De onkruid- bestrijding in wintertarwe Éi 'lÉ&iÉ'Mi II M I - riiiminfik *4 kwm£ E, D, W, V, J D, Werking sterk afhankelijk van het weer •:*$y Percelen vorig najaar reeds behandeld Percelen waar duist of windhalm in voorkomen Percelen waar geen duist of windhalm voorkomt O p een groot aantal percelen wintertarwe is reeds vorig najaar, kort na het zaaien, een bestrijding uitgevoerd. De resultaten hiervan lijken momenteel goed op die onkruiden waarop deze middelen een goede werking hebben. Dit geldt o.a. voor duist, kamille en muur. Op kleef kruid werken deze middelen niatig tot slecht. Op een groot aantal van de bespoten percelen komt dan ook in meer of mindere mate kleefkruid voor. De werking op ereprijssoorten (blauwe muur) valt soms ook erg tegen. Wanneer we de onkruidbestrijding in wintertarwe de revue laten passeren, moeten we een splitsing maken in percelen die al behandeld zijn met een bodemherbicide en percelen waar nog geen bestrijding is uitgevoerd. Dit is vooral belangrijk wanneer er in de nog niet behan delde percelen duist of windhalm voorkomt. 4 tv.- ,w - JT -* Volgende jaren komt U de nakomelingen duizendvoudig tegen v. SflHMx '*$s «nm. '4&281 t O, p de meeste percelen zal nog wel een bespuiting moeten plaatshebben, omdat een aantal onkruiden niet bestreden zijn. Dit zijn o.a. kleef kruid, hoefblad en distels. Deze drie genoemde onkruiden zijn alleen in granen te bestrijden en niet in andere bouwlandgewassen. Dus moeten die, ook al komen ze maar in kleine aan tallen voor, in de granen voor 100% uitgeroeid worden. Overwegend zal men dan gebruik moeten maken van groei stoffen. Ook kontaktwerkende middelen, zoals DNOC en Herbogil vloeibaar kunnen hier gebruikt worden, mits op tijd dus vroeg in het voorjaar, een bespuiting kan worden uitgevoerd. Bij het gebruik van DNOC en Her bogil moeten de onkruiden voor het verkrijgen van een goed effekt klein zijn. Kleefkruid met meer dan een kroontje, dus groter dan 5 cm, wordt niet meer gedood. Wanneer kleefkruid meer dan een kroontje heeft. is men aangewezen op een middel dat me- coprop (MCPP) bevat. Spuiten bij groeizaam weer als het kleefkruid 10 a 12 cm groot is. Het weer is echter belangrijker voor een goede doding dan de grootte van het kleefkruid. Hoefblad bespuiten met 2-2,5 1/ha, 2,4-D als het hoefblad een doorsnede heeft van 5 a 7 cm. Een nabehande ling met een tussenruimte van 14 da gen met 4 1/ha MCPA verbetert het resultaat en doodt tevens de distels. Distels bestrijden met 4 1 MCPA per ha wanneer deze 30 a 35 cm hoog zijn. t r is tegenwoordig een aantal mid delen aan de markt die in het voorjaar toegepast kunnen worden en duist en windhalm tot maximum 5 blaadjes en de meest voorkomende breedbladige onkruiden goed kunnen doden. Dosanex en Dicuran zijn middelen die een goede doding geven van de grasachtigen. De doding van de tweezaadlobbigen is afhankelijk van weer en grond. Voor een goede werking moet de grond vochtig zijn en het weer niet te schraal. Deze middelen kunnen al leen in de volgende rassen worden gebruikt: Caribo, X^arimulti, Cle ment, Cirano, Durin, Marksman en Okapi. De volgende middelen kunnen in alle rassen gebruikt worden. Dit zijn Tolkan S, Belgran, Arelon, Combi en Graminon Plus. Tolkan S spuiten direkt na de winter zodra de toestand van ,de grond het toelaat. De doding van duist en windhalm is~goed. Ook de twee- zaadlobbige onkruiden worden goed bestreden, mits ze nog klein zijn. Zijn de tweezaadlobbigen te groot, kleef kruid meer dan 5 cm. kamille en muur meer dan 5 a 6 cm doorsnede, dan komen de andere drie middelen C.A.R. Zevenbergen, Spec. Planteziekten en Onkruidbestrijding, A.C.M. Mulders in aanmerking. Deze middelen be vatten elk een groeistof. Dit houdt in dat de werking sterk afhankelijk is van het weer. Dus spuiten bij groei zaam weer. Dit is belangrijker dan de grootte van de onkruiden. Bij gebruik van alle hierboven ge noemde' middelen is het niet moge lijk een grasgroenbemester of klaver te telen. Distels bestrijden wanneer ze 30 35 