Een tijdig uitgevoerde bekalking kan in het voorjaar nog veel goed maken K 1 R1 "E WENKEN H et is reeds lang bekend dat een goed bekalkingsbeleid op de land bouwbedrijven tevens is gebaseerd op het strooien van deze belangrijke meststof in het najaar of herfst^ Kalkmeststoffen werken over het algemeen vrij langzaam waardoor ze enige tijd nodig hebben om het maximale rendement in de bodem te bereiken. Het komt echter dikwijls voor dat de omstandigheden in bovengenoemde periode van het jaar voor het kalk strooien tamelijk ongunstig zijn. K, RAK-West-Z.VIaanderen bekijkt enquête zaaiopkomst bruine bonen H et wil echter niet zeggen dat een uitgestelde najaarsbekalking in het voorjaar achterwege dient te blijven omdat deze te weinig effekt zou hebben. Het is juist aan te raden om op die percelen waarop bijvoorbeeld granen, mais, vlinderbloemigen en bieten zullen worden verbouwd of die ingezaaid gaan worden met een graszaadmengsel en waarvan de pH te laag is een doelmatige bekalking De voorjaarsbekalking - het nieuwe herbicide voor de bietenteelt Zaai-opkomst enquête bruine bonen, R.A.K. West-Zeeuws Vlaanderen 1980 Polyfactoronderzoek in suikerbieten De aardappelexport in januari JA HM ""M Stichting Nederlands Landbouw Kalk Bureau roeg invallende vorst en/of overvloedige regen kunnen de be- kalkingen behoorlijk stagneren waardoor noodgedwongen het strooien naar een later tijdstip moet worden verschoven. De grondge bruiker heeft dit in de late herfst van 1980 weer zeer duidelijk kunnen merken. De slechte weersomstan digheden van toen hebben ertoe ge leid dat veel kalkbehoeftige percelen waarop dit voorjaar een kalkmin- nend gewas geteeld gaat worden tot nu toe de zo noodzakelijke bekalking nog moeten ontberen. kalkmeststof die wat de fijnheid be treft aan de hoogste eisen voldoet' dan zal het-resultaat van deze voor jaarsbekalking die van de uitgestelde najaarsbekalking nog zeer dicht be naderen. kalkbehoeftige gewassen vragen voor het leveren van een hoge pro- duktie een uitstekende pH van de grond waarop ze worden geteeld. Wanneer die kalktoestand te wensen overlaat dan kan door een voorjaars- Kalk moet goed ingewerkt worden. toe te passen. Noodzakelijk is dan wel de kalk zo vroeg mogelijk, d.w.z. wanneer de grond het maar enigszins toelaat, te strooien en deze daarna zo spoedig mogelijk in te werken. Kul- tivator, messeneg en schijveneg zijn hiervoor de meest geschikte werk tuigen. Wanneer tenslotte dan tevens nog gebruik wordt gemaakt van een Het strooien van kalk. bekalking, mits tijdig uitgevoerd, nog veel teleurstelling worden voorko men. GOLTIX is toegelaten voor de onkruid- bestrijding in de teelt van suikerbieten. Het middel verenigt een aantal zeer gun stige eigenschappen in zich, zoals een uitstekende gewasverdraagzaamheid, een breed werkingsspektrum en een voldoen de werkingsduur. Hierdoor heeft GOL TIX in verschillende landen van Europa reeds binnen enkele jaren de centrale plaats in het onkruidbestrijdingsschema in de teelt van bieten ingenomen. GOLTIX werkt als bodemherbicide en als bladherbicide. Het kan mede door de grote veiligheid voor de bieten vóór op komst en na de opkomst van het gewas worden toegepast. Het brede werkings spektrum en de werkingsduur betekenen een aanzienlijke verruiming van de on- kruidbestrijdingsmogelijkheden in sui kerbieten. Bij toepassing na de opkomst is het van belang, de bladwerking van GOLTIX te versterken door de kombinatie met OLIOCIN, de minerale olie van Bayer Nederland. Een folder over GOLTIX aanvragen bij Bayer Nederland B.V.. tel. 085 - 629014. De