UIT PRAKTIJK Bestrijdingssysteem Epipré (wintertarwe) breidt fors uit VINDINGRIJKE MENSEN NODIG Voorbereidingen voor een nieuw seizoen PRIJZEN VAN LANDBOUWGROND DALEN DIPLOMERING HOGERE LANDBOUWSCHOOL DORDRECHT Op het moment van schrijven van dit stukje, zijn in de BIE$BOSCH de weersomstandigheden zo verbeterd, dat we als veehouders gelegenheid hebben om de overtollige mest en drijfmest uit te rijden. Op verschillen de bedrijven werd de toestand wat dit onderdeel betreft ook al penibel. Met zo'n natte winter zijn de opslagmo gelijkheden bijna altijd te klein. De prijzen van het te verkopen vee zijn nogal stabiel wat het vleesvee betreft. De kalverprijzen zijn iets aangetrokken en nu maar hopen dat ze nergens geintjes met hormo nen of soortgelijk spul gaan uithalen, anders duiken we schuldig of niet schuldig met z'n allen weer de lage prijzenput in. We kunnen nu ook voorbereidingen gaan treffen voor het nieuwe oogst- seizoen. Zowel akkerbouwers als veehouders kunnen van de vorst ge bruik maken, om kunstmest te strooien op graszaad e.d. en om zo dra de T-som bereikt is stikstof te strooien op grasland. Op een voorlichtingsbijeenkomst van de suikerindustrie werd verteld dat er in de komende kampagne meer perspulp ter beschikking zal komen. Dit vooral om de hoge ener giekosten van het drogen van pulp te voorkomen. Jammergenoeg kon nog geen prijs- indikatie worden gegeven. Anders hadden we er bij het voederwin- ningsplan, of bij het meer of minder mais zaaien rekening mee kunnen houden. Daarom zal het beste mid del, om de stijgende kosten bij te blijven wel zijn, dat we zoveel mo gelijk voer op eigen bedrijf zien te winnen. En daarbij steeds proberen om naast de kwantiteit de kwaliteit goed in het oog te houden. We wensen U goed weer en drukke weken toe! L et weertype is gelukkig helemaal veranderd. Lichte vorst is nu een zalfje voor het land. Als dit zo een poosje blijft en we krijgen daarna een droge opdooi, dan zijn er weer vele kwalen van deze natte winter gene zen. Ineens zijn de boeren wakker geschud uit hun zogenaamde winterslaap en laten de uitnodigingen van de diverse verenigingen voor wat ze zijn. De besturen zitten met lege zalen en hebben pech gehad. Voor de niet-ro- kers is dat een zegen, want zij kunnen weer eens fris ademhalen. Deze winter hebben we weer volop voorlichting gehad via de studiek- lubs en via diverse firma's. Heel veel werk is daarbij verricht en het is van belang, dat we onze aantekeningen gebruiken bij het nemen van beslis singen in het eigen bedrijf. Vreemd is toch eigenlijk die boerenstand. Praktisch dezelfde voorlichting krij gen ze en toch is een ieder op zijn eigen manier bezig met de gedachte, dat hij het het beste doet van allen. Zaterdag de veertiende zijn we met de buren naar Rotterdam gereden en aan de overkant hebben de dames voorin de auto plaatsgenomen en wij achterin. Dat is een prima manier voor twee praktizerende kollega's om eens echt te "boeren" op een morgen dat het 5 graden vroor. Buurman tekende achterop zijn si- garendoos een schema waarop hij per eiland turfde wat hij in het land zag. In Zuid-Beveland was het nog opvallend rustig op dat vroege uur en nog vele gordijnen waren dicht. De uitgangsavond van Goes en omstre ken is de vrijdagavond en dat heeft natuurlijk zijn weerslag in de vol gende morgen. Op Noord-Beveland waren twee boeren al volop aan het voorbewerken van zware grond. Half februari zulke grote kluiten los trek ken is een gok, een waagstuk. We snapten niet, dat men dat aandurft en dan nog wel in de buurt van de proefboerderij waar men toch wel beter weet. Op Schouwen werd bijna overal kunstmest gestrooid, maar praktisch allemaal los verwerkt, ter wijl op Flakkee de kunstmest over wegend nog in plastik zakken werd