Fabrieksaardappelteelt vormt geen gevaar voor Zeeuwse Bintje VERSUS F A BR IEKS AAR DAPPELEN E en terugblik in de jongste historie leert ons, dat het EEG-aardappela- reaal van 1960 tot 1980 is teruggelo pen van 3 miljoen ha tot 1,2 miljoen ha. In dezelfde tijd is het areaal in Nederland uitgebreid van 146.000 ha tot 166.000 ha. Deze uitbreiding van 20.000 ha heeft plaats gevonden in de fabrieksteelt. De konsumptieteelt heeft zich tegen de europese tendens in kunnen handhaven. Door inspan ning van de boer of inventiviteit van de handel, gezien de enorm toegeno men export, aldus begon de heer J. Nieuwenhuijse een uitvoerige uiteenzetting over de achtergronden van de in problemen verkerende Ave be. I Voortgaande afzet aardappelzetmeel van groot belang voor kleiaardappelteler! H et plan van de minister, de teelt aan een quotum te binden is net niet doorgegaan. En AVB verwacht, als voorheen, in staat te zijn 70.000 ha teelt te kunnen verwerken en afzet ten. Daarbij zijn een aantal maatre gelen genomen, o.a. het voeren van een "marktbeleid". Dit is er op ge richt, dat uit de meelopbrengst de minimumprijs van 12,5 ct/kg kan worden betaald. Mocht een gedeelte van het meel niet tegen deze prijs afgezet kunnen worden, dan over weegt men de hieruit voortvloeiende tekorten ten laste van het daarmee korresponderende areaal te laten komen. Een soort C-aardappelen dus. I n de veenkoloniën geven de ge wassen aardappelen en suikerbieten Direkteur Zingstra van Zeebantverwacht lagere uitplant aardappelen in rest Europa I n 1979 kwam het bedrijf in grote problemen tengevolge van de ener- giekrisis. In het midden van de 70-er jaren was uit studies gebleken, dat het ekonomisch verantwoord was, eiwitten uit het afvalwater (vrucht Regeringscommissaris Nieuwenhuijse optimistisch over vooruitzichten aardappelzetmeel Zuid-Bevelander moet Avebé helpen gezondmaken Geen quotum, wel C-aardappelen Alternatieven Misrekening De heer J. Nieuwenhuijse (55) kwam als boerenzoon ter wereld in Nisse Zuid-Beveland. Hij was o.a. werkzaam bij het bureau "Oogstvoorziening" en door kruiste in zijn funktie heel Zee land. Op de vergadering in Brou wershaven kon hij daardoor op merken zich in vertrouwd gebied te bevinden. Dat er voor hem weinig bekende gezichten in de zaal waren vormde een bewijs, dat de tijd sindsdien niet heeft stilgestaan. Ook voor de heer Nieuwenhuijse niet, die zijn werkgebied zag ver plaatst naar de N.O.P. in dienst van de centrale suikermaat- de hoogste saldi. Beide teelten zijn zo goed als aan het maximum, in bieten zit misschien nog enige uitbreiding ten koste van de granen. Alternatie ven als mais, graan of handelsge wassen geven geen soelaas. Alko- holproduktie uit fabrieksaardappe len mag dan een populair onderwerp zijn, maar het vergt meer energie dan het opbrengt, (zg. negatieve energie balans). De teelt van aardappelen voor veredelingsprodukten (pommes frites, chips) is zeker op een kwart van de gronden in dit gebied moge lijk, met een potentie van ruwweg 600.000 ton. Het is dus voor de konsumptieteelt in de rest van Nederland van enorm be lang, dat de teelt voor de aardappel- meelproduktie gehandhaafd blijft. En uiteraard ook voor de veenkoloniale boer, die daaruit 70% van zijn inko men moet halen. Dankzij de handrei king van de overheid kan de aardap- pelzetmeelproduktie worden gekon- tinueerd. "Aangenomen, dat de zet- meelmarkt niet instort en er zich geen omstandigheden voordoen, die thans niet ingeschat kunnen worden, zijn de vooruitzichten positief te beoordelen", aldus de heer Nieuwen huijse. De meelafzet start met een schone lei; de maiszetmeelproducenten wor den ook voor de noodzaak gesteld winst te moeten laten zien, zodat uit die hoek geen prijsafbraak wordt ver wacht. De 7000 boeren mogen van een europees beleid uitgaan, dat met hun belangen rekening houdt. Onder die voorwaarden is konkur- rentie uit de veenkoloniën voor de konsumptieaardappelteler niet te vrezen. De kostprijs ligt daar welis waar lager, maar er spelen nog tal van andere faktoren een rol. "Alleen als het mis zou gaan met de zetmeelafzet, dan komt de veenkoloniale aardappel als konkurrent op de grondstoffen- markt. Maar het gaat niet mis, aldus een optimistische Nieuwenhuijse in Brouwershaven, iedereen spant zich in de zaak overeind te houden." De heer Nieuwenhuijse werd door de Nederlandse regering gevraagd op te treden als rege ringsvertegenwoordiger bij het in nood verkerende aardappelzet- meelbedrijf in Oost-Nederland. Hij is thans commissaris van de A.V.B. en van overheidswege mede verantwoordelijk voor het gezondmaken van deze coöpera tie. In zijn betoog zet hij uiteen hoe belangrijk een voorspoedige Avebe voor de kleiaardappelteler in het Zuidwesten is. schappij. Hij werd direkteur van een suikerfabriek in Groningen en heeft thans zitting in de cen- direktie van de C.S.M. in De konsumptieaardappelen vallen niet onder EEG-marktregelingen. Diverse pogingen voor deze teelt een dergelijke regeling tot stand