Betere kansen nieuwe rassen door w aarom dan die meevallende prijzen? Volgens onze mening zijn die te danken aan verschillende fak- toren, waarvan we er een paar willen noemen. T ot een paar jaar geleden was men bjj de bewaarappel in hoofdzaak aangewezen op Golden Delicious, Goudreinette en Winston. Als we daarmee verder door 't leven hadden! gemoeten zonder de nieuwe rassen was het kommer en kwel gebleven. De Goudreinette en Golden nemen samen meer dan de helft van het to tale aanbod van appels voor hun re kening, maar ook in het "tevreden D e vernieuwing van het sortiment moet daarom doorgaan. Ogen schijnlijk is er een ruime keuze met de nieuwe rassen. De fruitteler die de beslissing moet nemen zal echter veel wikken en wegen. Want in feite is de keuze erg moeilijk. T och is het nieuwe ras niet pro bleemloos. De appels moeten een rode blos hebben, anders valt de smaak tegen, maar vooral als de bo men ouder worden en/of flink groei vertonen is het in sommige jaren erg moeilijk om voldoende kleur op de vruchten te krijgen. Er is dan neiging later te plukken, maar dan worden de appels veilig en kunnen er moei lijkheden komen met de bewaring. Het is een prima, ras maar er zal ex tra aandacht aan de wintersnoei en zeker ook de zomersnoei moeten worden besteed. D oor de toenemende aanvoer zal Jonagold geeft hoop en moed aan de appeltelers Prijspeil viel mee Goudreinette én Golden op retour Alkmene en Karmijn als smaakmakers Jonagold lijkt onstuitbaar Kleur is zwak punt Welke rassen gaan het winnen? De Gloster biedt veel goeds maar heeft ook duidelijke nadelen. De afzet van de fruitoogst 1980 is tot nu toe niet onbevredigend verlopen. Na een aantal jaren waarin amper droog brood met water werd verdiend, blijft er nu een belegde boterham over. De fruittelers hebben dan ook een voldane blik in de ogen. Ook al omdat ze geleerd hebben hun eisen niet te hoog te stellen en vlug tevreden te zijn. Want van weelde is beslist nog geen sprake. Maar tevoren waren de ver wachtingen somber, want er was sprake van een grote oogst in de E.E.G. en in 't verleden betekende dat altijd lage prijzen. En dat is erg meegevallen. Vandaar de opluchting en tevredenheid na de eerdere bezorgdheid. Achteraf kan nu eens te meer gesteld worden dat de mens het meest lijdt door het lijden dat hij vreest. Maar het is zoals Henk Flikweert in dit blad al eens opmerkte: achteraf kijkt men een koe in de kont. Vorig jaar zagen in juli zelfs uitgesproken optimisten de winst niet zitten. Allereerst was eC het feit dat de nieuwe oogst terecht kwam in een praktisch lege markt. Dat komt zel den voor. Geen oude Golden meer van de oude oogst, geen al dan niet afgeleefde Granny Smith, niets, met als gevolg ongekend hoge prijzèn, tot boven de drie gulden per kilo, voor de eerste James Grieve, Benoni, Discovery enz. In een later stadium, bij ruimer aan- bod> heeft ongetwijfeld de nieuwe verpakking een positieve invloed op het prijspeil gehad. De behoefte aan Franse Golden werd er door ver kleind en de uitvoer nam toe. Verder mogen zeker ook de nieuwe rassen niet onvermeld blijven. Dis covery, Summerred, Alkm'ene, Kar mijn. Elstar, Gloster en Jonagold werden op slag populair en brachten prijzen op waarvan men een paar jaar geleden niet had durven dro men. Het aanbod van die rassen is nog klein. Maar zelfs al heeft men er nog slechts een paar duizend kilo van dan pikt men al een aardig graantje mee. Met daarnaast het psycholo gisch effekt van de winst die men