cm hoog zijn met MCPA. e meest voorkomende onkrui den op dergelijke percelen zijn muur, kamille, kleefkruid en ereprijssoor ten. Ook hier geldt dat vroeg in het voorjaar met DNOC of Herbogil zeer goede resultaten behaald kun nen worden, mits de onkruiden klein zijn. Bij latere bespuitingen zal bekeken moeten worden, welke onkruiden voorkomen. Mecoprop werkt goed tegen muur, kleefkruid en ereprijs, doch doet nagenoeg niets aan ka mille. Basagran en Faneron zijn middelen die goed werken tegen ka mille, doch zeer slecht op kleefkruid. Door bepaalde kombinaties te ge bruiken, kan een goede bestrijding verkregen worden. Het zou te ver voeren om in dit artikel alle kombi naties te behandelen. In de handlei ding 1981 kunt u op blz. 44 - 45 en 46 verdere informatie hierover vinden. Bedenk echter wel dat de werking van een enkelvoudige groeistof of een kombinatie .sterk afhankelijk is van het weer. Alleen bij groeizaam weer zal het resultaat goed zijn. e worden op het ogenblik rijke lijk gezegend met royale regenbuien die meestal gepaard met hevig on weer nu bijna dagelijks over ons heen trekken. De tijd van het ware vochtige tropische regenklimaat is aangebroken. In huis moet je nu uiterst attent zijn anders schimmelt alles weg. Wanneer er-een paar natte schoenen zonder verdere verzorging worden weggezet dan zijn ze' drie dagen later groen en grijs van de schimmel. Januari loopt op zijn eind en we hebben al 220 mm te pakken. In het land valt op zo'n manier niet erg veel uit te voeren. Gemechani seerd boeren is natuurlijk modern, maar met zoveel regen moet de grond zonder drainage de zware machines wel kunnen dragen. De trekkerchauffeurs dachten eerst dat met al die regen voor hen de tijd van kletsen en sigaretten roken was aan gebroken. Ze zijn ernaast, want voor ieder van hen hebben we een goeie scherpe panga (hakmes) gekocht, te vens een spade en nog wat meer van dat klein handgereedschap. Met al die regen groeit het gras langs de slootkanten zienderogen. Geen mooiere taak voor die mannen om nu dat gras kort te houden. Ze heb ben er natuurlijk helemaal geen zin en toen we hen in het begin alleen maar opdracht gaven om te kappen deden ze maar heel weinig. Nu krij gen ze stukwerk en gaat het heel wat beter. Voor ons is die regen op dit moment een zware handicap. Je wil doorwerken maar je kunt niet. oor de dorpelingen die ook allen hun eigen land hebben is het nu ideaal. Hun gewassen schieten de grond uit. Iedereen heeft volop mais. Nog wel niet gereed om te eten. maar zeer veelbelovend. Daarnaast heb ben ze ook allemaal een hoekje rijst gezaaid. Ze komen niks tekort. Nou ja als ze wat tekort komen dan is het De vissers op de markt in betere da gen! meer een kwestie van verkeerde ver deling en planning. Zonder moeite zouden ze voor het hele jaar rond voldoende voedsel van hun eigen akkertjes kunnen halen. Deze streek biedt aan de bewoners in feite over vloed. Weinig gebieden in Tanzania zijn zo rijk met regen gezegend. Bovendien heerst er absoluut geen landhonger. Er is een grenzeloze op pervlakte voor iedereen. Slechts een fraktie daarvan wordt maar gebruikt. Wanneer er mensen uit andere stre ken hier komen werken dan hebben ze ook geen enkele moeite om een stukje grond te verwerven. De oor spronkelijke bewoners zijn bijzonder tolerant en staan met graagte een akkertje af. Niemand kan de grond in eigendom verwerven. Alles be hoort aan de Staat. Men zou zich als zakelijke Nederlander af kunnen vragen waarom die lokale bevolking eigenlijk niet meer mais of rijst ver bouwt om die dan op de markt af te zetten. Vroeger werd dat wel gedaan. Laten we zeggen voordat de Staat min of meer alles kontroleerde. Toen was de prijs ook vrij en kon een boertje nog een extraatje verdienen aan de mais of de rijst. Nu echter de prijzen onder kontrole staan en kunstmatig laag worden gehouden is de lol er af. Ze verbouwen niet meer dan ze zelf nodig hebben. De offi ciële handel in mais of rijst is in handen van de National Milling Corporation, een