ONDERWIJS NOTITIES De landbouw in "Wiskundige modellen" H, Samenvattend AMUL DII I TC onder redaktie van L. Anderson Bekocht Het Landbouw-Ekonomisch onderzoek in de komende jaren Problemen ClO-studiedagen Open dag "Groene School" Kapelle Voorlichtingsbijeenkomst kleinfruittelers Vervolg van pag. 8 I opleiding tot kraamverzorgsters niet wilden afstaan. Dit heeft tot gevolg dat de opleiding VZ slechts twee dif ferentiaties kent (bejaardenverzor- gende en ziekenverzorgende) i.p.v. drie. Leerlingen, die kraamverzorgster wilden worden en naar de projekt- school in Eindhoven gingen kwamen na een jaar bedrogen uit. Ook de "produkten" (onderwijs plannen en leerplannen voor de ver schillende vakken) konden naar het oordeel van de stuurgroep de toets der kritiek niet altijd doorstaan. Dit moet ten dele geweten worden aan de enorme tijdsdruk, waaronder het werk moet gebeuren. Voorts moet gekonstateerd worden dat niet altijd de juiste scholen als projektschool zijn aangewezen. De verdeling over de denominaties heeft daarbij een te grote rol gespeeld ver geleken bij de ervaring van de school met MHNO. Op 26 februari 1980 bracht de C.S.S. het eindadvies over de gewenste spreiding aan de Staatssekretaris uit. Hierbij werden onder meer de vol gende opmerkingen gemaakt: het aantal vestigingsplaatsen (131) was maatgevend het aantal opleidingen (494) was richtinggevend. Hierbij zouden dus nog wijzigingen kunnen wor den aangebracht omdat de MBO-VP slechts gelei delijk zal worden ingevoerd die nen Inas-opleidingen in die ves tigingsplaatsen, waar een MBO- VP is gepland ook na 1 augustus 1983 gehandhaafd te blijven omdat de vertikale doorstroming nog niet is geregeld geldt dit ook voor de VHBO. Intussen was het ook de Provinciale Onderwijsraad opgevallen dat de herstrukturering in Zeeland grote problemen veroorzaakte. Op initia tief van de P.O.R. kwamen op 8 de cember vertegenwoordigers uit de verschillende MHNO scholen bijeen onder voorzitterschap van Mr. J.P. Boersma om te spreken over moge lijke vormen van samenwerking. Een Voor Zeeland kwamen de volgende scholen op de lijst voor Vlissingen gem. MK - SB - VP Middelburg PC SA II - AB - VP Goes PC VZ - AG - HT Goes AB VZ - SA II - UV Hulst RK VZ - SA II - VP Let behoeft geen betoog dat het Zeeuwse samenwerkingsverband zich in hoge mate bekocht^oelde. Nog voor de Staatssekretaris zijn kommentaar gaf werd gereageerd door middel van een uitvoerig schrij ven. Afschriften van deze brief werden verstuurd naar de onderwijsvakorga nisaties, naar de leden van de vaste onderwijskommissie van de Tweede Kamer en naar de Zeeuwse kamerle den. Op verzoek van mevrouw Ginjaar- Maas brachten enkele afgevaardig den van het Zeeuwse samenwer kingsverband begin september een bezoek aan de Kamer waar zij zich persoonlijk liet inlichten over de si tuatie in Zeeland. Juist voor de zomervakantie liet de Staatssekretaris weten dat hij in grote lijnen akkoord ging met het advies van de C.S.S. De nieuwe instituten zouden minstens 500 leerlingen en 3 opleidingsgebieden moeten omvat ten. Eind november 1980 is het Land bouw-Ekonomisch Instituut - na de eerste 40 jaar - aan een nieuwe fase begonnen. Naar aanleiding hiervan is een publikatie getiteld "Het leven be gint bij veertig" verschenen, die de rol en de betekenis van het land- bouw-ekonomisch onderzoek als zelfstandige tak van wetenschap belicht. In deze publikatie die een volledig inzicht geeft in de onderzoekpro- blematiek, zowel macro- als be- drijfsekonomisch, wordt vooral aandacht besteed aan de positie en het funktioneren van het LEI en aan wetenschappelijke ontwik kelingen. L.E.I. (Deze publikatie kan besteld wor den door overschrijving van 17,50 op gironr. 41.2235 t.n.v. het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut te Den Haag) principe-afspraak werd gemaakt voor een vergadering op 6 januari 1981 waar geprobeerd zou worden konkrete voorstellen uit te werken. De PC en RK besturen lieten echter weten hieraan bij nader inzien geen behoefte te hebben, dus de vergade ring werd afgelast. Op 15 december j.l. werden wij op geschrikt door een alarmerend tele fonisch bericht dat van het weinige, dat aan Zeeland was toegedeeld nog weer een aantal opleidingen per 1 augustus 1983 niet zouden mogen beginnen. Nadere informatie bracht het vol gende aan het licht. Gedwongen door noodzakelijke be zuinigingen gaf de Staatssekretaris in november een kleine ambtelijke werkgroep de opdracht het aantal van 494 opleidingen uit het CSS ad vies terug te brengen tot 