BESTEDEN VOLGENS PLAN! KNLC kommentaar G ezin en bedrijf zijn van dezelfde inkomstenbron afhankelijk en daar door een beetje eikaars konkurren- ten. Voor het goed laten funktione- ren moeten er zowel in het bedrijf als in het gezin van tijd tot tijd investe ringen worden gedaan. G ezamenlijk overleg tussen man, vrouw en oudere kinderen is gewenst voor wat op een bepaald moment op financieel terrein de voorkeur heeft. Hiervoor is inzicht in de eigen fi nanciële omstandigheden van gezin en bedrijf noodzakelijk. Een begro ting kan hierbij helpen. N aast het maken van een begro ting kan het nemen van een vast be drag voor de huishouding het inzicht vergroten en ons meer prijsbewust maken. De grootte van het vaste be drag hangt af van wat ervan betaald moet worden. I n de praktijk wordt dikwijls gezegd "We geven niet meer uit dan nodig is". Een uitspraak die zeker niet al tijd opgaat. Zelfs de meest ervaren huisvrouwen kunnen niet zeggen wat hun gezin per jaar kost. I n het algemeen genomen; makro ekonomisch; heet dat tegenwoordig; komen moeilijkheden in vrijwel alle bedrijfstakken aan het licht. I n een agrarisch gezin moet een fi nancieel plan altijd gezien worden in relatie met het bedrijf. Hierbij moe ten we rekening houden met de vol gende punten: Geen offers meer Zeeuwse landbouw sprak met leden PvdA-fraktie Tweede Kamer J.G. Bruggink «fTt i-A iet u vaak op een te vroeg tijdstip de bodem van uw portemonnaie? Hoe komt dat? Weet u waaraan u het geld besteedt? Geeft u teveel uit? Wordt alles steeds maar duurder? Op de laatste vraag zal iedereen volmondig "ja" zeggen. Tegenover dat duurder worden staat dat het agrarisch gezinsinkomen niet parallel loopt met de welvaartsontwik kelingen. Onze vele wensen, de ontwikkeling in de prijzen en een te ruglopend inkomen maken het niet gemakkelijk om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De gezinsuitgaven in het agrarisch gezin zijn gestegen. De uitspraak achter gaat voor, wordt'steeds vaker vervangen door "Het bedrijf gaat voor het gezin". Financieel beleid voor alle gezinsleden D e noodzaak wordt steeds groter om meer inzicht te hebben in de ei gen gezinskosten en na te gaan welke faktoren hierop van invloed zijn. Van belang is ook de verhouding tussen de gezinskosten en het inko men. Het opstellen van een finan cieel plan is daarbij onontbeerlijk. Wisselend inkomen, onder- of overbesteding Bovendien wat vinden we nodig? In de agrarische sektor hebben we te maken met een wisselend inkomen waardoor men niet van te voren weet waar men aan toe is. Het geld dat binnenkomt is voor het bedrijf en voor het gezin. Dit kan betekenen dat er in het financiële plan, dat u hebt opgemaakt behoorlijk moet worden geschrapt. Onder- of overbesteding kan zonder dat we ons er van bewust zijn ge makkelijk optreden. Bij overbeste ding wordt meer verteerd dan ve rantwoord is ten opzichte van het bedrijf. Zo gebeurt het nog wel eens dat de afschrijvingen en de reserve ringen van het bedrijf worden ge bruikt in het gezin. Konkurrentiepositie Begroting Wat het bedrijf betreft zijn we zo langzamerhand wel gewend begro tingen te maken. Hoe kunnen we echter beoordelen of het bedrag dat in de bedrijfsbegroting wordt ge noemd als "beschikbaar voor privé" voldoende is, als we geen inzicht hebben in de kosten en uitgaven van het gezin? Het is daarom gewenst bij elke be drijfsbegroting ook te beschikken over een gezinsbegroting. In deze gezinsbegroting dienen naast de "gewone" privé-uitgaven te worden opgenomen ook de bijzondere kos ten van verhuizing, studerende kin deren, huwelijk, gezinsuitbreiding enz. In een gezinsbegroting zetten we alle te verwachten uitgaven op een rij. Vaste uitgaven. 