De A.A.W. is goed om in leven te blijven Verspeel uw recht niet Dt O Premieverhogingen bij de partikuliere maatschappijen H, T D at men hier zo traag in is viel ons juist nu weer eens op, omdat wij nog steeds (en we schrijven inmiddels fe bruari!) schadeformulieren ontvan gen met betrekking tot schadegeval len die al in 1980 gebeurd zijn. D, D e omschrijving in artikel 16 van ons reglement laat echter niets aan duidelijkheid te wensen over. Letterlijk staat er: "Een verzekerde is verplicht, op straffe van verlies van het recht op schadevergoeding: - de maatschappij ten spoedigste, doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur kennis te geven van iedere ge beurtenis, waaruit voor haar een verplichting tot schadevergoe ding zou kunnen voortvloeien; N iet dat we nu met onmiddellijke VERZEKERINGEN f. den hollanderln. lO tel: OIIOO- 24000 Cevaal Verzekeren van risiko's Gezinsrisiko en bestaanszekerheid A.A.W.-uitkeringen Uw uitkering wankelt Visscher Artikel 16 Teveel gevraagd? i BROMFIETSVERZEKERING AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING PARTIKULIEREN (A.V.P. of W.A.P.) De laatste maanden mocht "schrijver langs de weg" vele Z.L.M.- vergaderingen bezoeken en tijdens die vergaderingen de verzekerings- problematiek aan de orde stellen. Veel onzekerheid is er bij onze ondernemers indien men plotseling zou uitvallen tengevolge van ziekte of ongeval. Ekonomisch ziet het er immers ook al niet al te best uit op onze bedrijven. We moeten op dit moment hard werken voor een goedkoop voedselpakket. Zolang we nog gezond zijn kunnen we het wel opvangen maar als men arbeidsongeschikt wordt komen de problemen levensgroot op het gezin af. - et eerste jaar kunnen we voor een groot gedeelte opvangen door lid te zijn van de bedrijfsverzorgings- dienst met daarnaast burenhulp maar de grote problemen komen na een jaar arbeidsongeschikt zijn. We zijn dan aangewezen op uitkeringen van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet. Deze uitkeringen zijn basisbedragen, net hoog genoeg om in leven te blijven maar beslist te weinig om te blijven leven zoals men met z'n gezin gewend was. Die auto mocht er toch ook wel blijven en men wil het ook niet minder hebben dan zijn invalide buurman die werkne mer was en 80% van zijn laatst ver diende loon ontvangt via de W.A.O. en A.A.W. Om dat te bereiken moet ik als zelfstandige een arbeidsonge schiktheidsverzekering sluiten maar de premies daarvoor liggen vrij hoog en heeft men bovendien de kans dat bestaande lichaamsgebreken b.v. rugklachten worden uitgesloten. Problemen die "schrijver" ook niet kan oplossen. Het lid zijn van de be- drijfsverzorgingsdienst met daar naast eventueel een eerste jaars uit kering via een verzekering kan het eerste jaar van arbeidsongeschikt heid wel opvangen. Kontributie en verzekeringspremie daarvoor zijn dragelijk. Het financiële probleem zit echter niet in hef eerste jaar maar daarna. Voor jonge ondernemers verdient het probleem van het wer kelijk geheel of gedeeltelijk invalide worden na een jaar de aandacht. Men gaat dan immers over invalidi teit spreken en zal daardoor de geld beurs nog verder dicht geknepen worden. We weten dat we momen teel met z'n allen in onze welvaart een stapje terug moeten maar een ondernemer die anno 1981 invalide wordt moet een al te grote financiële stap terug doen en dat moeten we samen proberen op te vangen. bedrag van 3.894,— Een verze kerde, die in aanmerking wenst te komen voor een A.A.W.