Brusselse prijsvoorstellen misleidend! Gasgebruik onder druk Tuinders in het geweer tegen nog hogere gasprijs Ondernemers eten bedrijf stukje voor stukje op! zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-voorzitter Doeleman: C. O.P.A. -voorzitter Heereman: prijsvoorstellen Kofnmissie volstrekt onaanvaardbaar VRIJDAG 6 MAART 1981 I 68e JAARGANG NO. 3572 land- en tuinbouwblad Onze tuinbouwsektor is door de verhoging van de aardgasprijs in ernstige moeilijkheden geraakt. De tuinders leggen het hoofd evenwel niet in de schoot, maar zoeken intensief naar nieuwe wegen om het verbruik van aardgas zoveel mogelijk te beperken. Op de foto de kontrölekamer van een gloednieuwe kas waarin onderzoek wordt gedaan naar allerlei mogelijkheden om energie vooral gas) te besparen. "De prijsvoorstellen zoals die door de Europese Com missie bekend zijn gemaakt zijn misleidend ver onder de maat. Prijsverhogingen van 4-12% in een situatie waarin wij nu met onze nationale ekonomie verkeren, moeten voor buitenstaanders wel erg onlogisch klinken," zo be gon ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman zijn openingswoord van de maandag 2 maart jl. in het Landbouwhuis te Goes gehouden hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. "Niet of onvoldoende komt naar voren dat met deze prijsvoorstellen de boeren er opnieuw in inkomen op achteruit zullen gaan. Het gat wat er de afgelopen vijf jaar is ontstaan bedraagt ±25%. Dit zal nu opnieuw weer groter worden. Met name de produkten die voor Neder land van belang zijn, gaan met ten hoogste 6 a 7% om hoog. Daar moet dan wel direkt 1,9 of 2,2% M.C.B.'s afgetrokken worden en voor melk en suiker 2% medever antwoordelijkheidsheffing. Dus een prijsverhoging van 2 a 3%. Daartegenover staat voor Nederland een kosten stijging van ±10% (in de E.E.G. gemiddeld 18,3%)." I n aansluiting op eerdere uitlatingen zei de Z.L.M.-voor zitter, dat er vooral nu onvoldoende wordt ingespeeld op de verbeterde situatie op de wereldmarkt voor verschil lende produkten met name suiker en granen. Men doet dit overigens niet om ervoor te zorgen dat er voldoende voorraden in de Gemeenschap aanwezig blijven! Maar ook het verhaal dat de konsument 2,5% meer zal moeten betalen voor zijn voedselpakket moet wel in de juiste verhoudingen geplaatst worden. In de afgelopen 20 jaar is het percentage wat de gemiddelde burger uitgeeft voor zijn voedselpakket teruggelopen van 36% tot 20%. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met het feit dat er een veel hoger bedrag wordt besteed aan meer luxe artikelen en verpakking. Daardoor zal het percentage wat werkelijk uitgegeven wordt, primair aan levensmiddelen, nog lager liggen. Alleen de land- en tuinbouw heeft kans gezien een bij drage te leveren de inflatie niet nog verder uit de hand te laten lopen. Dat is wel ten koste gegaan van de levens vatbaarheid van veel gezinsbedrijven. Tot voor enkele jaren ging dat geruisloos. De spanning die er in de ge zinnen ontstonden zijrrteveel voor kennisgeving aange nomen. Eerst moeten blijkbaar ook anderen (banken en toeleveringsbedrijven) meegesleurd worden wil men de problemen voldoende onderkennen. Zover is het nu wel gekomen. Geprobeerd wordt nu een reddingspoging te ondernemen. Zwemvesten worden in een bijzonder woelige zee uitgeworpen. De vraag is hoe veel zwemvesten er beschikbaar zijn en hoeveel er uit eindelijk de kracht nog zullen hebben deze hulp te grij pen. Het wordt hoog tijd dat er maatregelen komen waardoor het niet meer nodig is dat men via allerlei reddingspo gingen probeert de zaak op gang te houden. Op de Z.L.M.-studiedag bleek duidelijk dat men in de eerste plaats een ander zelfstandigenbeleid noodzakelijk acut naast een verantwoord markt- en prijsbeleid vanuit Br^. sel. Dit markt- en prijsbeleid dient wel voldoende afge stemd te zijn op de Nederlandse omstandigheden. Nauwlettend zullen wij moeten volgen hoe andere landen de problemen voor hun boeren gaan oplossen. Wij zijn daar niet gerust op. De eerste signalen over nationale maatregelen in verschillende landen houden reeds een waarschuwing in", aldus de Z.L.M.