300. Ondertussen verscheen er ook een ontwerp-wet voor de invoering van het geherstruktureerde MHNO/M- SPO, dat voortaan MWNO Mid delbaar Welzijns en Nijverheidson derwijs zou gaan heten. Tegen deze plotselinge naamsverandering is veel protest gerezen. Ook de overgang van "oud" naar "nieuw" is niet goed geregeld. Kernpunt is evenwel dat gesproken wordt over een "invoe ringsplan" per 1 augustus 1983 en een aanvullend plan per 1 augustus 1984. Daarin past uiteraard een invoering in 2 fasen maar de onzekerheid over wat er nu gaat gebeuren is groot. Terug naar Zeeland. De besnoeiing zou betekenen dat per 1 augustus 1983 de volgende opleidingen zou den mogen beginnen. Vlissingen (gem) - alleen MK Middelburg (PC) - SA II en AB Goes (PC) - VZ en AG Goes (AB) - Niets Hulst (RK) -VZ en SA II Dit voorstel was - gelet op de huidige situatie - zo buiten alle proporties dat het volgende telegram aan de Staats sekretaris werd verzonden. "De Zeeuwse Stichting Samenwer kingsverband MHNO/MSPO heeft met verontrusting en verontwaardi ging kennis genomen van een ambte lijk voorstel voor toewijzing van nieuwe opleidingen per 1 augustus 1983. Mocht dit voorstel onveranderd wor den overgenomen, dan wordt volledig voorbijgegaan aan Zeeuwse verhou dingen en alle initiatieven van onze stichting". Overleg tussen het onderwijsend personeel over de te geven stof. De tekst van dit telegram werd in diezelfde week door de heer Lander - onderwijskundig medewerker van de provincie - overhandigd aan Me vrouw Ginjaar-Maas. Ook de ABB stuurde een protest brief. Hoe is de situatie op dit moment? (landelijk gezien): Van de geplande 78 opleidingen VZ mogen er voorlopig maar 50 door gaan. De rest is twijfelachtig. De apothekerswereld protesteert fel tegen de verzuiling van de opleiding AG. Bovendien is men niet tevreden met de resultaten van de projekt- scholen en acht men het aantal ge plande opleidingen te groot. De maatregelen die men overweegt zijn: le het weigeren van stageplaatsen 2e afgestudeerden verplichten nog een nascholingskursus te volgen en een eigen examen af te nemen. Zij hebben de indruk bij de Staats sekretaris geen gehoor te vinden en worden steeds bozer. Van de 52 geplande opleidingen HT gaan er voorlopig niet meer dan 33 door. Momenteel bestaan er vier institu ten, die opleiden voor het Cios-di- ploma (sportleider). Deze worden met één PC opleiding SB uitgebreid; alle andere genoemde scholen kun nen het voorlopig vergeten. De opleidingen UV gaan voorlopig geen van allen door. Bij de opleiding tot verpleegkundige doet zich een andere situatie voor. De dagopleiding MBO-V wordt zoals eerder gezegd aan 5 experi mentele scholen gegeven. De dagop leiding MBO-VP zou verbonden moeten worden aan een nieuw MBO instituut, met minstens 2 andere op leidingsmogelijkheden. Pas dan kan gesproken worden van een breed opleidingsinstituut. Men zou verwachten dat bij uitbrei ding van de opleidingsmogelijkhe den voor verpleegkundigen in het licht van de herstrukturering het eerst gedacht zou worden aan MBO-VP. Tot veler verbazing blijkt dit niet waar te zijn. De gedachten van de beide betrokken ministeries gaan thans uit naar een uitbreiding met 5 MBO-V opleidingen in 1983 en 5 MBO-V opleidingen in 1984. Deze opleidingen zouden zich moe ten ontwikkelen vanuit bestaande centrale scholen met in-service op leidingen, die echter als regel onver- zuild zijn en willen blijven. Deze MBO-V opleidingen zouden voor 1 april a.s. moeten worden aan gevraagd, maar nadere instrukties volgen nog. Binnenkort zullen de regionale Stichtingen in Zeeland bijeenkomen om in deze een principe-besluit te nemen. Door al deze ontwikkelingen doen zich een groot aantal problemen voor: le Van het onderwijskundig uit gangspunt m;b.t. de brede oplei dingsinstituten is weinig of niets overgebleven. Door de besnoeiin gen zullen sommige scholen (zoals Vlissingen) slechts met één opleiding kunnen starten. Een aantal van 500 leerlingen is dan uiteraard niet haalbaar. Door de CCOO zullen de Staatssekretaris hierover op 26 januari nog vragen worden gesteld. 2e De onrust en ontevredenheid in het onderwijsveld zijn bijzonder groot zowel bij leerlingen als leerkrachten. 3e Momenteel wordt al betwijfeld of de datum van 1 augustus 1983 voor invoering van de nieuwe op leidingen haalbaar is. Veel zal af hangen van het feit of de Staats sekretaris kans ziet het ontwerp van de wet invoering m.w.n.o. voor het Paasreces door de Kamer "te halen". 