-uitkering, moet in het jaar voorafgaand aan het intreden van zijn of haar arbeidson geschiktheid met arbeid in het be drijf - of beroepsleven een inkomen hebben verworven van minimaal 3.894,— De hoogte van deze in komensvoorwaarden worden van jaar tot jaar, evenals de uitkerings grondslag aangepast. Ook gehuwde meewerkende vrouwen kunnen op dezelfde voorwaarden voor een uit kering in aanmerking komen mits de arbeidsongeschiktheid niet voor 1 oktober 1975 is ingetreden. Ook een weduwe kan voor een uitkering in aanmerking komen mits zij geen aanspraak maakt op het A.W.W.- weduwenpensioen. Voor de vaststelling van de A.A.W.- grondslagen is evenals voor de an dere sociale uitkeringen de zgn. net- to-netto-koppeling tot uitgangspunt genomen. Deze grondslagen bedra gen per 1 januari 1981 Individuele grondslag voor 18 jari gen 45.36, voor 19 jarigen 54.09, voor 20 jarigen 62.21 en voor 21 jarigen en ouder 70.29. Grondslag voor gehuwden met inkomsten van henzelf of van echtgenoot tot 15% van de grondslag 99.84 en tot 30% van de grondslag 82.42. Voorbeeld: Een verzekerde die on der de hoogste grondslaé valt komt in aanmerking voor een uitkering groot 260 dagen x 99.84 x 80% 20.766,40. Daarnaast ontvangt de uitkeringsgerechtigde in mei een va kantie-uitkering. Dit vakantiegeld bedraagt 7.5% van het totale uitke ringsbedrag, waarop in de vooraf gaande periode van 12 maanden recht bestond. Het bovenstaande geeft in grote lij nen weer hoe de A.A.W .-uitkeringen berekend worden. De A.A.W .-wet is zeer ingewikkeld geworden en schrij ver wil u dan ook voor verdere details sparen. Schrijver neemt aan dat lezer nu reeds door de bomen het bos niet meer ziet. Niet zo erg want wij zijn er voor om indien nodig u daarover ver der te informeren. Uw bestaanszekerheid hangt in hoge mate af van het op juiste wijze dekken van gezinsrisiko's die levensgroot is en op het alleronverwacht ste moment op ons afkomen. Neemt dit onderwerp op één van uw wintervergaderingen of studiegroepen in behandeling en u zult meema ken dat er een levendige diskussie op volgt. Schrijver schrijft graag maar hij praat ook graag. Moge dit een uitdaging zijn om ons uit te nodigen in uw aller belang. Immers wie zelfstandig werkt wil ook verzekerd zijn. Cevaal ot het dekken van een groot risiko behoort daarom de arbeidsonge schiktheidsverzekering die uitkeert na 52 weken arbeidsongeschiktheid.- Hoe jonger afgesloten hoe draag- lijker de premie en hoe minder.de kans dat men bij de medische keu ring geheel of gedeeltelijk uitsluitin gen krijgt vanwege lichamelijke ge breken. Graag een praktijkvoor beeld: een 25-jarige sluit tot zijn 60- ste jaardag een 3% klimmende ar beidsongeschiktheidsverzekering van 20.000,- per jaar tegen een jaarpremie van 1.480,— Zowel het verzekerde bedrag als de premie stijgt met 3% per jaar van de aan- vangspremie. Verzekerde kiest voor een wachttijd van 12 maanden. Het eerste jaar neemt deze ondernemer voor zijn eigen rekening omdat hij •lid is van de Vereniging voor Be- drijfshulp. Hij durft het eerste jaar wat risiko te dragen en daar heeft schrijver alle begrip voor. Zijn 34-jarige buurman doet hetzelf de en deze begint met een jaarpremie van 1.860,— Deze beide onder nemers hebben de afspraak als buren elkaar het eerste jaar zoveel mogelijk te helpen en zien deze verzekering als een beslist noodzakelijke aanvul ling op de A.A.W.