RAK-West Zeeuws-Vlaanderen heeft onlangs de uitkomsten bekend gemaakt van de vorig jaar gehouden zaaiopkomst enquête bruine bonen. Uit deze enquête blijkt, dat de op komst goed genoemd mag worden, deze varieerde van 80-95%. De bonen hebben veel last van pho- mae en het vele water gehad, van daar dat de opbrengsten nog al sterk uiteen liepen. Verder was de N-bemesting gemid deld iets aan de lage kant. Als slechte voorvruchten voor bonen kwamen bieten en aardappelen naar voren. De bonen gedorst met een mobil- vinder hadden aanzienlijk minder beschadiging dan de bonen gedorst met een gewone combine. Er werd gesteld dat de beschadiging minder als 1% bedroeg, wat de bonen uitstekend geschikt maakt voor ver pakking in glazen potten. Ook bleek de mobil-vinder meer kapaciteit te hebben, dus arbeidsbesparend. De betere kwaliteit resulteert misschien ook in een betere prijs. AKKERBOUW DE KOSTENKANT van de be drijf sekonomische boekhoudingen bevat de volgende posten. Kosten voor: arbeid, werk door derden, bestrijdingsmiddelen, machines en werktuigen, meststoffen, zaai- en pootgoed, grond en gebouwen, overige en algemene kosten. Op al deze posten kan bezuinigd worden. Maar wie bezuinigd op zaai- en pootgoed en op bemesting komt al gauw tot de konklusie dat deze bezuiniging verkeerd uitpakt. DE KOSTEN VOOR arbeid, werk door derden, machines en werktuigen noemt men ook wel de bewerkingskosten per ha. Deze kosten kunnen hoog oplopen, soms tot f 3.000,— of meer per ha. Reken deze kosten voor uw bedrijf eens na, want hierop kan nogal eens bezuinigd worden en dat zal op veel bedrijven nodig zijn. OP ZWAARDERE kleigrond boven 20% afslibbaar mogen meer aaltjes van het bietencysteaaltje in de grond zitten dan in lichtere kleigronden of in zandgronden om in dezelfde kategorie van besmet ting te vallen. Dit is te begrijpen, want de aaltjes vermenigvuldigen zich in lichte gronden veel sneller. Zit U met aaltjes dan is de oplos sing een ruime vruchtwisseling met bieten en koolsoorten. ZO MERG RA NEN EN erwten en tuinbonen voor droogwinning moeten vroeg de grond in. Na 15 maart gaat per dag de op brengst al naar beneden. Ook is vroeg knoeien vaak minder funest dan laat knoeien. Dus met andere woorden; wees er als de kippen bij als U de kans heeft. Vanzelfsprekend komen alleen degenen aan topopbrengsten, die vroeg zaaien en NIET knoeien. IN DE RASSEN LIJST staan Adamant, Arminda, Donata, Du- rin en Marksman als de meest stikstofbehoeftige tarwerassen 20 kg meer N dan normaal. Caribo en Okapi vragen 10 kg N minder dan normaal. Dus een ver schil van 30 kg per ha. Vanzelfsprekend houdt U daar rekening mee daar het anders in een groeizaam voorjaar, wat we al lang niet hadden, helemaal fout loopt. Te weinig N kan aangevuld worden maar ZIET U dat er te veel op licht, dan moet droog en koud weer U redden. Deze laatste zijn niet te koop. VEEHOUDERIJ NA TUURLIJK DOET elke vee houderij zijn best om jonge kalve ren te geven wat hun toekomt. ras voor- vrucht_.. slib humus zaad- behandel. hoev. zaai zaad/ha zaai- rij afstand afstand in cm in cm zaai- data bemesting per ha NPK Na zaai Na opkomst - onkruid- bestr. opkomst algemene opbrengst indruk combine manier combin;n bijzonderheden Bern a gerst 30 2 jaT 155 10 30 14/5 50-0-0 Aresin Basagran 92 1575 7 gewone zwad. zaaifout. enkele buizen verstopt Bema bieten 20 2 145 8,5 37,5 7/5 90-90-90 Linuron/ Aresin 79 790 7,5 mobil- vinder zwad Waterschade en Aresin bespuiting schade Berna tarwe- 38 jaT II 33. 