Barvestra, Barspectra en Barmultra van Barenbrug. J!,' 1 Met heide kleurig de winter door v. H, A Is we besloten hebben om win- terhei in onze tuin aan te planten moeten we hun groeiplaatsomstan digheden zo goed mogelijk maken. Gelijke kansen voor iedereen. Zoals gezegd houdt hei van zure, humus- rijke, losse grond. Kalkrijke zeeklei is dat bepaald niet en dus doen we daar wat aan. Met tuinturf of turfmolm zand en stalmest maken we een pri ma plantbed. Tuinturf of turfmolm om de grond zuur en los te maken. Rivier- of metselzand om zware kleigrond los te maken en stalmest om de planten van voedsel te voor zien. Die drie ingrediënten mengen we in een laag van plm. 10 cm door de aanwezige grond. H ei verlangt een bepaald soort ge zelschap. Het is een fijn materiaal dat naast zich eigenlijk alleen maar fijn gezelschap verdraagt zoals mooie kleine coniferen, mooie groenblij- vende heestertjes en gracieuze vaste- planten. Wie er wat moeite voor doet zal er in slagen om met die verschil lende plantegroepen een tuin in te richten die een heel jaar lang erg boeiend kan zijn. Mag het? Winterbloeiende hei Het klaar maken van de grond Het onderhoud Wat kiezen we Het gezelschap C.J. Nouse Beveland B.V. O nze nevelige grauwe winters laten van onze tuinen vaak niet meer over dan een wat mistroostige verzameling planten. Saaie groenblijvers pogen nog enig leven in de brouwerij te brengen maar een geslaagde poging is het meestal niet. Droefgeestige "kerkhofconiferen" bewerk stelligen eerder het tegendeel. Toch schijnt ook achter die nevelen hier en daar een sprankje zonneschijn. Zonneschijn als de winterjasmijn zich tooit met goudgele bloemen, als het winterbloeiende sierkersje wit-roze bloeit, als de toverhazelaar zich kroont met haar merkwaar dige bloemen en vooral als de winterbloeiende heide met stemmig gekleurde tapijtjes de tuin stoffeert. Over de genoemde winterbloeiende heesters schreven we al eens. Nu willen we de winterbloeiende heide onder de loupe nemen. ling vormen ze erg oppervlakkige worteltjes. Als we tussen de planten groeiend onkruid willen verwijderen dan doen we dat met zorgzame han den met hoogstens een klein schre- peltje. Diep schoffelen of hakken is verkeerd en spitten is helemaal uit den boze. Ieder jaar opnieuw strooien we in voorjaar en herfst een laagje turf molm tussen de planten. Het belangrijkste onderhoud bestaat uit het jaarlijkse snoeien. Op de grote stille heide neemt (nam) de witge- wolde kudde dit onderhoud voor haar rekening. De schapen vreten ieder jaar de heide struiken af en ieder jaar worden er nieuwe jonge scheuten gevormd. In ons tuintje is zo'n grazend schaap wat minder eenvoudig en daarom moeten we zelf ieder voorjaar als de hei is uitgebloeid de uitgebloeide eel mensen vragen zich af of het wel gepast is heide in de tuin aan te planten. Het betreft dan tuintjes in (zee)kleigebieden waar heide zich van nature zich net zo thuis voelt als een ijsbeer in de Sahara. Een diplo matiek antwoord op die vraag is: "het hangt er van af'. Het hangt af van de situering van een tuin en de aard en omvang van de aan te plan ten heide. Daar waar tuinen in kleigebieden een duidelijke relatie met het om ringende landschap hebben past (veel) heide niet. Dan moet een tuin gaaf ingepast worden in het omrin gende landschap. Met planten die in dat landschapstype "passend" zijn. In zandgrondgebieden waar heide en andere heideachtigen, berken en co niferen van nature aanwezig zijn is het natuurlijk geen punt. Daar is heide zeer gepast. Blijft over de kleituintjes die geen landschappelijke relaties hebben. De stadstuintjes, de dorpstuintjes, de tuintjes van dertien in een dozijn. Daar kan met aanpassing van de groeiplaatsomstandigheden (en met passend gezelschap) van voorname lijk winterbloeiende hei een goed gebruik worden gemaakt. O p kleigrond moet het aanleggen van echte heide tuinen in principe worden ontraden. Alle heideachti gen waartoe ook o.a. rhododendrons en azalea's behoren hebben een he kel aan kalk in de grond en in zeeklei is dat spul haast per definitie aanwe zig. Heide houdt van zure, humus- rijke, losse grond. De enige soorten die zeeklei een beetje kunnen ver dragen zijn de winterbloeiers, Erica carnea en Erica darleyensis. Van die twee kunnen we op kleigrond ge bruik maken. Volop gebruik maken zelfs want er is een grote keuze uit verschillende cultuurvormen met ro de, roze en witte bloemen. Is aldus het plantbed