-voorzitter in zijn openingswoord. (Vervolg op pag. 15) De glastuinders gaan op vrijdag 6 maart a.s. massaal uit drukking geven aan hun ongerustheid over de dreigende extra verhoging van de gasprijs voor de glastuinbouw. Op initiatief van de drie Aalsmeerse Landbouw Organisaties (ALO's) wordt in de bloemveiling VBA in Aalsmeer een demonstra tieve bijeenkomst gehouden, waar circa 5000 tuinders uit het gehele land worden verwacht. Verder zijn politici uitgenodigd, waaronder de Ministers van Ekonomische Zaken, Financiën, Landbouw en Visserij en Sociale Zaken. Vorig jaar kwam het Landbouwschap met de Gasunie over een, dat de gasprijs voor de tuinders over een periode van twee jaar zou worden verhoogd met 9 cent per m2. De Gas unie heeft zich begin dit jaar op het standpunt gesteld, dat de aardgastarieven voor de glastuinbouw in verband met de sterke stijging van olieprijzen extra moeten worden aange past. Sinds maart vorig jaar is de maximum-prijs van zware stookolie met ruim 150,— gestegen tot nu bijna 540,- per ton. Als gevolg van de olieprijsstijging zou de gasprijs voor de glastuinbouw volgens de Gasunie op korte termijn moeten worden verhoogd van 22 cent tot minimaal 30 cent per m3. Voor een gemiddeld glastuinbedrijf komt dit per jaar neer op een extra uitgave van rond 50.000,— De tuinders zijn van mening dat een dergelijke verhoging desastreuze gevolgen zal hebben voor veel glastuinbouwbedrijven en voor de na tionale ekonomie. De glastuinbouw verschaft direkt werk aan 40.000 mensen en inklusief de toeleverings- en verwer kende bedrijven gaat het om nog egns ongeveer 40.000 ba nen. De glastuinbouw zorgt jaarlijks voor een positieve bijdrage aan de betalingsbalans van ruim 3 miljard gulden. De voorstellen van de Kommissie voor het prijsjaar 1981-1982, de verzwakking van garanties verstrekt aan producenten in het kader van de marktorganisaties en de versterking en uitbreiding van de medeverantwoordelijkheid zijn voor de boeren ïn de Gemeen schap volstrekt onaanvaardbaar, aldus C.O.P.A.-voorzitter Hee reman in zijn eerste kommentaar. Zij houden op geen enkele wijze rekening met de katastrofale situatie van de boereninko- mens en met de resultaten van de objektieve methode, die om een noodzakelijke aanpassing van de landbouwprijzen met 15.3% vragen. Het voorstel komt neer op een algemene afstraffing van de boeren in de gehele Gemeenschap. Heereman benadrukte, dat de politieke, ekonomische en sociale stabiliteit van grote gebieden van de Gemeenschap zal afhangen van het resultaat van de herziening van de landbouwprijzen voor 1981-1982. Hij deed een dringend beroep op de Europese publie ke opinie, de Raad van Ministers en het Europees Parlement om voor 1 april 1981 een besluit te nemen, dat tegemoet komt aan de eisen van C.O.P.A. ten aanzien van de prijzen. Voorzitter Luteijn van het Landbouwschap: Bij de openingstoespraak van de openbare bestuursvergadering, woensdag 4 maart j.l., heeft de voorzitter van het Landbouw schap, ir. Luteijn, o.m. zijn misnoegen uitgesproken over het feit dat de Europese Commissie nauwelijks rekening heeft gehouden met de wensen van de bietentelers bij het vaststellen van de suikermarktordening. "Zo had er nooit mee ingestemd mogen worden, dat er een heffing op A-suiker wordt gelegd. De maximumheffing op B- suiker is vastgesteld op voorlopig 30%, waarbij echter de moge lijkheid is ingebouwd dat hier nog eens 7'A% bovenop komt. In de vorige marktordening was de financiële deelname van de telers al in voldoende mate aanwezig. Ook de korting op het Nederlandse B-quotum, die nu wordt doorgevoerd, betekent een nieuwe aderlating voor onze suikerbietentelers", zo luidde zijn reaktie. Sprekend over de inkomenspositie van de landbouw die de afge lopen jaren drastisch is verslechterd, wees Luteijn erop dat een spaarzame verhoging van de landbouwprijzen, zoals nu door de Commissie voorgesteld en die bovendien nog wordt afgeroomd doof de producenten te laten betalen voor de financiële gevolgen van het gevoerde beleid, tot gevolg zal hebben dat steeds meer ondernemers gedwongen zijn hun bedrijf stukje voor stukje op te eten. Hij onderlijnde hierbij het principe van de algemene mede financiering die dreigt te worden ingevoerd in het gemeenschap pelijk landbouwbeleid: "Een dergelijke ingrijpende maatregel, die bovendien inhoudelijk haaks staat op onze visie over de voortzetting van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, wijzen wij af', zo zie hij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1