Jonge boeren eisen maatregelen Granulaat BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM Afdeling Yerseke champignonk we kers vereniging opgeheven Golden Delicious en Goudreinette relatief weinig aangeplant De ongestoorde ontwikkeling van bieteplantjes is van groot belang ft 15 NAJK-dag over de "problematiek jonge agrariër" Resolutie Eerst financiële ruimte sektorbeleid glastuinbouw, dan hogere gasprijzen Springstaarten - bietekevers - vroege akkertrips - bladluizen bietevliegen bestrijden met CURATER-Granulaat wordt gelijktijdig met het zaaien in de zaaivoor gebracht en heeft een intensieve werking. divisie Agro Chemie Tijdens de jaarlijks in januari j.l. ge houden ledenvergadering van de af deling Yerseke van de Coöp. Neder landse Champignonkwekersvereni- ging te Yerseke heeft men unaniem besloten de afdeling Yerseke op te heffen en samen te gaan met de afde ling West-Brabant. Voor deze ophef fing waren enkele redenen aanwezig. Het aantal in gebruik zijnde teeltcel len neemt in Yerseke af. Bovendien wordt het vervoer van de champig nons naar de R.B.T.-veiling te Breda voor de leden van de afdeling steeds duurder en daarom is samenwerken Zo langzamerhand worden er steeds meer gegevens bekend van de uitgebreide areaaltelling hardfruit in Nederland die in mei 1980 door het CBS is uitge voerd. Hieronder wordt ingegaan op de leeftijdsopbouw en plantdichtheid. In de onderstaande tabel van appelen valt direkt op dat van de belangrijkste twee rassen Golden Delicious en Goudreinette de laatste jaren in vergelijking met de andere rassen veel minder is aangeplant. Leeftijdsopbouw en plantdichtheid van appelboomgaarden per ras Meitelling '80 CBS leeftijd (jaren) Totale 0-2 3-7 8-12 13-17 1 17 areaal(ha) 100%) Golden Delicious 6 15 31 31 17 4722 Goudreinette 9 24 20 13 34 3891 Cox's O.P. 13 23 32 17 3031 James Grieve 17' 19 16 30 18 1345 Lombartscalville 30 27 12 14 18 728 Winston 18 30 32 10 10 711 Overige 26 23 16 12 23 2780 Totaal 13 20 23 22 22 17208 met West-Brabant gewenst. Tevens moest het bedrijf van voorzitter Sinke wijken voor de woningboüw hetgeen voor hem een geschikt moment was zijn voorzitterschap te beëindigen. Het is 18 jaar geleden dat de eerste champignonkwekerijen in Yerseke werden gebouwd. De aanleiding daartoe was de strenge winter van 1962/1963 waardoor bijna alle oes ters in de Oosterschelde verloren gingen en vele inwoners van Yerseke hun zelfstandig oesterkweekbedrijfje moesten opgeven. In enkele, daarop volgende jaren zijn 25 mensen vanuit de oesterkweek overgestapt naar de champignonteelt. In 1963 is de afde ling Yerseke van de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekers- vereniging opgericht. Als voorzitter werd gekozen de heer C. Sinke. Het bestuur van de afdeling Yerseke heeft in de afgelopen 17 jaren goed voor het wel en wee van de cham pignonkwekers gezorgd. De champignonkwekers bedankten tijdens de jaarvergadering hun bes tuur en in het bijzonder de aftredende voorzitter en sloten zich vol vertrou wen aan bij West-Brabant, voor de Yersekenaren overigens geen onbe kend gebied. J J. v. Gils In het Amersfoortse Kobus aan de Poort kwamen zo'n 120 jonge agrariërs van beiderlei kunne bijeen, als afsluiting van het centrale NAJK-winterthema: "de problematiek jonge agrariër". De hele winter hebben jonge boeren, boerinnen en tuinders zich gebo gen over de problemen rond het boer worden. Afgelopen vrijdag, 20 februari, werden de gezamenlijke konklusies besproken en 's middags legden ze hun eisen voor aan politici van de 4 grote partijen. Tazelaar, Van der Linden, Ter Veer (D'66) en Waalkens (VVD). Zij zaten in een forum onder voorzitterschap Johan Weerkamp. 4. J ong Agrarisch Nederland legde zijn eisen neer in een nagenoeg een stemmig aangenomen resolutie. Eisen die je kunt verdelen in twee blokken: één om de kosten van de bedrijfsovername zo laag mogelijk te houden en een waarin een aantal overheidsmaatregelen centraal staat. Die eisen zijn: 1. Afschaffen van de pachtersclaim bij de bedrijfsovername 2. Overname van de grond tegen de agrarische waarde (wettelijk te regelen maximumprijs en de overdracht vrij van schenkings rechten). 