Zegge en Schrijve Wereldsituatie granen blijft zeer kritiek D eze week is de nieuwe struktuurnota van de Brabantse land- en tuinbouw "Wijzer naar 1 985" gepresenteerd als opvolger van de nota '75/ '80 "denken op één lijn". De bouwstenen voor "Wijzer" zijn aangedragen door dé zgn. groep van "de jonge ingenieurs" bij de Brabantse konsulentschappen en dat is goed te merken: het is een realistische nota geworden die echter duidelijk wordt ge kenmerkt door veerkracht en flexibiliteit. Een nota met jeugdig élan, geen zwartkijkerij, geen doemdenken. De genoemde werkelijkheidszin dwingt er overigens wel toe er in nota van uit te gaan dat de boeren en tuinders nog meer beproefd gaan worden op kwaliteiten als vakman schap en ondernemerschap. N atuurlijk hebben wij met de politici ook indringend gesproken over de noodzaak van het beschikbaar heb ben van voldoende bruikbaar zoet water voor de zuid westelijke land- en tuinbouw. Uiteraard kwam daarbij ook de Grevelingen ter sprake. Ook op deze plaats wil ik toch nog eens benadrukken hoezeer de kwestie van het zoet water bij de boerenbevolking leeft. Op het sekretariaat ontvangen wij daarover brieven, op vrijwel alle afde1 lingsvergaderingen wordt erover gesproken en indivi duele boeren klampen ons erover aan. Nu alles blijkbaar weer in diskussie kan komen - (ook b.v. de voortgang van de kanaalverbreding door Zuid Beveland, zoals ik bij ge ruchte van niet-de-eerste-de-beste hoorde) - zullen wij als landbouworganisaties onze stem op dit punt moeten verheffen om te voorkomen dat historische belofte's weer in het vergeetboek geraken. Er zijn immers zaken waarbij geld niet de eerste prioriteit heeft zoals een bekend dijk graaf onlangs zei op een Z.L.M.-kringvergadering. En zo is het maar net: ik pas er namelijk voor om in 1 985 door schade en schande wijzer te zijn geworden. zuidelijke landbouw maatschappij Het voorjaar is weer in aantocht. Na een lange periode van nat en somber weer brak de zon door. 's Morgens was de grond licht bevroren en daarvan werd door velen dankbaar gebruik gemaakt om kunstmest te strooien en de voorraad drijfmest te verwerken. Dit als aanloop voor een nieuw groeiseizoen en een nieuwe oogst. Politiek Beleggers Zoetwater land- en VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 68e JAARGANG NO. 3570 Z.l.m. tuinbouwblad Aan het einde van het lopende seizoen zullen de overgangs- voorraden graan in de wereld net genoeg zijn voor een ver bruik van niet meer dan 35 dagen. Dr. John Schnittker, voorheen topambtenaar bij het Ameri kaanse ministerie van Landbouw, thans direkteur van Schnittker Ass. in Washington zei dit in een toespraak voor aandeelhouders van DeKalb Research Inc. De krappe wereldsituatie hangt nauw samen met de toenemende be hoefte aan voergranen voor de veehouderij, als gevolg van toenemende vraag naar vlees in vele landen met stijgende inkomens. Daarnaast zijn er nog andere faktoren in het spel, zoals de toenemende belangstelling voor mais, bestemd voor de produktie van sucrose alsmede voor de produktie van et hanol, een benzine-vervangend produkt. Te verwachten is voorts dat Japan dat jaar 20 miljoen schepels mais meer zal importeren dan vorig jaar, terwijl naar verwachting China 30 miljoen en Mexico 36 miljoen schepels mais zullen gaan importeren. Daarnaast is er de grotere behoefte van Oosteuropese landed, die zich zal realiseren als er niet een oorlogssituatie gaat ontstaan tussen de Sovjet-Unie en Polen. Meer verbruikt dan geproduceerd Vorig jaar, aldus dr. Schnittker bedroeg de wereldgraanpro- duktie 1,521 miljard ton, terwijl de konsumptie 1.55 miljard tons bedroeg, dat is 29 miljoen ton meer. Dit jaar was de oogst nagenoeg gelijk aan vorig jaar, overi gens de derde grootste