Vakmanschap, erg belangrijk Goed jaar voor Nedato H et vakmanschap van de onderne mer is dan erg belangrijk. Een goede kontröle op het gehele bedrijfsgebeu- ren is noodzakelijk, want ook de vak man moet de fouten onderkennen voor hij maatregelen kan treffen. Gladiolen en tulpen op akkerbouwbedrijf in Zuidwestelijk Zeekleigebied Gebruik geen "vlasvreemd" bindtouw I n een tijd waarin wij gekonfronteerd worden met een ekonomische recessie, moet iedereen een stapje terug doen. Ook de landbouw zal daarin zijn bijdrage moeten leveren. Het lijkt er de laatste maanden op, dat het deel van de landbouw erg groot is. I n een tijd van bezuinigen wordt de vraag naar bepaalde produkten minder, wat bij een gelijkblijvende produktie gevolgen heeft voor de prijsstelling. Als de lonen minder stijgen zou dit gunstig zijn voor de kosten-kant, maar er zijn andere in vloeden welke de totale produktie- kosten toch doen verhogen. H et is dan ook geen wonder dat op W elke mogelijkheden zijn er nu voor de ondernemer zelf om het ar beidsinkomen te verhogen en welke hulpmiddelen zijn daarvoor be schikbaar. hip ïda Vakmanschap Meer tarwe in de Verenigde Staten Energie Vakmanschap valt af te lezen aan de dieren die men houdt... Naast voerkaarten, hokkaarten enz. is er de laatste tijd een mogelijkheid gekomen om door middel van een komputer bedrijfsgegevens te laten verwerken. Bij de verwerking van gegevens is het mogelijk, regelmatig over korte periodes resultaten van het bedrijf te verkrijgen, met daarbij een prognose voor de eerstkomende periode. Doordat deze gegevens ver geleken worden met gegevens van soortgelijke andere bedrijven, weet men of men tevreden mag zijn over het resultaat of men maatregelen moet nemen om verbetering te krij gen. Een middel dus om regelmatig op de feiten gedrukt te worden, aan de hand van eigen verstrekte cijfers. B ij het beoordelen van de voorlopi ge resultaten van de deelboekhou- dingen blijkt, dat de technische re sultaten wederom verbeterd zijn. De varkenshouder heeft de uitdaging dus weer verstaan en heeft de leuze "niet meer, maar beter" in praktijk gebracht. Het zuidwestelijk zeekleigebied (pro vincie Zeeland; Goeree-Overflakkee en de westhoek van Noord-Brabant) is een belangrijk produktiegebied voor gladiolen. Het zijn overwegend de wat kleinere akkertrouwbedrijven waar deze teelt wordt uitgeoefend, soms gekombineerd met de teelt van tulpenbollen. Uit een onlangs afgesloten onder zoek bleek dat het opnemen van gla diolen en/of tulpen in het bouwplan van een éénmansbedrijf en in nog sterker mate van een tweemansbe- drijf, tot 30 ha per vaste arbeids kracht, tot betere resultaten leidt. Speciale aandacht is besteed aan de vraag in hoeverre verwerking van de bloembollen in gaasbakken dan wel in palletkisten aantrekkelijk is. Hierbij bleek dat- indien voor de helft van de arbeidsbeboefte voor oogsten en verwerken (exkl. pellen) van tulpen en gladiolen over losse arbeid kan worden beschikt- op het éénmansbedrijf verwerking in gaas- bakken bedrijfsekonomisch de voor keur verdient, maar op het twee- mansbedrijf daarentegen verwerking in palletkisten. Naarmate er meer losse arbeid be schikbaar is, wordt verwerking in palletkisten, ook voor bedrijven met een kleinere oppervlakte, voordelig. