Verslag drainreinigingsdemonstraties in Zeeland w anneer een drain water afvoert, is dit nog geen garantie dat deze drain voldoende en goed funktio- neert. Het is zeer goed mogelijk dat slechts het voorste deel van de drain goed werkt, terwijl het achterste deel verstopt zit. Mede daardoor is door spuiten van drains één van de beste manieren om dit te kontroleren. Tij dens de demonstraties is het her haaldelijk voorgekomen dat in op het oog goed funktionerende drains verstoppingen voorkwamen. Wanneer hardnekkige verstoppin gen optreden loopt men vast. Na enige tijd duwen en terughalen moet men de strijd vaak staken. Wanneer op de machine een meterteller aan wezig is, kan men vrij nauwkeurig de plaats van de verstopping vaststellen. Met een hoge drukspuit kan men in zo'n situatie de druk extra hoog op voeren, waardoor soms de verstop ping wordt overwonnen. Bij een to tale verstopping (b.v. door verzakte buizen) zal men de verstopping met de hand moeten herstellen. Het is opvallend dat op veel percelen de aansluiting van de eindbuizen op de drains zeer slecht is. Vooral het in brengen van de slang gaf hierdoor veel problemen. De stugge slang op de haspel neemt een gebogen vorm aan. De spitse spuitkop zal daardoor gemakkelijk tegen de rand van de buis stoten bij de overgang van de drain op de eindbuis. Mogelijk zal met een afgeronde stompe spuitkop dit probleem opgelost kunnen wor den. N aast het losspuiten van het slib is het water erg belangrijk voor de af voer van het vuil. Er is een flinke stroomsnelheid nodig om het losge- maak' slib snel af te voeren, omdat het anders opnieuw gaat bezinken. H et resultaat van de reiniging zal voor een zeer belangrijk deel afhan gen van de werksnelheid. Tijdens het inbrengen van de slang zal het aan wezige slib moeten worden losge- spoten en afgevoerd. Hoe meer vuil (slib) er moet worden afgevoerd des te langzamer zal men de slang moe ten voortbewegen. De drains Benodigde druk eil aantal spuitgaten Slangen en drukverlies Hoeveelheid vloeistof Reinigend effekt Minister Braks met ekonomische missie naar Saoedi-Arabië Andere belangrijke zaken O p 11, 12, 15 en 16 december 1980 is op zeven plaatsen in Zeeland gedemonstreerd met drainreinigingsapparatuur. De belangstelling hiervoor was erg groot. Ruim 700 mensen hebben de machines in diverse uitvoeringen in werking kunnen zien. In het afgelopen jaar zijn door verschillende fabrikanten nieuwe drain- reinigers op de markt gebracht. Vooral door het toepassen van ander slangmateriaal kan men hogere drukken aan de spuitkop bereiken dan met de oude drainreinigers die vaak met de pomp van een spuitmachine werden gekombineerd. Verder heeft men het vaak koude en natte werk sterk kunnen veraan genamen door het hydraulisch of mechanisch inbrengen van de slangen. De ontwikkeling van deze apparatuur zal zeker bijdragen tot een beter en regelmatiger onderhoud van de drains. Speciaal door samenwerking van enkele bedrijven kunnen deze machines hun nut bewijzen. Ander zijds hebben de bestaande drainreinigers, die meestal door loonwerkers worden geëxploiteerd, geenszins afgedaan. Verder verdient het aanbeveling ieder jaar de eindbuizen te kontrole ren door b.v. met een jalon in de buis te steken om zo de aansluiting te kontroleren. Veel eindbuizen zijn te zwaar en verzakken. Door het talud- maaien worden veel buizen vernield. "V oor een goede reiniging onderin de drainbuizen zijn krachtige water stralen noodzakelijk. Het is geble ken, dat de druk aan de spuitkop 10 a J5 bar (atm) moet zijn. Door het drukverlies dat optreedt in de slang, zal de druk aan de pomp aanzienlijk hoger moeten zijn. Het aantal spuit gaten in de spuitkop varieert sterk, namelijk van 3 tot 13 gaten. Meestal wordt één straal voorwaarts gericht en de overige schuin achterwaarts. Deze achterwaarts gerichte stralen dienen om de wanden van de drains schoon te spuiten en tevens om de nodige trekkracht aan de spuitkop te geven. Hoe meer stralen achterwa arts zijn gericht, des te intensiever zal de wand van de buis worden be werkt. Het aantal gaten en de door laat van die gaatjes bepalen mede de druk aan de spuitkop. Zo zal een spuitkop met veel gaatjes, kleinere openingen moeten hebben dan een spuitkop met weinig gaatjes om de zelfde druk aan de spuitkop be schikbaar te houden. B ehalve bij de hoge drukreini- gingsmachine worden kunststofslan gen gebruikt. Door gebruik te maken van ander materiaal zijn de kunst stofslangen sterker en gladder ge worden. Hierdoor kan men hogere drukken toepassen, terwijl minder weerstand in de slang optreedt. Het drukverlies in de slang is afhan kelijk van de slanglengte en de in wendige diameter. Een grotere in wendige diameter geeft een aanzien lijk lager drukverlies. Bij een zelfde uitwendige diameter (meestal 25 mm) zal een slang met een kleinere inwendige diameter een dikkere wand hebben en daardoor een ho gere druk kunnen weerstaan. De toelaatbare begindruk aan de pomp varieert daardoor sterk. De dunwan- dige slangen worden tot 30 bar (atm) en de slangen met iets dikkere wanden soms tot 40 bar belast. Dat het drukverlies in de slang sterk kan Detail van een hydraulische aandrijving voor het inbrengen van de slang in de drains. Komplete drainreinigersinstallatie