VOO It ml Vit Oil W Tip voor de komende karnavalvakantie Autotrip voor de kleintjes BOEREN EN KERNENERGIE Toneelkursus start weer KERNENERGIE EN LANDBOUW Voor de kinderen Vragen "Politiekwaar blijft de vrouw?" uit de Het kan nog VOOR- EN NADELEN KERNENERGIE amerika-reis '81 3.c.j.o 'X)zeeland opgave inl. 01100-21010 L onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond jq m van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- i jé W l>ant Redaktieadres: Mevr. I, J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Het is straks weer zover^We horen nu al de karnavals hits en muziek- groepjes via radio en televisie onze kamers binnenkomen. We kunnen er niet omheen: het is over enkele we ken weer hossen en dweilen gebla zen, waar heel veel mensen toch veel plezier aan beleven. De laatste jaren heeft de schooljeugd vrijaf in deze tijd. De één noemt het krokus- of voorjaarsvakantie en de ander zieker een mogelijkheid in om uitgebreid karnaval te vieren. Een ieder zal deze dagen naar eigen ge noegen trachten door te brengen met de kinderen. Niet iedereen prefereert de drukte van het karnaval en zou best op een andere manier inhoud willen geven aan deze vrije dagen. Nu las ik in de "Uitgaanskrant" van hek_Algemeen Dagblad een artikel over een autoroute voor een gezin met jonge kinderen. Het zou voor U misschien een suggestie kunnen zijn voor een "dagje uit" en ik geef het graag aan U door. De paasvakantie ligt ook al weer in het verschiet en ook dan kan het nuttig zijn iets in petto te hebben. Als u van deze tip gebruik maakt, wens ik u een prettige dag toe. R. Mouthaan - Mantel Hier volgt het bedoelde artikel, over genomen uit bovengenoemd blad: Zo gaat dat tijdens de "autoroute voor de kleine speurneus" in het westelijk deel van Noord-Brabant: vader houdt zijn aandacht bij het stuur en de weg, moeder neemt het ervan door lekker niets te doen en de jeugd speurt. Ze hebben de handen daaraan vol tijdens een pakweg 65 kilometer lange route in de wijde en ook weidse omgeving van Breda, waar het cou- lissenland van bos, bosschages, oude boerenhoeven en groene vlakten ook in deze tijd van. het jaar het nostal gisch oog goed doen. Dat speuren bestaat uit het oplossen van een aantal vragen, dat - tezamen met een routebeschrijving - de jon gens en meisjes (tot pakweg 10 jaat) voortdurend bezig houdt. Ze moeten pa tijdig vertellen wanneer hij rechts- of linksaf moet en waar een gevaar lijke kruising is en óók moeten ze hem af en toe beleefd maar dringend verzoeken even te stoppen. En ook dat dient tijdig te geschieden. De vele haltes onderweg zijn nood zakelijk om tot de oplossing van de vragen te komen' die bovendien in kode zijn gesteld. In plaats van "a" staat er "i", inplaats van "b" 2 in- plaats van "z" 26. Da's even wennen. Vader moet dus af en toe stoppen om de kinderen gelegenheid te geven om (bijvoorbeeld) dat kapelletje bij Alphen te bekijken, waardoor ze er achter kunnen komen wanneer het gebouwtje hier werd neergezet. Daarmee is alvast één van de vele vragen opgelost. In Baarle-Nassau, waar de Belgisch- Nederlandse grens soms dwars door de huizen loopt, wordt onder meer halt gehouden om het huisnummer van een bepaalde woning even af te lezen. De vragen zijn dus echt niet zo moei lijk, maar voor de kleintjes zeer enerverend. Het hele gezin zal verder veel ge noegen aan de route beleven omdat deze langs mooie gebouwen (kasteel Bouvigne in Breda bijvoorbeeld) voert én door natuurgebieden als het Mastbos en het Ulvenhoutse bos. Odk enkele restaurants worden in de routebeschrijving genoend. alsmede een kinderboerderij in Wolfslaar. Deze speciaal voor de kleintjes ont worpen autotrip bestaat al enkele ja ren - we hebben er al eens aandacht aan besteed - maar is nu geheel ver nieuwd. De beschrijving ervan kost een gul den. Bij opsturing worden de porto kosten in rekening gebracht. Wie de gegevens zelf ophaalt - de start ligt vlak bij de VVV - moet hiervoor naar de Willemstraat 17 in Breda, dicht bij het station. Daar is de streek-VVV West-Brabant gevestigd. Borden wijzen de weg. Het kantoor is van maandag tot en met vrijdag geopend van 08.45 tot 18.00 uur en op zaterdag van 08.45 tot 17.00 uur. Tijdens de zomer maanden kunnen bezoekers er ook op zondag terecht. Het telefoon nummer: 076 - 225733. Haal dus even die beschrijving op in Breda. De antwoorden op de vragen, die