gereed gemaakt dan kunnen de planten de grond in. We stoppen de wortelkluitjes zo diep in de grond dat de onderste takjes de grond raken. De plantafstand hangt af van de groeiwijze van de verschil lende kuituurvariëteiten. Kleine polvormende typen planten we op zo'n 25-30 cm plantafstand, grotere breed uitdijende typen op 30-40 cm. Heide ziet er het leukst uit als het in wat grotere groepjes van één soort bijeen wordt geplant. Niet keurig in rijtjes maar wat ongedwongen. Net als bij moeder Natuur. l eide behoeft maar weinig onder houd. Als we voor goede groeiplaat somstandigheden hebben gezorgd, dan zal de aangeplante hei zich vlot ontwikkelen. Tijdens die ontwikke- twijgjes inkorten. Wie veel tijd heeft en subtiel te werk wil gaan snoeit met de kleine snoeischaar, wie minder tijd en scrupules heeft neme de heg- geschaar. Als de planten maar ge schoren worden. De belangrijkste winterbloeiende heidesoort is Erica carnea met als erg goede cultivars: "King George" of "Winterbeauty", bloeit van december tot maart met donker paarsroze bloemen. Groeit erg compact (15 cm) en vormt mooie groepen. "Myretoun Ruby", bloeit met diep wijnrode bloemen van februari tot april. Groeit breed spreidend (20 cm hoog). "Pink Spangles", een krachtig groei ende heide (30 cm) met helder die- proze bloemen. "Praecox Rubra", bloemen licht paarsrood van november tot maart, 20 cm hoog. "Ruby Glow", diep paarsrodebloe- men van februari-april gezond groei end, 20 cm hoog. "Springwood White", zuiver witte bloemen van januari tot april groeit erg breed, haast zodevormend, 25 cm hoog. Een andere winterbloeiende heide soort is Erica darleyensis. Erica dar leyensis en haar cultuurvariëteiten zijn wat forsere heidetypen. Ze heb ben een groeihoogte van zo'n veertig centimeter en een erg lange bloeitijd. Van deze darleyensis noemen we: "Darley Dale", bloeit met licht paarsroze bloemen, heeft grijsgroen loof en groeit breed opgaand tot 40 cm. "Ghost Hills", bloeit van januari tot april mooi paarsrood. Breedopgaande groeiwijze tot 40 cm. "Silberschmelze", heeft zilverig witte bloemen van november tot mei. Het loof is in de zomer mooi grijzig en in de winter donker bronsgroen. Bij het uitkiezen van heide op kwe kerijen en tuincentra is de verleiding erg groot om de best "ogende" plan ten dan wel de grootste planten te kiezen. In zijn algemeenheid is de grootte van kwekerij planten geen goed keuze criterium maar bij heide geldt dat in het bijzonder. De grote heideplanten zijn bijna al tijd planten van Erica darleyensis. Planten die erg groot worden, dik wijls vooral in kleinere tuinen, te groot. In kleine tuinen zijn de com pactere soorten van Erica carnea veel beter op hun plaats. Goede groenbemesters betalen zichzelf. Een goede groenbemester verhoogt de opbrengst van het volggewas. Uit de meeropbrengst kunnen de kosten van de groenbemesting gemakkelijk gedekt worden. Een grasgroenbemester heeft nog een extra voordeel: een merkbare verbetering van de bodemstruktuur door het uitgebreide stelsel fijnvertakte wortelhes. U investeert eigenlijk in uw grond. Gek dat er nog mensen zijn die geen groenbemesting toepassen. Barenbrug levert een drietal uitstekende groenbemesters. Tetraploide raaigrassen die op de rassenlijst een toppositie innemen. Ze worden geleverd volgens NAK-norm Waardering I: vrij van kweek en duist Barvestra. Engels raaigras. De ideale groenbemester onder dekvrucht Grote wortelmassa, goede doorworteling van de grond, gemakkelijk te zaaien, ongevoelig voor groeistoffen, eenvoudig onder te ploegen, geen zaadopslag. Barspectra-Westerwolds raaigras. No. 1 van de late groenbemesters. Zeer snelle beginontwikkeling en groei, goede bodembedekking, hoge opbrengst, goede doorworteling. Als stoppelgewas hoogste ds-opbrengst Barmultra. Italiaans raaigras. Een hele beste. Snelle groei, overvloedige blad- en wortelontwikkeling, grote hoeveelheid organische stof, geeft onkruiden weinig kans. Kan onder dekvrucht of als stoppelgewas worden verbouwd. Barenbrug. Al meer dan 75 jaar groot in gras. Specialisten met internationale vermaardheid in plantenveredeling. Producenten van duizenden'tonnen graszaad voor beter gras in vele landen van de wereld. Vestigingen in: Gembloux (België), Diekirch (Luxemburg), Kisdorf(Duitsland), Torcy (Frankrijk), Cove - Oregon (USA). BARENBRUG Stationsstraat 40, 6678 AC Oosterhout (Gld.), Tel.:08818-1545 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17