1. De vaste uitgaven zoals belastin gen, verzekeringen, water, elek triciteit, kontributies, abonne menten enz. Deze bedragen zijn niet zo moeilijk te vinden, omdat ze meestal per bank of per giro betaald worden. Huishoudelijke uitgaven. 2. De huishoudelijke uitgaven zijn de uitgaven die dagelijks of we kelijks voorkomen, zoals voe ding, wasmiddelen, toiletartike len, naaispullen, cadeautjes, zak geld voor de kinderen, kollektes enz. Dit bedrag is doorgaans vrij goed te schatten. Om het nauw keurig te weten is het goed deze uitgaven een paar maanden op te schrijven. Grotere uitgaven op korte termijn Onder grote uitgaven op korte ter mijn vallen kleding, schoeisel, kosten voor geneeskundige verzorging en tandarts, grotere, geschenken, onder houd van de inventaris enz. Om dit bedrag te weten te komen is het verstandig om een jaar lang de uitgaven te noteren. Een hulpmiddel hierbij is het bewaren van de betaal bewijzen. Grotere uitgaven op langere termijn Onder deze post vallen vloerbedek king, meubilair en apparatuur. Deze uitgaven komen niet elk jaar voor maar we moeten hiervoor wel een bedrag reserveren. Het betreft na melijk meestal vrij grote bedragen. Begroting op maat De uitgaven en kosten in een gezin zijn heel persoonlijk en zijn van ge zin tot gezin anders. Ze zijn o.a. af hankelijk van: de financiële positie van gezin en bedrijf, kortom: wat is besteed baar? de leefwijze en de waardebele- ving van het gezin. Welke eisen, liefhebberijen heeft men? Waar hechten de gezinsleden waarde aan? de samenstelling van het gezin, de gezinsgrootte en de leeftijdsop bouw. Een begroting moet als het ware op maat gemaakt worden. Als u een be groting gemaakt hebt, weet u onge veer wat uw gezin kost. Lang niet altijd hoeft dit te leiden tot bezuini gen. Wel is er dan een overzicht wat er op financieel terrein in het gezin gaande is. Er kan een financieel plan Wat de werkgelegenheid betreft komt dit tot uitdrukking in een on rustbarende stijging van de werke loosheid, wat de toestand in de on dernemingen betreft is er een ont stellend laag rendement terwijl de beschikbare middelen om vervan gingen tot stand te brengen ontbre ken. Het feit dat 97 fi% van het in komensquota van de ondernemin- gemaakt worden dat de grote lijnen aangeeft. Natuurlijk moet dit plan af en toe bijgesteld worden. Het kan er mede toe leiden dat de gezinsleden bewuster gaan kiezen waaraan het geld uitgegeven kan worden. Verhouding inkomen-gezinskosten - er is verschil tussen de gezinskos ten en de gezinsuitgaven. Bij ge zinskosten behoren bijvoorbeeld de kosten voortvloeiende uit het gebruik van produkten van eigen bedrijf, een bedrag voer vervan ging van apparatuur en inventaris e.d. De gezinsuitgaven zijn geen berekende posten, maar werke lijke uitgaven. In een begroting worejt getracht een overzicht te geven van de totale kosten van een gezin in een jaar; inzicht in de totale gezinskosten alleen is niet voldoende, het is belangrijk deze gezinskosten te kunnen toetsen aan het bedrag wat beschikbaar is voor het gezin "het verteerbaar inkomen". Het handhaven of bereiken van een evenwicht tussen de gezin- suitgaven en de bedrijfsinkom- sten is van groot belang. Scheiding gezins- en bedrijfskas Het bedrag kan per week of per maand worden opgenomen van de lopende rekening van de bank of worden gestort op een aparte privé- rekening. Geld kan maar éénmaal uitgegeven worden en het welzijn van het gezin is niet rechtstreeks afhankelijk van het inkomen, maar meer van de wij ze waaraan dat inkomen wordt bes teed. Als u een begroting wilt maken, een kasboek bij wilt houden of andere zaken betreffende