Somber perspektief voor jonge Deense boeren Bescherm uw waardevolle gewassen met Temik. Ondanks subsidieregelingen P er jaar nemen in Denemarken ongeveer 3000 jonge boeren een be drijf over. Ongeveer de helft gaat volledig op het bedrijf werken, de anderen hebben daarnaast ander werk. Wordt in Nederland in over wegende mate het bedrijf van familie overgenomen, in Denemarken heeft maar 50% van de bedrijfsovername verband met familieoverdracht. De andere helft van de vestigingen van jonge boeren heeft betrekking op vrije aankoop. De gemiddelde leef tijd van het boer worden ligt op 33 jaar. grotere bedrijven worden op jongere leeftijd overgenomen. De gemiddelde leeftijd ligt ook lager dan vroeger maar gedurende het slechte jaar 1980 was er een tendens de bedrijfsovername uit te stellen. Opmerkelijk is ook de samenstelling van de groep bedrijfsovernemers in de periode 1971-1975. Ruim 40% werkte reeds in de landbouw, bijna 40% was werknemer in een niet- agrarisch beroep en bijna 20% had een 'andere zaak. Ongeveer twee derde van de jonge boeren had een landbouwopleiding. N aast de wetten op de grond die Somber perspektief V an de Deense beroepsbevolking werkt ongeveer zeven procent in de landbouw. Deze 180.000 personen werken op 120.000 bedrijven die gemiddeld bijna 25 hektare groot zijn. Opmerkelijk is de gemiddelde leeftijd van de Deense boer nl. 52 jaar, slechts 11% is jonger dan 35 jaar en 30% is ouder dan 60 jaar. Van de Deense landbouwgrond wordt 63% gebruikt vóór de graanteelt (88% gerst), 9% is blijvend grasland en op 9% van de oppervlakte wordt bieten en aardappelen verbouwd. Het aantal stuks melkvee bedraagt 1 miljoen en het aantal varkens 10 miljoen. Boer worden De financiering van de bedrijfsovername Boeren "bezitten" de grond "V an de Deense landbouwgrond wordt slechgs 3% verpacht, de rest is in bezit van de boeren. Althans de Deense boeren beschouwen het 'als bezit. Eind 18e eeuw is de land bouwgrond van het groot-grondbezit verdeeld onder de kleine boeren en arbeiders en zijn de nieuw gevormde kavels in een soort erfpacht uitgege ven. Elk jaar moet een bedrag aan de staat worden betaald, de zgn. grond- schuld. Op de kavels moest de boer zelf een gebouw stichten. Om het opnieuw ontstaan van grootgrond bezit en versnippering te voorkomen werden 200 jaar geleden wetten ge maakt die het agrarische grondver- keer in goede banen moest leiden. De ekonomische-, technische- en so ciale ontwikkelingen zijn zodanig geweest dat deze wetten steeds meer als knellend werden ervaren. Na veel aandrang van de boere organisatie werden in 1962 de grondwetten ver licht en later nog verder aangepast. Speciale regels voor jonge boeren Aardappelen, suikerbieten en uien kunnen worden aangetast door een groot aantal plagen, zoals bijvoorbeeld aaltjes, bodeminsekten en bladluizen. Daarom gebruiken boeren die geen risico willen nemen, Temik-het granulaat met de brede insekticide/ nematicide werking. Bescherm uw investering in deze gewassen met Temik. EEN WERELDNAAM IN DE LANDBOUW Van 1972 tot 1979 steeg de prijs van agrarische bedrijven in Denemarken jaarlijks met ongeveer 20%. in 1979 stabiliseerden de prijzen gevolgd door een zeer forse daling in 1980. In Denemarken is het nog altijd de gewoonte dat boerenzoons een tijd lang op een ander bedrijf werken. Om het zogenaamde "groene be wijs" te krijgen, dit is nodig voor rentesubsidie op vestiging, moet men minstens een jaar op een ander be drijf hebben doorgebracht. De meeste boerinnen hebben een niet- agrarische opleiding en blijven na hun huwelijk buiten het bedrijf wer ken. T_J it cijfers betrekking hebbend op de aankoop van bedrijven tussen de 15 en 60 ha gedurende 1979 blijkt dat de gemiddelde prijs op 1,4 miljoen D. kronen (470.000 gulden) lag. Hiervan werd door de koper 10% gefinancierd uit eigen middelen, 60% uit obliga tieleningen, 8% uit bankleningen, 10% door een lening van de verkoper en 12% op andere wijze. Dit laatste heeft o.a. betrekking op speciale le ningen die de staat geeft aan jonge boeren die in het bezit zijn van het "groene bewijs". Samenvoeging van bedrijven is nu mogelijk. Nie-uw is de verplichting om op het bedrijf te wonen. Hiermee wordt voorkomen dat hobby-boeren het voor jonge boeren