K, E D e temperatuur op de gang moet vastgesteld worden voor die afdeling met de zwaarste dieren. Door deze te hoog in te stellen gaat voor die afde ling met zware dieren veel energie verloren. Als men na-verwarming heeft, moet deze wel een keer in funktie komen. H et minimum niveau van de venti latoren is vooral bij jonge varkens vaak te hoog. Dit kunnen we alsnog verlagen d.m.v.: N iet alleen de ventilatie maar ook de verwarming moet worden gere geld. Als de temperatuur in de stal wat te laag is, moet deze langzaam worden bijgestuurd. Daarom wordt bij centrale verwarming de water temperatuur in de verwarmingsli chamen geregeld op basis van bui- Regeling van de ventilatie Muurisolatie Centrale gang temperatuur Hoe ventileren I Kalfsvleesvoorraad geruimd Verwarming De prijzen van verschillende energiebronnen blijven steeds stijgen. Ook in de toekomst zal de varkenshouderij hiermee rekening moeten houden. In begin 1981 zullen we voor aardgas 0,48/m3, olie 0,75 en propaan 0,65/1 moeten gaan betalen. En één liter of m3 is zo verslonden, zeker als er aan de stal en regelapparatuur de nodige fouten kleven. Afgelopen jaar is door de voorlichting bij de mensen veel aandacht besteedt op de bedrijven om te wijzen op een goede klimaatregeling. Een aantal heeft dit te rigoreus gedaan, diversen hebben dit geleidelijk gedaan, met goede ervaringen en resultaten. Daarom moet men goed onthouden dat te... nooit goed is in deze materie. Toch blijkt er op diverse bedrijven nog veel te mankeren. Daarom wordt in onderstaand artikel een aantal onderdelen in het stalgebouw onder de loep genomen. of in de winter een kleinere venti lator, en deze bij hogere buiten temperaturen verwisselen voor een ventilator die de kapaciteit heeft voor een gehele afdeling (b.v. 80 mv). Pas deze mogelijkheden toe tot zover het voor U het meest verantwoord is. Zoals we al gezegd hebben is het belangrijk dat de ventilatoren goed regelbaar zijn. Een slechte regelbare ventilator en/of de ventilatieregelaar kan het energieverbruik onnodig doen oplo pen. Bij de minimum ventilatie kan de temperatuur wel eens te hoog op lopen. Dus weer meer ventileren. De een bandbreedte hebben van 4 gr.C. wanneer verwarming wordt aan gesloten moet er een kachelkon- takt zijn dat voor de koppeling zorgt van ventilatie met verwar ming. Voorkomen wordt, dat ge lijktijdig wordt verwarmd als boven het minimum wordt ge ventileerd. tussen verwarmen en ventileren moet een neutrale zone zitten van 2 gr.C. bedrijfszeker, vochtdicht en be stand tegen stallucht zijn. controleer de regelapparatuur re gelmatig en maak ventilatoren en kokers goed schoon. Men wint aan kapaciteit en regelnauwkeurigheid. en goede dakisolatie beperkt het warmteverlies in de winter. In de zo merperiode bij hoge temperaturen blijft zo'n stal langer koel Een goed isolatiemateriaal moet voorzien zijn van een dampremmende Ing. M. Jaspers Spec, huisvesting C.V.P. Tilburg laag. Isolatiemateriaal moet vrij van de gordingen d.m.v. ribwerk worden aangebracht. De naden afdichten met een deklatje voldoet in de praktijk beter dan met tapeband. Vastzetten met lange nagels of schroeven is het beste. Belangrijk is dat op tijd aan dacht wordt besteed aan de bestrij ding van muizen en ander ongedierte. Naden - kieren - gaten beïnvloeden het ventilatiepatroon nadelig. O, tentemperatuur. Men noemt dit weersafhankelijk voorregelen. Daar onder wordt verstaan dat de water temperatuur in de c.v. installatie zo veel