Z.fl.J.K. RJ.ZUI Landelijke Jongerendag Bedrijfsovername EMANCIPATIE DE GROTE AVOND H et N.A.J.K. organiseert op vrijdag 20 februari een congresdag rond de problematiek van de bedrijfso vername. Deze in Amersfoort te houden bijeenkomst heeft een tweeledig doel. Op de eerste plaats wil het N.A.J.K. op deze wijze het centrale winterthema afronden. Daarnaast is deze dag bedoeld om de politieke partijen - met het oog op de komende verkiezingen - onder druk te zetten met het aanbieden van een eisenpakket. Hierin zullen een aantal maatregelen bepleit worden die de bedrijfsovername door jonge boeren moeten vergemakkelijken. D, H K ern Keur is «en kaderreeks van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland en de Katholieke Plattelands Jongeren Neder land. ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT Thema "Kern Keur": uit de amerika-reis '81 p.j.z.-agenda 3.c.j.o. '4)zeeland opgave inl. 01100-21010 Aanmelding Amerika-reis '81 WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Redaktie adressen: Ad Phernambucq, Oud Ovezandseweg 2a, 4441 TG Ovezande, tel. 01 1 95-248. Ellie Groen Naereboutstraat 20. 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 'e landelijke jongerendag krijgt de vorm van een congres, waaraan uit elke provincie tien tot vijftien jonge boeren en tuinders deelnemen. Ook het Z.A.J.K. zal daarbij door een tiental bestuursleden vertegen woordigd zijn. 's Morgens zal in dis- kussiegroepen het eisenpakket van het N.A.J.K. met betrekking tot de bedrijfsovername vergeleken wor den met de partijprogramma's van P.v.d.A., C.D.A., V V D. en D66. Dit eisenpakket wordt samengesteld aan de hand van de diskussies die inmiddels in alle provincies hebben plaatsgevonden. In het middagpro gramma zal vervolgens een forum- diskussie gehouden worden met ver tegenwoordigers van de genoemde politieke partijen. Het eisenpakket wordt dan aan de politici meegege ven. David Luteijn, voorzitter van het Landbouwschap, en Zeger Stap- pershoef, voorzitter van het N.A.J.K. zullen op het congres beide een in leiding geven. et probleem van de bedrijfso vername is niet nieuw, zo langza merhand al klassiek zou je kunnen zeggen. Eveneens is het bepleiten van maatregelen bij de overheid niet nieuw. In mei 1975 verscheen het rapport "de jonge agrariër", samen gesteld door een kommissie die was ingesteld door het Landbouwschap. De K.N.B.T.B. bracht in juli 1977 een rapport uit dat de tiel "Faciliteiten van jonge (agrarische) ondernemers" draagt. In beide nota's wordt uitvoe rig ingegaan op de moeilijke positie van de jonge agrariër bij de overna me van het bedrijf. De ongelukkig uitgevallen combinatie van de grote vermogensbehoefte en de slechte rentabiliteit in de landbouw werd daarbij - terecht - als voornaamste oorzaak aangedragen voor de pro blemen van de jonge boer. Ongeveer een jaar na het verschijnen van het rapport "de jonge agrariër" hebben de jonge boeren van Neder land voor het eerst massaal hun stem laten horen. Op deze bijeenkomst die in maart 1976 in de Barneveldse Markthal werd gehouden, werd "met spoed" de invoering van een aantal maatregelen geëist. Minister van der Stee, die toen mi nister van landbouw was, reageerde hierop met de opmerking: "Daar zijn mijn armpjes te kort voor". De mi nister bleek dan ook alles behalve toeschietelijk. Hij heeft dan ook ver zuimd zijn te korte armpjes uit de mouwen te steken. Het resultaat is, dat nu in 1981 de oude wensen van de jonge agrariërs in een nieuw jasje weer terug te vinden zijn in het dis- Vijf keer per jaar verschijnt dit blad met telkens een wisselend thema. Het nieuwste nummer (januari 1981) gaat in zijn geheel over rolpatro nen en emancipatie. Voor degenen die na lezing van onderstaand arti kel, welke wij uit dit nummer overnamen, ook belangstelling hebben om het gehele nummer eens door te lezen is op het provinciaal sekretariaat een aantal exemplaren beschikbaar. Een telefoontje (01100-21010 tst. 25) is voldoende. Emancipatie "Emancipatie" is een woord dat je wel vaker zult zijn tegengekomen. Daarmee bedoelen wij het opkomen voor gelijke vrijheid, gelijke rechten en gelijke kansen voor iedereen. Niet iedereen heeft automatisch dezelfde kansen, dezelfde rechten; om te be reiken dat een minderbedeelde (on derdrukte) groep dit krijgt moet ge vochten worden. Strijd is - in de loop van de geschiedenis met wisselend succes - overal gevoerd. De Joden trokken uit Egypte omdat ze daar slecht en onrechtvaardig behandeld werden. De negers in de zuidelijke staten van Amerika kwamen in op stand tegen de slavernij. De Franse burgerij ontketende een revolutie tegen de onderdrukking van adel en geestelijkheid. Onze