Verzorging van grasland, strooi op tijd stikstof De voerbanken in Noord-Brabant doen goed werk H et is ook niet zo dat precies op de dag dat de temperatuursom 180°C is, stikstof gestrooid moet worden. Het meest gunstige traject ligt tussen de 180°en 280°C. Dit is meestal een pe riode van ruim 14 dagen. Percelen die beweid worden, bij voorkeur in het begin van deze periode strooien. Voor percelen die gemaaid worden, is het niet-bezwaarlijk om ze op het eind van de periode stikstof te'geven. Later strooien geeft opbrengstder- ving. I n *de jaren zestig heeft er een grote ontmenging plaatsgehad op onze boerenbedrijven. Ze zijn zich meer gaan specialiseren op één tak van het bedrijf b.v. rundvee, varkens of pluimvee. Hierdoor kregen we min der bedrijven die rundvee gingen houden, doch per bedrijf aanzienlijk meer stuks. In de zeventiger jaren heeft deze ontwikkeling zich op grote schaal voortgezet. W e hebben dus bedrijven gekregen die ruwvoer te kort hebben en bedrij ven die ruwvoer te veel hebben. Deze beide bedrijfstypen hebben elkaar dus hard nodig. Om geen ongenoegens te krijgen tussen deze partijen is de T hans zijn er twee systemen bij de voerbanken om de opbrengsten vast te stellen. Zorg voor groeitrappen G Verzorging van grasland H0RM00NK0NTR0LE OP VEE EN VLEES VERSCHERPT JLj onder dat we echt winter hebben gehad, is het voorjaar alweer in aantocht. De grasgroei zal dan ook vroeg op gang kunnen komen. Wanneer het gras begint te groeien, moet de eerste stikstof gestrooid worden. Daarmee wordt bereikt dat we vroeg weidegras voor de koeien hebben. Bovendien wordt de uitstoeling bevorderd door tijdig stikstof strooien. Uit proeven is gebleken dat de grasgroei begint bij een temperatuursom van ongeveer 180°C. Onder de temperatuursom wordt verstaan de som van de gemiddelde temperatuur per etmaal vanaf 1 januari. Als de gemiddelde etmaattemperatuur onder nul ligt, telt deze niet mee. Op 10 februari had de temperatuursom bij het weerstation Vlissingen reeds een waarde van 180°C bereikt. Er kan dus stikstof gestrooid worden MITS HET LAND GOED BEREIDBAAR WAS. Wanneer het land nog te nat is kan beter even gewacht worden met kunstmest strooien. In de praktijk is men wel eens bang dat een groot deel vande stikstof uit spoelt als er nog een natte periode volgt. Uit proeven is gebleken dat de enorm meevalt. Na de natte pe riode strooien kost meer opbrengst dan de mogelijke uitspoeling. Het verloop van de temperatuursom wordt wekelijks in de vakbladen ge publiceerd. eef voor een weidesnede 80 kg. stikstof (300 kg. kalkammonsalpeter) en voor een maaisnede 120 kg stik stof (450 kg per kas) per ha. Op per celen die in april voorbeweid wor den. dient niet meer dan 50 kg N (200 kg kas) per ha gestrooid te worden. Na het voorweiden krijgen deze per celen een normale gift, namelijk 80 kg stikstof voor beweiding en 100-200 kg stikstof voor maaien. Het voorweiden is één mogelijkheid voor het verkrijgen van groeisap pen. Die zijn nodig om te voorkomen dat de koeien half mei in te lang gras lopen. Een andere mogelijkheid om groeitrappen aan te brengen i^ ge bruik te maken van natuurlijke ver schillen tussen percelen. Sommige percelen zijn later dan andere. Wan neer deze mogelijkheden er niet zijn, verdient het aanbeveling percelen, die rond half mei nog voor de eerste keer beweid moeten worden, wat minder stikstof te geven. Meer dan 80 kg stikstof voor een weidesnede is niet gewenst. De extra stikstof geeft nauwelijks vroeger weidegras. Het gras krijgt er wel een minder gunstige samenstelling door, met name een hoger eiwitgehalte waardoor vlugger voedingsproble men op kunnen treden. Op kleigronden kan de stikstof altijd in de vorm van kas gestrooid worden, op zandgronden kan het ook met mas (magnesamon). Hiermee wordt tevens een onderhoudsbemesting met magnesium gegeven, dit kan ook door een aparte bemesting met kie- seriet. De bemesting met andere CUNSULENTSCHAP VOOR DF. AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE GOES Serie voederwinning nr. 1 ing. J.J. Zonderland, specialist voedervoorziening, C.A.R.