweg, Seroosker- ke (W), aanvang 19.00 uur; zaterdag 21 maart: Manege "Grol" van H. Beye, Stoofweg, Renesse, aanvang 13.30 uur en dinsdag 24 maart: Ma nege "Absdale" van W. de Buck, Plaatstraat, Hulst, aanvang 19.00 uur. (De toegang is gratis). Tijdens de show worden een dertig tal hengsten getoond aan het pu bliek. Hierbij zijn verschillende hengsten die nationaal gezien op hoog niveau staan. Van deze dieren mag dan ook verwacht worden dat zij een positieve invloed zullen heb ben op de fokkerij en de kwaliteit van de Zeeuwse paarden- en ponys tapel. Bij de demonstraties wordt een des kundige toelichting gegeven, waarbij niet alleen de eigenschappen van de hengsten zelf besproken worden maar ook veel bijzonderheden van de rassen, waartoe de hengsten be horen, aan de orde komen. De hengsten zijn op een vijftal stations in Zeeland gestationeerd en verte genwoordigen bijna alle rassen en stamboeken, welke er in Nederland zijn. reis/rondreis per bus vanuit Hel sinki. Engeland, 3 - 11 juli, 9-daagse bus/bootreis/verblijf in Chelten ham, bezoek aan de grootse Britse agrarische tentoonstelling in Kennil- worth. Denemarken, 8 - 16 juli, 9-daagse busreis/rondreis door een land dat de bezoeker blijft boeien. Canada, 13 juli - 1 augustus, 2(3- daagse vliegreis/rondreis per bus. Gedurende de eerste week ligt het accent op het "agrarische", daarna volgt de schitterende tocht door het Algonquin Park, Ottowa, Montreal, Upper Canada Village, Brockville, 1000 Eilanden, Toronto. Sovjet-Unie, Leningrad-Moskou, 15 - 26 juli, 12-daagse vliegreis/4 over nachtingen in Leningrad en 7 in Moskou. Bezichtiging van vele be zienswaardigheden én bezoeken aan agrarische bedrijven. Ook: Frankrijk-Elzas/Vogezen, In donesië, Schotland, Kreta, Duits- land-Moezel, V.S.-Californië. Voor aanmelding en informatie kunt u bellen naar het sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, tijdelijk: 085 - 42 77 84. U kunt ook vragen om toezending van de brochure AGRARISCHE STU DIEREIZEN 1981, of bellen 01100 - 21010. Het vak huishoudkunde (nu: zorg voor voeding, woning en kleding) in het l.h.n.o. wordt niet opgeheven. Berichten als zouden twee- tot drie duizend leerkrachten in dit vak werk loos worden, zijn dan ook uit de lucht gegrepen. Dit heeft staatssekretaris drs. K. de Jong Ozn. (onderwijs en weten schappen) meegedeeld naar aanlei ding van berichten hierover in de pers. In de huidige regeling komt het vak huishoudkunde in het brugjaar niet voor. In het tweede jaar in de onder bouw is echter de mogelijkheid aan wezig om binnen een marge van tien lessen beroepsgerichte vakken, het vak huishoudkunde te geven. Hierin komt ook geen verandering. "*De begeleidingskommissie vierjarige l.b.o. heeft voorgesteld om in het l.h.n.o. (inkl. i.h.n.o.) huishoudkunde in de onderbouw als algemeen vak en in de bovenbouw als beroepsgericht vak in te voeren. De introduktie van huishoudkunde als algemeen vak in de onderbouw van het l.h.n.o. is echter niet bevor derlijk voor de harmonisatie van de eerste twee leerjaren van het l.b.o. en daarom is dit voorstel niet overgeno men. Staatssekretaris De Jong heeft onlangs een plan tot wijziging van de l.b.o.-besluiten aan de adviesinstan ties gezonden. Hierin wordt voorge steld huishoudkunde in te voeren als beroepsgericht vak voor het l.h.n.o. en i.h.n.o. Dat betekent dat in de on derbouw van het l.b.o. niets veran dert. In de bovenbouw krijgt het vak meer betekenis, doordat het een kernvak wordt van de afstudeerrichting ver zorgende beroepen® Tenslotte kun nen de algemene aspekten van het vak huishoudkunde gegeven blijven worden in het vak algemene technie ken in de onderbouw van het l.h.n.o. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17