LANDBOUWBELEID NU EN STBAKS J. v.d. Zande Ridder in Orde Oranje Nassau O M H Uitgifte van landbouwbedrijven in Zuidelijk Flevoland H, K.N.B.T.B. bestaat 85 jaar H et ruilverkavelingsbeleid op de korte en op de lange termijn vroeg de kritische aandacht van het hoofd bestuur. Wat de langere termijn be treft. leert n.l. het onlangs gepubli ceerde Struktuurschema Landin richting dat de "ruimte" voor de ruil verkaveling in de komende jaren ïn IR. J.M.A.J. HEESTERMANS AKKERB0UW- K0NSULENTTE BARENDRECHT I n aanwezigheid van talrijke genodigden heeft de burgemeester van de gemeente Duiveland de heer J. van Bommel, donderdag 5 februari j.I. de heer J. van de Zande uit Nieuwerkerk de versierselen opgespeld die behoren bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Deze plechtigheid vond plaats in motel "De Zeeuwse Stromen" te Renesse waar de heer van de Zande een receptie werd aangeboden ter gelegen heid van zijn afscheid als president-commissaris van de Aardappelaf zetorganisatie voor Zuidwest-Nederland BV en tevens als voorzitter van de CTV Schouwen-Duiveland. Voor deze beide funkties werd de heer van de Zande koninklijk onderscheiden. D, D e heer A.J.G. Doeleman bracht namens de CTV Schouwen-Duive land de heer van de Zande dank voor diens bestuurskracht en vooruitzien de blik. "De CTV en u, zo zei hij, zijn in de 25 jaar dat de CTV bestaat een begrip geworden. Hij wees ook op de spektakulaire ontwikkeling van de telersvereniging en riep de gedurfde beslissing in herinnering van 1959 toen men besloot een centrale opslag van aardappelen te bouwen met ge mengde opslag". Tussen u en de Februari-vergadering Landbouw-Komité EG-landbouwbeleid Pachtersvoordeel Overige aangelegenheden Grondgebruik Jaarvergadering Boeren- en Tuindershulp Zeeuws-Vlaanderen Voor stimulans afzet aardappelen Vertrouwen p 3 februari j.I. was het hoofdbestuur van het K.N.L.C. in Amers foort bijeen voor zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar. Voorzitter Luteijn heette in het bijzonder twee nieuwe leden welkom: de heer A.H. Munters als lid voor de Zuidelijke Landbouwmaatschappij en de heer Ir. W.G. de Raad voor de Landbouwmaatschappij IJsselmeerpolders. Hij noemde in zijn openingswoord een aantal problemen en onzeker heden op, waarmee de landbouworganisaties in de naaste toekomst te maken krijgen. Er mag wat ongerustheid zijn over de eensgezindheid in de belangenbehartiging. Op vele fronten wordt de positie van land- en tuinbouw belaagd, b.v. door de fiskus en ruimtelijke ordening. Te ge makkelijk worden maatregelen bepleit die de konkurrentiepositie ver zwakken. Er is een nieuwe energiekrisis met verschillende gevolgen. Meer Fundamentele diskussie is nodig over de toekomst van land- en tuinbouw. het - et dat laatste maakte hoofdbestuur een begin door een eerste bespreking te wijden aan een reaktie op de door het Landbouw schap voorgelegde diskussienota Landbouw in gewijzigde omstandig heden. Nog niet alle provinciale maatschappijen hadden hun opmer kingen ingezonden; in het (uitge breide) dagelijks bestuur wordt er verder over gesproken. Het hoofdbestuur besprak de stand van zaken bij de voorbereiding van de Open Dag van land- en tuinbouw op 11 april a.s. Het vond een eens gezinde presentatie over de hele linie geboden. In de provincies worden diverse aktiviteiten. in zo breed mo gelijke samenwerking opgezet. Het hoofdbestuur legde de nadruk op goede landelijke begeleiding en on dersteuning; bij deze Open Dag be horen zo indringend mogelijk ook de huidige problemen van de land- en tuinbouw naar voren te worden ge bracht. meer dan één opzicht zal worden in geperkt; andere dan landbouwbe langen gaan het beleid in hoofdzaak bepalen. Op korte termijn is er het plan om de subsidiëring van de ka velverbetering en toegangswegen te beperken. Het hoofdbestuur had be paald bezwaar tegen deze verdere "uitkleding" van de ruilverkaveling. In elk geval werd hier het hanteren van een maximum aantal hektaren per bedrijf als onlogisch en onaan vaardbaar aangemerkt. - et Hoofdbestuur nam met in stemming kennis van de stappen die het Landbouwschap wederom bij het ministerie van Financiën heeft on dernomen om onrechtvaardige be lasting van het zgn. pachtersvoordeel ongedaan te maken. Gehoopt werd dat ook de volksvertegenwoordiging hier zal ingrijpen. Men was het er ook graag mee eens dat tegelijkertijd enkele moeilijke punten bij het uit- giftebeleid in de polders nog eens aan de