de gezinsfinan- ciën wilt bespreken, dan is de s.e.v. van uw landbouworganisatie graag bereid u daarbij te helpen. gen naar het arbeidsinkomen gaat is illustratief. Slechts 2 xh% komt aan de onderne mingen ten goede. Dat is veel te weinig om vernieuwingen te finan cieren en het vermogen rendabel te houden. Met steunmaatregelen aan bedrijven df bedrijfssektoren komt er geen op lossing. Noodzakelijk is een fundamentele verbetering van het ondernemings klimaat. O ndanks alle goede voornemens blijkt het toch weer erg veel tijd te kosten voor de Europese Commissie om met voorstellen voor het te voeren markt- en prijsbeleid 1981/82 op tafel te komen. Half februari is duidelijk te laat om nog een goede kans te hebben dat er vóór 1 april in de ministerraad een besluit valt, omdat de voorstellen nog om de nodige verbeteringen door de landbouwministers vragen. Het gaat daarbij zowel om de omvang van de prijsverhoging als om de begelei dende maatregelen. De laatste cijfers omtrent de inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw in alle EG-lan- den zijn wat dat betreft volstrekt dui delijk. Zonder bevredigende besluiten zullen er in de loop van dit jaar grote moei lijkheden ontstaan. Bevredigende be sluitvorming betekent dan ook eerst en vooral de gewenste prijsverhoging, alvorens we verder zoeken naar op lossingen voor die produkten waar erg veel kosten voor de EG-kas mee gemoeid zijn. Er kan en mag zeker geen bezuiniging in Brussel ten koste van de boereninkomens plaatsvinden. Dat zou, gezien de precaire inko menssituatie acties voor nationale maatregelen tot gevolg kunnen heb ben, die een grote bedreiging voor het voortbestaan van het EG-landbouw- beleid betekenen. Dit is een veel gro ter gevaar dan de huidige weerstand tegen het grote deel van het EG-bud- get dat naar landbouw gaat en dat zovelen ertoe brengt om ons als boe ren en tuinders aan te praten dat we onszelf nog verder financieel moeten uitkleden. Bijvoorbeeld door maar een voor bijna alle produkten geldend systeem voor medefinanciering te aanvaarden. Uitvoerig aan de orde zijn o.a. geko men de problematiek van de zoet watervoorziening in relatie tot de waterhuishouding in de landbouw en dé P.C.W.-regeling die op 2 april in de landbouwkommissie van de Tweede Kamer behandeld wordt. Indien deze verbetering achterwege blijft zal een groot deel van het in dustriële apparaat verdwijnen en een blijvende strukturele industriële ve rarming het gevolg zijn. Ekonomische wetten laten zich nu eenmaal niet straffeloos overtreden. In dat proces neemt de landbouw toch wel een zeer bijzondere positie in. Deze laat zich n.l. niet verdringen of uitschakelen. Het moge zo zijn dat ook de landbouw haar deel krijgt van de ekonomische moeilijkheden, landbouw is niet weg te denken als zijnde een fundamenteel produk- tieapparaat. Dit is een latente kracht waarover de landbouw beschikt en die haar in staat stelt om zich tegen de algemene tendens in te bewegen. De weg die moet worden gegaan zal evenwel door hem zelf moeten wor den aangelegd. Of dit gebeurt is voor een niet gering deel afhankelijk van de enkeling. De enkeling die het niet verwacht van een ander maar die in een goed zelfvertrouwen zich richt op de toe komst, en die bereid is tegen de stroom op te roeien. Wij verwachten dat dit vertrouwen in de toekomst en de noodzakelijke spankracht in de landbouw in vol doende mate aanwezig zijn. De ge schiedenis bewijst en nog elke dag Ik Vind, dat zoals de zaken er op dit moment met de ontwikkeling van in komens, prijzen en kosten in de land en tuinbouw voorstaan, redelijkerwijs geen verdere financiële offers van agrarische producenten gevraagd