INVLOED LANDBOUWZOUTOPOPNAME GRASKUIL De prijs van varkensvlees voor konsument en boer STRIKTE KONTROLE OP GEBRUIK HORMONEN IN VEETEELT DAG VAN HET SCHAAP Verloop temperatuursom in 1981 zojuist: verschenen RUNDVEESTAPEL BIJNA 2% GROTER; VARKENSSTAPEL TOEGENOMEN MET 4% MANIFESTATIE Drs. R. Zijlstra vice-voorzitter Cebeco-Handelsraad De Europese Kommissie heeft op 20 januari enkele ontwerpverordeningen gepubliceerd, die ten doel hebben tot een sluitende kontrole te komen op het gebruik van hormonen in de vee teelt. Het is de bedoeling een einde te maken aan het kontroversiële gebruik van hormonen bij dieren die uit eindelijk bestemd zijn voor de men selijke konsumptie. In oktober van het vorig jaar heeft de Kommissie al voorgesteld het ge bruik van alle natuurlijke en synthe tische stoffen met hormonale wer king in de hele veeteelt te verbieden. Zoals bekend hebben konsumenten in Italië, Frankrijk en België verle den jaar geageerd tegen de verkoop van ingespoten kalfsvlees; residuën van hormonale stoffen werden ver antwoordelijk gesteld voor abnor male groeiverschijnselen bij kinde ren en voor bepaalde vormen van kanker. De nu voorgestelde ontwerp-veror- deningen richten zich op de kontrole. De eerste heeft te maken met het toegelaten gebruik van drie stoffen (oestradiol, progesteron, testosteron) bij therapeutische behandelingen; de tweede met de opsporing van re siduën van stoffen waarvan het ge bruik niet is toegestaan, of waarvan het gebruik wèl is toegelaten, maar waarbij de residuën de vastgestelde tolerantie-normen overschrijden. De Europese Kommissie wil in alle lidstaten een uniform kontrole-sys- teem invoeren, waarbij hetzij in het slachthuis, hetzij in het bedrijf van herkomst, van de dieren onderzoek op residuën wordt verricht. In geval van overtreding moeten het vlees en de dieren in beslag worden genomen en worden vernietigd. Volgens het voorstel moeten de na tionale veeartsenijkundige diensten onverwijld op de hoogte worden ge bracht van elke overtreding, zodat zij het bedri jf en de stapel van herkomst De schapenhouderij heeft geen eigen vakbeurs of vaktechnische demon stratiedag. Daaraan zal dit jaar een einde komen. Op initiatief van de re- daktie van "Het Schaap" zal op 3 juni 1981 op detHevohof te Biddinghuizen een manifestatie worden opgezet on der de naam "Dag van het Schaap". Deze manifestatie wordt in samen werking met het ministerie van landbouw en het bedrijfsleven geor ganiseerd en zal geheel in het teken staan van het schaap en de schapen houderij. De aktiviteit zal een vak technische benadering krijgen waar in de presentatie van produkten ten behoeve van de houders van schapen en de demonstratie van uiteenlopen de handelingen, zoals scheren, was sen, klauwbehandelen, ontwormen en selekteren centraal zal staan. Na tuurlijk zullen onderzoek en voor lichting, alsmede de gezondheids zorg grote aandacht krijgen. Buiten deze direkte voorlichtende aktivitei- ten wordt gedacht aan de opzet van het Nationale Kampioenschap Schapenscheren en het demonstre ren van het drijven en selekteren van schapen met goed getrainde honden. Wie aan schapen denkt, denkt ook aan haar produkten: wol, melk, hui den en vlees. Een dag als deze is niet kompleet als ook niet aan de ver werking daarvan en aan de eindpro- dukten wordt gedacht. Daarom zal er naar worden gestreefd om een kleurrijk geheel van schape-rassen en eind-produkten te presenteren. (Informaties betreffende deze mani festatie zijn te verkrijgen bij de re- daktie van Het Schaap, tel. 08340-31031, toestel 118). snel kunnen identificeren en een na dere kontrole kunnen uitvoeren. Ingeval bij het onderzoek op resi duën van natuurlijke stoffeh waar van het gebruik voor therapeutische behandeling is toegestaan blijkt dat deze residuën de vastgestelde nor men overschrijden, mogen de be trokken dieren pas worden geslacht als de residuën tot een toegestaan niveau zijn afgenomen. Het Londense dagblad The Finan cial Times bericht uit Brussel, dat de EG-ministers van Landbouw in fe bruari vergaderen over het verbod op het hormoon-gebruik. "Maar er zijn al genoeg meningsverschillen aan de dag getreden om te suggere ren, dat de Gemeenschap zich niet naar een dergelijke beperking zal spoeden", aldus korrespondent John Wyles, die ook