Oud-kursisten Topkaderkursus bespraken beeldvorming landbouw bij stedeling Het OK olie-onderzoek M eer dan honderd oud-kursisten hebben elkaar weer ontmoet op een reünie van de Top-kadervorming Zuidwesten die vrijdag 6 februari jj. gehouden werd in de "Prins van Oranje" te Goes. Een ideale gelegen heid om menige herinnering op te halen. Daarvan werd niet alleen D, N a de inleiding van de voorzitter vond de uitreiking van de van Hobo kenprijs plaats aan mevrouw AJ. Abrahamse-Meijers uit Serooskerke W.). Deze van Hobokenprijs is in gesteld door De Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder en de ZLM, en wordt toegekend aan jonge mensen die binnen het kader van de Top-kaderkursus een werkstuk moe ten maken over een onderwerp dat te maken moet hebben met de land bouw. Mevrouw Abrahamse: Ik hoop dat van Hoboken -prijs stimulans zal zijn voor anderen. D, De van Hobokenprijs Van Hobokenprijs Beeldvorming O Ver. Bedrijfsvoorlichting "Walcheren" Opgave gretig gebruik gemaakt door de oud-kursisten; ook de docenten en commissie-leden moesten vele handen schudden en ervaringen uitwis selen. Naast dit gezelligheidsaspekt kwamen er, hoe kan het anders op zo'n dag ook serieuze zaken aan de orde die misschien mag worden samengevat als een kleine nascholing. e voorzitter van de Commissie Top-kadervorming. ing. J. Salomons, opende de reünie met een terugblik: De Top-kaderkursus bestaat, zo ver telde hij. nu 17 jaar. Totaal hebben er nu ca. 200 kursisten aan 10 kursussen deelgenomen. De 1 le kursus is thans bezig. Vervolgens gaf de heer Salo mons een les over "Het onderne merschap". dat op een landbouwbe drijf drie kanten heeft: een econo mische. een technische en een socia le. "Wil een landbouwbedrijf tot een goed resultaat komen dan dient de ondernemer deze drie elementen op een juiste wijze bij elkaar te bren gen". stelde hij. Het werkstuk van mevrouw Abra- hamse gaat over: de "Moerman Therapie"in verband met genezing van kanker. Zij heeft haar werkstuk gemaakt tijdens de Top-kaderkursus van het vorig jaar. De relatie met de landbouw is dui delijk. het werkstuk gaat zeer uit voerig in op ons voedsel en de land bouw is de producent daarvan. De ZLM-algemeen-secretaris mr. J. Og- gel gaf voordat de prijs werd uitge reikt een motivering: "Toen ik de scriptie las, vond ik die zo goed dat ik aanvankelijk dacht dat ze overge schreven moest zijn. Later in een gesprek met mevrouw Abrahamse kwam ik er achter dat zulk beslist niet het geval was en dat ze van het onderwerp veel afweet. Dat was een goede reden om haar voor te dragen voor de "van Hobokenprijs". Ver volgens werd deze prijs door de voorzitter van de ZLM, de heer A.J.G. Doeleman (de direkteur van de Maatschappij "De Wilhelmina polder" ir. J. Minderhoud kon niet aanwezig zijn) aan mevrouw Abra hamse uitgereikt. De heer Doeleman zei van mening te zijn dat de prijs eigenlijk vaker uitgereikt dient te worden. Dit zou mogelijk gereali seerd kunnen worden, zo suggereer de hij, door eens in de twee jaar een onderwerp op te geven waarover dan geschreven zou kunnen worden. ver de wijze waarop de land- 18 febr. Ver. v. Bedrijfsvoorlichting "Walcheren". Voorlichtingsavond over gewasbescherming en onkruid- bestrijding in "De Brasserie" te Middelburg. Aanvang 19.30 uur. In leider: de heer P. Verhage, spec. pl. ziekten en onkr. bestr. CAR Goes. bouw zijn belangen verkoopt", sprak de heer G.A. de Kok, hoofdredacteur van de Haagse Courant. De heer de Kok gaf in de vorm van een aantal stellingen voorzetten voor een dis- kussie