te bren gen, zijn töt nu toe gestrand. De te lers en de handel prefereren de vrij heid. Of dit ook onder alle omstan digheden blijheid betekent, betwij felde hij. De fabrieksteelt valt onder het zet- meelbeleid van de EEG. Onder de graanregeling, hoe vreemd u dat ook in de oren mag klinken. Van oor sprong beoogde de regeling de zet- meelfabrikage overeind te houden tegenover de derivaten uit de petro chemie. Dit zijn n.l. regelrechte kon- kurrenten op het belangrijkste ter rein van de toepassing van aardap pelmeel derivaten: de industriële sektor. De regeling, die gebaseerd is op produktierestitutie, is voor granen en aardappelen in wezen gelijk. Voor aardappelen geldt echter daarenbo ven nog een extra premie. Zonder deze z.g. evenwichtspremie is het voor de fabrieksaardappel onmoge lijk met graan (in hoofdzaak mais) te konkurreren. 'Wil A.V.B. nu in aanmerking komen voor de evenwichtspremie, dan is zij gehouden aan de uitbetaling van een minimumprijs aan de boer. De A.V.B. is een coöperatie v^n 7000 boerenleden, die een leveringsrecht ontlenen aan 75.000 aandelen. Een toenemend gedeelte van de Nederlandse aardappeloogst wordt gebruikt als grondstof in de levensmiddelenindustrie. Verreweg de grootste afnemer is de pommes-frites bereiding, maar ook voor chips, puree, maaltijden etc. worden aanzienlijke hoeveelheden ge bruikt. Uit de oogst 1980 wordt door fabrieken in Nederland naar schatting 800.000 ton aardappelen verwerkt. Heeft de kleiaardappel op de verse konsumptiemarkt bij normale prijsverhoudingen geen konkurrentie, voor de industrie ligt dat anders. Daar kan men in een aantal gevallen evengoed aardappelen van de lichte gronden verwerken. Dit gebeurt ook reeds op ruime schaal, b.v. door Nestlé in Oost-Brabant. Zoals bekend verwerken ook pommes-fritesfabrieken zandaardappelen als het prijsverschil daartoe aanleiding geeft, hoofdzakelijk om kwaliteitsredenen in het najaar. De moeilijkheden bij de A.V.B. hebben in de pers ruime aandacht gehad. Het bestuur van de aardappeltelersvereniging "Zeebant" te Brouwershaven vroeg zich terecht af: "Hoe groot is het gevaar dat het grote potentieel fabrieksaardappelen oplevert op de grondstof markt voor aardappelprodukten, indien de zetmeelproduktie wordt gestaakt. Om hierover een duidelijke voorlichting te krijgen, nodigde zij als gastspreker op de algemene jaarvergadering uit de heer J. Nieu wenhuijse. Bijgaand een verslag van zijn rede, waarin hij zich opti mistisch uitlaat over de toekomst van de aardappelteelt in de veen koloniën. Dat het hier een latente konkurrent betreft wordt niet ontkend. De kleiaardappelteler heeft er inderdaad alle belang bij, dat het goed blijft gaan met de aardappelzetmeelafzet. Grote hopen fabrieksaardappelen, losgestort op het veld in afwachting van transport naar de fabriek. veevoeders bleven nauwelijks prijs houdend. Het bedrijf raakte in de moeilijkheden. Een aan de gang zijnde diepgaande reorganisatie meet AVB in staat stellen de proble men de baas te worden. Ondanks de aanhoudende ekonomi- sche stagnatie vloeit thans de grote overloop voorraad aan meel plus de laatste produktie zonder moeite weg. Spreker verwachtte nog met stoffer en blik de restanten bijelkaar te moeten vegen om alle verkopen te kunnen honoreren. extra naar de verwerkende industrie, dan blijven er nog 100.000 meer te exporteren dan vorig jaar. In aanmerking genomen, dat vorig jaar tegen lage prijzen moest worden afgezet, heeft men dit jaar een extra handicap. Bovendien is de Franse voorraad groter, doch die zijn er reeds in geslaagd veel te exporteren. De grote klant, die het verloop van het verdere seizoen zal bepalen heeft geen geld en wel honger. Dat maakt een voorspelling met enige zekerheid vrijwel onmogelijk. Voor dit jaar verwachtte spreker een lagere uitplant in de rest van Europa, maar dat betekent niet noodzakelij kerwijs, dat de totale opbrengst lager zal uitpakken dan de 33 miljoen ton, die in 1980 geoogst werden." "Onlangs vond in Brouwershaven de algemene jaarvergadering plaats van de aardappeltelersvereniging van Van Beveren Aardappelen B.V. de stich ting "Zeebant". De voorzitter, de heer LJ.A. K lompe opende de verga dering met een korte terugblik op af gelopen jaar, waarna de sekretaris, de heer M. van der Wekken de notulen van de vorige vergadering voorlas. Vervolgens gaf de direkteur van Van Beveren, de heer J.H.J. Zingstra een overzicht van de marktontwikkeling. Als van de 300.000 ton, die er volgens de cijfers op 1 januari meer aanwezig waren dan vorig jaar er 100.000 ton extra in het voer gaan en 100.000 ton De "campagne" in volle gang, tien duizenden tonnen aardappelen per dag tot zetmeel verwerkt. water) van de aardappelen te win nen. Nadat besloten was tot een investe ring voor deze energieintensieve ak- tiviteit met een aanvankelijke inves tering van 200 miljoen gulden, ver anderde het plaatje. De energieprij zen verdubbelden, de eiwitten voor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12