aangevoerd. Deze nog-niet-Zeeuwen hebben natuurlijk nog der eigen ge woontes en daar kunnen we begrip voor opbrengen. Wij hebben zo maar uit de auto zitten kijken en in wezen is zo'n rit maar een momen topname. Toch gaf het ons een dui delijk beeld van de grote variatie aan merken en types van traktoren, kunstmeststrooiers en kultivatoren. Is dat allemaal wel nodig die veel heid van mogelijkheden welke in de huidige trekkers zijn ingebouwd en welke we misschien niet zo direkt nodig hebben? Het klinkt wat ou derwets, maar we gaan in onze stu- dieklub al die eigenschappen eens op een rijtje zetten. De trekkers zijn al lemaal van buitenlands fabrikaat en in principe gebouwd voor het land van herkomst. Onze eisen willen we als klub eens invullen, want het gaat om de ekonomie van onze mechani satie. Meer dan ooit is dit van belang in een tijd van drastische bezuini gingen. Goed beslagen ten ijs willen straks naar de tentoonstelling in Pa rijs gaan en daar goed kijken wat de Fransen te bieden hebben. Onze aardappelstudieklub is gekon- fronteerd met harde cijfers. Bij ver gelijking van afleveringsbonnen blijkt, dat in de ene partij aardappe len meer dan het dubbele percentage voer zit dan in de andere partij. Dat is gelukkig niet overal, maar toch is het zinvol te weten wat de oorzaken daarvan kunnen zijn. Bij de oogst is onze bedrijfsvoorlichter ons behulp zaam geweest met de kontrole van de rooibeschadiging van een cel aard appelen. Bij aflevering is nu alles oké en het blijkt daarom, dat alles goed gebeurd is. Dankzij de demonstratie op Rusthoeve zitten we nu goed en daarom rijst de vraag, waar komen nu die uitzonderingen op de regel toch vandaan. Boer-zijn is en blijft' een moeilijk vak waar men eigemlijk nooit in uitgekeken raakt. Over het algemeen zijn we in de KEMPEN nog al nuchter, (dit heeft niets met carnaval te maken hoor) maar zó bedaard, dat we menen da( de soep meestal niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend. Zou dat de oorzaak zijn dat we nu zo in de ellende zitten van gebruik of misbruik van produkten die op den lange duur zo schadelijk blijken dat we ons zelf uit de markt aan het prij zen zijn? Een troost, niet wij alleen worstelen met het probleem. Het is niet eens alleen een boerenprobleem. In een steeds toenemend tempo komen de alarmerende berichten over ons heen. Vuilstortplaatsen, de één na de ander die een gevaar gaan opleveren voor de gezondheid van mens en dier. Met de wet in de hand komen tot op heden goed funktionerende bedrij ven in de moeilijkheden, gevolg: be drijssluiting, mensen op straat, al weer een aantal werklozen waarvoor in de meeste gevallen geen nieuwe arbeidsplaatsen aanwezig zijn. Het meest frustrerende lijkt me wel het geval in Den Haag, van die on dernemer die de moed had opge bracht een goed alternatief te bieden nl. een schrootbedrijf dat op een hy permoderne manier 600 autowrak ken per dag verwerkte. Hiermee een geweldig aandeel leverend tegen de milieuvervuiling en van oude mate rialen weer hoogwaardige grond stoffen produceren voor het ma ken van nieuw! Een gedeelte van de afval kan niet goed meer geplaatst worden, men maakt zich - misschien ook wel te recht - bezorgd voor de gevolgen in de verre toekomst zodat er eerst een oplossing zal moeten komen voor die restanten. Maar ondertussen stape len de autowrakken zich wel dage lijks in ons landschap op. alsof dat geen milieuvervuiling is. Nog maar kcfrt geleden stonden we ook hier in de Kempen in het nieuws. Mesto verschotten die onrustbarend toene men. Met het voorbeeld van die vinding- rijke ondernemer uit Den Haag in het achterhoofd zou men er toe kun nen komen gemakshalve de kop dan maar in het zand te steken. Later maar zien wat er dan van komt. En dat gezond