Zorg voor een optimale opkomst van uw bieten. V D, A A fbeeldingen van radio's zijn erg in trek, want dat is een gebruiksarti kel dat hier nog het meest voorkomt. Gebruik aan de basis niet meer dan strikt noodzakelijk. wat kan gemist worden bodemherbiciden tegen grassen bodemherbiciden tegen breedbladigen wat is vrijwel altijd noodzakelijk zaadontsmetting tegen schimmels zaadbehandeling tegen bodeminsekten granulaten tegen bodeminsekten I kunstmest I s Hoe is deze optimale opkomst te bereiken bescherm uw bietenzaad optimaal tegen bodeminsekten met Multamat®ZB, Multamat®3G of Dacamox® 10G spuit vóór opkomst niet meer bodemherbiciden dan strikt nodig kies voor de doelgerichte methode na opkomst met Betanal® bestrijdt grassen na opkomst met Fervin® strooi tijdig kunstmest; voorkom daardoor zoutschade Spuitschema's op aanvraag verkrijgbaar bij Schering Nederland B.V., Agro Divisie, Postbus 79, 5280 AB Boxtel, tel 04116-74925 at ze in Tanzania fietsen maken moeten ze zelf weten, maar dat ze van zo'n slechte kwaliteit zijn dat is een schande. Prijzig zijn ze ook en laten we maar niet over de banden spreken want daar lapt een bevoor recht bezitter zich een breuk aan. Ja toch een bevoorrecht bezitter, want laten we eerlijk zijn, ook een slechte fiets is vele malen te prefereren boven het eindeloos afleggen van afstanden op je blote voeten. Geen wonder dat de mannen hier op de boerderij al maanden zeuren over de 24 Nederlandse fietsen die door ons werden besteld. Wanneer komen ze? Wie komt er allemaal voor in aan merking? Wat kosten ze en in hoe- Door de vele regen kan er geen trek ker in het land komen. Daarom geven we nu extra stikstof met de hand. Een kunstmestzak voor de borst waaruit de stikstof wordt gegrepen. veel maanden moeten we dat af be talen? We hebben een achttal chauf feurs die in het gehucht Signiali wo nen en dagelijks naar het werk ko men lopen. Een wandeling, als we het zo maar mogen noemen, die met een fikse stap, altijd rond de twee en een half uur in beslag neemt. Dat komt dan neer op een werkdag van zeven uur zes keer per week, met zes keer, vijf uur lopen. Eigenlijk een wanverhouding maar ja ze móéten niet komen werken, ze willen graag werken. Toch krijgen deze sjouwers voorrang wanneer de fietsen komen! Dat hebben we ze verteld, uitdruk- 'kelijk. Toen waren inmiddels de fietsen al aangekomen en stonden ze veilig achter slot en grendel in de met kippengaas afgesloten magazijnen. Iedereen kon ze zien staan. Verrekte mooie karretjes van het merk Peu geot. Jullie komen zonder meer in aanmerking voor zo'n fiets beloof den we. Er ging een applaus op. Maar de anderen die dichter bij het werk wonen willen ook best een fiets, want zo'n goeie vélo voor betrekke lijk weinig geld, zoiets vergroot de wereld, ook al reikt die dan nog niet veel verder dan de afgelegen dorpen in de valley. den ze eveneens gratis een werkpak ontvangen. Een blauwe broek en een zelfde kleur kieltjes. Stevig spul. Nu was dat kieltje bij de meesten finaal versleten en hing het in slierten op hun ruggen. Dit komt door het vele zweet, zeiden ze. Maar ook met hun broeken was het zeer slecht gesteld. Flarden, dat was alles wat er nog van over was. Toch bleven ze het dragen. Alleen Romanius Fililius, die vier maanden met een fikse maagopera tie in het ziekenhuis had gelegen, loopt er nu nog als nieuw bij, want zijn pakje had niks geleden. Op het ogenblik zit hij nog steeds in de lichte dienst en spaart hij in de regentijd zijn schoenen door op zijn blote voeten te lopen terwijl hij wat on kruid wiedt op de werkplaats. Is je niet veel hebt dan is weinig al veel waard. Lege flessen'zijn een begeerd bezit. Iedere keer wanneer er ergens een lege fles in de vuilnis bak staat is hij terstond verdwenen. Nu is het helemaal feest, want sinds we druk aan het herbicide spuiten Allemaal trekkerchauffeurs die nu vanwege de doordrenkte velden handwerk doen. Ook de mannen die dagelijks 5 uur van en naar huis moeten lopen. zijn en de lege verpakking verlok kend dan nog een tijdje tijdens die dag in de kartonnen dozen zit moe ten we bijzonder opletten want an ders gappen ze die 4 liter plastik kannen onder onze ogen weg. De verpakking dient vernietigd te wor den, staat er op. Ja ja, dat is hier eigenlijk een schending van de men senrechten! We hebben ze nadruk