weet te melden, dat de voornaamste protesten tegen het hormoon-gebruik zijn geuit in lan den waar de bestaande wettelijke beperkingen het meest worden om zeild. In feite laten alleen het Vere nigd Koninkrijk, Ierland en de bondsrepubliek Duitsland het ge bruik van enkele zwak aktieve hor monen voor het bevorderen van de groei toe, aldus de Londense krant. (Europa van Morgen) In het verleden heeft het Instituut voor de Bewaring van Landbouw- produkten (IBVL) in ons land vrij veel onderzoek verricht naar de conserverende werking van zout bij het inkuilen van gras. Uit dit onderzoek bleek duidelijk dat zout het inkuilresultaat in positieve zin beïnvloedt. Met suiker of suikerhoudende produkten, zoals melasse, wordt een hoeveelheid voederwaarde toegevoegd die grotendeels in het kuilvoer aanwezig zal blijven. Zout heeft daarentegen geen voeder- waarde. Het vormt eerder een extra belasting voor het dier, aangezien het zout via de nieren moet worden uitgescheiden. Er is tot op heden echter nog niet gebleken dat de dieren enig nadelig gevolg ondervinden van een behoorlijke portie zout. Uit oogpunt van opname lijkt het dus wenselijker suiker of melasse in plaats van zout als inkuilmiddel te gebruiken. Suiker komt echter bij de huidige prijssituatie voor inkuildoel- einden niet meer in aanmerking. Melasse heeft ten opzichte van zout het nadeel dat het moeilijker in voorraad is op te slaan en moeilijker is toe te voegen. Zout is daarentegen gemakkelijk in voorraad op te slaan en op een eenvoudige wijze met een kunstmeststrooier op het land aan het gras toe te voegen. In de meeste gevallen zal dus toch zout gebruikt worden. Daarom werd het wenselijk geacht de opname van kuilvoer met zout te vergelijken met die van kuil voer zonder zout. Daartoe zijn op de ROC's Heino en Zegveld in totaal 4 proeven uitgevoerd. Bij 3 proeven werd gehakseld en lang gras inge kuild met en zonder zout. De vierde Als de groei begint dient het gras over voldoende stikstof te beschik ken. Het begin van de groei wordt benaderd door de temperatuursom. De optimale aanwendingstijd van stikstof in het voorjaar ligt tussen de temperatuursommen van 180 gr. en 280 gr.C. Aan de hand van de gemiddelde temperaturen van voorgaande jaren wordt een globale schatting gemaakt van het bereiken van de tempera tuursom van 200 gr.C. Deze schat ting komt neer op het bereiken van 200 gr.T som begin maart waarbij het noorden enkele dagen later is dan het zuiden en westen. Evenals voorgaande jaren ligt het in onze bedoeling om éénmaal in de week deze gegevens, af te drukken tot de temperatuursom van 300 gr.C. is bereikt. Weerstation Datum 28/1* 5/2 Leeuwarden 80 112 Eelde 58 87 Den Helder 97 131 Twente 50 73 Schiphol 95 130 Soesterberg 77 107 Valkenburg 109 144 De Bilt 72 101 Deelen 56 80 Rotterdam 102 137 Zierikzee 112 146 Volkel 73 100 Gilze Rijen 86 113 Vlissingen 120 152 Eindhoven 80 108 Zuid-Limburg 68 94 Temperatuursom van 1 januari tot 28 januari Globale schatting van de datum waarop een bepaalde waarde van de tem peratuur wordt bereikt Weerstation Schatting uitgaande van de temperatuursom op 5/2 200 o WAARDE TEMPERATUURSOM Leeuwarden 8/3 Eelde 14/3 Den Helder 3/3 Twente 17/3 Schiphol 3/3 Soesterberg 9/3 Valkenburg 26/2 De Bilt 11 /3 Deelen 15/3 Rotterdam 2 /3 Zierikzee 26/2 Volkel 11 /3 Gilze Rijen 8/3 Vlissingen 23/2 Eindhoven 9/3 Zuid-Limburg 12 /3 proef betrof alleen lang gras met en zonder zout. Het droge-stofgehalte van het gras bij inkuilen varieerde van 19 tot 35%. Twee van de proeven zijn uitgevoerd met gras van de eer ste snede, dat licht werd voorge- droogd. Beide andere proeven betrof nazomer- en herfstgras, waarbij van voordrogen nauwelijks sprake was. De opname proeven zijn uitgevoerd met oude melkkoeien, waarbij de krachtvoerhoeveelheid de gehele proefperiode steeds gelijk is gehou den. Het volgende kan uit deze proeven worden geconcludeerd: Het opnameniveau van de voor- jaarskuil (niet gehakseld en met 25 tot 35% ds) varieerde van 10,5 tot 14,2 kg organische stof (os) per dier per dag. Bij de nattere na- jaarskuilvoer was dit duidelijk lager. Een toevoeging van landbouw- zout bij het voorjaarskuilvoer verlaagde de opname met 1,0 tot 4,0 kg os. Bij het nattere kuilvoer (nazo- mer-herfst) was er geen effect of een