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 11,40 op giro no. 41.22.35 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Insti tuut, te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Publikatie no. 4.95"). _De goede telersprijzen voor tarwe maken het waarschijnlijk dat de tar- wetelers in de Verenigde Staten dit jaar wat meer zomertarwe zullen gaan uitzaaien dan vorig jaar, nadat reeds afgelopen winter de uitzaai van wintertarwe groter was dan ooit. Dit is meegedeeld door het Ameri kaanse ministerie van Landbouw dat dit jaar met een zeer grote aanmer kelijk grotere tarweoogst rekent, dan vorig jaar. Medio februari zal in de Verenigde Staten in regeringskringen weer ge sproken worden over een eventuele opheffing van het graanembargo tegen de Sovjet-Unie. De opheffing is bepleit door organisaties van tarwe- telers in de Ver. Staten. Waarschuwing aan telers Met ingang van de vlasoogst 1981 is een EEG-verordening van kracht, die tot doel heeft het gebruik van "vlas vreemd" bindtouw bij de oogst en verdere verwerking van vlas tegen te gaan. De verordening houdt in dat de koper van het vlas, in het met de teler afge sloten kontrakt op de koopprijs van het vlas een korting van 2% kan toe passen, indien als bindtouw ander touw dan uit vlasvezel vervaardigd touw is gebruikt. Met andere woor den. het gebruik van ander touw dan vlastouw wordt afgestraft. Daarbij geldt, dat de straf „n 2% van de vlasprijs duurder is dan de extra uit gave, die gemoeid is met de aanschaf van vlastouw in plaats van bijvoor beeld sisaltouw. De verordening is tot stand gekomen onder druk van het vlasbedrijfsleven omdat de aanwezigheid van resten van bijvoorbeeld sisal hinder ople vert bij de verwerking van de vlas vezel. Op langere termijn is dit scha delijk voor de afzet van deze vlasve zel aan de spin- en weefindustrie. Deze mededeling wordt door het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten gedaan, in overleg met de Commissie NEVLAS, waarin alle geledingen van de vlassektor zijn vertegenwoordigd Voor loontrekkenden is het stapje terug gemakkelijk te berekenen en komt neer op minder loonstijging of minder vakantietoeslag enz. Voor de (kleine) zelfstandige waarbij ook de landbouw hoort, wordt het inkomen bepaald door het verschil in kosten en opbrengsten van de betreffende bedrijfstak. D e verhoging van de energiekos ten. waarbij dan niet alleen gedacht moet worden aan verhoging van verwarmingskosten op de bedrijven, maar ook aan hogere transportkos ten voor aan- en afvoer van produk ten. werken sterk kostenverhogend. Konsulentschap voor de Varkens en Pluimveehouderij - Tilburg, G. van Gorp, bedrijfstakdeskundige Varkenshou derij De tegenvallende graanoogst elders in de wereld, waardoor een grotere vraag is ontstaan, heeft de voerprij- zen sterk doen stijgen. Als men daar de hogere renteper centages nog eens bij telt, komt men tot de konklusie dat de kosten met 5 a 10% zijn gestegen en de opbrengsten met enkele procenten zijn gedaald. een aantal bedrijven de likwiditeit van het bedrijf in gevaar begint te komen. Vooral op bedrijven welke de laatste jaren veel geïnvesteerd hebben. Een regeling waaraan momenteel wordt gewerkt zal mogelijk voor een aantal bedrijven wat verlichting geven, maar daar zal zeker niet alles van mogen worden verwacht. De ondernemer zal weinig invloed hebben op de hoogte van o.a. voer- prijzen, prijzen voor energie enz., maar hij kan wel attent zijn op het gebruik hiervan op zijn bedrijf. Uit de technische resultaten van de deelboekhouding blijkt dat er erg grote verschillen voorkomen in voe- derkonversie, groei en uitval. De verwarmingskosten per zeug of per mestvarken geven erg grote verschil len te zien. De opbrengstprijs kan voor een klein gedeelte beïnvloed worden door be tere kwaliteit in de mesterij, maar kan