-uitkeringen, die eveneens na twaalf maanden meer dan 25% arbeidsongeschikt geweest te zijn, ingaat. Een algemeen menselijk probleem is blijkbaar dat hij instinktmatig een hartgrondige afkeer schijnt te hebben van administratieve rompslomp. Men kan van mensen verwachten dat ze de gekste dingen doen en zelfs in de meest uiteenlopende en onvoorstelbare bezigheden rekord-houder trachten te worden. Vraag ze echter niet om een formulier in te vullen. Want, behalve misschien als het een lotto- of toto-formulier betreft, geven velen niet thuis. Zelfs na herhaald aandringen. En als het gaat om een enquête-formulier waarin gevraagd wordt met welk merk tandpaste men dagelijks zijn echte of valse tanden laat blinken, of welke sappige vleesbrokjes uw poes prefereert, dan kunnen we ons dat nog wel voorstellen. Maar, zoals U wellicht al vermoedde, doelen wij op het, toch niet onbelangrijke, schadeformulier, en dat is een heel andere zaak. En dat terwijl er in het verzekerings reglement, de polisvoorwaarden dus, duidelijk staat dat een schade uiter lijk binnen 3 x 24 uur gemeld moet worden omdat men anders het recht op uitkering verliest!! e inkomenseis voor het recht op A.A.W.-uitkering bedraagt per 1 ja nuari 1981 15% van de maximale grondslag, dat is op jaarbasis een Blijkbaar een bepaling die men of nooit gelezen heeft, of niet serieus neemt. Dit noemen wij een chronisch gebrek aan eerbied voor de spelregels van ons bedrijf. de maatschappij alle van belang zijnde gegevens door middel van een schadeformulier te verstrek ken en haar alle ontvangen be scheiden onmiddellijk door te zenden; zich te onthouden van alles wat de belangen van de maatschappij terzake van het betreffende scha degeval zou kunnen schaden; alle in redelijkheid door de maatschappij verlangde mede werking te verlenen en haar aan wijzingen op te volgen." Asjeblieft, dan gooien we metéén het hele artikel er maar tegenaan. Dan weet U tenminste wat we allemaal op onze heupen hpbben en wat er van U verlangd wordt. n het algemeen is het zo dat een verzekering bij premieverhoging kan worden beëindigd. U hoeft als verze kerde niet akkoord te gaan met een premieverhoging die u door de maat schappij wordt opgelegd. Dit houdt in dat u bij een premieverhoging van welke verzekering dan ook kunt zeg gen ik ga niet akkoord met de verho ging en laat de verzekering maar ver vallen. U hoeft derhalve geen opzegtermijn van 3 maanden in acht te nemen. Wanneer u een bericht van premie verhoging ontvangt moet u welis waar wel binnen 14 dagen berichten dat u niet akkoord gaat met de ver hoging en dat de verzekering der halve kan vervallen per premiever valdag. Dit jaar zullen de meeste maat schappijen voor een aantal verzeke- ringsvormen hun premies weer ver hogen. We willen u hieronder speciaal even wijzen op de bromfietsverzekering en de aansprakelijkheidsverzekering partikulieren (A.V.P. of W.A.P.). De premies voor deze beide verzekerin gen zullen dit jaar worden verhoogd, dus reden voor u als u nog elders een dergelijke verzekering hebt lopen om deze te beëindigen. Fluit Maar zult u zeggen hoeveel premie voordeel heb ik daar dan van. Om een vergelijking voor u mogelijk te maken zullen wij onderstaand onze premies vermelden. U kunt dan zo zien hoeveel premie u nu meer moet betalen. Onze premies bedragen: W.A.-verzekering 54,— -I- 5,— (Kosten) 59,— per jaar, wilt u uw bromfiets All Risks verzekeren dan komt er. bij de W.A.-premie nog een kaskopremie van 7,— per 100,— nieuwwaarde. Een All Risksverzekering voor een bromfiets van 2.000,— kost der halve W.A.-premie Kasko-premie 20 x 7,— Kosten "e maatschappijen hebben toe stemming van de minister om de W.A.