mogelijk in overeenstemming is met de warmtebehoefte. Dit kan d.m.v. een branderregeling (gaske- tel) of met een gemotoriseerde drie- wegmengklep (olieketel). Bij laatst genoemde wordt de c.v. ketel in het algemeen hoog gestookt. Dit voorregelen is uit energieoog punt noodzakelijk, omdat in de af delingen, uit investeringsoogpunt, vaak met eenvoudige regelappara tuur wordt gewerkt. De regeling van de centrale gang kan als één regeling worden uitgevoerd. Dit moet dan een proportionele re geling zijn, waarbij 2 meetpunten (voelers) in de luchtinlaatopening van de afdeling worden geplaatst. De 2 meetpunten geven de gemid delde waarde door naar de regelaar, die de klep meer of minder open stuurt. Een andere mogelijkheid is de ra diator te regelen met een thermosta- tische radiatorafsluiter. Deze klep werkt proportioneel en naarmate de gangtemperatuur daalt, opent de klep zich verder. De voeler op af stand moet ook in de luchtinlaat van de afdeling worden geplaatst. Als naregeling in de afdeling kan een eenvoudige open-dicht regeling worden toegepast mits een goéde voorregeling aanwezig is. Beter is het om ook de verwarming in de afdeling proportioneel te regelen, zoals we dit ook doen met de ventilatie. Hiervoor kan een thermostatische regelaar worden toegepast. In kombinatie met een elektronische ventilatiere gelaar zorgt een tussenschakelaar er voor dat bij bedieningsfouten niet de verwarming en ventilatie beide tege lijk volop funktioneren. "ok met muurisolatie is het kli maat beter in de hand te houden en vraagt daardoor minder energie. Het direkt aanbrengen van mineraal iso latie in de spouw tijdens de bouw kost het minste. Een spouw van 6 cm bij 4 cm mineraalwol is noodzakelijk. Rekening houdend met de meerkos ten, geeft dit per mestvarkenjaar 2,50 besparing aan energiekosten. Ramen geven ook vaak lekkages. Daarnaast isoleert glas vrijwel niet. Temperatuurnorm in centrale gang: m o a i li i- te mest varkens i 5 gr.C. Een centrale gang waarin de temperatuur niet te hoog zal oplopen! Om warmteverlies zoveel mogelijk te voorkomen, kan voor het raam een voorzetraam worden aangebracht. In fokstallen is bij nieuwbouw dubbele beglazing sterk aan te bevelen. n de winter ventileren we bij koud weer op het minimum. Dit is de hoe veelheid die moet worden vervangen door buitenlucht om het klimaat in de stal op een aanvaardbaar niveau te houden. De minimum ventilatie wordt bepaald door het aantal dieren dat in de stal aanwezig is. In het algemeen is dit 15% van het totale vermogen. Dit houdt in dat bij Van de zijde van de kommissie opsla gregeling kalfsvlees verneemt het produktschap voor vee en vlees (pvv), dat per heden de gehele voorraad kalfsvlees (3.000 ton) die eind 1980 gezamenlijk in partikuliere opslag werd genomen^ buiten de EG is ge ruimd. Dit vlees werd in het kader van een door de EG-kommissie met in gang van 7 november '80 ingestelde partikukiere opslagregeling uit de markt genomen om deze toen sterk onder druk staande sektor voor ver dere zware verliezen te behoeden. 