in de fokkerij sterk beïnvloed worden door het aantal grootge brachte biggen. Door betere techni sche resultaten, dus lagere kosten en hogere opbrengsten. zuidwestelijk zeekleigebied betreft, deze in de jaren 1975-'80 gemiddeld gedaald zijn. Hij noemde dit een ernstig verschijnsel. Goede verwach tingen koesterde hij ten aanzien van de resultaten van het nu twee jaar aan de gang zijnde faktoranalyse- onderzoek in Zuid-Holland, waar van de gegevens thans verwerkt worden en waardevolle aanwijzin gen moeten geven om een teeltbege leidingsplan op te stellen om met name wat betreft de fysieke hektare- opbrengsten tot verbetering te ko men. Hij hield dan ook een pleidooi de komende jaren te blijven streven naar teeltoptimalisatie, zowel in kwalitatieve als in kwantitatieve zin, om daarmee de geldelijke opbreng sten van de aardappelen in de ko mende jaren zo hoog mogelijk te maken. Hierna schonk hij aandacht aan de afzet. Hij benadrukte daarbij de be langrijke plaats die de aardappelver- werkende industrie, naast de verkoop van tafelaardappelen, thans bij de af zet inneemt. Zonder deze afzet zou een aardap pelteelt van de huidige omvang in Nederland niet mogelijk zijn. Deze tak van de afzet vereist echter veel aanpassingen van de teelt in kwalitatieve zin, waarom hij zijn rede besloot met een beroep te doen op de telers, om in spelen op de ontwikke lingen die bij de afzet gaande zijn. Uit de toelichting op de jaarcijfers bleek dat het boekjaar 1979/1980 van Nedato met gunstige financiële re sultaten kan worden afgesloten, dit mede als gevolg van omzetverhoging en dalende kosten. De president-commissaris van Ne dato (Nederlandse Aardappeltelers Organisatie in Oud-Beijerland), drs. K.C. van Kempen, heeft op de alge mene aandeelhoudersvergadering van 22 december j.l. zonder aan de ernst van de situatie voorbij te willen gaan. gewaarschuwd voor wat in on ze tijd "in" schijnt te zijn, het zoge naamde doemdenken, waarbij men suggereert dat wij ons op velerlei terrein op de rand van de afgrond zouden bevinden. Drs. van Kempen keerde zich tegen deze tendensen en bestreed de op vatting, dat er. ondanks de ongetwij feld grote problemen waarmede het bedrijfsleven worstelt, geen oplos singen zouden zijn om tot ombui gingen te komen. Ook op het terrein van de akker bouw. waar de ekonomische situatie en de sterk gestegen kosten van energie, grote moeilijkheden geven, meende hij lichtpunten te kunnen signaleren. Hij wees onder andere op de mogelijke ontwikkelingen met betrekking tot de toepassing van al- kohol als bron van energie, waardoor de prijzen voor een aantal land- boüwprodukten nieuwe perspektie- ven bieden. Hij besprak eveneens het Europese landbouwbeleid en wilde zich over de ontwikkeling met betrekking tot de prijzen van een aantal landbouw- produkten, niet somber uitlaten. Met betrekking tot het "vrije" pro- dukt aardappelen, mag in Europees verband gezien, gekonkludeerd wor den, dat de Nederlandse boer, dank zij zijn kennis, zijn prima grond, zijn 10 Drs. K.C. van Kempen: pas op voor "doemdenken". goed georganiseerd voorlichtingsap paraat en zijn efficiënte organisaties op afzetgebied, nog steeds een sterke positie inneemt met goede mogelijk heden voor de toekomst, aldus Drs. van Kempen. Faktoranalyse-onderzoek Nedato-direkteur de heer P.K. v.d. Heuvel stelde voor wat de teelt be treft, vast dat in het cenfraal zeeklei gebied de opbrengsten per hektare van konsumptie-aardappelen niet meer stijgen, terwijl voor wat het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10