"Agrarische Commissie en landbouworganisaties kunnen samen veel goodwill kweken" r M, S, Grietje Middelkoop over de Brabantse Bond van Plattelandsvrouwen D e bond pleegt dan ook acquisitie en probeert nieuwe afdelingen op te richten. Daarbij stoot men bij de (nieuwe) bevolking nogal eens op weerstand tegen de naam "platte landsvrouwen". Steeds weer denkt men te doen te hebben met een boe renklub. Zelf zegt de presidente uit Lage Zwaluwe dat niet te begrijpen en geen enkele moeite te hebben met die naam: "het is een heel gewone zaak, je woont toch op het platte land!!!" Dat brengt haar op de doel stelling van de bond: de vorming en ontwikkeling van vrouwen, hun besef van verantwoordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te be vorderen en dit in het bijzonder op het platteland. Wat mevrouw Middel koop zo belangrijk vindt is dat het een algemene organisatie is op het plat teland waarvan iedere vrouw lid kan worden. Het is van groot belang dat de organisatie open is en dat de agrarische vrouwen erin opgenomen zijn zonder dat ze een aparte groep vormen. "Zo leer je elkaar en eikaars problemen kennen". V, Presidente Noord-Brabantse Bond Plattelandsvrouwen: Brok kader... Tijd over?? Boerenklub Beknotting Bewustwording J. WIERENGA vrouwen te komen zodat de eigen rol en positie beter wordt onderkend. "We proberen de vrouwen te helpen ontdekken wat ze wel en wat ze niet kunnen en hoe ze bijvoorbeeld met behulp van diskussietechniek leren hun mening te zeggen; kortom we werken aan een brok bewustwor ding." O, v oor de agrarische commissie binnen de afdeling Noord-Brabant van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen ligt er volgens mij een zeer belangrijke taak: als een soort public-relations agente kan zij allerlei facetten van het agrarisch leven op de boerderij doorgeven aan de rest van de plattelandsvrouwen. Die prachtige mogelijkheid moet de agrarische commissie met beide handen aan pakken. Om dat optimaal te kunnen doen dient wel de band met de land bouworganisaties veel sterker te worden gemaakt. Door samen aktivi- teiten te ontwikkelen kun je namelijk erg veel goodwill winnen". Aldus Grietje Middelkoop-van der Ploeg sinds 1979 de presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord-Brabant. - evrouw Middelkoop is er stellig van overtuigd dat de agrarische commissies samen met de land bouworganisaties door het opzetten van bepaalde aktiviteiten, erg veel mensen buiten de landbouw kunnen bereiken. Zij denkt daarbij o.m. aan het ZLM-scholenprojekt en de "Open dagen" waarvan ze meent dat die erg waardevol zijn. "Ook op het gebied van het milieu zouden we sa men nog veel kunnen doen. We moeten naar de plattelandsvrouwen uitdragen wat wij als boeren nastre ven en dan zal men ook meer begrip krijgen voor de problemen waarmee wij op boerderij of tuinderij vaak worstelen. Een pracht kans ligt hier voor beide organisaties". Mevrouw Middelkoop die op een boerderij even buiten Lage Zwaluwe onder de rook van Shell Moerdijk woont, vindt het belangrijk eerst wat Grietje Middelkoop voor de bedrijfswoning. misverstanden en vooroordelen over de plattelandsvrouwen op te ruimen. "V elen denken dat het maar gezel ligheidsclubs zijn. Hoewel gezellig heid inderdaad een belangrijk ele ment is, is er toch veel meer. Er wordt bijvoorbeeld veel aan kadervorming gedaan. Vooral jonge vrouwen maken van allerlei kursussen en studiedagen veel gebruik. Hier ligt, zo is haar vaste overtuiging, een enorme brok kader klaar dat zo door de landbouw organisaties ingeschakeld zou kun nen worden. Tot laatstgenoemden: "maak er gebruik van, wij willen best onze tijd en inspanning geven voor allerlei vrijwilligerswerk." In een gebied "waar het altijd wat is", ligt vlakbij Lage Zwaluwe de boerderij van Grietje Middel koop-van der Ploeg en haar echt genoot. Hier, op enige afstand van de rivier de Amer, onder de uitworp van Shell Moerdijk, bin nen de geluidsgrenzen van Rijks weg 16 Breda-Rotterdam en van de spoorlijn Rotterdam-Roosen- daal, ligt hun 29 ha groot bedrijf. Een gebied dat in het kader van een ruilverkavelingsplan op de schop komt en waar voorts plan nen bestaan om een provinciale weg aan te leggen die op steen worpafstand langs hun woon huis komt, terwijl op korte af stand van het bedrijf de voorbe reidingen voor een tweede spoortrajekt reeds zijn begonnen. Inderdaad een gebied waar het altijd wat is. Hier spraken wij met boerin Grietje Middelkoop over haar werk dat zij op vrijwillige basis doet voor de Noord-Bra bantse Bond van Plattelands vrouwen, sinds zij twee jaar gele den het voorzitterschap van deze Mevr. G. Middelkoop-v.d. Ploeg. provinciale bond op zich nam. Zij bleek door veel onzekerheid waarin het bedrijf van de Mid- delkoops verkeert, bepaald niet ontmoedigd en vertelde met veel genoegen over haar algemene or ganisatie, de Bond van Platte landsvrouwen in Noord-Brabant. I amen met haar man exploiteert