in getrokken uitvoering. De geleidebuis voor de slang naar de drain is duidelijk te zien. variëren blijkt uit onderstaande ta bel. liters/irinuut drukverlies Uit bovenstaande tabel blijkt duide lijk dat het drukverlies aanzienlijk is. Werkt men met een slanglengte van bijvoorbeeld 300 meter, dan zal men de genoemde waarde met drie moe ten vermenigvuldigen. Door reke ning te houden met het drukverlies in de slang en de hoeveelheid water per minuut kan men dan de druk aan de spuitkop bepalen. Voorbeeld: slanglengte 300 m, in wendige diameter 19 mm, kapaciteit 60 liter water per minuut. Het druk verlies in de slang is dus 3 x 7,- 21,- bar. Om aan de spuitkop een druk te hebben van 12 bar moet de begin druk aan de pomp dus 12 21 =33 bar zijn. De afvoer van de drainbuis wordt echter beperkt, doordat de slang in de drainbuis aanwezig is. Er is vast gesteld dat 50 tot 70 liter per minuut toelaatbaar is. Bij redelijk vervuilde drains mag de werksnelheid ongeveer 15 meter per minuut zijn. Dit houdt in dat men bij een drainlengte van bijvoorbeeld 300 meter 20 minuten nodig heeft voor het inbrengen. Het uithalen van de slang moet ook langzaam plaats vinden. Al het losgemaakte mate riaal moet dan gelegenheid krijgen weg te stromen. Afhankelijk van de mate van vervuiling zal men sneller of langzamer kunnen werken. Een belangrijke zaak is hierbij dat men Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) schaart zich aan het hoofd van een ekonomische missie, die het Nederlands Centrum voor Handels bevordering (NCHN) heeft georgani seerd voor een bezoek dat van 13-18 februari 1981 aan Saoedi-Arabië zal worden gebracht. In deze uit ruim 30 deelnemers be staande missie zijn o.a. vertegen woordigd een aantal grote onderne mingen uit industrie, vervoer, bank wezen, raadgevende adviesbureaus en uit de zgn. agri-business. Deze missie zal zich na aankomst in Saoe di-Arabië opsplitsen in een kern groep en een aantal werkgroepen, die op verschillende terreinen be sprekingen zullen voeren en bezoe ken zullen afleggen. Op het programma staan o.m. ont moetingen met een vijftal Arabische ministers en met andere autoriteiten, alsmede met de daar te lande aan wezige Nederlandse zakengemeen- schap. In .ogenschouw zullen voorts o.m. worden genomen een vee- en aard- appelteeltprojekt, een landbouw kundig onderzoekcentrum, een le vensmiddelententoonstelling en een nationaal park. De ekonomische betekenis van Saoedi-Arabië spreekt uit het feit dat dit land in 1979 voor 1,7 mld aan Nederlandse produkten invoerde, waarvan 246 min aan agrarische produkten. Daarmede bezet Saoedi- Arabië de tweede plaats op de buiten Europa gelegen afzetmarkten (na de Verenigde Staten met een totale ex port van 3,6 mld in 1970). In het derde vijfjarenplan (voor 1980-1985) van Saoedi-Arabië is 800 mld voor ontwikkelingen uit getrokken, waarvan 88 mld voor investeringen in de landbouw en in aanverwante gebieden van ontwik keling. KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ TE GOES door ing. A. Remijn Specialist Werktuigen en Arbeid de snelheid eenvoudig en goed kan regelen. oor-de keuze van de pomp heeft men de mogelijkheid tussen zuiger of zuigermembraampompen. Afhan kelijk van de slanglengte en de in wendige diameter van de slang zal de minimale pompdruk al gauw 30 bar (atm) moeten zijn. Om overmatige slijtage tegen te gaan, is een goed zuigfilter gewenst. Leg tijdens het reinigen van de drains de zuigslang met het filter niet te dicht bij de uit monding van de drain. Dit om het opzuigen van het vuile drainwater zoveel mogelijk te voorkomen. Alle machines kunnen tegenwoordig worden geleverd met een geleide- baan voor de slang om te kunnen werken vanaf het eigen perceel. Dit kan belangrijk zijn als er zeer brede sloten zijn of als er geen rijpad is aan de overzijde van het perceel. Bij de keuze van de pomp kan men eventueel wat overkapaciteit in liters per minuut nemen. Dit heeft dan het voordeel dat de trekker niet steeds op een hoog toerental hoeft te draaien om de gewenste 50-70 liter per mi nuut te halen. Verstoppingen komt men regelmatig tegen. Laat in zo'n situatie de spuitkop niet te lang op dezelfde plaats stilliggen. Enerzijds kan dan de drain worden beschadigd en anderzijds kan achter de spuitkop de drain soms vol slibben waardoor de stang niet meer te bewegen is. Tijdens de demonstratie bleek dat met de nieuwere apparatuur ook de handmethode veel sneller en beter uitvoerbaar is geworden. In dit geval hoeft men alleen de pomp en de haspel aan te schaffen, waardoor het geheel aanzienlijk goedkoper wordt. Het natte en koude werk voor het geleiden en induwen van de slang blijft echter bestaan. Drains waar veel zand in is afgezet kan men nauwelijks reinigen. Het losgespoelde zand bezakt weer direkt achter de spuitkop, met het gevaar dat de slang vast komt te liggen in de drain met alle gevolgen van dien. Op de demonstraties is gewerkt met de hoge druk reiniger van H. Boogert te Kruiningen en een viertal nieu were middeldrukreinigers van Cebe- co, Douven, Dubex^en Homburg. Hopelijk hebben deze demonstraties ertoe bijgedragen dat het onderhoud van de drains nog beter en regelma tiger gaat plaatsvinden. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7