- Goes en Zevenbergen. meststoffen dan stikstof moet eigen lijk gebasseerd zijn op grondonder zoek. Alleen aan de hand daarvan is een goed bemestingsadvies mogelijk. Alleen op goed verzorgd grasland kunnen we straks een optimale grasgroei verwachten. Besteed hieraan nog de nodige zorg. Zorg voor een goede ontwatering. Goed ontwaterde percelen zijn eerder berijdbaar, het gras gaat er vlugger groeien. Mollen kunnen nog veef schade aanrichten. Dit geeft verminde ring van opbrengst, meer kans op ontwikkeling van onkruid en meer zand in de kuil. Wanneer op percelen mollen voorkomen, probeer ze dan alsnog te vangen. Wanneer op percelen mollen voorkomen, probeer ze dan alsnog te vangen. Aangezien we weinig vorst heb ben gehad, zullen veel bedrijven in het voorjaar nog grote hoe veelheden drijfmest moeten ui trijden. Wacht in ieder geval tot het land goed berijdbaar is. Wat nu kapot gereden wordt, geeft de hele zomer narigheid. Rijd geen drijfmest meer op percelen die voor beweiding bestemd zijn. Geef op te maaien percelen niet meer dan 15-20 ton per ha en zorg voor een goede verspreiding. Per ton rundveedrijfmest moet l kg kunstmeststikstof minder ges trooid worden. Voor het verspreiden van mols hopen en/of stalmest verdient het aanbeveling het grasland te sle pen. Percelen met veel mollen- schade kunnen beter gerold wor den. Alleen rollen als de grond voldoende droog is. WanneeF muur voorkomt, dient dit tijdig bestreden te worden met 2-4 liter mecoprop. Muur groeit namelijk eerder en vlugger dan gras. Niet bij koud weer (lager dan 5 graden Celcius) spuiten. In overleg met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij heeft de minis ter van volksgezondheid en milieu hygiëne, dr. L. Ginjaar, besloten met ingang van 13 februari a.s. alle op de slachthuizen aangeboden buiten landse runderen - dus ook Belgische - te laten onderzoeken op hormonen. In ons land worden wekelijks 500 slachtdieren ingevoerd voornamelijk' uit België; daarnaast ook uit Luxemburg, Frankrijk en West- Duitsland. Steekproefsgewijs zal ook op inge voerd vlees een intensiever onder zoek plaatshebben. Nederlandse slachtrunderen alsmede Nederlands vlees zullen op gelijke wijze worden onderzocht. Op 24 februari a.s. zal minister Gin jaar in Brussel zijn Belgische ambt genoot van volksgezondheid over deze aangelegenheid ontmoeten. De minister van landbouw en visserij, ir. G. Braks, die als voorzitter van de EG-Raad van landbouwministers omstreeks die tijd in Brussel vertoeft, zal deze kwestie eveneens met zijn Belgische kollega opnemen. Overigens beschikt ons land - zulks in tegenstelling tot een door een Bel gische hormonenexpert gedane uit spraak - wel degelijk over een effek- tieve onderzoekmethode die in de praktijk wordt toegepast. Deze che mische methodiek geeft absolute ze kerheid omtrent de aanwezigheid van hormonen. r Met de opkomst van de snijmaïs en de specialisatie op bedrijven is in het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw te Tilburg het initiatief genomen om te komen tot het oprichten van voerbanken. In 1971 verwerkte de eerste voerbank in Udenhout 30 ha snijmais. In 1980 waren er elf voerbanken in de Konsulent- schappen Tilburg en Waalre met een totale oppervlakte van 1400 ha mais. Bovendien worden er nog enkele honderden ha mais door de taxateurs van de voerbanken geschat, die tegen voerbank prijs hun bestemming vinden, i Ook deze winter wordt op diverse plaatsen weer getracht te komen i tot het oprichten van een voerbank. Een voerbank bestaat uit een aantal leden die ofwel mais telen ofwel mais afnemen ofwel grond beschikbaar stellen. Uit hun midden wordt een kommissie gekozen. Deze bestaat uit 5 personen, 2 telers en 3 afnemers, of omgekeerd. De kommissie doet het werk en wordt hier voor schadeloos gesteld door de telers en afnemers. Zij benoemt een werkverdeler die ook het werk grotendeels verricht. De Bedrijfsvoor- lichter van het Konsulentschap treedt als adviseur op. Met een goede kommissie staat of valt het slagen van een voerbank. Het gevolg was dat op vele melkvee houderijbedrijven een zodanige vee bezetting ontstond dat ze onvol doende ruwvoer konden telen op hun bedrijven. Ze moesten dus elders ruwvoer gaan kopen. Tegelijkertijd ontstond op de vere- delingsbedrijven