1 Ontheffing aardappelmoeheidsbepalingen in Ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge Aanvraag formulieren afschot reewild D, Al weer vroeg teelttechnische problemen Het oude liedje Eerste stikstofgift op wintertarwe Over een week of vier klaar staan! O, I De eerste maand van '81 is alweer achter de rug. Over het geheel een sombere maand: te nat, te weinig zon en wind, te mistig, wel zacht qua temperatuur voor de tijd van het jaar. Deze ongunstige omstandigheden zijn dan ook op SCHOUWEN-DUI- VELAND wel te zien op vele perce len. Vrij veel percelen tarwe met ver zopen plekken en vele ongeploegde percelen, die waterplassen vertonen. Bij zulke waterpercelen, veelal op de lichte grond, zou je je af kunnen vragen of daar wel voldoende aan dacht aan de drainage besteed is. Je krijgt daar de indruk dat verbetering mogelijk moet zijn door het funktio- neren van de drains te verbeteren. In de afgelopen maand bepaalden de werkzaamheden zich in hoofdzaak tot in en om de bedrijfsgebouwen, reparatie en onderhoud. Verder moest aandacht besteed worden aan de waterhuishouding der grond, drains doorspoelen en wateraflaten. Het blijkt dat nogal wat tarwezaai- zaad niet afgenomen is en verder is het zo, dat nog al wat percelen pleksgewijs (soms geheel) bij of overgezaaid moeten worden. Dit voorjaar zullen er dus al weer vroeg (meer) teelttechnische problemen voorkomen. Voor de struktuur van de grond is het wenselijk dat er nog wat vorst komt. Op strenge vorst zit ten we nu niet te wachten, maar wel wat vriezend weer in februari, zodat de grond wat op kan vriezen en dan bij droge opdooi ons veel voordeel biedt bij het maken van een goed zaaibed. T.a.v. het komende bouw plan kan verwacht worden dat dit wat afgestemd is op die gewassen die het afgelopen oogstjaar, qua prijs, gunstig waren m.a.w. bouwplanont wikkeling ten gunste van de suiker bieten, aardappelen, uien en wat grove groentegewassen. Het is belangrijk om op tijd kunst mest af te halen. Om de juiste hoe veelheid kunstmest aan een gewas toe te dienen is niet altijd eenvoudig. Uitslag en advies van het grondon derzoek zijn een groot hulpmiddel. N-profielonderzoek De kali en fosfaatbehoefte voor de verschillende gewassen op de diverse percelen kunnen zonder meer van het analyse-rapport afgelezen wor den. De behoefte is afhankelijk van de bemestingstoestand van het be treffende perceel. T.a.v. de voorzie ning met N is het belangrijk te weten wat er nog aan N in de grond aan wezig is. Doe aan N-profielonderzoek. Ver schillende bekende oorzaken dwin- Veel aandacht dient te worden bes teed aan de waterhuishouding.... gen de boer om een juiste en verant woorde bemesting toe te passen om een zo gunstig mogelijk rendement te behalen. De weersverbetering op de laatste dag van januari doet ons goed, mooi zonnig zacht weer. Hopelijk wordt het: zo ongunstig januari, zo gunstig februari. Tegen het einde van de uitstoe- ling heeft wintertarwe 800 k 1500 spruiten per ml. Voor een goede korrelopbrengst zijn 500 tarwe-aren per ml wenselijk. Bij een vroege toediening van de eerste stikstofgift sterven er in het voorjaar minder tarwespruiten af dan bij een bemesting op een la ter tijdstip. Een vroege eerste stikstofgift beïnvloedt het aantal aren per ml in positieve zin. Dit komt later in uw tarwegewas tot uiting in een, naar verhou ding, hogere korrelopbrengst per ha. In het LAND VAN HULST is het nog steeds stil op de akkers. Als er wat gedaan wordt, is het in en om de gebouwen. Herstelwerkzaamheden en machines nakijken. Daarnaast wordt de tijd nog steeds gevuld met kursussen, demonstraties en verga deringen. Voor de ontspanning zorgt een eventuele vakantie of een gezins dag. We hebben rustig weer gehad, veel mist en vocht. Dit zal ongetwijfeld zijn uitwerking hebben op de struk tuur van de grond. Wat zal het voor jaar ons brengen? Hopelijk komt er voor die tijd nog wat vorst. Steeds weer blijkt het belang van een goede drainage voor de ontwatering. Voor al als je het verschil vanuit een rij dende auto kunt zien. De grondmonsters voor het onder zoek op de N-voorraad worden al op veel plaatsen genomen. De nood zaak van zo'n onderzoek wordt door steeds meer boeren ingezien. In de praktijk blijkt het goed te werken en het