10 gr.C. vorst, in een mestvarkensstal 70% van de warmte verloren gaat door ventilatie en de rest door dak en wanden. Bij een fokvarkensstal is dit 40%. Daarom is van belang dat men ventilatoren koopt die: goed regelbaar zijn, ook bij een laag toerental. en een laag stroomverbruik per n m3 verplaatste lucht hebbenT De ventilatoren worden geregeld op basis van staltemperatuur. Wordt de temperatuur hoger dan waarop de ventilatieregelaar is ingesteld dan wordt automatisch meer geventi leerd. Evenzo gebeurt dit als de tem peratuur hoger wordt omdat U de stal verwarmt. Dit kost echter veel energie. De minimum ventilatie is niet precies vast te stellen. Ammo- niak-gehalte kan een graadmeter zijn. Ventileren op minimum mag nooit ten koste gaan van de gezond heid van de dieren. In bepaalde ge vallen kan het noodzakelijk zijn om wat ruimer te ventileren en te ver warmen. Denk aan ademhalings ziekten e.d. toepassen van een regelschuif (kraam - biggen - afdelingen) bij meerdere ventilatoren per af deling 1 of meer ventilatoren af zetten (mestvarkens) en de kokers daarvan goed afsluiten ventilatieregelaar moet dit ventila- tieniveau voorzichtig aanpassen. Het verschil in temperatuur waarbij de ventilator van minimum naar maximum loopt, noemen we de proportionele band of de band breedte. Deze bandbreedte moet ongeveer 4 gr.C. zijn. In zo'n geval draait de ventilator maximaal als de temperatuur in de stal 4 gr.C. hoger is dan de ingestelde waarde op de regelaar. Is de temperatuur in de stal 2 gr.C. hoger, dan draait de ventila tor op ongeveer de helft van zijn ka paciteit. De warmteproduktie van de dieren wordt beter benut en niet di rekt weggeventileerd. In de winter periode kost dit anders extra energie. Ook het luchtbewegingspatroon in de stal is regelmatiger en rustiger waardoor minder kans op tochtver schijnselen ontstaat als gevolg van te hoge luchtsneHieden. Een regelaar met een bandbreedte van 1 gr.C. loopt bij een tempera tuurverschil in de stal van 1 gr.C. naar het maximaal vermogen. Zo'n regelaar is uit energieoogpunt onge schikt. Op een aantal regelaars kan de bandbreedte door U zelf worden ingesteld. De volgende eisen kunnen aan een goede ventilatieregelaar worden gesteld: duidelijke schaalverdeling in graden. naast een temperatuurknop een knop voor de minimum ventila- tieinstelling. mag niet te snel reageren op tem peratuurverschillen. kraamhokken - afspeenhokken >gr.< 10 gr.C. 12 gr.C. Wanneer men overgaat tot verlaging van de gangtemperatuur, moet men dit geleidelijk uitvoeren. Het verla gen van de gangtemperatuur heeft tot gevolg dat de lucht op een lagere temperatuur in de afdeling komt. De ventilatieklep in de afdeling vraagt daardoor een betere afstelling. Enkele praktische aanwijzingen: Kontroleer regelmatig of de ingestelde temperatuur de werke lijke waarde is. Stel de bandbreedte van de ventilatieregelaar op 4 gr.C. Plaats de verwarmingsthermostaat van de centrale gang in de luchtinlaat naar de afdeling. Bij naverwarming in de afdeling de verwarming en ventilatie zodanig schakelen, dat deze niet beide volop in funktie komen. Bij niet koppelen van de verwarming en ventilatie de verwarming 1 a 2 gr.C. lager instellen. Voorkom leidingverliezen. Isoleer de aanvoer-retourleidingen van de vloer- en afdelingver warming. Bij centrale verwarming de watertemperatuur voorregelen. Pas op grotere bedrijven meerdere c.v.-ketels toe en schakel deze in serie, minder ketelverliezen en meer bedrijfszekerheid. Laat stookrendement van Uw c.v.-ketel kontroleren. Kontroleer en reinig regelmatig de ventilator. Ventileer niet meer lucht dan noodzakelijk is. Extra lucht op warmen vraagt extra energie. Pas regelschuif onder de ventilatiekoker toe, als dat nog nood zakelijk is. De medewerkers van het C.V.P. zijn bereid U te informeren over de mogelijkheden hiervan in de varkenshouderij. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11