eigen voorouders bevrijdden zich van het juk van de Spanjaarden. En tot op de dag van vandaag verzet de gekleurde bevolking van Zuid- Afrika zich tegen politiek van "apartheid" van hun blanke rege ring. Vrouwen-emancipatie Ook vrouwen kennen hun vrijheids strijd: we noemen dat "vrouwene mancipatie". Het is een beweging waarin vrouwen (en soms ook man nen!) opkomen voor gelijke rechten en mogelijkheden voor man en vrouw. De strijd is nu al zo'n honderd jaar aan de gang. En gelukkig; langza merhand is er veel veranderd in die jaren. Zo werd in vele Westerse lan den aan de meeste discriminerende wetten een eind gemaakt. Vrouwen veroverden ook kiesrecht, werden voor de wet gelijk, maar daarmee is de strijd nog lang niet ten einde. Discriminatie en vooroordelen bleven bestaan: tot op de dag van vandaag. Over vrouwen-emancipatie bestaan veel misverstanden. Een heleboel mensen denken dat ermee bedoeld wordt dat vrouwen beter maar een baantje buitenshuis kunnen zoeken en dat huishoudelijk werk nu opeens minderwaardig is. Mensen die zo denken hebben de strijd voor gelijke rechten voor mannen en vrouwen slecht begrepen. Emancipatie wil zeggen dat iedereen vrij moet zijn om zijn of haar toekomst uit te stippelen. Laat niemand beweren dat huishou delijk werk en kinderen grootbren gen onbelangrijk is. Integendeel! Maar niemand mag zonder meer verwachten, dat het altijd weer de vrouw is die deze taak op zich neemt. Mannen en vrouwen zullen samen tot een eerlijker taakverdeling moe ten komen. Een nieuwe taakverdeling Het is eigenlijk niet eerlijk om er al tijd maar klakkeloos van uit te gaan dat de mannen het geld moeten ver dienen. Vrouwen zijn even geschikt of ongeschikt voor een baan als mannen. En mannen zijn net zo ge schikt of ongeschikt on het huishou den te doen als vrouwen. Steeds meer mannen en vrouwen zoeken daarom naar een nieuwe taakverdeling, thuis maar ook buiten het huishouden. Daar is moed voor nodig. Want ons is altijd aangepraat, dat er "typisch vrouwenwerk" en "typisch mannenwerk" bestaat. Zo wordt er vaak nog gelachen om de man die achter de kinderwagen loopt of de gezinswas doet. En een vrouw die kapitein is van een supertanker, is wel zó iets geks dat de kranten erover schrijven. Om meer dingen samen te doen of dingen an ders te verdelen moeten er natuurlijk ook de mogelijkheden zijn. Als mannen bijvoorbeeld halve dagen willen werken om méér bij hun kin deren te kunnen zijn, dan zullen ook de bedrijven daaraan mee moeten werken. En als vrouwen buiten de deur willen gaan werken om buiten het kleine kringetje van huishouden en gezin te komen, dan zullen bijv. de kinderen op school moeten kun nen overblijven. Daarom zal er in onze samenleving nog een heleboel beter geregeld moeten worden. Ook overheid en bedrijfsleven zullen aan zo'n nieuwe taakverdeling moeten meewerken. Het is natuurlijk goed als er meer mogelijkheden komen, die het mak kelijker maken een nieuwe taakver* deling te hebben. Maar alleen met die feitelijke mogelijkheden ben je er nog niet. Waar het om gaat is dat de mensen zelf hoe ze denken en wat ze doen - anders zal moeten worden. We zullen minder bevooroordeeld moeten kijken naar mensen die an ders doen dan gebruikelijk is. Hier door zullen we ons zelf minder ge remd voelen om ook anders te han delen. Emancipatie thuis en in het gezin Tegenwoordig zijn er voor jongens en meisjes vrijwel dezelfde moge lijkheden om een vak te leren of te gaan studeren. Maar nog steeds zijn er vëel meer jongens die doorleren dan meisjes. Nog steeds wordt er ge dacht; meisjes moeten later voor het huishouden zorgen - en jongens moeten later het geld verdienen. Maar we mogen niet al bij voorbaat aannemen dat later een ander wel voor ons zal zorgen: of het nu om het huishouden gaat of om de centen binnenbrengen. We zullen dus moe ten leren zoveel mogelijk dingen zelf te kunnen doen en ook inderdaad zelf te doen. Laten we niet vergeten: niet alle mensen trouwen, krijgen kinderen, en willen de taken op de traditionele manier tussen man en vrouw verde len. Er zijn genoeg andere manieren om te leven - samen of alleen. Dus voor zowel jongens als meisjes is het een goede zaak als men leert om het huishouden te doen, en als je een vak leert, waar je later je brood mee kunt verdienen..Niet alleen voor het geval je ooit alleen komt te staan (bijv. als je niet trouwt, of bij overlijden of scheiding), maar ook omdat je de kans wil hebben om je op zoveel mogelijk gebieden te ontplooien en zelfstandig te zijn. Geef elkaar de ruimte om naast het kussieboekje "Tijd voor een jonge renbeleid" dat door het N.A.J.K. is uitgegeven. (Rotonde no. 2 1980) Aan de hand van dit diskussieboekje