4/5 85-85-85 Basagran 81 2000 8 gewone ruiter Berna tarwe 58 1.8 140 10 33 17/5 78-42- 0 Aresin 90 2090 9 gewone ruiter 40 ton varkensdrijfmest Berna haver/uien 63 1.2 ja 140 10 37,5 2/6 71-71-71 Gramoxone Aresin 90 2230 8 gewone ruiter 45 ton varkensgier Berna tarwe 22 2,5 ja T 155 8 37,5 22/5 60-35- 0 Aresin 80 2925 8,5 mobil- vinder ruiter klavergroenbemesting Berna tarwe 22 2 ja T 135 12,5 37.5 6/5 80-80-80 Aresin Ivosit 95 1575 9 mobil- vinder ruiter Berna gerst 30 1.8 ja 155 10 33 14/5 100-50-50 Aresin 87 1710 8 zwad sluitrij onkruid Aan deze enquête mag men niet te veel waarde hechten, daar het aantal deelnemers te gering was en de opkomst met het droge voorjaar niet betrouwbaar. T =TMTD T+ behandelt met TMTD en tegen bonenvlieg (Antifom) Alle bonen zijn gezaaid met een precisiezaaimachine. Maar ook bij een kalf schaadt overdaad. In de melkperiode is 40 kg kunstmelkpoeder per kalf ruim voldoende. De leeftijd varieert na deze opname hoeveelheid van 7 tot 8 weken en het kalf weegt dan cir ca 70 kg. Wanneer vanaf de derde week krachtvoer en hooi wordt ver strekt, is de opname aan kracht voer Va tot 1 kg per dag. Na het spenen krachtvoer verstrekken naar behoefte tot maksimaal 2 kg per dag. DE MELKVEESTAPEL steeds maar uitbreiden, kan niet onbe perkt doorgaan. Vanaf 1974 is het aantal melkkoeien in Noord-Bra bant van 225.000 gestegen naar 370.000. Zowel bij de totaal te winnen hoeveelheid ruwvoer als het verkrijgen van een hogere melkgift, is de rek eruit. Nu nog streven naar een belangrijke uit breiding van de veestapel, heeft zeer waarschijnlijk tot gevolg dat het ruw- en krachtvoer nog duur der wordt en de melkprijs de nei ging krijgt tot dalen. DE TIJD NADERT weer dat de veehouder moet gaan denken over het weideplan. Welke oppervlakte wordt bestemd voor direkte bewei ding en voor maaienDit laatste is afhankelijk van al of niet 's nachts opstallen, veebezetting en ligging van de percelen. Wanneer de be schikbare oppervlakte wat klein is, geeft 's nachts opstallen zeker voordelen. B.v. de helft minder mestflatten, minder vertrappen van gras en meer mogelijkheden tot bijvoeren. U ziet wel dat het de moeite waard is om over het wei deplan serieus na te denken. Uitnodiging tot het bijwonen van een vergadering op woensdagmid dag 25 februari 1981 om 14.00 in "Ons Dorpshuis" te Kruiningen over: Resultaten van twee jaar Polyfacto ronderzoek in suikerbieten op Zuid- Beveland. Inleider is de heer Ir. W.A. Dekkers, medewerker van het P.A.G.V. in Lelystad, tevens belast met de bege leiding van dit onderzoek. Nu dit Polyfactoronderzoek is afge lopen en wij nog voor de uitzaai staan, lijkt het ons zinvol om daaro ver van gedachten te wisselen. De heer Ir. W.A. Dekkers zal toe lichten hoe of het Polyfactoronder zoek is verlopen en op welke factoren het meest is gelet. Tevens zal ingegaan worden op de resultaten en de mogelijke oplossin gen, dus welke knelpunten het meest voorkomen en hoe deze op te lossen zijn. Dan is het verder de taak aan u als telers, of aan de Suikerbietenstu diegroep om nog meer kennis en in zicht te krijgen over de voor ons nog steeds zo belangrijke teelt. Bestuur van de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting van Oost en West Zuid-Beveland. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand januari 87.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1980 op 575.000 ton gekomen. In de kalenderweek van 26 januari t/m 31 januari 1981 is 21.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd. De invoer bedroeg in januari circa 2.500 ton, voornamelijk uit België en Frankrijk. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9