een grondoverschot Konsulentschap voor de Rundvee houderij en de Akkerbouw te Tilburg, C.J. v. Haperen (Bedrijfsvoorlichter) doordat deze het rundvee hadden afgestoten. Grond verkopen is niet aantrekkelijk. Grond verpachten durven de meeste boeren niet. Bovendien hebben ze deze grond erg hard nodig om de geproduceerde organische mest kwijt te worden. kommissie van de voerbanken erg belangrijk of beter gezegd onmisbaar. De kommissie van de voerbank: - Belegt de vergaderingen met de leden en brengt verslag uit over het afgelopen jaar. - Probeert vraag en aanbod in overeenstemming te brengen. - Stelt de kontraktprijzen tussen de leden vast. - Zorgt dat de kontrakten door beide partijen worden getekend en nagekomen. - Verricht de taxatie's te velde. Stuurt de uitslagen hiervan toe aan telers en afnemers. - Meef indien nodig de percelen op. - Zorgt voor de financiële afwik keling met de leden. Reglement E lke voerbank heeft haar eigen reglement. Enige voerbanken "spe ciaal de grotere" zijn overgegaan tot de verenigingsvorm. Alle leden zijn hierdoor hoofdelijk aansprakelijk. Dit brengt wel enige kosten met zich mee, doch voor de bestuursleden geeft het een veilig gevoel. Vaak wordt er een beroep gedaan op de voerbanken om te bemiddelen tus sen de telers en afnemers die niet zijn aangesloten bij een voerbank. Moeilijk en soms gevoelig liggende onderhandelingen tussen buren worden door de taxatie van ervaren en neutrale mensen voorkomen. De kommissies van de diverse voer banken hebben van begin af aan goede kontakten met elkqar onder houden. Toen het aantal groter werd, doordat ook in het Konsulentschap Waalre voerbanken van de grond kwamen, werd in september 1977 een Federatie van voerbanken opge richt. Deze komt twee maal per jaar bij elkaar. In januari worden de ervaringen van het afgelopen jaar uitgewisseld en bespreekt men de kontraktprijs Voor het komende jaar. Het streven is om met één prijs in Brabant te werken. In september komt deze groep bij elkaar om proeftaxaties te verrich ten, zodat men zoveel mogelijk op dezelfde manier taxeert. De bij de proeftaxaties betrokken mais gaat bij de oogst over de weegbrug en mon sters ervan worden naar Oosterbeek gestuurd. Bovendien wordt per voerbank minstens een perceel ge heel gewogen, de wagens gemeten en geteld en het produkt bemonsterd. Hierdoor hebben de kommissies kontrole op hun eigen werk. Twee systemen a) Taxeren van het te velde staande gewas. b) het m3 systeem. Bij het taxeren gaan de leden van de kommissie onafhankelijk van elkaar door het gewas en noteren hun be vindingen. Daarna worden ze verge leken en gemiddeld, en de te ver wachten opbrengst vastgesteld. Aan teler en afnemer wordt de prijs van het getaxéerde perceel doorge geven. met de mogelijkheid hier tegen binnen twee dage.n in beroep te komen. Gebeurt dit niet dan kan de afnemer het perceel mais als het zijne beschouwen, en dit perceel met zijn overige mais laten hakselen en in kuilen. Bij het m3 systeem worden de wa gens van de loonwerkers door de kommissie gemeten en gekenmerkt. Bij het hakselen noteert de chauffeur van de hakselaar de wagens in een bonboekje. De teler en afnemer on dertekenen dit en zodoende weet men hoeveel m3 mais er van een be paald perceel geoogst is. De op brengst is het aantal m3 maal de vastgestelde prijs per m3. Dit sys teem wordt vooral toegepast door de grotere voerbanken. Het vraagt minder werk van de kommissie en zodoende ook minder kosten. Aan beide systemen zijn voor- en nadelen verbonden. Landelijk wordt er aan gewerkt om tot een zo goed moge lijke kontraktprijs.en opbrengstbe paling te komen. Konklusie De voerbanken hebben in de praktijk bewezen zowel voor de telers als de afnemers goed te voldoen. De telers zijn verzekerd van de afname van hun produkt en de veehouders kunnen rekenen op de benodigde hoeveelheid ruw voer tegen een prijs die door bei de partijen gezamenlijk in januari wordt afgesproken. Ook buiten de voerbanken wordt rekening gehouden met deze kontraktprijs. Dit is een goede zaak, want hier door wordt voorkomen dat er onverantwoorde prijzen worden betaald. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14