leven? Ieder heeft zo wel zijn eigen stokpaardje. Dit wél en dat niet eten. Adem halen is soms ook al gevaarlijk. Supermarkten zijn niet veilig meer. Alkohol, voor de één vergif en voor de ander'-medicijn. Een oude dorpsdokter vloekte wel eens: "Die boeren zuipen maar cog nac en mij hebben ze niet nodig!" Toch zullen we maar hopen dat we als Brabander nuchter zullen blijven. Ons niet zullen branden aan té hete soep, noch de realiteit verdoezelen in een carnavalsroes. Hopen op vindingrijke mensen. Want een feit is, dat er een drijfmes- toverschot in Brabant bestaat van meer dan één miljoen kub. Dat daar nog maar 200.000 ton naar elders van wordt afgevoerd. Dat één tankauto 300.000,- kost en de subsidie aan de mestbank dreigt te worden terug gedraaid. Dat er kort geleden bij een schapenhouder 8 ooien door koper- vergiftiging dood lagen. Gewend geraakt aan grootschalig denken betekenend af en toe mis schien grootschalige winsten, helaas komen er ook steeds meer groot schalige rampen in het nieuws. BESTEMMINGS PLANNEN Deurne Vanaf 6 februari ligt gedu rende 'een maand ter inzage het ge wijzigd vastgestelde bestemmings plan "Standplaats Woonwagens Tramweg". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeente raad alsmede zij die bezwaren heb ben tegen de in het ontwerp aange brachte wijziging kunnen bezwaren indienen bij G.S. Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren de prijzen van landbouw grond de eerste helft van 19§0 dui delijk lager dan in de overeenkom stige periode in 1979. Voor verpachte boerderijen komt dit niet tot uiting. Er is bij boerderijen nl. een zeer grote spreiding in de prijzen per ha. die voornamelijk wordt veroorzaakt door de waarde van de gebouwen en de gemiddelde verkochte oppervlak te per transaktie De prijs van verpachte grond zonder gebouwen was in de eerste helft vam 1980 ruim 10% lager dan in de over eenkomstige periode in 1979; de prijs van onverpachte grond 5 -10%. Ook ten opzichte van het tweede halljaar 1979 zijn de prijzen in het eerste halljaar 1980 gedaald. Bij ver pachte grond met bijna 5% en bij onverpachte grond met ongeveer 5%. Bij overdrachten van (schoon)ouders aan kinderen blijkt dat kinderen in de eerste helft van 1980 voor ver pachte grond ongeveer 35% en voor onverpachte grond ongeveer^ 40% minder betaalden dan derden. Deze percentages nemen de laatste tijd iets af. De prijzen die kinderen aan (schoon)ouders betalen, zijn in tegenstelling tot de algemene ten dens namelijk stabiel tot licht stij gend. Epipré, het geautomatiseerde bege leidingssysteem voor de bestrijding van ziekten en plagen in wintertar we. gaat komend seizoen fors uit breiden. Het aantal deelnemende tarwetelers stijgt van ongeveer 500 naar 1000 en de adviezen gaan zich nu ook richten op bladvlekkenziekte en kafjesbruin (naast gele en bruine roest, meeldauw en graanluizen, die al in het systeem waren opgenomen). Graantelers die in 1981 willen mee doen aan Epipré kunnen zich via de regionale landbouwvoorlichting aan melden. Daarbij geldt dat "wie het eerst komt, die het eerst maalt". Als tegemoetkoming in de kosten betaalt elke deelnemer 50,— per jaar. Epipré, dat uitgaat van de Land bouwhogeschool en grotendeels gefi nancierd wordt door het Nederlands Graan-Centrum, begon in het seizoen 1977/78. Het verkeerde toen nog duidelijk in een experimentele fase. Elk jaar worden voldoende ervarin gen opgedaan om steeds weer een flinke uitbreiding verantwoord te maken. Elk perceel apart Elke deelnemer aan het systeem krijgt van Epipré bestrijdingsadvie- zen voor elk perceel apart. De teler zelf dient daarvoor veldwaarnemin gen te doen en aan Epipré in Wage- ningen door te geven. Daar kan men met bejjulp van een komputer snel voor de gewenste adviezen zorgen. Om