orde zijn gesteld: de gebou wenwaardering bij overgang naar de polders, de te hoge gebouwenpacht in de polders en de vaak zelf te bou wen pachterswoning. "V an de andere zaken die aan de orde kwamen noemen we nog slechts de volgende: het voorgestelde poot- aardappelbeleid voor oogst 1981 (enige garantieprijsverhoging bij na genoeg gelijkblijvende, om te begin nen ongehalveerde heffingen) werd door het hoofdbestuur aanvaard. Het beleid van de overheid ten aan zien van de vleeskeuringskosten (verhoging van de tarieven op vlees eigenlijk vanwege de voortdurende kompetentiestrijd binnen de over heidsdienst) werd eenvoudigweg schandalig genoemd. Het hoofdbestuur wilde dan wel nog aksepteren dat het Landbouwschap bereid is tot praten over het aardgas- prijsbeleid bij de sterk gestegen olie prijsstijging, maar uitgangspunt moet zijn dat een extra gasprijsverhoging voor de stooktuinbouw niet kan wor den gedragen. De Direkteur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad is voornemens met ingang van 1 november 1981 in Zuidelijk Flevoland 29 landbouwbedrijven uit te geven, in grootte variërend tussen ca. 35 en 65 ha. Tot deze bedrijven behoren 19 akkerbouwbedrijven (8 in pacht en 11 in erfpacht) en 10 weidebedrijven (5 in pacht en 5 in erfpacht). De uitgifte in pacht geschiedt voor de wettelijke termijn van 12 jaar, de uitgifte in erfpacht voor een "termijn van 40 jaar. Voor deze bedrijven kunnen zich uitsluitend gegadigden uit de navol gende kategoriën aanmelden: gegadigden uit ruilverkavelingen; gedupeerden door uitvoering van werken of door bestemmingswijzi gingen t.b.v. het algemeen belang; gegadigden wier bedrijven kunnen worden bestemd voor de oplossing van specifieke knelpunten op het oude land; gegadigden die een bijzonder bedrijf wensen te vestigen. Aanmelding kan geschieden tot 20 maart 1981 en wel uitsluitend door storting van 15,— op girorekening nr. 869847 van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad. Op het girostrookje dient te worden ver meld de naam en het volledig adres van de gegadigde, (ook postkode!) alsmede de aanduiding "Uitgifte landbouwbedrijven 1981". Na de ontvaügst van deze girobeta ling worden enige bescheiden, waar onder een prospektus, toegezonden. Daarin zijn nadere inlichtingen over de uit te geven bedrijven vermeld en is voorts aangegeven aan welke eisen men moet kunnen voldoen om voor deze bedrijven in aanmerking te ko men. Tevens wordt een aanvraagformulier met bijbehorende stukken bijge voegd. Dit aanvraagformulier moet uiterlijk op de op het formulier ver melde datum ingevuld en onderte kend worden teruggezonden aan de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol ders te Lelystad. et hoofdbestuur nam met onge rustheid kennis van de geruchten over de voorstellen die de nieuwe EG-kommissie binnenkort zou wil len doen, zowel over de prijzen in 1981/82 als over de begeleidende maatregelen. De genoemde prijsver hogingen benaderen lang niet de 15,3$ die gemiddeld door het COPA als objektief noodzakelijk is bere kend en gevraagd. De begrotings situatie. d.w.z. de ruimte beneden het politiek naar het heet niet te verho gen plafond, laat voor komend jaar volgens het hoofdbestuur een forse prijsverhoging toe. Er is n.l. een aantal meevallers te konstateren als gevolg van de sterk verbeterde (wereld)marktsituatie bij suiker, granen en ook melk en zuivel. Daar bij komt de sterk veranderde toe stand bij de geldpolitieke grensver- rekeningen die nu voor Brussel fi nancieel zoveel gunstiger uitvalt. Het hoofdbestuur sluit zich aan bij de afwijzende houding die o.a. Landbouwschap en COPA al inna men ten opzichte van de grotere fi nanciële deelname van de produ centen bij "overschotproduktie" die de Kommissie heeft geopperd. Het vindt het onterecht dat de Kommis sie dit beginsel nu verder zou gaan uitwerken en toepassen bij granen en suiker. Het EG-marktbeleid is er te ondoelmatig voor, de marktsituatie is zoals gezegd verbeterd en naar verhouding betere opbrengstprijzen bij deze produkten zouden juist gunstig uitwerken. In de zuivelsektor blijft het zaak om bij nadere voorstellen van de Kom missie nauwlettend te bezien of de Nederlandse positie niet onevenre dig wordt benadeeld. De K.N.B.T.B. viert dit jaar haar 85- jarig bestaan. Op een bijzondere al gemene vergadering op 9 februari j.I. te Arnhem gehouden, is daar uitvoe rig en feestelijk bij stilgestaan. De voorzitter van de KNBTB drs. J.J. Schouten stond in zijn toespraak stil bij het ontstaan van de bond en haar geschiedenis tot op de dag van van daag. "Dat de K.N.B.T.B. er nog is, kan en mag een opvallend verschijnsel ge noemd worden in een tijd waarin confessioneel georganiseerd zijn eer der uitzondering dan regel gewor den", zei de heer Schouten. De heer Schouten stelde met nadruk dat de in en door de K.N.B.T.B. op geworpen gedachte over een super heffing op méér geproduceerde melk per individueel bedrijf, niet is voort gekomen uit de ideeën over verde ling van de produktie. Het gevaar dat het E.G.