Brussel dient nieuwe prijzen snel vast te stellen D e heer Doeleman sneed ook het vorige week gehou den overleg tussen de minister van Landbouw en het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap aan. Hij ver telde dat overeenstemming is bereikt over de bestem ming van de 25 miljoen uit de aardgaspot voor de ver sterking van de bedrijfsstruktuur in land- en tuinbouw (zie elders in dit blad). 5 Miljoen was reeds bestemd voor de exportbevordering. Verder bleek de minister 3 miljoen toegezegd te hebben aan Staatsbosbeheer voor vernieu wing van onrendabele bosaanplantingen. In het overleg is voorts besloten ±10 miljoen uit te trekken voor aan vullende financiering van bedrijven die nog wel perspek- tief bieden maar niet via het Borgstellingsfonds en de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen geholpen kunnen worden, (hetzgn. "Zwemvest"). 8^5-P zuidelijke landbouw maatschappij De landinrichting staat in de landbouw momenteel volop in de belangstelling. Het landinrichtingsbeleid van de overheid is voor onze agrarische sektor van grote bete kenis. Trouwens ook voor onze nationale ekonomie. Een goede verkaveling en grondstruktuur versterken onze konkurrentiepositie. Plannen tot bezuiniging op deze struktuurverbeterende werken zijn daarom uit den boze!!! "Gestegen olieprijzen dwingen tot drastische koerswijziging". Noodzakelijk gezien kostenstijgingen 10 miljoen! V ooral door de stijging van de energieprijzen ne men de kostenstijgingen in de land- en tuinbouw sterk toe. Het is mede daarom van groot belang, dat er in Brussel zo snel mogelijk beslissingen genomen wor den over de prijzen van de gegarandeerde produkten voor het komende jaar. Het ligt in de bedoeling dat de Europese Kommissie deze week voorstellen doet aan de ministerraad. Wanneer er in de commissie medio februari geen overeenstemming bereikt wordt, be staat het gevaar dat de beslissing opgeschoven wordt tot na de Franse verkiezingen. Wij hopen dat minister Braks als voorzitter kan voorkomen dat wij opnieuw enkele maanden langer in onzekerheid blijven verke ren". O P.C.W. D e heer Doeleman zei het een goede zaak te vinden, dat er in het kader van de regeling Partikuliere Cul tuurtechnische Werken tussen de 4 en 6 miljoen be schikbaar kan komen voor grondverbetering en drai nage. Een regeling die volgens hem voor meerdere jaren kan gaan werken als ook in de volgende jaren de toegezegde middelen beschikbaar komen. Een defini tieve beslissing over de besteding van de geiden wordt overigens genomen door de 2e Kamer. D e vraag is of wij wel voldoende zicht hebben op de verschillende bezuinigingen en op de verschuivingen die er plaats hebben gehad naar aktiviteiten die niet direkt van belang zijn voor de land- en tuinbouw. Uit» drukkelijk wees de Z.L.M.-voorzitter er nog eens op dat onderzoek en voorlichting onmisbare instrumen ten zijn en blijven voor de land- en tuinbouw om de konkurrentiepositie staande te houden. Op deze pos ten bezuinigen is naar zijn mening onverantwoord. z.l.m VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 68e JAARGANG NO. 3568 land- en tuinbouwblad Voorzitter Landbouwschap: Volgens de voorzitter van het Landbouwschap ir. D. Lu- teijn is er geen twijfel aan dat de gestegen olieprijzen ook in ons land een ingrijpende koerswijziging nodig maken als we tenminste onze welvaart en produktiemogelijkhe- den willen behouden. Hij zei dit in zijn openingstoe spraak bij de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap 4 februari j.l. In de glastuinbouw staat het sein al duidelijk op rood. Het gasprijsbeleid voor de glastuinbouw, waarover het Landbouwschap vorig jaar afspraken maakte met de Gasunie, is mede gekoppeld aan de ontwikkeling van de olieprijzen. Welnu, de ont wikkelingen op de internationale oliemarkt zijn explosief en onverwacht geweest. Sinds maart/april 1980 is de prijs van zware stookolie in West-Europa met zo'n 150. per ton gestegen. Overigens zullen wij met de gasleve rancier het gesprek over het invullen van de consequen ties van de olieprijsstijging pas openen als vaststaat dat ook andere onderdelen van de vorig jaar gemaakte af spraak worden nagekomen. De heer Luteijn deelde hier bij met name op de terugbetaling van 2 x 2600.