Staatsinstelling. Vroeger was de handel in handen van partikulieren, veelal Aziaten. Dezen waren zeker niet altijd zuiver op de graat, maar er was toen nog wél handel. Van een insider hoorden we vertellen dat destijds door die Aziaten afspraken werden gemaakt dat b.v. op donderdag a.s. de mais in een bepaald gebied zou worden ge kocht. Alle boertjes kwamen dan van heinde en ver met hun produkt. Het werd gewogen en direkt betaald. Boter bij de vis. Nu belooft de NMC het zelfde. Om te beginnen komt er dan niemand op de afgesproken dag. Die boeren zeulden weer terug met hun produkt. Wanneer er dan eindelijk wel iemand was om het af te nemen, dan kregen ze geen boter bij de vis maar alleen een cheque. Na vele keren bij de bank te zijn geweest kon dan eindelijk de zaak verzilverd worden. Ware dat alles nog tegen de echte prijzen, vooruit dan had er een boterham ingezeten. Nu echter al leen de gekontroleerde prijs wordt betaald zien ze het niet zitten. In Kenya heerste vorig jaar hongers nood. Niet omdat het land onvol doende kan produceren. De regering daar had na een jaar van vrije mais- prijzen met een overvloed aan mais gemeend dat het volgend jaar de prijs gedrukt kon worden. Zoek het maar uit. zeiden toen de Kenyaanse boeren. Gevolg enorme tekorten in 1980 en noodzakelijke importen en voedselhulp. dere dag was er geen vis meer te koop op je markt. Dat duurt nu al een maand. Toclrvissen de mannen nog even vlot als vroeger en degene die de weg weet kan nog best vis kopen, maar nu direkt aan de waterkant. De vrije ekonomie laat zich niet de kop indrukken. Zo het al met geweld ge beurt dan is het niet de producent die aan het kortste eind trekt, maar wel de konsument. De grootste staats- suikeronderneming krijgt nu ook een andere general manager. Deze praatgrage en gehaaide meneer heeft het nu in de ogen van zijn eigen mi nisterie van ekonomische zaken ver bruid. Ten eerste waren ze vorig jaar "vergeten", kunstmest te bestellen voor een oppervlakte van 6000 ha. Daardoor liep de suikerproduktie enorm terug en leed het bedrijf een indrukwekkend verlies. Toch werd hem nog de hand boven het hoofd gehouden, maar sinds men kort ge leden heeft ontdekt dat er om en na bij de 2000 dagloners gefingeerd op de loonlijst stonden sloeg de deur dicht. Nu zijn de Nederlanders weer van stal gehaald om alles opnieuw op poten te zetten. e vissers in Ifakara hier in de buurt hebben ook de kont tegen de krib gegooid. Op de kleine open markt verkochten zij hun vis die in de Kilomberorivier wordt gevangen. Vlees is er nergens te koop. dus vis is het alternatief. De wet van vraag en aanbod maakte het mogelijk voor de vissers om- steeds hogere prijzen te bedingen. Dat kan niet riepen de re- geringsfunktionarissen en slingerden een paar vissers op de bon. De an- a, zei het lokale parlementslid, zo is dat in ons land. Als we zien dat het niet gaat dan schromen we niet, ze ker onze president niet, om iedereen aan de kant te zetten en buitenlandse hulp te vragen. Maar ik zal vechten, zei hij strijdlustig, voor elektriciteit in Ifakara! De grote krachtcentrale ligt slechts op 60 kilometer hier vandaan terwijl in Zanzibar dat 400 km weg ligt er wel stroom uit ons gebied komt. Hij bekeek bezorgd zijn broekspijpen en zijn schoenen die doornat waren geworden in de aar dedonkere urinoir van de New- Chabweda bar. Toch te gek dat we geen licht hebben, kwetterde hij. Overigens heeft de man in het dorp hier. die nog niet zolang geleden een café opende, deze zaak inmiddels weer gesloten. Er zat geen brood in klaagde hij. Dank je de koekoek, een fles bier kost alweer duurder en is haast onbetaalbaar, mits men er wat duistere zaken bijdoet. Dan gingen ze eerst zich bezatten aan de lokale eigen brouw en vervolgens kwamen ze bij mij op één fles bier de beest uithangen mopperde de kastelein. We betreuren deze sluiting want om zo nu èn dan uit de engheid van de farm te ontsnappen was dit café een leuke gelegenheid. SCHRIJFKOUTER 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9