-landbouwbeleid over enige tijd niet meer te financieren zal zijn als er steeds grotere en blijvende overschotten zijn, is de enige aanlei ding geweest. Om dit gevaar te ke ren. is een voor de hele E.G. gelijke regeling nodig, die ook voorkomt dat de groteren en sterkeren hun pro duktie nog verder uitbreiden ten koste van de zwakkeren. Hij zei niet te geloven dat de konkurrentiekracht van de Nederlandse land- en tuin bouw zou verminderen wanneer de bedrijven niet meer kunnen blijven groeien. De Algemene Jaarvergadering van de vereniging voor Boeren- en Tuin dershulp in Zeeuws-Vlaanderen vindt plaats op dinsdag 24 februari 1981 in het Cultureel Centrum "De Halle" te Axel. Aanvang 14.00 uur. Op de agenda staat o.m.: Jaarverslag 1980; Kas- verslag 1980 en balans d.d. 31.12.1980; Begroting 1981 en vast stelling kontributie en dagvergoe ding 1981. Voorts bestuursverkie zing. Om 14.00 uur: inleiding door ir. D. Luteijn, voorzitter van het L.C.B. en van het Landbouwschap met als onderwerp: Bedrijfshulp in het kader van de Nederlandse Land bouw; daarnaast zal de heer D. Lu teijn nog wat nader ingaan op enkele aktuele zaken in onze landbouw. Om 14.00 welkom. uur zijn ook niet-Ieden Ir. J.M.A.J. Heestermans is benoemd tot konsulent voor de akkerbouw te Barendrecht. De heer Heestermans (geboren 28- 8-1940 te Wieringermeer) studeerde in 1969 af aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Van 1970 tot 1977 was hij werkzaam als hoofd van de afdeling proefbedrijf van het Proefstation voor de Akkerbouw en Groenteteelt in de Vollegrond te Le lystad. Sedert 1 april 1977 is de heer Hees termans verbonden aan het Konsu- lentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Emmeloord. Met deze benoeming werd voorziën in de vakature die ontstond door het overlijden van de heer ir. K.B. van Gilst op 28 september 1980. 'e heer van de Zande heeft een zeer arbeidzaam leven in de land bouw achter de rug. Naast het uitoe fenen van een flink aantal bestuurs- funkties in met name de afzet van aardappelen heeft hij ook al die jaren een akkerbouwbedrijf van 90 ha geëxploiteerd. Bepaald pionierswerk heeft hij verricht voor de opbouw van koöperatieve aardappelafzet. Zo is hij de grondlegger van de zijn tijd toen vervooruit zijnde Coöperatieve Telers Vereniging Schouwen Duive land die elders in ons land ten voor beeld is gesteld tot zelfs in het bui tenland toe. Voorts is hij 8 jaar lang president-commissaris geweest van de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland BV. Hij is bovendien sekretaris van het bestuur van Agrico Holland. Burgemeester van Bommel tijdens zijn toespraak: "Dit alles heeft er toe geleid dat u een begrip bent geworden in de land bouw. U bent daarbij altijd recht op de man af gegaan en wist anderen te overtuigen van het nut om gemeen schappelijk iets te ondernemen. Een man van de boerentaal". De heer v.d. Zande (1) met de pas opgespelde versierselen. aardappeltelers is in al die jaren een groot vertrouwen ontstaan. Kom nog es kieken", zo besloot hij zijn toe spraak tot de scheidende voorzitter. Ook de heren van Iwaarden en van de Noord wezen namens respektie- velijk Cebeco Zuidwest en Agrico- Holland op de grote en stimulerende invloed die de heer van de Zande op beide organisaties heeft gehad. Namens de Aardappelorganisatie BV en de CTV werd de heer van de Zande een dikbil kalf aangeboden dat tot verassing van de scheidende voorzitter "in levende lijve" werd aangeboden. 1 n een dankwoord verklaarde de heer van de Zande de bestuursfunk- ties altijd met plezier te hebben uit geoefend "het werk op het bedrijf dat bij mij toch altijd op de eerste plaats stond heb ik steeds met een gerust hart overgelaten aan mijn vrouw en het personeel. Dank", zo besloot hij, "voor het grote vertrouwen dat men altijd in mij gesteld heeft". 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6