4e Het blijkt een onmogelijke opga ve te zijn een dergelijke giganti sche operatie budgetair neutraal te laten verlopen. Projektscholen krijgen te weinig ondersteuning en voor de leerkrachten zijn te weinig taakuren beschikbaar. 5e De doorstroming naar hogere en verwante opleidingen is niet gere geld terwijl van een samenhang niet of nauwelijks sprake is. 6e De ontwikkeling van een twee-ja rige variant is niet op gang geko men en de verhouding met het KMBO is niet geregeld. Het MHNO/MSPO maakt een moejlijke periode door. Leerkrachten vrezen door de inkrimping in Zeeland in de toekomst geen volledige baan meer bij de school, waaraan ze thans werkzaam zijn te kunnen bekleden. Gevreesd moet worden dat met name op Schouwen-Duiveland de op leidingsmogelijkheden voor de leerlingen zullen verminderen. Daarom ijveren wij met de ABB voor de mogelijkheid van de "gespreide vestiging". In Zierikzee zou dan bijv. een MWNO instituut als depen dance van de school in Goes in stand kunnen worden gehouden. Dit heeft vanzelfsprekend organisatorische en rechtspositionele konse quenties, maar daar moeten oplossingen voor te vinden zijn. De Z.L.M. blijft streven naar een evenwichtige spreiding van onder wijsvoorzieningen in het belang van de leerlingen in de eerste plaats maar zeker ook met het oog op de werkgelegenheid van de docenten, die het bestuur in dienst heeft. A. v.d. Leeden Nieuwe kursus Teleac Tegenwoordig worden wiskundige modellen gehanteerd op de meest uiteenlopende wetenschappelijke terreinen. Het gebruik van wiskundi ge modellen in verschillende wetenschapsgebieden is eigenlijk pas het laatste decennium goed doorgedrongen. Mede daarom gaat Teleac een kursus ontwikkelen, waarin aan de hand van voorbeelden (case-studies) wordt getoond hoe wiskundige modellen wordt worden gebruikt in de operationele research, landbouw, geologie, taalwetenschappen, ge neeskunde, techniek, natuurwetenschappen, sociale wetenschappen, meteorologie en ekonomie. Het is een PAO-kursus (Post Akademisch Onderwijs), dus in eerste instantie bedoeld als bijscholing voor degenen die een studie in de genoemde wetenschappen hebben voltooid. 18.57 uur Ned. II. Herhaling op za terdag 28 februari van 12.00 uur - 12.30 uur Ned. I. De CLO-studiedagen 1981 zullen worden gehouden op 24 en 25 fe bruari aanstaande in het Jaarbeurs- Kongrescentrum te Utrecht. CLO-INSTITUUT VOOR DE VEEVOEDING "DE SCHOTHORST" Landbouw De kursus toont het veelzijdige ge bruik van wiskundige modellen aan de hand van een groot aantal case studies. De inleidende les behandelt het modelbegrip in het algemeen, laat zien welke soort modellen er zijn en geeft de plaats aan van wiskunidge modellen in het geheel. Les 3 in de Teleac reeks is speciaal gewijd aan onderwerpen op het ge bied van de landbouw. Een van de items heeft te maken met de werk zaamheden die verricht worden door de Stichting Onderzoek Wereldvoed- seivoorziening. Het gaat hierbij om een internatio naal onderzoek, waaraan de stichting een bijdrage levert door het ontwik kelen van zogenaamde "landenmo- dellen", met -ame van Thailand, Bangladesh en Indonesië. Het is de bedoeling dat tezijnertijd de natio nale modellen in elkaar kunnen grij pen via de mechanismen van inter nationale markten en stelsel varr overeenkomsten. De landenmodel- len bevatten onder andere een aantal gewasgroeimodellen. Daarop wordt in deze les nader ingegaan. Daar naast wordt aandacht besteed aan begeleide gewas bescherming. Via komputersimulaties kan worden na gegaan of en in welke mate oogst- derving zal optreden door de aan wezigheid van schadeverwekkers. Tenslotte wordt in de les "Wiskun dige modellen en de landbouw" ge toond hoe simulatie met behulp van wiskundige modellen inzicht kan ge ven in de relatie weer - gewas, met name in de rol die huidmondjes hierbij spelen. Kortom een leerzaam programma voor ieder die werkzaam is in de landbouw. De les over on derwerpen op het gebied van de landbouw wordt uitgezonden op donderdag 26 februari van 18.27 - Toekomstige leerlingen, hun ou ders, en alle*andere belangstel lenden zijn van harte welkom in onze school op: woensdag 11 februari a.s. van 14.00 uur - 17.30 uur en van 19.00 uur - 21.30 uur. Ons adres is: Biezelingseweg 10, Kapelle. Telefoon: 01102-1812. Op dinsdag 10 februari vindt er in het veilinggebouw te Kapelle een voorlichtingsavond plaats over het telen van kleinfruit. Aan de orde ko men o.m. Ontwikkelingen in de bra meteelt, het bewaren van kleinfruit en de afzetbevordering. Aanvang: 7 uur 's avonds. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9