er bij worden gegeven, krijgen de kinderen uiteraard pas na de rit te zien! Onlangs verscheen de folder "Poli tiekwaar blijft de vrouw?" Deze is ontworpen om vrouwen er nog. eens van te doordringen, dat de politieke partijen de samenleving en daarmee het leven van vrouwen, dagelijks beïnvloeden. "Mannen beslissen over zaken, die juist voor ons, vrouwen, erg belang rijk zijn. Wordt het niet tijd, dat wij ook ons zegje gaan doen?", luidt de oproep die via de folder aan alle vrouwen wordt gedaan. Dat kan door om te beginnen lid te worden van een politieke partij. Verder door te stemmen op een vrouw, ervoor te zorgen, dat er meer vrouwen op de kieslijsten terechtkomen en te kiezen voor een vrouwvriendelijk beleid. De folder is samengesteld door de emancipatiewerkers van de Neder landse Vereniging voor Vrouwenbe- l^pgen. Voor inlichtingen: Buro Vrouwenbelangen, Rijnsburgerweg 28, 2333 AA Leiden. De Plattelandsjongerenorganisaties in Zeeland en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt organiseren een avond over kernenergie, welke ge houden wordt op: WOENSDAG 25 FEBRUARI IN "DE CAISSON" TE KAPELLE AANVANG 20.00 UUR. Op deze avond zal de nota "Stralen de toekomst in de landbouw" gepre senteerd worden, welke is opgesteld door een aantal jonge boeren uit de Noordoostpolder. Verder zal ook het woord gevoerd worden door Me vrouw Jane Lee, een 56-jarige boerin uit Harrisburg (U.S.A.). Zij is, naast moeder van 4 kinderen, eigenaresse van een rundveehouderijbedrijf. Mevrouw Jane Lee zal vertellen wat het is om te boeren naast een kern centrale, die zo in opspraak is ge raakt (voor vertaling wordt gezorgd). Hierna zal een forumdiskussie wor den gehouden waarin zitting zullen nemen: - Jane Lee, boerin uit Harrisburg; - een boer uit de N.O.P.; - Aad Sweep, afkomstig uit Bra bant, medewerker aan de T.H. in Eindhoven, en deskundig op het gebied van kernenergie; - Henk Veerman, van het Energie Komitee Zeeland; - Bea van der Wal, tolk; - iemand van het instituut voor mechanisatie arbeid en gebou wen (IMAG) in Wageningen, die ons iets kan vertellen over ener giebesparende landbouwmetho den; - Peter de Koeyer, voorzitter van het ZAJK is ook de voorzitter van het forum. Wij hopen dat jullie in grote getale aanwezig kunnen zijn op deze zeer belangrijke avond. Kernenergie en landbouw ligt dichter bij elkaar dan we vaak denken. Dus komt allen naar de Caisson op 25 februari om 20.00 uur. wordt ook in de tachtiger jaren nog veel duurder. 3. Kernenergie is schoon; geen luchtverontreiniging zoals bij oliestook van zwaveloxyden, of zoals bij steenkool van roet en vliegas. Bewoners van de Rijn mond kunnen hun slaapkamer raam weer open zetten. 4. Kernenergie is goed voor de werkgelegenheid de bouw van de centrales vereist veel werk, en de fijne elektronika bloeit nog ver der op. 5. Met kernenergie kunnen we lang vooruit, omdat kweekreaktoren hun eigen brandstof kweken (plutonium). 6. Kernenergie is belangrijk om technologisch niefup andere lan den achter te raken. Onze natio nale industrie (Philips, Rijn- Schelde-Verolme, aannemers) kan er van profiteren in de harde internationale konkurrentie. 7. In de nabije toekomst is er geen alternatief voor onze energie voorziening. Ons gas raakt op, olie raakt op en steenkool raakt op den duur ook op. 8. Als alternatief voor olie en gas geldt steenkool. Dat betekent ook de terugkeer van mijnrampen met honderden doden. Nadelen We worden nu afhankelijk" van een andere energiebron: uranium. Kernenergie zou goedkoper' zijn. Vaak worden de kosten voor opwer king, opslag van het afval en bewa king niet meegerekend. Voorbeeld: de kosten van de snelle kweekreaktor in Kalkar werden in 1970 geraamd op 300 min. gld. Bij de opening in 1981 zijn ze opgelopen tot 11 miljard gulden. Kernenergie is niet schoon: bij aller lei kleinere of grotere ongelukken komt er radioaktiviteit vrij: met grote gevolgen voor nu en straks Het probleem van de radioaktieve kernafval is nog in 't geheel niet op gelost. Kernenergie heeft niet veel betekenis voor de werkgelegenheid als de kerncentrales gebouwd is, zijn een paar ingenieurs voldoende om de boel draaiende te houden. Kweekreaktoren mak,en hun eigen brandstof. Of dat wel toe te juichen is, is de grote vraag. Plutonium is le vensgevaarlijk, en te gebruiken voor vernietigingswapens. Als we geen kernenergie toepassen, en de