in de komende jaren al in gedachten ziet of waar men in elk geval op hoopt. De doorbraak van de nieuwe rassen geeft moed en vertrouwen voor de toekomst. En dat was nodig. stellende" tjuitseizoen 1980-1981 is het met die twee rassen geen vetpot. De Goudreinette stelt ronduit teleur en de klasse I, maat 70-80 van de Golden levert weliswaar een tame lijke prijs op, maar de klasse II do mineert en er blijft ook veel beneden de 70 mm. Daardoor valt de mid- denprijs tegen. We zagen b.v. pas de aanvoer- en op.brengstcijfers van de Zuid-Bevelandse veilingen in de week van 26-30 januari. Aanvoer Goudreinette (geel) 186 ton, mid- denprijs 42 cent. Rode Goudreinette 54 ton 49 cent. Golden 295 ton a 53 cent. Dat is dubbeltjes te weinig. Na aftrek van bewaarkosten, sorteren, fust, veilingprovisie enz. is het toch weer water en brood bij die rassen. Waarbij we aantekenen dat de Gol den van virusvrije jonge bomen een stuk boven de hiervoor genoemde gemiddelde prijs uitsteekt. Bij de vroege appels kan men b.v. over Discovery denken, maar de produktie valt tegen, de maat stelt dikwijls teleur en de kwaliteit wordt soms erg benadeeld door scheuren in de schil. De Summerred valt op door zijn vruchtbaarheid en fraaie rode kleur, maar o.i. loopt de smaak bij het rijpen nogal terug. De eveneens goed ogende Alkmene zouden we een hogere waardering geven op dit punt. Bij de herfst- en vroege winterappels vragen Elstar en Karmijn de aan dacht. Een goed gekleurde Elstar, maat 70-80, is als vrucht de meest ideale appel die men zich kan voor stellen. Heel erg mooi en heel erg lekker. Maar om de mooie kleur te oogsten is een ruime snoei en vooral ook veel zomersnoei nodig, want de boom groeit "bossig" met een over- dadig dichte scheutgroei. En de vruchten van jonge bomen hebben al direkt precies de goede 70-80 mm maat, zodat men zich kan afvragen of de appels van oudere bomen nog voldoende groot zullen zijn. De El star lijkt ons een ras voor specialisten die er extra werk aan willen doen, zoals in ander opzicht bij de Benoni het geval is. De Karmijn lijkt al een oude beken de. Een aantal jaren geleden al ge propageerd en op tamelijke schaal aangeplant, toen wegens ruwschil- ligheid in ongenade geraakt. En nu weer snel in de belangstelling stij gend, doordat 't lijkt dat men met vi rusvrij materiaal en bepaalde bes puitingen de rüwschilligheid tot aanvaardbare proporties terug kan dringen. Als dat inderdaad het geval is ziet het er goed uit. De Karmijn is zeer produktief, komt goed aan de maat en smaakt meer dan voortref felijk. Persoonlijk pakken we hem eerder uit de fruitschaal dan b.v. de Cox's. Van de "oudjes" doet de Cox's nog goed mee. Elfjarige Jonagold op het proefbedrijf te Glabbeek. Van hieruit begon de Jonagold zijn zegetocht. de prijs ongetwijfeld zakken. De vraag is: wordt het een gulden, 80 cent of 60 cent per kg? Een geluk is dat Zuid Frankrijk tot nu toe weinig interesse toont voor aanplant, waar schijnlijk mede doordat het op kleur komen naar verluidt nog moeilijker verloopt dan hier. Daarom zijn we voorlopig niet bang voor overpro- duktie en een lage prijs. Mits vol doende moeite wordt gedaan voor een goede kleur. De Golden heeft 20-25 jaar op eenzame hoogte ges taan (1946-1967) ondanks enorme aanplant. Waarom zou de Jonagold het dan geen 10-12 jaar uithouden? Een ander punt. Frankrijk heeft met zijn Golden een dominerende positie verworven op de markten in de EEG en ook daarbuiten. Heel misschien krijgen ze nu tegengas