extra moeilijk maken een bedrijf te kopen. Het is nu mogelijk dat een ondernemer maximaal vijf bedrijven exploiteert, maar deze mogen niet meer dan 15 kilometer uit elkaar liggen en geza menlijk niet groter zijn dan 100 hek tare. Onderverpachting, buiten"" de wetten om, is wel mogelijk. Het ge volg is dat 20% van de Deense be drijven met 12% van de kultuurgrond zaaiklaar wordt verhuurd. De regels voor overdrachten van bedrijven binnen de familie zijn soepel, ook iemand zonder een landbouwoplei ding kan een bedrijf verwerven mits hij maar op het bedrijf gaat wonen. In Denemarken verwacht men dat het aantal bedrijven verder zal dalen. Het zaaiklaar verhuren zal vooreerst nog toenemen omdat oudere boeren de grond zolang mogelijk vast hou den. Eigendom van de grond bij de boer zal kenmerkend blijven. Door een uniek financieringssysteem waarbij via obligaties geld op de beurs wordt aangetrokken slagen de Deense jon ge boeren erin met 5 a 10% eigen vermogen de financiering van de be drijfsovername rond te krijgen. De financiering op zich is geen probleem maar wel de rente. Gedurende de laatste zes jaar is deze opgelopen tot 18 a 20%!!! Gezien de stijgende kos ten en de verder dalende grondprijzen zijn de jonge Deense boeren op dit moment dan nog erg terughoudend bij de bedrijfsovername. de aankoop van bedrijven door jon ge boeren vergemakkelijkt kent De nemarken sinds 1967 een "Jonge boerenwet". Volgens deze wet kan het Ministerie van Landbouw lenin gen verstrekken aan jongeren bene den de 40 jaar die hun eerste boer derij kopen en hun hoofdberoep in de landbouw zoeken. Momenteel kan deze overheidslening maximaal 200.000 DKr. (65.000 gulden) be dragen. De rente is de eerste 5 jaar 4%, de rente hoeft eveneens de eerste 5 jaar niet te worden betaald maar wordt bij de hoofdsom geschreven. Na deze periode moet de lening in 16 jaar terug worden betaald als een annuïteit. De rente bedraagt dan 6,5%. Daarnaast geeft de overheid nog éénmalig een bedrag voor niets ter waarde van 2,5% van de aan koopsom. deze subsidie is maximaal 9000 gulden. Er zijn verder nog een aantal regels die de bedrijfs overna me of de aankoop van een bedrijf door jongeren vergemakkelijken: - In Denemarken wordt vermo genswinstbelasting geheven. Bij een juiste toepassing van de re- gels behoeft deze belasting niet te worden betaald als het bedrijf binnen het gezin wordt overge dragen. - Jonge boeren kunnen geld sparen op een zgn. vestigingsrekening Jaarlijks mogen ze 25% van hun inkomen op deze rekening stor ten. dit bedrag is aftrekbaar vooi de belasting. Zodra een bedrijl gekocht wordt is dit bedrag be schikbaar. Twee duizend gulder is dan belastingvrij, de rest moei -worden afgeschreven van de waarde van gebouwen en machi nes. - Zoals iedere Deen mag ook eer jonge boer geld sparen op eer "woning rekening". De rekening moet minimaal 3 jaar en ma{ maximaal 5 jaar worden aange houden. De overheid geeft 4% pei jaar belastingvrije premie ovei het eindbedrag als daarmee eer woning wordt aangekocht. - Pas gevestigde jonge boeren kun nen gedurende de eerste zes jaa: van het boer zijn belastingver lichting krijgen tot maximaa 2000 gulden. Er zijn nogal wat regelingen die het de jonge Deense boer gemak kelijker moeten maken een bedrijf over te nemen. Het feit dat deze regels er zijn toont echter ook aan dat de boer in het algemeen het daar niet gemakkelijk heeft. Dit blijkt ook uit een opmerking dat een Deense boer eigenlijk alleen maar een bedrijf kan overnemen als hij met een vrouw met een goede opleiding trouwt die voor een aanvullend inkomen zorgt. Het laatste jaar is de situatie in de Deense landbouw nog verder verslechterd. Aan bedrijven die de laatste zes jaar grote investeringen hebben gedaan en aan diegenen die zich in deze periode nieuw gevestigd hebben wordt een extra rentesubsidie en een door de Staat gegarandeerde lening gegeven. Gedurende 1980 zijn 400 bedrijven gedwongen publiek verkocht, in 1981 zullen er nog meer volgen. Union Carbide en Temik zijn geregistreerde handelsmerken van Union Carbide Corporation, U.S.A. AAGTCINOLM AAGRUNOL B. V. GRONINGEN, TEL 050-139333 «7 LIGTERMOET CHEMIE B V. 3 lino B ROOSENDAAL TEL 01650-32912 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6