aandacht naar andere energie bronnen verleggen dan kunnen we misschien daarin wel eens flink voorop lopen. Voor de werkgelegen heid en de konkurrentiepositie kan ons land veel "verdienen" door zich af te keren van kernenergie en alter natieve energiebronnen te ontwik kelen. Er zijn wel degelijk alternatieven voor onze toekomstige energievoor ziening. Het geld, dat nu naar de kernindustrie gaat, kan gebruikt worden voor ontwikkeling van ener gie uit zon, wind, biogas (in 't klein). Intussen kan een besparingsplan het energieverbruik sterk verminderen. Als er een heel groot ongeluk met een kerncentrale gebeurt, kost het duizenden doden en is het hele leven in Nederland volstrekt ontwricht. Ernstige ongelukken zijn niet uitge sloten. (Harrisburg 1979). Als vervolg op de suksesvol verlopen toneelkursus van het afgelopen na jaar, start er op 9 maart a.s. weer een 3 C.J.O.-toneelkursus. Deze kursus staat opnieuw onder leiding van Ad van Noort van het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel. Iedereen die interesse heeft in het toneel of wel eens heeft meegespeeld in een toneelstuk kan meedoen. Ook dege nen die niet hebben meegedaan aan de eerste kursus zijn welkom. De kursus, die 7 of 8 avonden zal duren gaat in ieder geval door omdat er al volop belangstelling is. Als je ook belangstelling hebt. neem dan kontakt op met het P.J.Z.-sekreta- riaat, tel. 01100 - 21010 tst. 25. Nog even wat praktische zaken: De kursus wordt telkens op maan dagavond gehouden, in motel "De Caisson" te Kapelle-Biezelinge en begint steeds om 19.30 uur. De kosten, die aan deze kursus zijn verbonden bedragen 17,50 per persoon, te voldoen op de eerste avond. 20 februari: afd. Noord-Beveland: Grote avond in het Casembroothuis te Kamperland. 21 februari: afd. Tholen: Grote avond in "De Haestinge" te St. Maartensdijk. 26 februari: afd. Zevenbergen: Schaatsen in de Ton Menkenhal te Dordrecht. Vertrek om 19.00 uur vanaf de Markt. 27 februari: afd. Schouwen-Duive- land: algemene ledenvergadering in de "Zeeuwse Herberg" te Zierikzee. 27 februari: afd. 's H. Abtsker- ke/Nisse: Karnaval in gebouw "Ire ne". 5 maart: afd. Bladel: algemene le denvergadering in de Blokhut te Bergeyk. 6 maart: afd. Oost-Zeeuws-Vlaan- deren: diskussieavond met de vor mingskommissie. 14 maart: "Juweel 1981" in "De Hollandse Tuyn" te Bergen op Zoom. De inschrijftermijn voor de Ameri- ka-reis '81 is verlengd tot uiterlijk 1 maart a.s. Dit om degenen die aar zelen nog een gelegenheid te geven, zich op te geven en de kans dat de reis doorgaat te vergroten. Nog 5 deelnemers erbij enwe gaan! Pak de telefoon en meld je nü aan! Je zult voorlopig nog geen boer zien ploegen met een trekker op kernenergie. Kernenergie en landbouw lijken dan ook op het eerste gezicht niets met elkaar te maken te hebben. Echter, het energiever bruik in de landbouw is 11% van het totale Nederlandse verbruik (inkl. agrarische toeleverende industrie). In dit licht bekeken heeft de ont wikkeling van kernenergie alles te maken met het energieverbruik in de landbouwsektor. Deze sektor is immers een niet onbelangrijke meeëter uit de Nederlandse energiepot! En kernenergie wordt mede ontwikkeld omdat de huidige bronnen op raken. Er zijn voor- en tegenstanders van kernenergie, en in Nederland wordt er momenteel driftig over gediskus- siëerd. Er vinden regelmatig akties plaats tegen het gebruik. Ook voor agrariërs is het belangrijk om aan deze diskussie mee te doen, al was het alleen maar omdat de agrarische sektor momenteel (te?) veel energie nodig heeft. We merken óp dat de toepassing van kernenergie voorlopig beperkt blijft tot de ont wikkeling van elektriciteit. Nog om een andere reden is kerne nergie van belang voor de landbouw. Kerncentrales worden altijd neerge zet op het platteland. Als er dus iets mee gebeurt, hebben de omliggende boeren daar meteen mee te maken. Om een voorbeeld te gebruiken: uit Frankrijk komt uit een bepaalde streek hele goede wijn die heel goedkoop op de markt komt. En wel omdat de druiven waarvan de wijn is gemaakt, op veldjes groeien vlakbij een kerncentrale! Voordelen 1. 2. Wij zijn niet meer afhankelijk van. één energiebron (b.v. olie) die wel eens krap kon worden. Kernenergie is op den duur goedkoper vergeleken met stroom of olie of gas. En die PLATTELANDS JONGEREN ZUID 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21