van beter smakende appels uit de wat noorde lijker gebieden? Of is dat te optimis tisch geredeneerd? Hoe 't ook zij, voor het ruilverkavelingsgebied Ka- pelle kwam de Jonagold precies op tijd. Vooral ook dank zij exkursies naar het proefbedrijf van de heer J. de Coster te Glabbeek is men er vroeg in gesprongen. Er is veel ge plant op oude boomgaardgrond en dat lijkt voor de Jonagold juist gun stig, omdat een wat geremde groei in principe de kleur van de appels be vordert. De inzichten wijzigen snel. Eigenlijk te snel. Vorig jaar werden de Lom- bartscalville en rode Goudreinette nog als aanbevelenswaardig be schouwd; nu zet menigeen er al een vraagteken achter. Opmerkelijk is ook de snelle terugval van de Odin. Momenteel is de Jonagold (o.i. te recht) sterk favoriet, op flinke af stand gevolgd door Cox's en Kar mijn en wellicht Alkmene. Aanvul lend Benoni. Summerred, Elstar, Gloster en gladschillige Golden ty pen? Er is keuze genoeg. De tijd dat de konsument in hoofdzaak op Gol den was aangewezen lijkt voorbij. Dat mag als een winstpunt worden gezien en een stimulans voor toene mend fruitverbruik! De heer J. de Coster was de animator van de Jonagold. En dan de winterappels. Daar draait alles om de Jonagold. Al moet volledigheidshalve ook de Gloster nog worden genoemd. Om met de Gloster te beginnen: een rode appel die gemakkelijk op kleur komt, vroeg draagt en een flinke produktie geeft met een goede maatsortering. Tevens goed houd baar maar de smaak doet toch nogal veel denken aan de Red Delicious, waarmee men in de Ver. Staten veel konsumenten het appels eten heeft afgeleerd. En op de laatst gehouden fruitteeltdag heeft de heer Goddrie zeer demonstratief laten zien dat een vrij groot percentage van de vruchten een beschimmeld klokhuis heeft, althans in ons land. In W-Duitsland (Das Alte Land) waar de Glostêr ge wonnen is en vrij veel wordt geteeld is merkwaardigerwijze dat beschim melde klokhuis niet of nauwelijks bekend. waard. De konsumptieperiode is dus erg lang, veel langer dan van b.v. de Winston. De appels brengen op de veiling een prijs op die elke fruitteler doet lik kebaarden. Ieder die de Jonagold enkele jaren geleden heeft geplant is er dan ook wild enthousiast over. Het lijkt een sprookje. En tevens moet men er rekening mee houden dat de aanvoer in de ko mende jaren met grote sprongen zal toenemen. In België b.v., waar zoals bekend de heer J. de Coster de Jo nagold al verscheidene jaren propa geert (tot grote dankbaarheid van degenen die zijn advies opvolgden!), welnu in* België neemt het ras zeker 90% van de nieuwe aanplant voor zijn rekening. In W.-Duitsland is er vooral in het Boden See gebied veel animo voor de Jonagold en in ons land is het ook lijstaanvoerder. Hoe 't ook zij, als er geen Jonagold was zou men toch over Gloster gun nen denken, want het ras heeft beslist wel aantrekkelijke eigenschappen. Maar de Jonagold is er en die is dui delijk beter. De Jonagold benadert het ideale. Een grote, lekkere appel. De boom draagt vroeg en de vruchten zijn de eerste jaren zo groot dat al snel een flinke opbrengst wordt verkregen. De produktie evenaart die van de Golden Delicious, niet als groot voordeel dat de rui zodanig is dat er niet of zeer weinig moet worden ge dund en de appels toch bijna alle de maat 70-80 halen, ook als de volle produktie is bereikt. De vruchten zijn direkt na de pluk eetbaar, maar kunnen ook tot mei-juni worden be 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15