mogen worden. De realiteit van de slechte inkomens ligt voor mij bij de prijsbeleidsbepaling op dit moment in elk geval duidelijk veel zwaarder dan de zogenaamde politieke realiteit in Brussel dat er op de landbouwuitga ven bezuinigd moet worden. Zeker nu we kunnen constateren dat er veel meer rek in het EG-budget zit dan eerst verwacht werd mede door de sterk meevallende landbouwuitgaven als gevolg van aanzienlijk vriende lijker wereldmarktprijzen en geslon ken voorraden. Een markt- en prijsbeleid dat op korte termijn de rentabiliteit voor land- en tuinbouw verbetert, is ook van groot belang voor al die jonge agrariërs die net een bedrijf hebben overgenomen of nog voor een overname staan. Er zijn de laatste tijd nogal wat overna mes uitgesteld. Het is voor de toe komst van land- en tuinbouw van het allergrootste belang dat jonge boeren en tuinders toch weer van start kun nen gaan. Daar is vooreerst zicht op een acceptabele prijsvorming in rela tie tot de inkomensontwikkeling voor nodig. Naast uiteraard een, vooral nationaal georiënteerd, beleid op zo laag mogelijke overname kosten, zo wel wat de prijs van het onroerend goed als de kosten van het aantrek ken van het benodigde materiaal be treft. Een goed begin is ook hier zeker het halve werk. Vandaar dat we op dit moment druk doende zijn het natio nale zelfstandigenbeleid, vooral ook in het kader van de bedrijfsovername, te verbeteren. Luteijn Voorts werd gesproken over de Lan dinrichting en meer specifiek over landschaps- en natuurbeheer. Van landbouwzijde werd er daarbij op- gewezen dat er wat het beheer be treft, in de praktijk dikwijls spannin gen bestaan die weggenomen dienen te worden. Pachtersvoordeel Een andere belangrijke zaak die werd aangesneden is de bedrijfsopvolging. Er werd vooral gesproken over de fis- kale zaken die daarmee samenhan gen. Daarbij bleek dat de parlemen tariërs niet rechtstreeks door het Landbouwschap zijn geïnformeerd over de zware kritiek die de landbouw onlangs nog eens weer heeft geuit op de belasting van het pachtersvoor deel. In het gesprek heeft dit uiter aard alsnog plaatsgevonden. In dit verband kwam ook de grondbank aan de orde en werd erop gewezen dat er veel vermogen uit de landbouw weg vloeit doordat veel boeren gedwongen worden land te kopen. Ook een aantal belangrijke zaken in de fruitteelt (o.a. herinplant en ver nieuwing van het bestand) zijn ter sprake gekomen. Het onderhoud werd besloten met het verzoek van landbouwzijde aan de Tweede Ka merleden om in het parlement bij de behandeling van landbouwzaken zoveel mogelijk rekening te houden met hetgeen door de agrarische ver tegenwoordiging naar voren is ge bracht. wordt nog bewezen dat -onderne merskracht en ondernemingszin be schikbaar zijn om moeilijke omstan digheden het hoofd te bieden en de baas te worden. Paauwe 3 e ekonomische situatie in de gehele Westelijke wereld is bijzonder slecht. De maatregelen genomen om hierin verbetering te brengen blijken onvoldoende omdat er van een kentering in het aan de gang zijnde proces geen sprake is. De teruggang komt niet tot staan maar het lijkt er op dat deze versnelt. In 3 Z.L.O.-verband hebben een aantal vertegenwoordigers van de Zeeuwse landbouw, vrijdag 13 februari j.l. een gesprek gehad met een deel van de PvdA-Tweede Kamerfraktie. Tijdens dit werkbezoek, waarbij van landbouwzijde ook de H.I.D. voor de bedrijfsontwikkeling en vertegenwoordigers van de Zeeuwse veilingen aanwezig waren, ter wijl de parlementariërs vergezeld waren van enige partijgenoten uit de Zeeuwse staten, is in een vriendelijk gesprek veel informatie uitgewis seld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3