-premie met 6,— per jaar en kasko-premie met 7% te verhogen. De meeste maatschappijen zullen de premieverhogingen dit jaar dan ook doorvoeren. Wij behoefden ondanks onze reeds zeer lage premies voor bromfietsver- zekeringen onze premies niet aan te passen. Dus die leden die reeds hun brom fietsverzekering bij ons hebben lo pen hebben dit jaar niets extra's be taald. Ondanks alle stijgingen van lonen en materialen zijn onze pre mies gelijk gebleven. De leden die hun bromfiets bij ons hebben verzekerd hebben zodoende t.o.v. de leden die nog elders een bromfiets hebben verzekerd tiental len, ja soms zelfs honderden guldens voordeel gehad in de afgelopen ja ren. Maar ook de leden die nu nog elders zijn verzekerd kunnen dit jaar ge makkelijk overstappen vanwege de premieverhoging. Ook deze leden kunnen hun voor deel doen en tientallen of honderden guldens besparen op hun verzeke ringspremie. ingang ten aanzien van deze zaken een ander, straffer beleid gaan voeren of op alle 'T'tjes puntjes gaan zetten. Al zeggen we het zelf, we zijn daarin altijd zeer soepel. We kunnen ons indenken dat men, afhankelijk van de aard en de ernst van het schadegeval, belangrijker dingen aan het hoofd heeft dan het invullen van een formulier. Maar het moet toch mogelijk zijn om ook in die gevallen na uiterlijk een week weer eens aan de papierwinkel te denken. Daar hoeven toch geen maanden (zoals vrij vaak voorkomt) overheen te gaan. Laten we 't redelijk houden mensen en van nu af, zeker als er nog eens telefonisch om gevraagd is, de spel regels in acht nemen. Visscher 54,- 140,— 5,- Totale premie 199, Voor een bromfiets met een andere nieuwwaarde kunt u nu zelf de pre mie uitrekenen. Wanneer u deze premies vergelijkt met de premie die u nu moet betalen bij uw huidige maatschappij zult u zien dat een W.A.-verzekering bij ons tientallen guldens goedkoper is en een All Risksverzekering in vele ge vallen honderden guldens goedkoper. Dus let dit jaar nu eens op en betaal niet automatisch de nieuwe rekening die u ontvangt, maar stuur alles terug en geef uw bromfiets bij ons in de verzekering ok voor deze verzekeringsvorm hebben de maatschappijen toestem ming gekregen de premie te verho gen met 7%. Ook hier geldt hetzelfde als wat hiervoor bij de bromfietsverzekering is gezegd over opzegging bij premie verhoging. Ook de premie voor een A.V.P. is bij ons aanzienlijk lager dan bij de meeste andere maatschappijen. Onze premie bedraagt 40,— per jaar, voor een dekking van 1.000.000,— per gebeurtenis. Het eigen risiko bedraagt 25,— per gebeurtenis. Duizenden leden van ons hebben hun A.V.P. nog elders lopen en be talen daarvoor bijna een dubbele premie, maar al deze leden kunnen dit jaar dus hun A.V.P. opzeggen en deze bij ons onderbrengen. Dus wees attent en zeg uw verzeke ring op bij premieverhoging, anders zit u er weer voor de rest van de 10- jarige periode aan vast. U kunt er 40,— per jaar mee verdienen en u hoeft er weinig moeite voor te doen, alleen uw oude verzekering bij een premieverhoging opzeggen en ons bellen dat de ver zekering bij ons moet gaan lopen.- Dus een kleine moeite die veel geld oplevert! Wij wachten uw reakties af en staan klaar om de vele aanvragen te note ren. U weet ons telefoonnummer - 01100-24000 en even vragen naar de polisafdeling! Wanneer uw verzekeringen via een vertegenwoordiger van ons lopen dan gelieve u deze te bellen! Fluit 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7