Verslag Tuinbouwkommissie van de Z.L.M. Binnenkort aanduidingsvoorschriften voor alle groenten verplicht D e markt voor fruit is voor oogst 1980 voor een aantal rassen beter geweest dan de voorgaande jaren. Veel fruittelers hebben daaruit moed geput. Hoewel moeilijk exakt is aan te geven welke oorzaken daartoe hebben geleid moet toch worden aangenomen, dat eigen inspannin gen op het gebied van kwaliteit, ras- senkeuze en presentatie een belang rijk aandeel hebben geleverd in het gunstiger resultaat. D e moderne land- en tuinbouw is voor een belangrijk deel bij de teelt aangewezen op het gebruik van che mische middelen. Zonder deze steun is de produktie van een gevarieerde hoeveelheid produkten van een goe de kwaliteit tegen eeri lage prijs niet mogelijk. Ook moet zonder meer als vaststaand worden aangenomen, dat daarbij de nodige zorgvuldigheid moet worden betracht. Net als bij medicijnen heeft een juiste dosering op een goed tijstip een heilzame werking. Onjuist gebruik daarente gen kan gevaarlijk zijn. Voortdurend onderzoek leidt tot betere middelen maar vragen bij de gebruikers desal niettemin voortdurend oplettend heid bij het gebruik. De tuinbouwkommissie meent, dat men in de land- en tuinbouw zich be wust is van die verantwoordelijkheid. De afkeurende reakties tegen het ge bruik van chemische middelen komen daarom zodanig over dat het doel voorbij wordt geschoten. Land- en tuinbouwers moeten niet als moderne gifmengers worden voorgesteld. Een dergelijke voorstelling is onjuist en getuigt bovendien van een gebrek aan inzicht in de gang van zaken in de bedrijfstak. Ook daar wordt het ge bruik van bepaalde middelen kritisch gevolgd. Direkte voorlichting aan de konsument op de agrarische bedrij ven kan een belangrijke bijdrage le veren aan een korrekte beoordeling. men derden laten Hoeveel werk verrichten? Even doorzetten Energieprijs Fruitteelt Gewasbescherming Andere onderwerpen D e kommissie heeft zich verder uitgesproken voor verdere stimule ring tot deelname aan bedrijfsverzor- gingsdiensten. Eventuele interpro vinciale afspraken zouden tot een verbetering van de inzetbaarheid van tuinbouw- en fruitteeltbedrijfsverzor- gers moeten leiden. De tuinbouwkommissie op Tholen heeft overleg gepleegd over een ver dere verfijning van de teeltafbake- ningsafspraak voor zaden in de om geving van St. Annaland. Er zijn af spraken gemaakt, die naar verwach ting een verbetering van de situatie tot gevolg hebben. IJSSLA, verheugt zich in toenemende belangstelling D e financiële situatie op korte termijn voor tuinbouw en fruitteelt geeft vanwege niet tegenvallende prijzen hoop. Gekonstateerd wordt dat de stemming bij de fruittelers moedgevend is. Na een aantal moei zame jaren is dat een verademing. De realiteit gebiedt evenwel ook te konstateren, dat op langere termijn gezien de lucht zeker niet wolke loos is: Ook in ons THOOLSE DISTRIKT zien de vollegrondstuinders alweer uit naar goed drogend lenteweer. De grote hoeveelheid regen heeft er ech ter wel voor gezorgd, dat in de eerste helft van maart, nog praktisch niets aan de grond kon worden toever trouwd. Sporadisch is een perceeltje plantuien en vroege aardappelen ge poot hetgeen alleen mogelijk was op pasgeploegde grond. Alhoewel niet direkt noodzakelijk, moet men voor primeurteelten, zodra er in maart een goede gelegenheid is, deze direkt be nutten. Het specifieke winterwerk zoals witloftrek, uienafzet en de zor gen rondom het goed voorkiemen van vroege aardappelen zitter er weer op. Tot nu toe zijn de prijzen voor alle wintergroenten goed rendabel ge weest. Zodoende kon vorige week de uienprijs nog boven de zestig cent uitkomen. Gemiddeld kunnen de le veranciers met een gespreide afzet, dit jaar terugzien op een bevredigend resultaat. Dikwijls wordt echter door de uientelers de opmerking gemaakt, dat er zoveel onkosten zitten in het eksport klaarmaken van dit produkt, omdat veel werk gedaan wordt