zullen wederom de nieuwe eisen ge formuleerd worden. Hopelijk zal de wil bij de huidige en komende be windsleden om de handen uit de mouwen te steken groter zijn dan tot nu toe het geval was. Boer Blijven Het rapport "De jonge agrariër" ver-* meldde met nadruk dat de problema tiek van de jonge agrariër niet los te zien is van de moeilijkheden in de agrarische sektor in zijn geheel. Ook op deze uitspraak valt nog niets af te dingen. De jonge agrariërs hebben zich de laatste jaren dan ook intensief met het landbouwbeleid bezig gehouden. In 1978 zag de nota "Boer Blijven" het licht. Hierin wordt een pleidooi gehouden voor het z.g. "Middenbe- drijvenbeleid". Momenteel wordt de tweede versie van "Boer Blijven" af gerond. De bedoeling is dat ook deze nieuwe "Boer Blijven" komende maand wordt uitgegeven. 7 februari: 3. C.J.O.-volleybaldag in sporthal "de Voorborch" aan de Breeweg te Middelburg. Aanvang 10.00 uur. Avondprogramma (kaba- ret en disco) in de Koncert- en ge hoorzaal aan de Singelstraat 13 eveneens in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. 13 februari: Algemene ledenverga dering van de afdeling Fijnaart in "Het Wapen van Fijnaart". 14 februari: afdeling Zevenbergen: Grote avond in schouwburg "De Schakel" te Zevenbergen. Afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen: Grote avond in Schoondijke. 17 februari: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. in "De Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. 20 februari: Grote avond van de af deling Noord-Beveland in Kamper land' 21 februari: Grote avond van de af deling Tholen in "De Haestinge" te Sint-Maartensdijk. PLATTELANDS JONGEREN ZUID Op 15 februari aanstaande loopt de inschrijvingstermijn af voor de Amerika-reis '81. Tot op dit moment (2 februari) zijn er nog niet voldoen de aanmeldingen binnen om de reis door te laten gaan. Het minimale aantal van 20 hebben we nog niet gehaald. Het zou erg jammer zijn als we er niet in slagen deze traditie te kontïnueren. Heb je belangstelling? Wacht dan niet langer en meld je aan. De grote avonden zijn weer aan de orde van de dag (of liever gezegd het weekend). Bijna elke vrijdag- en/of zaterdagavond is er wel een P.J.Z.-afde- ling die met een kabaret of toneelstuk de aanwezigen een avond amusement voorschotelt. Na veel avonden repeteren is het dan eindelijk zover. Dan moet blijken dat alle moeite niet voor niets is geweest. Dit jaar zijn er twee afdelingen van de P.J.Z. die zich hebben gewaagd aan een zelfgemaakt stuk. In het P.J.Z.ledenblad kon iedereen al lezen over de revue van de afdeling Fijnaart ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. Bijgaand een foto van de kabaretgroep van de afdelingen Noord-Beveland en Goes tijdens de eerste uitvoering op 16 januari in Wolphaartsdijk. Gemist? De uitvoering op Noord-Beveland is op 20 februari aanstaande in Kamperland. huishouden doen en de kost verdie nen ook eens wat anders te onderne men. En maak er dan geen drukte over als de aardappelen eens wat la ter op tafel staan, het stof een dagje blijft liggen en de wasdag niet op maandag valt. Waarom zou een man dan niet aan een kookcursus of een cursus babyverzorging mogen den ken en de vrouw geen lid mogen worden van een biljartvereniging? En durf te praten over meer ingrij pende veranderingen. Emancipatie op het werk Houd in de gaten dat je als mens behandeld wordt en niet als man of vrouw. En als je ziet dat er gediscri mineerd wordt, maak daar dan werk van. Zie je mogelijkheden om werk en huiselijk leven wat beter op elkaar af te stemmen (glijdende werktijden, halve dagen werken), praat er dan over met collega's, baas of onderne mingsraad. Emancipatie en de kinderen Kinderen- en ook baby's - hebben veel liefde nodig. Maar het is ver keerd te veronderstellen dat die lief de vooral van moeder moet komen. Verzorging en opvoeding is een taak die mannen en vrouwen evenzeer aangaat. Maak géén verschil tussen jongens en meisjes en geef ze het zelfde speelgoed. Ook jongens spelen graag met poppen en meisjes met blokkendozen, treintjes en technisch speelgoed. Geef ze de kans om zich vrij te uiten, niet als jongen, niet als meisje, maar als kind. (Ook jongens mogen huilen als ze verdriet hebben, en meisjes mogen net zo goed vech ten als ze kwaad zijn). Kinderen zul len de kans moeten krijgen om zich vrij te ontwikkelen en zullen niet in het patroon geduwd moeten worden van "zo gedragen jongetjes zich" en "zo gedragen meisjes zich". Kinderen zal vooral geleerd moeten worden om de opleiding en toe komst te kiezen die het best past bij eigen interessen, aanleg en capaci teiten. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19