3. Vrijstelling van overdrachtsbe lasting op grond bij geleidelijke bedrijfsovername Verruiming van de doorschuif- mogelijkheden (nuttig in bepaal de gevallen). Van het totale areaal Golden Delicious, groot 4722 ha, was in mei 1980 namelijk niet meer dan 6% jonger dan 3 jaar. Ruim de helft van de opper vlakte had een plantdichtheid van 800-1600 bomen per ha. Bij Goudreinette zijn de boomgaarden duidelijk het meest verouderd. Het percentage van de oppervlakte in de jongste leeftijdsklasse is wel iets groter dan bij Golden Delicious (nl. 10%). Ruim een derde van het areaal is echter 17 jaar of ouder (Bij Golden Delicious is dit 17%). Bijna 40% van de oppervlakte Goudreinetten bestaat nog uit hoogstamboomgaarden, terwijl nog eens ruim 40% van het areaal een plantdichtheid van tussen de 800-1600 bomen per ha heeft. Van de Lombartscalville daarentegen is een groot deel pas de laatste jaren aangeplant, zo'n 30% van het 728 ha grote areaal is nl. jonger dan 3 jaar. Van de groep niet met name genoemde rassen behoort ruim een kwart van het areaal tot de jongste leeftijdsklasse. De klasse van 17 jaar en ouder is daar ook sterk vertegenwoordigd. Dat de groep "overige" zowel veel jonge als veel oude aanplantingen bevat, vindt zijn verklaring in het feit dat het hier zowel moderne als verouderde rassen betreft. Er zal eerst financiële ruimte ge schapen moeten worden voor een sektorbeleid voor de glastuinbouw, voordat de tuinders worden gekon- fronteerd met een extra verhoging van de gasprijs. Dat is een van de voorwaarden, die het Landbouwschap stelt, alvorens het bereid is verder te praten met de Gasunie over een* nieuwe aanpassing van de gasprijs. Dit zei voorzitter ir. D. Luteijn bij de opening van de openbare bestuurs vergadering van het Landbouwschap, die op woensdag 4 maart jl. in Den Haag is gehouden. Vorig jaar werd er tussen de Gasunie en het Landbouwschap een kontrakt afgesloten, waarbij is overeengeko men dat de gasprijs over een periode van twee jaar met negen cent per kubieke meter zal worden verhoogd. Gezien de prijsstijgingen van de zware stookolie beseffen, volgens de voorzitter ook de tuinders, dat hoge re gasprijzen in de toekomst niet uit kunnen blijven. "Met die weten schap, maar tevens uit vrees voor te rigoureuze verhogingen is spontaan een demonstratieve bijeenkomst georganiseerd, die vrijdag 6 maart j.l. werd gehouden. De glastuinbouw wil een reële kans om door te gaan", aldus Luteijn. Daarnaast vraagt het NAJK om de volgende maatregelen: 1. Rentesubsidie op gebouwen inventaris bij bedrijfsovername 2. Toepassing van de WIR in alle gevallen van bedrijfsovername 3. Verruiming van de grondbank. 4. Afschaffing van de servicekosten 5. Invoering van een spaarregeling Tussen het Landbouwschap en het NAJK is tegenwoordig behoorlijk overeenstemming over de maatrege len die er moeten komen om de be drijfsovername te verlichten. Dat bleek uit de inleiding van Schap- voorzitter Luteijn. Hij waarschuwde wel zijn gehoor zich niet blind te staren op heel veel punten, maar zich te richten op twee of drie centrale eisen. Alle 4 partijvertegenwoordigers vinden ook dat de pachtersclaim bij bedrijfsovername moet verdwijnen. Het NAJK (en andere landbouwor ganisaties die hier op aandringen) zullen op dit punt zeker sukses boe ken. Over de hele linie is het opvallend dat de politici niet spontaan voor maa tregelen voor jonge boeren zijn en toezeggingen op deze dag betreft za ken die toch al in de molen zitten (pachtersclaim,WIR, verruiming doorschuifmogelijkheden). Blijft dus nodig dat de georganiseerde jonge agrariërs druk blijven uitoefe nen. Sprekers in de zaal vragen zich af hoe het komt dat bepaalde maa tregelen wel worden voorgestaan door CDA en WD maar in deze ka binetsperiode niet zijn verwezenlijkt. CURATER- O 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10