door derden (bijv. veilingen). Het komt ons echter toch voor, dat men alleszins een deel van die kosten met eigen ar beid kan verrichten. De duurste uren zijn nog dikwijls die. De snoei is op vele bedrijven nog lang niet klaar, hoewel op verschillende bedrijven het einde in zicht is. Het is wel verstandig om eerst de peren klaar te snoeien, omdat de knoppen sterk gaan verdikken en daardoor erg kwetsbaar worden. Vanaf half febr. was het prachtig weer, zodat er een flinke lap gesnoeid kon worden in korte tijd. Begin deze week is het weerbeeld plotseling veranderd en konden we grote hoeveelheden neerslag meten. Dan staat de snoeiprestatie even stil en künnen de natte uurtjes gebruikt worden om de sproeispuit startklaar te zetten. Erg belangrijk omdat bin nen enkele weken de eerste bespui ting op de peren uitgevoerd dient te worden. Verder wordt door de zelf-sorteer- ders en via pakstation regelmatig af gezet tegen redelijke tot goede prij zen. De peren, waarvan Conference de hoofdzaak is, worden in voorver koopveilingen massaal aangeboden. De koper bepaalt het fust en de pe ren worden keurig verpakt door te lers of het pakstation. Gewoon een goede samenwerking tussen de ver schillende veilingen. Helaas mankeert het aan begrip en samenwerking op andere punten, al; blijven we hopen dat de telers, maar vooral direkteuren en besturen hun gezond en zakelijk verstand gebrui ken om tot een steeds verdere sa menwerking te komen. Het is nu wel een redelijk jaar, dus de wensen tot samengaan verflauwen, maar bij minder gunstige prijzen zal de roep tot het veilen op één punt toenemen. De prijzen van de Golden Delicious gaan verder omhoog. Vooral de klasse 1, de verpakking in de Hol land-krat, doet het goed. Veel telers leggen de Golden, die nu allemaal uit de CA-cel komen, met de hand over. Dit is in deze tijd van het jaar een goeie zaak om een goeie kwali teit te kunnen blijven aanvoeren. Ook de Goudreinette trok behoorlijk in prijs aan, de laatste partijen uit de mechanische koeling worden nu af geleverd, zodat over enkele weken de scrub-bewaring aan de beurt is, waar we toch zeker een goede prijs van mogen verwachten. De laatste jaren zijn de telers, die hier aan mee heb ben gedaan slecht beloond, dus laten we hopen op prijzen van rond de gulden. welke men door derden laat verrich ten en niet voor niets zijn veel hard- fruittelers er van teruggekomen, om het klaarmaken van het produkt ge centraliseerd uit te laten voeren. In de allereerste plaats geldt dit wel voor degene, die eigen arbeidsuren be schikbaar hebben. De tegenwoordige ondernemer dient het zich steeds meer eigen te maken, om kleine re paratie^ aan machines en gebruiks voorwerpen zelf te herstellen. Veel onderhoudswerk in de teelten, „kan men verantwoord zelf uitvoeren, om dat het meer op het juiste moment kan gebeuren. Nogthans zal er voor de flink opgezette loonbedrijven, voor de naaste toekomst wel perspektief inzitten, omdat steeds meer boeren en tuinders het grote werk laten uit voeren. De grote moderne machines vereisen nu éénmaal een bepaald aantal ha om rendabel te zijn. Uit de vorige week geplaatste nieuwe tarie ven voor de loonbedrijven blijkt, dat er van die kant ook weer een kosten stijging inzit. Om gezonde loonbe drijven te houden, zijn die ook wel verplicht, om de kosten aan de baten aan te passen. Het gaat er echter maar om,of de werkgevers dit ook bij kunnen benen. Wij hopen, dat na deze week de voorjaarswerkzaamheden goed op gang kunnen komen, en dat ons voorlopig veel regen bespaard blijft, omwille van de struktuur van de grond. Uit alle prijsberichten kunnen we de grote verschillen in prijs waarnemen, het allerbelangrijkste voor de toe komst is de kwaliteit van het aange boden produkt. Wanneer we klaar zijn met de snoei is het raadzaam, die rassen met de kleine schaar na te lo pen, waarvan de maat soms tegen valt. Een extra knip in het vruchthout kan de maatsortering gunstig beïn vloeden. Ais uitvoeringsmaatregel voor het verplicht labelen van groente heeft het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen besloten dat voor klasse I kwaliteit verplicht gebruik gemaakt moet worden van de z.g.n. 4- kleurenlabel met het Hollandmeisje. Voor klasse II kwaliteit mag de vier- kleurenlabel met het Hollandmeisje niet worden gebruikt, maar is een uniforme label met zwarte opdruk verplicht. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft er op gewezen dat de voorbedrukking van de labels machinaal dient te gebeu ren. De verplichting tot het labelen van groenten wordt gefaseerd inge voerd en wel volgens het volgende schema: reeds van kracht: uien en sjalotten in balen; per 1 mei 1981: aubergines, bleek selderij, Chinese kool, komkommers, koolrabi, meloenen (op basis van C.B.norm), paprika, radijs, snijbo nen en slabonen, tomaten voorals nog met uitzondering van klasse I tomaten. Voorts op basis van C.B. norm: broccoli, courgettes, knolven kel, rettich en ijsbergsla. - bij de stooktuinbouw verduisteren dreigende prijsstijgingen van de energie de toekomst aanmerkelijk - in de fruitteelt dient in rasver nieuwing te worden geïnvesteerd, waar voor de individuele fruitteler aan geld (en rentabiliteit) ont breekt om die door te voeren - de regelmatige negatieve publici teit over het noodzakelijk gebruik van chemische middelen heeft een belangrijke weerslag op de toch al moeilijke rentabiliteit - de voortgaande kostenstijgingen blijven het voortbestaan van vele ondernemingen ondergraven als de resultaten van oogstjaar 1980 slechts een gevolg zijn van on gunstige oogst- en teeltomstan digheden elders De Tuinbouwkommissie heeft zich in de vergadering van 27 februari j.l. op deze en andere zaken beraden. B innen de tuinbouwsektor wordt hard gewerkt om de gebruikte hoe veelheid energie te beperken. Ener giebesparende kassen, aangepaste teeltmethoden en andere rassen vor men onderwerpen van onderzoek, die hoopvolle perspektieven bieden, maar die nadere beproeving vragen alvorens klaar voor de praktijk te zijn. De tuinbouw moet dan de gële- genheid krijgen om de onderzoeks resultaten in de praktijk te brengen. Er dreigt evenwel een lastenverzwa ring Tri de vorm van een steile verho ging van de gasprijs die de vereiste investeringen onmogelijk maakt. Nog steeds is de bedrijfstak onder nemend genoeg om uitdagingen te aksepteren. Ook de stijgende ener gieprijzen en de gevolgen daarvan worden open tegemoet getreden. Bij een grote en plotselinge stijging van de energieprijzen wordt elk perspek tief echter weggenomen op overle ving. De tuinbouwkommissie is daarom van oerdeel dat een zeer geleidelijke verhoging van de gasprijs moet wor den nagestreefd. Afwikkeling van de bij de vorige overeenkomst gemaakte afspraken is bovendien voorwaarde alvorens over nieuwe voorwaarden te praten. De stimulans moet worden gevolgd door investeringen in vernieuwing van de opstanden. Een deel van het thans bestaande rassenassortiment dient door moderne rassen te worden vervangen. De bedrijfsresultaten hebben in de afgelopen jaren even wel niet tot reserveringen voor deze investeringen kunnen leiden. Welis waar bestaat er in principe de moge lijkheid om voor deze investering rentesubsidie te verkrijgen maar die is onvoldoende om de financierings- problematiek in de fruitteelt effek- tief te verlichten. Bovendien blijven de stimulerings premies op afzetverbetering en ver hoging van de bijdrage in de premie van de hagelverzekering naar de me ning van de tuinbouwkommissie noodzakelijk. per 1 juni 1981: prei, spruiten, uien en sjalotten anders dan bovenver meld, witlof, kropsla. Aan de A.I.D. is verzocht de kontrole op de naleving te intensiveren in de handelsstadia na en buiten de afle veringen door de veilingen. De K.C.B.kontroleurs zijn geinstrueerd om binnen het raam van het eerder- bedoelde tijdschema in het bijzonder toezicht uit te oefenen op