de telers goed in te lichten over de gang van zaken in het "adviessei zoen" wordt mondelinge en schrifte lijke informatie verschaft. In de winter worden per regio in- struktiebijeenkomste'n voor de deel nemers gehouden; in het voorjaar bovendien een tweetal instrukties op het veld. Elke deelnemer ontvangt een instruktiemap, een boekje met achtergrondinformatje en een boekje met kleurenillustraties van ziekte beelden van schimmels en insekten op granen. Epipré berekent per perceel steeds of de kosten van bestrijden opwegen tegen de meeropbrengst die bij bes trijding verwacht mag worden. Daarmee wordt voorkomen dat vér- lies optreedt ten gevolge van ziekten en plagen en wordt tevens voorko men dat verlies geleden wordt door het uitvoeren van overbodige bes puitingen. Het volgen van deze eko- nomische onderbouwde adviezen le verde de deelnemers, die de adviezen volgden in 1980, een nétto voordeel op van gemiddeld 85 per hektare. De huidige deelnemers zijn zeer te vreden over de kennis die ze opdoen over ziekten en plagen in tarwe en hun bestrijding. Goes Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp- bestemmingsplan "Industrieterrein "De Poel I"". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeente raad. Wissenkerke Vanaf 6 februari ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde 2e herziening toelich ting en voorschriften deel uitmaken de van het bestemmingsplan "Kam perland II". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeente raad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Tevens liggen gedurende bovengenoemde termijn ter inzage de gedeeltelijke goedgekeurde bes temmingsplannen "bebouwde Kom Wissenkerke II", "Bebouwde Kom Kamperland II". "Bebouwde Kom Geersdijk II". Zij die tijdig bezwaren indienden bij de gemeenteraad en G.S-. alsmede zij die bezware hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Domburg Vanaf 10 februari ligt ge durende een maan ter inzage het ge wijzigd vastgestelde bestemmings plan "Zuiverseweg". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont werp vastgestelde wijzigingen kun nen bezwaren indienen bij G.S. Oostburg Vanaf 14 februari ligt ge durende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Buitengebied le planverandering". Zij die tijdig bezwaren hebben inge diend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij G.S. Reimerswaal Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Sta- tionsbuurt, bedrijfsterrein Halte straat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Axel Vanaf 12 februari ligt geduren de een maand ter inzage de vastges telde twèede herziening van het bes temmingsplan "Kom Oost". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Op vrijdag 13 februari 1981 werden 28 studenten van de 4-jarige Hogere Landbouwschool te Dordrecht gedi plomeerd, te weten: ATSTUDEERRICHTING: PLAN TENTEELT - Mej. L. van Beek, Heenvliet, Mej. C.M.M. Boot, Dor drecht; G.J. Hoek, St. Maartensdijk: L.E.M. Jongmans, Klundert, J. Ro- chat. Rijswijk AFSTUDEERRICH TING: VEEHOUDERIJ- E.E. Bein- dorff, Capelle a/d IJssel; J.J.M. En gelen, Leidschendam; P.A.S. v.d. Geest, Oud Ade; M.M. Klaver, Rot terdam; F.H.R. Levels, Terheyden; A.H. Mooyman, Nootdorp; L. Noordam, Maasland; J.M. de Regt, Brakel; G.G. Stigter, Linschoten; P.W.S. -Vink. Hazerswoude; A.C. van Vliet. Hellevoetsluis. AFSTU DEERRICHTING: AGRARISCHE BEDRIJFSKUNDE - T.A. van de Bilt, Axel; L.E.O. Bornhaupt, Rot terdam; T.J.C. Buchter, Poortugaal; P.J.E. Hermans, Sluis; A.W.C. Kes- ter, Delft; F.M. de Lange, Spijkenis- se; P. Leeman, Poortugaal; Th.L. van der Mijden. Tiel; Mej. A. Schook, Dordrecht; J.W. Tuinstra, Papendrecht; J. Venderbos, Rotter dam, M.L.M. Verhoysen, Someren. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5