kelijk op de gevaren gewezen en erbij gezegd dat die dingen wel honderd keer moeten worden gewassen voor ze gebruikt kunnen worden als drinkwaterkan. Ook de lege kunstmestzakken zijn zeker een zonde waard. Daar kun je oneindig veel mee doen. We hebben er zelfs al zien lopen die er een broek uit hadden gemaakt. Lekker "luch tig" bij een vochtige temperatuur van 35 gr.C. Maar het best zijn die zakken te gebruiken voor de opslag van allerlei materialen. Oogluikend staan we de ontvreemding van die verpakking nu maar toe. Van een wegwerpmaatschappij is hier hele maal geen sprake. Alles kan gebruikt worden en een vuilnisdienst zou weinig te versjouwen hebben. Zelfs de oude kranten worden nog uit onze afvalbak gehaald. Stel je voor; een landbouwblad, of een Margriet en een Elsevier met zijn vensters op een onbekende wereld. Met wijd open ogen bladeren ze de tijdschriften door en kijken naar mensen die hun even vreemd voor moeten komen als wij naar een naakte Eskimo zouden kijken. Maar wat hen het meeste treft is de ongekende rijkdom die er van vooral die grote hoeveelheid kleurige reklame uitgaat. Bekijkt U nu zelf eens een damesblad en probeer U dan voor te stellen dat U niets bezit dan alleen een hutje van wat leem en stro, zelfs geen geld, alleen maar wat grond waar je het daaglijks brood van moet zien te ontrukken. De radio geeft de regering immers de gelegenheid haar stem door te laten dringen tot in het meest onbereikba re gehucht. Toch worden radio's en annex cassettespelers niet gratis uit gedeeld. Ze zijn duur, zo ze al te koop zijn. Daarom bedelt de halve "boerderij" bij iedereen van ons die naar Nederland gaat om een casset te/radio mee te brengen. Ze verga pen zich helemaal op zo'n indruk wekkend apparaat. Alie Ndege onze voorman heeft er onlangs één in ontvangst mogen nemen. Een fraai stuk techniek, voorzien van veel flikkerende lichtjes en enkele beve rige metertjes. Hij glom van genoe gen. Deinsde even terug toen hij de prijs hoorde, maar stond toen alweer met de borst vooruit om zijn nieuwe bezit te laten spelen. De eerste tegenslag diende zich direkt al aan. Er waren nergens batterijen te koop. Met een sip gezicht kwam hij bij ons aan. We hadden met hem te doen. Maanden al had hij over dat ding gepraat. Hoe leuk zou het zijn, straks in zijn huisje, zijn drie vrouwen in een kringetje om de radio, de kinde ren erbij en dan gezellig luisteren naar muziek van een cassette! We schonken hem zes van die cellen. We testten zijn apparatuur en hij be dankte ons duizendmaal. De andere dag kwam hij vertellen dat ze giste ren zo veel muziek hadden gedraaid dat de kracht uit de batterijen was. Of ik er soms nog te koop had. Stomine kerel, verweten we hem, je verspeelt een dagloon aan één avondje cassette luisteren. Hij dacht er diep over na. Toch kocht hij nu van mij nog een set batterijen. We gaven hem de raad er alleen op zon dag een poosje naar te luisteren en voor de rest de radio te gebruiken, want dat vreet heel wat minder stroom. De grootste tegenvaller krijgt hij echter bij de maandelijkse afrekening want na afbetaling van het horloge, de fiets en de radio schiet er nauwelijks nog een hap rijst over! SCHRIJFKOUTER ie acht man uit Signiali hebben we gisterenavond voor het eerst op .de fiets weg zien rijden. Wat waren ze blij en tevreden. Ze aaiden het metaal en streelden het nikkel van het stuur. Ze lieten de bellen luid ruchtig klingelen en met diepe eer bied haast, probeerden ze het licht, 't Zijn fietsen van rond de 1000 shilling en die betalen ze in maandelijkse termijnen van 250 shilling. Zelf word je ook blij wanneer je ziet hoe dit volkje zijn oprechte dankbaarheid uit. Ze hadden hun stevige werk schoenen werkelijk helemaal kapot- gelopen tijdens hun stap naar het dorp en terug. Dat soort booties ver slijt je niet zo maar. In augustus hadden ze die schoenen voor het eerst gekregen. Nu in januari al wa ren de hakken er finaal onder weg en liepen ze met hun hielen direkt op de grond. Toch bleven ze die trappers dragen, want de voetzool was nog wel beschermd, bovendien is een versleten schoen altijd nog meer waard dan je blote voeten. Kijk eens naar onze werkkleding, klaagden ze volkomen terecht. In augustus had- Bietenteler 2>E c o 2 E I c Q x F E S u c JS O -c 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14