de naleving R. Hoiting van de aanduidingsvoorschriften bij de verschillende groentengewassen. Voor het bestellen van de labels kunt u zich wenden tot de veiling waar u lid van bent. De prijs van bedrukte labels zal 0,02 per stuk zijn, blanko labels (die u dan wel zelf met de schrijfma chine moet invullen) gaan f 0,01 per stuk kosten. Daar in het seizoen geen labels ge drukt kunnen worden is het zaak deze zo spoedig mogelijk te bestellen. dene ijsslarassen voor de diverse teelten heeft de eigenschap unifor miteit zwaar gewogen omdat daar volgens de proefveldwaarnemers een groot probleem ligt bij de toepassing van een eenmalige oogst. Bij eenma lige oogst moet ruim 80 procent oogstbare kroppen goed mogelijk zijn. Vooral in de zomer- en herfst- teelt ligt bij enkele rassen het aantal niet toegekomen kroppen erg hoog. Ook het optreden van tuitplanten kan bij een aantal rassen aanzienlijk zijn. Het percentage goede kroppen kan tevens sterk gedrukt worden door het optreden van rand (vooral in de zomer), erwinia (vooral in de nazomer en herfst) en het wit (vooral in de herfst)._Door een goede smet- bestrijding met Ronilan en Rovral kan de erwinia-aantasting sterk on derdrukt worden. Beide middelen onderdrukken ook de wit-aantasting. De geteste rassen voor de herfstteelt bezitten alle de resistenties tegen de fysio's 1, 2, 5, 6 en 7 van het wit, behalve Y 16 waarvan het witpa- troon niet bekend is. (RIVRO-Rassenbericht nr. 604) Door F. van der Zweep en P. Riepma (RIVRO) oals bekend is met ingang van 1 september 1980 een Produkt- schapsverordening van kracht geworden met betrekking tot het aan duiden van kwaliteiten enz. op alle ter veiling aangevoerde fruit. Nu is bekend gemaakt dat ook in de groentesektor de aanduidingsverplich ting toegepast zal gaan worden. Dit wil zeggen dat met ingang van bepaalde data alle ter veiling aangevoerde colli met groente voorzien moeten zijn van een label of sticker waarop is aangegeven wie de aanvoerder is, welk produkt het betreft, wat het gewicht is en wat de inhoud is. Met de opkomende interesse van de Nederlandse tuinder voor nieuwe produkten is de ijsslateelt in de be langstelling gekomen. Afgelopen ja ren is er op verscheidene plaatsen oriënterend onderzoek verricht naar de bruikbaarheid van vele ijsslarassen voor de Nederlandse tuinder. Uit dit onderzoek zijn een aantal rassen ge schikt gebleken om in 1980 voor ver dere beproeving in aanmerking te komen. De rassen zijn afzonderlijk voor iedere teeltperiode geselekteerd. Het onderzoek is uitgevoerd door het RIVRO/PAGV in samenwerking net de proeftuinen Breda en Meterik. Hieronder volgt een korte samenvat ting van de verkregen resultaten. Proefopzet en uitvoering De proeven zijn aangelegd op de proeftuinen Breda en Meterik en op de tuin van het PAGV te Alkmaar. Voor enige teeltgegevens zie tabel 1. Bij iedere teelt zijn alle rassen in hun "visueel optimale" stadium beoor-* deeld op hun uniformiteit, totale plantomvang, hoeveelheid omblad, kropomvang, vastheid van de krop en hun voorlopige gebruikswaarde. Voor een aantal eigenschappen zie tabel 2. Er is gebruik gemaakt van éénmalige oogst met verschillende oogsttijden. Door van verschillende oogsttijden gebruik te maken is het mogelijk om een goed beeld te krij gen van de samenhang tussen het percentage kwaliteit I aan de ene kant en het gemiddeld kropgewicht, het percentage rand en erwinia, het percentage achtergebleven planten en het percentage overrijpe, gebar sten kroppen aan de andere kant. Ook wordt een goed beeld verkregen van de toename van de vastheid in de tijd. Voor tabel 2 is van iedeY ras per proefplaats alleen het meest optima le oogsttijdstip verwerkt. Als meest optimaal wordt beschouwd: een zo hoog mogelijk percentage kwaliteit I met daarbij een voldoende hoog ge middeld kropgewicht 600 gr.). Samenvatting Bij de beoordeling van de verschei- 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11