oogst, doch de konsumptie ligt 40 miljoen ton hoger dan de produktie. Dat zal ertoe leiden dat in juli a.s. de overgangsvoorraden niet meer zullen bedragen dan 162 miljoen ton, wat overeenkomt met de wereldbehoefte van ca. 35 dagen. Dr. Schnittker pleitte voor opvoering van de graanproduktie in de Verenigde Staten ten einde de voorraadssituatie te ver beteren en dreigende katastrofes, als gevolg van eventuele misoogsten te voorkomen. Gestreefd dient vooral naar een hogere ha-opbrengst. Wijzer naar 1985 In de nota "Wijzer" wordt dan ook een sterk beroep gedaan op het saamhorigheidsgevoel van boeren en tuinders. Dit sluit wel heel nauw aan bij een van de konklusies van onze Z.L.M.-studiedag dat de onderlinge boerensolidariteit een uiterst belangrijke zaak is (zie voor een verslag van de studiedag elders in dit blad). Een onderlinge solidariteit overigens waar blijkbaar nog het een en ander aan ontbreekt. Het lijkt mij dat in een tijd waarin alle verworvenheden weer ter diskussie staan, dit een punt is wat tot nadenken stemt. De provinciale raad voor bedrijfsontwikkeling in Noord Brabant heeft mede daarom besloten zijn totale funktioneren de komende tijd ter diskussie te stellen om straks optimaal "gewapend" te zijn tegen de komende ontwikkelingen. Alle leden zijn bereid hun zetel daarvóór ter beschikking te stellen. Ik vind dat zo n initiatief waar nodig navolging verdient opdat we in 1985 werkelijk wijzer zijn op de plek w#arwe wezen moeten. Afgelopen week hebben wij ons ook nog op politiek terrein begeven. Zoals gebruikelijk in verkiez-ingstijden weten de politici ons weer feilloos te vinden. Het was deze keer de Partij van de Arbeid die het spits afbeet met een flinke delegatie kamerleden en provinciale politici, aan gevuld met een euro-parlementariër en eên europees ambtenaar die mogelijk op de nominatie staat kamerlid te worden. Maar eerlijk is eerlijk: het was een goed en kon- struktief gesprek. Omdat het hemd ook bij ons nader is dan de rok lag het aksent in de bespreking vooral op het financiële vlak d.w.z. dat wij de fiskale problematiek (zie alweer de Z.L.M.-studiedag) nog weer eens hebben uiteengezet. De bedrijfsovernameproblematiek in relatie met de daarbijbehorende fiskale eisen stond daarin wel centraal. In dat kader hebben wij uiteraard ook weer gewezen op de volslagen onrechtvaardigheid v^ het pachtersvoordeel "roverijnoemt de voorzitter van de afdeling Zaamslag dat. Op het stuk van het pachters voordeel moesten wij overigens konstateren dat deze problematiek nog niet bepaald gesneden koek is voor de politici. Dat schijnt toch wel erg moeilijk te zijn, daarom hebben wij wat schriftelijke informatie meegegeven. Kij ken of het helpt. I n de bedrijfsovernameproblematiek staalt uiteraard de financiering centraal. Door ons is daarbij bij de politici gepleit voor kredietfaciliteiten voor de jonge boer. Daar naast hebben wij gewezen op het nauwelijks nog funk tioneren van de grondbank. Het feit dat de traditionele beleggers naar het schijnt hun vertrouwen in de binnen landse beleggingen (en landbouwgronden) hebben ver loren maakt de situatie er bepaald niet beter op. Niet alleen omdat daardoor het broodnodig vermogen aan de land- en tuinbouw wordt onttrokken maar vooral ook omdat daarmee het o zo belangrijke pachtinstituut wordt uitgehold. Het mes snijdt dubbel in boerenvlees en de gevolgen daarvan mogen niet worden onderschat. Ik wil de overheid daarom dringend in overweging geven het beleggen in landbouwgronden (in Nederland) weer aan trekkelijk te maken en/of het benodigde vermogen op andere wijze in Nederland te konsolideren. De staat als grootste grondbezitter mag zich dit bepaald aantrekken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1