gering positief effect van het zout op de opname. (Dit alles staat uitgebreid behandeld in een nieuw rapport van het Proef station voor de Rundveehouderij rapport nr. 70, Invloed van Land- bouwzout op de opname van gras- kuil. U kunt het rapport verkrijgen door storting van 7,50 op giro nummer 2307421 van het Proefsta tion voor de Rundveehouderij, Run- derweg 6, 8219 PK Lelystad met vermelding van: zend mij rapport nr. 70.) Zowel in ons land als elders in de EG blijken prijsschommelingen voor de varkenshouders op korte termijn nauwelijks door te werken in de kon- sumentenprijs van varkensvlees. Die prijsverschillen waarmee de produ centen te maken hebben komen in hoofdzaak tot uitdrukking in de mar ges van de distributiekanalen. De slager heeft daarbij, uit ervaring, ge leerd, dat het op korte termijn door geven van prijsveranderingen aan de konsument indruist tegen zijn belan gen op langere termijn. Het is trouwens lang niet zeker, dat de konsument gebaat is bij het door berekenen van de prijsveranderingen van groot- en kleinhandel. Ook prijs stijgingen worden bij de huidige ge dragslijn immers afgevlakt. Tot deze konklusies komt het sekre- tariaat van het produktschap voor vee en vlees (pvv) in een notitie ten behoeve van de op II februari in Rijswijk te houden openbare pvv- bestuursvergadering. De vraag ligt daarmee op tafel, wat eigenlijk de zin is van prijsschommelingen in de op- brengstprijs voor de producenten. Die vraag beantwoordt het pvv niet. Wel wordt gekonkludeerd, dat een prijsdaling voor de boer kennelijk niet uitwerkt in een groter binnen lands verbruik. Het omgekeerde trouwens evenmin. De tussenhandel ziet alleen zijn marge toe- of afne men. ""Bit zou betekenen, aldus de pvv-diskussienota, dat de stijging van het varkensvleesverbruik in de afgelopen jaren niét het gevolg is van lagere konsumentenprijzen maar van gestegen inkomsten, verschui vingen in het verbruikspatroon of van een in verhouding grote prijs stijging van produkten die een zekere konsumptieverwantschap hebben met varkensvlees. Het pvv-sekretariaat konkludecrt, dat het te verwachten verband tussen enerzijds een lage producentenprijs, een dalende konsumentenprijs en een toenemende konsumptie met als ge volg een stijgende prijs af-boerderij en anderzijds een hoge producenten prijs, een hogere konsumentenprijs, een dalende konsumptie en daardoor druk op de prijs af-boerderij, zich op korte termijn nauwelijks voordoet. De totale rundveestapel bedroeg per 1 november 1980 5.013.000 stuks; een toeneming met 86.000 dieren of 2% ten opzichte van 1 november 1979. Dit blijkt uit de uitkomsten van de steekproef Landbouwproduktie van het C.B.S. De melkveestapel was eveneens toegenomen met ca. 2% van 2.282.000 koeien tot 2.321.000 stuks. Het aantal stuks gedekt jongvee steeg beduidend met 6% en kwam daarmee op 671.000. Ander rundvee be stemd voor de fokkerij was daarentegen met 3% afgenomen ten opzichte van dezelfde datum het jaar daarvoor; het aantal bedroeg nu 1.263.000 stuks. De mestveestapel nam toe van 716.000 tot 758.000 6%). Varkens De totale varkensstapel w^s ruim 400.000 groter en kwam daarmee op 10.273.000 stuks 4%). Het aantal jonge dieren tot 50 kg was 2% groter en bedroeg 5.583.000. Vooral de mestvarkens van 50 kg en meer na men sterk toe met ruim 250.000 die ren tot een totaal van 3.411.000 stuks 8%). In de kategorie fokvarkens was het aantal gedekte zeugen toe genomen van 716.000 tot 742.000 stuks 4%). Het aantal jonge fok- zeugen bedroeg 184.000 stuks; een toename van ca. 14%. Leghennen Het totaal aantal hennen aan de leg op 1 november 1980 was gelijk aan het aantal op 1 november 1979 nl. 28,7 min. stuks. Het aantal kuikens en nog niet legrijpe jonge hennen steeg met bijna 18% tot 13,3 min. stuks, hetgeen een toename was met 2 min. Zoals bekend is, trad in december jl. de heer R. Renkema uit Valther- niond af als bestuurslid van Cebeco- Handelsraad. Daarmee kwam ook de funktie van vice-voorzitter van het bestuur vakant. Drs. R. Zijlstra uit Drachten, die in de Algemene Vergadering van Cebeco-Handels'- raad tot bestuurslid werd gekozen in de vakature Renkema. is door het bestuur in zijn vergadering van 12 januari jl. benoemd tot vice-voorzit ter. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15