die na zijn inleiding in groepjes plaats vond. Enige stellingen die hij naar voren bracht waren: "Het verstedelijkings- proces in Nederland alsmede pro cessen binnen de landbouw zelf (mechanisering, motorisering) heb ben een duidelijke verandering in de beeldvorming van de stedeling over de boer tot gevolg gehad". -Deze verandering in de beeldvor ming betekent ook een anders ge richt denken van de landbouwer over de hem omringende wereld. -Het verstedelijkingsproces (mecha nisering, motorisering, industrialisa tie. scheiding van woon- en werkge bieden en de ontwikkeling van de moderne media) hebben meer bijge dragen tot een positieve verandering van de beeldvorming over de land bouw dan een bewust public-relation -beleid". -In de maatschappijstrukturen van de modeme stadssamenleving in ons land vormden 'burgerlijke onge hoorzaamheidsak ties' van jonge AJ. Abrahamse Mevrouw AJ.Abrahamse-Meijers (32) is, zoals elders op deze pagina te lezen valt, voor haar scriptie "De Moer mantherapie in verband met de genezing van kanker" beloond met de van Hobokenprijs. Mevrouw Abrahamse is huisvrouw en wanneer dat noodzakelijk is helpt zij op het bedrijf. Dat is maar af en toe want het echtpaar Abrahamse heeft drie kinderen van 9. 5 en 3 jaar. Daar heeft ze haar handen vol aan. Het volgen van de Top-kaderkursussen in Hedenesse (3 weken intern) de vorige winter moet toch welde nodige problemen hebben gegeven? "Nou. zegt ze. dat valt wel mee. Datje man boer is heeft nadelen maar een voordeel is natuurlijk dat hij 's winters veel thuis kan zijn en op de oudste kinderen kan passen. De jongste spruit heeft ze onder kunnen brengen bij een jonger zusje. Een ernstige ziekte in de familie bracht haar op het scriptie-onderwerp waarvan ze zegt: "Een zeer ingewik kelde materie waar ik eerlijk gezegd niet uitgekomen ben." Door het werkstuk zegt ze wel bewuster met voe ding bezig te zijn. Bij de stelling van de scriptie heeft ze veel steun gehad aan de Top-kaderkursus: "We leerden de zaken logisch op een rijtje te zetten en die techniek is natuurlijk wel belangrijk wil je zoiets goed op papier zetten". Na een drietal weken intensief werken stond het verhaal op papier. VERRAST Mevrouw Abrahamse was erg verrast met de prijs "ik had er helemaal niet op gerekend, en we wilden eerst ook niet naar die reünie toe gaan. We waren de laatste tijd zo vaak weggeweest" De heer Abrahamse was evenwel ingelicht en zonder enige moeite wist hij haar mee te krijgen naar "De Prins van Oranje". Toen bekend werd gemaakt dat zij de prijs had gewonnen was ze zo verrast dat ze eigenlijk totaal vergeten heeft een woord van dank uit te spreken. "Later heb ik dat natuurlijk direkt in orde ge-, maakt en de betreffende instanties een bedankbriefje gestuurd." Voor de geldprijs gaan zij en haar man iets kopen dat voor beide nuttig is (mijn man heeft tenslotte weken op de kinderen gepast) en dat een blijvende herinnering zal zijn. Zij hoopt dat de uitreiking van de van Hobokenprijs voor anderen in de toekomst een stimulans zal zijn om ook eens iets over de landbouw te schrijven. boeren een aangepast communica tiemiddel dat - ongeacht zijn om streden karakter - beter funktioneer- de dan het blad 19Nu. -De landbouw zal in de toekomst met zijn public-relations-beleid scherper dan voorheen moeten in spelen op maatschappelijke ontwik kelingen en daarbij dienen uit te gaan van stedelijke strukturen en denkpatronen. In-het bijzonder het mediabeleid van de landbouw zal op een verstedelijk te maatschappij worden gericht: de media vertolken een stedelijke cul tuur. "e in de diverse diskussiegroepen naar voren gebrachte opmerkingen werden door de secretaris van de Top- kaderkursus, de heer drs. J. Dijkgraaf samengevat: De landbouw staat voor de opgave om wat betreft zijn presen tatie in te spelen op de denk- en ge voelswereld van de een verstedelijkte maatschappij. "Willen we ons pre- De heer De Kok. senteren als voedselproducent dan zullen we in de gaten moeten houden dat de verstedelijke mens anders is geworden", zo besloot hij. De van Hobokenprijs is ingesteld ter gelegenheid van het jubileum van de ZLM in juni 1968. De Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Beveland polder hebben toen de ZLM een geldprijs als geschenk aangeboden. Drt bedrag dat eens in de twee jaar door de Maatschap beschikbaar gesteld zou worden, is bestemd voor jongeren als beloning voor een tweejaar lijks uit te schrijven prijsvraag over een onderwerp dat de landbouw betreft. De prijs dankt zijn naam aan de vroegere voorzitter van het bestuur van de Maatschap de heer J.H. van Hoboken. Sinds de instelling van de prijs in 1968 is ze nog maar twee keer uitgereikt. Tijdens de vrijdag 5 februari gehouden reünie van Top-ka- derkursisten is de prijs uitgereikt aan mevrouw A.J. Abrahamse-Mei jers uit Serooskerke (W). Onlangs is tijdens het overleg tussen de besturen van de Wilhelminapolder en de ZLM besloten de prijs in de toekomst zo mogelijk regelmatiger toe te kennen. De meeste schade aan motoren wordt veroorzaakt door het slijtage proces dat al bij de ingebruikneming begint. Vastzittende kleppen, uitgelopen lagers of vretende zuigerveren kunnen onherstelbare schade of kostbare reparaties tot gevolg hebben. Met het olie-onderzoek van OK, kunnen onjuiste afstelling of abnormale slijtage vroegtijdig gesig naleerd worden. De deelnemer aan het onderzoek ontvangt uitvoerige informatie over onder andere de voordelen van het olie-onderzoek, de werking van het onderzoek, de monsterneming en het vouwen van het doosje. De onderzoekset bestaat uit een blaasbalgje, vier kunststof flesjes en vier slangetjes voor vier aparte olie monsters. Blaasbalg en slang kunnen via een speciaal dekseltje met elkaar worden verbonden, bij pompen ont staat in het flesje een vakuüm waar door via de peilopening olie uit het carter of de versnellingsbak kan worden opgezogen. De monsters, die snel en eenvoudig te trekken zijn. kunnen slijtage van onderdelen met grote zekerheid aan het licht bren gen. Uiteraard wordt de kwaliteit en de staat van de olie ook beoordeeld. Voor verzending van smeeroliemon sters naar het centrale kontrolelabo- ratorium van OK in Lochem zijn voorgefrankeerde doosjes bijgeslo ten. In Lochem wordt onder andere met een atoomabsorptiespectrofoto- meter een analyse van het monster gemaakt, waardoor iedere vreemde stof in de olie snel kan worden aan getoond. Aan de hand van deze ge gevens wordt een rapport opge maakt, dat binnen 10 dagen aan de afzender wordt toegezonden. Is er sprake van een ernstige situatie, dan wordt de eigenaar direkt telefo nisch gewaarschuwd. De analyse gaat, inklusief materiaal, verzend- en onderzoëkkosten 25,— exklusief B.T.W. per mon ster kosten,, Met elke olie-onder- zoekset kunnen vier monsters wor den genomen. (De olie-onderzoekset kan worden besteld bij de OK medewerkers in het betrokken gebied, bij de aange sloten koöperatie of bij Cebeco- Handelsraad, afdeling Aardoliepro- dukten. Postbus 182, 3000 AD Rot terdam). 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13