Grietje Middelkoop een akker- bouwbedrijf van 29 ha. In de drukste perioden in voorjaar en najaar helpt ze haar man wel op het bedrijf met wat hand- en spandiensten maar haar grootste bijdrage wordt gele verd in de vorm van het bijhouden van de boekhouding en het meeden ken over het bouwplan en het samen doornemen van allerlei financiële zaken. Ook het aangaan van kon- traktuele verplichtingen zoals kon- traktteelt vindt plaats na overleg. Dan komt daar nog es bij een uit de hand gelopen hobby: de zorg voor 80 zwarte fokooien waarmee een aan vulling op het inkomen wordt ver kregen die niet gemist kan worden. In de lammertijd neemt Grietje de helft van de waaktijd voor haar re kening. /Vis daarbij nog es komt de zorg voor hun zoon van 6 jaar en haar da gelijks werk als sociaal-ekonomisch voorlichtster bij de ZLM, wel dan schiet er toch geen tijd meer over? Grietje: "Ik moet zeggen dat toen ze me vroegen presidente te worden ik ook pas ja heb gezegd na enige be denktijd. Niet dat ik tegen het vele werk dat er aan vastzit, op zie, maar je moet het inderdaad wel allemaal aankunnen. Vooral hier in West-Brabant veran dert er veel. Het hele ledenbestand van de afdelingen hier is drastisch gewijzigd als gevolg van instroming van veel vrouwen uit de stad. Op zich is dat fijn maar het betekent wel dat onze organisatie wordt gekorifron- teerd met mensen die hele andere ideeën en zienswijzen hebben". Het bestuur staat daarbij voor de zware taak al die dames zich thuis te laten voelen bij de Brabantse bond die met 1500 leden en 16 afdelingen overi gens de kleinste provinciale bond is. "Dat heeft veel voordelen, je kent elkaar en is het nog overzichtelijk. Bovendien ben je verplicht je steeds weer in te zetten om in het grote ge heel goed mee te kunnen draaien." Hoewel er een stuk emancipatiewerk in de bondsaktiviteiten zit, is het, zo 'nder leiding van de West-Bra bantse voorzitster heeft he^t provin ciaal bestuur ter ondersteuning bij hun werk aan alle afdelingen on langs een werkplan doen toekomen. Accenten zijn daarin gelegd op het kaderen van de leden en op het sterk in beweging zijnde subsidiebeleid. "Wat het kaderen betreft, daar willen we als provinciaal bestuur nog meer leden bij betrekken en we willen ook graag via de afdelingen weten hoe je er achter komt wat er bij de leden leeft en hoe je als lid en afdeling zo goed mogelijk kunt funktioneren." Wat het subsidiebeleid betreft pro beert men er met behulp van de af delingen achter te komen hoe dat beleid lokaal en regionaal werkt. Het bestuur heeft daarmee een' grote wissel getrokken op de medewerking en inzet van de vrijwilligsters. Daar is Grietje Middelkoop inmiddels achter gekomen: "Een groot gevaar is datje te hard van stapel loopt en de aansluiting met de leden verliest. Je moet zo oppassen datje niet vergeet dat het allemaal vrijwilligerswerk is dat vaak naast het gewone werk thuis of elders gedaan moet worden". De behoedzaam pratende boerin laat er overigens geen misverstand over be staan wel te beseffen dat veel vrou wen het al druk genoeg hebben met hun eigen werk: ook haar agenda is de eerste weken volgeboekt met het dagelijks full-time werk als voor lichtster en met allerlei zaken in privé tijd waaronder uiteraard alles wat met de bond heeft te maken. O verigens blijken sommigen het bondswerk niet te kunnen of te willen scheiden van het werk bij de Zuide lijke Landbouw Maatschappij. Zij vindt die koppeling uiterst vervelend. Zo van: "zij kan dat en dat allemaal wel want haar werk laat dat toe". Nu, ik vind dat heel jammer, want het is in feite een beknotting van je eigen privé Haar hobby, het fokken met (zwarte) schapen. zegt ze, geen doelgerichte emancipa- tieklub. Er zit bijvoorbeeld ook een stuk rekreatie in het werk met de pretentieloze en gezellige babbel, dit onder het genot van een kopje koffie of thee. "Het is zo'n gevarieerd ge zelschap dat je steeds in je achter hoofd moet houden dat er voor iedereen wat wils moet zijn." Maar er is meer. anuit het provinciaal bestuur wordt de verscheidene afdelingen een skala van aktiviteiten aangebo den: om er een paar te noemen: eks- kursies, diskussieavonden, kursus sen, gespreksgroepen enz. enz. Men tracht hierdoor tot een betere me ningsvorming bij de plattelands leven. Ik heb er gewoon veel plezier in om in mijn privé tijd in een vrijwilli gersorganisatie te zitten en die twee zaken scheid ik strikt. Dat ik in mijn tijd zoveel aandacht en zorg aan het bondswerk kan geven dank ik aan de goede harmonie bij ons thuis. Mijn man staat er helemaal achter en dat beschouw ik als een groot voorrecht. Met af en toe een pas op de plaats, ben ik graag bereid om me naast mijn huishouding en bedrijf in te zetten voor anderen. "En recht uit haar hart: ik vind het geweldig dat ik aan de bewustwording en meningsvorming van de plattelandsvrouwen mee kan werken".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13