— aan de verbruikers boven 30.000 m3 per jaar. De tuinbouw zal in staat moeten worden gesteld via een aanpassing van de bedrijfsuitrusting drastisch op energie te besparen. Dit alles betekent dat een zeer aanzienlijk deel van de extra gasprijsverhoging via een speciaal fonds zal moeten worden teruggeploegd, zo zei hij. Over de kwestie van het methylbromide zei hij met de overheid van mening te zijn dat het gebruik van methylbromide op termijn nagenoeg geheel beëindigd dient te worden. Een integrale aanpak van de problematiek rond de grondontsmetting, waarbij alternatieve middelen en teeltmethoden, zoals stromen en substraatteelt in be schouwing worden genomen, is dringend noodzakelijk, zo besloot de KNLC-voorzitter zijn openingswoord. Aldus begon Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman maandag 2 februari j.l. zijn openingswoord op de ver gadering van het hoofdbestuur in "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom. ngerustheid bestaat er volgens de Z.L.M.-voorzitter ook over de wijze van medefinanciering van produkten waarvan te veel wordt geproduceerd: 'De voorstellen hierover zijn bijzonder ingrijpend en de zekerheid ont breekt dat de gelden gebruikt gaan worden voor het struktureel oplossen van de problemen. De voorstellen staan zo haaks op de realiteit, dat het bijna onmogelijk wordt gemaakt er op verantwoorde wijze over te diskus- siëren" In deze situatie is het volgens de heer Doeleman ook niet verantwoord met tegenvoorstellen te komen. Dat is mede daarom zo moeilijk, omdat de problemen van de over- produktie van land tot land en zelfs van streek tot streek zeer verschillend zijn. Hierdoor bestaat er onvoldoende zekerheid over het effekt dat bepaalde maatregelen zullen hebben. "Daarnaast wordt er aandacht besteed aan de verbete ring van de werkomstandigheden. Overleg dient er plaats te vinden met Sociale Zaken. Daar liggen nog verschil lende aanvragen van bedrijven, die niet van de vorige regeling gebruik konden maken, omdat deze regeling alleen gold voor bedrijven met personeel". De heer Doeleman zei verder ingenomen te zijn met de aanbieding vorige week van het struktuurschema landinrichting. "Op zich is dit een goede zaak. Er kan nu meer duidelijkheid komen voor meerdere jaren over de aanwijzing van herinrichtingsgebieden, be heersgebieden en ruilverkavelingen". Na een uitvoerige inspraakprocedure zal de regering een definitieve beslissing nemen. "Als land- en tuin bouw zullen wij vooral per provincie de voorstellen van he struktuurschema moeten bestuderen en ons aan de hand daarvan een oordeel moeten vormen dat dan via de in spraakprocedure kenbaar gemaakt wordt. Met zorg zei de voorzitter kennis te hebben genomen van de plannen tot bezuiniging op de kavelverbeteringswer- ken binnen ruilverkavelingsverband. "In alle diskussies over de bezuinigingen die in de laatste jaren over ons zijn gekomen heeft altijd voorop gestaan de ruilverkavelingen buiten de bezuinigingen te houden. Wij vragen ons nu af of wij daardoor niet te veel hebben ingeleverd". T enslotte ging de heer Doeleman nog in op het pro bleem van het pachtersvoordeel dat uitvoerig aan de orde is geweest in een gesprek tussen de staatssekretaris van financiën en het Dagelijks Bestuur van het Landbouw schap. Andermaal wees hij er daarbij op, dat door het belasten van het pachtersvoordeel het voor verschillende bedrijven onmogelijk is het bedrijf op reeële basis aan een opvolger over te doen. "Dat kan en mag toch niet de bedoeling zijn in een demokratische samenleving", be sloot bij. (Vervolg pag. 1 6).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1