spaart ons dure N. De kunstmest is inderdaad duurder geworden. De prijzen van de bestrijdingsmiddelen zijn nog gelijk gebleven; waarschijn lijk zal de prijsverhoging in de zeer nabije toekomst liggen. Het is weer het oude liedje, stijgen van kosten en voor de rest maar uit zoeken. Dat hebben we gedaan ook; er goed van gegeten en gedronken en het oude liedje gezongen. Dansen, praten en lachen, kortom we hadden een geslaagde gezinsdag. Zo iets zal de moed er in houden. Door de Plaatselijke Kommissie is een ontheffing op de bepalingen van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid aangevraagd. Deze ontheffing is verleend voor de gebieden waar in het afgelopen jaar 1980 werken zijn uitgevoerd en een nieuwe gebruiksregeling is inge gaan. Dit betekent, dat in die gebieden, de volgende regeling met betrekking tot de aardappel verbouw van kracht is: In 1981 mogen op percelen binnen deze gebieden aardappelen wor den vertouwd. In hetzelfde ge bied mogen in 1982 aardappelen worden geteeld mits op die grond in 1981 geen aardappelen stonden, ter wijl in het jaar 1983 aardappelen binnen dit gebied mogen worden geteeld mits op die grond in 1981 en 1982 geen aardappelen stonden. De gebieden die hier worden be doeld zijn: a. Het werkgebied van bestek no. 7. Dit gebied wordt begrensd door: 1. De Wemeldingse Zandweg vanaf de weg door de Jonge Boomgaards. 2. Brouwerijweg, Bonzijweg. 3. Kaneeldijk, tot Postbrug. 4. Postweg tot aan de Lurpse- weg, deze weg tot A. Markus- se. 5. Een vrijwel rechte lijn gere kend vanaf het bedrijf A. Markusse tot de weg door de Jonge Boomgaards en langs deze weg naar de Wemel dingse Zandweg. b. Het werkgebied van bestek 11, dat wordt begrensd door: 1. De westelijke Groote Water leiding vanaf het punt waar deze van de Monnikendijk in noordelijke richting afbuigt tot de brug in de Monniken- dijk. 2. De Monnikendijk, de Zuid- weg tot aan de Ruisweg. 3. De Ruisweg tot de Groote Watergang. 4. De Groote watergang zuid BESTEMMINGS PLANNEN waarts tot de Oude Polderweg en 5. Vanaf dit punt in een vrijwel rechte lijn naar de Jan Dom misse weg. 6. Langs deze weg tot de duiker in de zuidelijke Groote wa tergang. 7. Deze watergang tot. waar hij bijna aan de Monnikendijk komt. Belanghebbenden kunnen zich in geval van twijfels wenden tot het Bureau van Uitvoering Dijkwelse- weg 42 Kapelle of telefonisch 01102 - 2223. De direktie Faunabeheer deelt mede, dat - voorzover deze nog niet aan be langhebbenden zijn toegezonden - aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot afschot van reebokken in de periode mei-septem- ber 1981 en voor reegeiten/reekalve ren in de periode januari-maart 1982 kunnen worden aangevraagd bij de direktie Faunabeheer, Postbus 346, 2700 AH Zoetermeer. De formulieren moeten - nauwkeu rig ingevuld - vóór 28 februari 1981 aan vermeld adres worden geretour neerd. Aanvraagformulieren, die na die datum worden ontvangen kun nen niet, dan wel met grote vertra ging worden behandeld. De vergunninghouder wordt er op geattendeerd dat na afloop van de termijn, waarbinnen het afschot dient te geschieden, de bij de ver gunning verstrekte ongebruikte wildmerken binnen 7 dagen aange tekend moeten worden teruggezon den aan de direktie Faunabeheer. Halsteren Vanaf 28 januari ligt ge durende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmings- pla "Landelijk Gebied 1978". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont werp aangebrachte wijzigingen kun nen bezwaren indienen bij G.S. Heeze Vanaf 27 januari ligt gedu rende een maand ter inzage het ont- werp-bestemmingsplan "Camping Heezerenbosch". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Zeeland (N.B.) Vanaf 27 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de le wijziging van het globale bestemmingsplan "Melk- pad". Bezwaren kunnen worden in gediend bij de gemeenteraad. Breda Vanaf 26 januari liggen gedu rende een maand ter inzage 96 vast gestelde bestemmingsplannen "ver spreid liggende over vijf sektoren binnen het totale stedelijke gebied van Breda". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeente raad alsmede zij die bezwaren heb ben tegen de in de ontwerpen aan gebrachte wijzigingen kunnen be zwaren indienen bij G.S.; Tevens ligt gedurende bovenge noemde termijn ter inzage het goed gekeurde bestemmingsplan Kievits loop-Gageldonk Noord I". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eindhoven Vanaf 27 januari ligt ge durende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "I Jagershof". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de ge meenteraad als bij G.S. kunnen be roep instellen bij de Kroon. e winter is nat en kil geweest, maar nu dansen de muggen al weer en voelt het klimaat weer geheel anders aan. Al vroeg in het nieuwe jaar waren er haasjes ge boren, maar de meesten zijn het slachtoffer geworden van het natte weer. Momenteel wroeten de mollen ongekend in de wei landen en dat wijst er op, dat veel wormen net onder de oppervlakte van de grond reeds zeer aktief zijn. De eerste bloempjes van het klein hoefblad zijn al weer te vinden en ook het kweekgras be gint ondergronds uit te lopen. Al deze lenteboden wijzen op een vroeg voorjaar en daar kunnen we wel van op aan. den, dan zijn er bij ons toch ook wel plaatsen aan te wijzen waar een dis- kussie met het faunabeheer op zijn plaats zou zijn. Wild is mooi, maar er kan te veel op één plek zitten en dan wordt het een ergernis. Na een regenrijke periode volgt al tijd weer een droge tijd. Jaargemid delden van de gevallen neerslag schommelen niet veel en ook aan de hand daarvan kunnen we voorspel lingen doen. Over een week of vier moeten we dus klaarstaan met onze werktuigen inventaris en onze bouw-, bemestings - en spuitplan- nen. Het is niet te geloven, maar de tijd gaat wel snel. Een aangename verrassing zouden wat zware nacht vorsten kunnen zijn om zonder struktuurbederf de kunstmest over het land te strooien. Wensen hebben we genoeg, maar het komt wel eens anders uit dan dat we denken. n het landbouwblad staat de agen da van alle a.s. vergaderingen nog overvol. Iedere afdeling of eigenlijk ieder bestuur wil en moet nog een vergadering beleggen om de huis houdelijke zaken te regelen. Zodra het voorjaar echter een beetje lonkt, gaat het roer spoorslags om. De ver gadertechniek van menige voorzitter gaat dan voor een hele poos de diepvries in en komt er later als we weer meer tijd hebben pas uit. Voor een levendige standsorganisatie is dat uit de boze. Aan de basis zullen we als leden toch aktiever moeten worden en de problemen niet een half jaar voor ons uit schuiven. In de afdeling de Biesbos stond de wild- schade op de agenda en dat is zeer zeker een zinvol onderwerp. Als we zo door het Zeeuwse platteland rij- p vroege tarwepercelen zijn al veel plantentellingen gedaan. Telers welke voor het zaaien het 1000- korrelgewicht hadden vastgesteld weten ons te vertellen, dat zij nu een opkomstpercentage van 70%, maar ook wel van 90% hebben. Dit is een goed gegeven, maar we vragen ons wel af in hoeverre de uitstoeling bij die van 90% in het gedrang komt. In de bietenteelt is het aantal zaden dat we per ha zaaien heel belangrijk en daarom geloven we, dat we dat in de tarweteelt ook moeten weten. Na tuurlijke korrektie is in de granen altijd te verwachten door uitstoeling, maar het is gewoon noodzaak om te weten hoe je gewas er voor staat. Na zo'n zelfstudie kan men dan maatre gelen nemen welke beslist nodig zijn. Het monsternemen voor het stiksto- fonderzoek in de bodem is al een paar weken in volle gang. Na deze winter met de vele neerslag zijn we zeer benieuwd naar de uitslagen van Oosterbeek. De bemesting is een zeer belangrijk hoofdstuk in onze be drijfsvoering en bij de gestegen prij zen is een goed advies al gauw ren dabel. "De plakpaal" a de bietenvergadering van onze suikerfabriek hebben we vorige week nog eens wat na zitten praten. Het punt "plakpalen" kwam aan de orde en dat is werkelijk een goede graad meter voor de aantallen en soorten van insekten welke onze bieten kun nen belagen. Vooral bij de vluchten van de bietenkevertjes kan zo'n paal een waarschuwing zijn voor onze ei gen bieten. Een handige doe-het-zel- ver heeft met de fabrikage van derge lijke palen vast geen moeite en daar om gaan we dit voorjaar zelf ook eens experimenteren. Het is bekend, dat de bieten in ons gewest bij de insekten nogal zeer in trek zijn. Een gewaarschuwde boer telt nog steeds voor twee. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15