Bietenmoeheid voorkomen door landruii Het groentetuintje hoort er bij Rentabiliteit gemiddeld negatief Pas op voor te nauwe vruchtwisseling s I 0 R1 z UI z uil 1 i§,-\ Een stand van de bieten die zich hopelijk het komend seizoen niet voor gaat doen. Wanneer we deze regels schrijven is de maand januari alweer vrijwel ten einde. Op WALCHEREN is het een natte maand geworden. Ons glas gaf 88 mm aan en dat is wel een bijzonder hoog getal voor januari. Daar komt nog bij dat het weer een weinig dro gend karakter heeft, zodat de grond erg nat is. Overigens was het erg zacht. Vorst kwam vrijwel niet voor, wat ons uit een oogpunt van energie besparing wel van pas komt. Hopelijk krijgen we een wat drogere periode met nachtvorst. Voor het verkrijgen van een goede struktuur in verband met de kwaliteit van het zaaibed van bijzonder groot belang. De bietentelers hebben hun bijeen komsten weer gehad en de nodige informatie aangaande de bietenteelt kunnen aanhoren. Wat de uit te be talen prijs voor de bieten van oogst 1980 betreft is men over het alge meen wel tevreden. Voor A B suiker rond 112,50 per ton op basis van 16% suiker, exklusief BTW, is zeker geen tegenvaller. Ook wordt er gesuggereerd dat enige uitbreiding van de bietenteelt wel weer mogelijk is, gezien de vooruitzichten wat de afzet betreft. Vanuit onze regio be zien is er gesteld dat meer bieten ze ker een goed streven is, maar dan van ongeveer dezelfde oppervlakte. Uit breiding van de oppervlakte lijkt voor ons gebied niet wenselijk, ge zien de vrij intensieve bietenteelt die we de laatste 20 jaren hebben bedre ven. Er is al een duidelijke toename van bietenmoeheid. Laten we dit nog niet meer bevorde ren. Voor een aantal bedrijven is het mis schien mogelijk door middel van lan druii met een veehouderijbedrijf wat ruimte in het bouwplan te scheppen. De veehouder kan dan voort in de vorm van gras of snijmais telen op grond van de akkerbouwer, terwijl de akkerbouwer bieten kan telen op grasland wat tijdelijk als bouwland wordt gebruikt, o.a. in verband met vernieuwing van het grasbestand. Voor beiden kan deze transaktie voordelen geven. Eén en ander komt op bescheiden schaal in de praktijk voor, maar zou op groter schaal toe passing kunnen vinden. Voor pillenzaad is er grote belang stelling. Blijkens de binnengekomen zaadbestellingen was dit op een be paald tijdstip 40%, vorig jaar 13%. Er komen signalen uit de praktijk die een afname van het vlasareaal in ons gebied doen verwachten. De prijs wordt steeds minder aantrekkelijk. Van het zaad bestemd voor zaaizaad kan nog een redelijke prijs worden gemaakt. Om nog wat meer geld van dit produkt te maken zou zelf repe len in kombinatie met enkele kolle- gavlastelers mogelijk nog een oplos sing zijn. Vanuit deze rubriek willen we bestuur en leden van "de veiling" in Middel burg van harte feliciteren met het 75-jarig bestaan. Het zal velen goed hebben gedaan dat er ook in dit blad middels een uitvoerige reportage aandacht is geschonken aan dit jubi leum. Waar blijft de rubriek Tuin- bouwklanken uit Walcheren? Al weer zonneschijn in de KEMPEN, temperaturen van 9 10 graden C en de bijen maken hun eerste reini gingsvlucht. Natuurlijk is er nog niet veel te halen, maar als het zo door gaat denken we al gauw aan de haze laar - crocus en het wilgenkatje. De vogels zijn druk in de weer en bij der gelijke omstandigheden komen we ook op onze bedrijven onder zekere spanning te staan. De eerste lammeren zijn hier en daar geboren. Het tuingereedschap wordt voor de dag gehaald, een hoekje omgespit voor een bed vroege spina zie- sla- of kelen. Traditionele voor jaarsgroenten, waarbij de lol van het "zelf' telen misschien zwaarder telt dan het kommerciële voordeel. Im mers als je zelf aan 't oogsten toe bent is het vaak in de supermarkt al voor een krats te koop. Maar 't bespaart in ieder geval de tijd en in vele gevallen de benzine voor het rijden naar het winkelcentrum. Met de regelmaat van de klok blijft de brandstofprijs stijgen, we raken daar zo aan gewend dat daar langzamerhand minder kri tiek op komt dan de prijsverhoging van melk of broodprijs. Veel ligt het er aan hoe dergelijke zaken in de pers worden aangekondigd. On voorstelbaar dat zo'n 1000 km. van hier, in Polen de mensen vaak uren in de rij moeten staan om hun nor male levensmiddelen te bemachti gen. Een stukje spek, vlees vet boter heeft voor hun dezelfde waarde als het dit voor ons land had in de be zettingstijd. Ook op het platteland is de tijd stil blijven staan. Langzamer hand kunnen alleen de ouderen on der ons zich nog herinneren hoe er toen op onze schrale Kempische ak kers met geringe toewijzingen van kunstmest getracht werd voedsel voor mens en dier te verbouwen. De berichtgevingen uit Polen wijzen er op, dat dergelijke omstandigheden daar nog tegenwoordige tijd zijn. De boeren hebben de mouwen op gestroopt, men wil verandering, hoe dan ook. Trouwens ook hier is een Momenteel is er van de THOOLSE EN FLIPLANDSE bedrijven weinig aktiviteiten te melden. Men heeft de werktuigen en traktoren een goede beurt gegeven en nu kijkt men ver langend uit naar een wat prettiger weertype dan we de laatste tijd heb ben gehad. De tijd om weer den akker in te gaan breekt aan. Welliswaar nog niet in sterke mate, doch het stikstofstrooien op graszaad dient in de eerste helft van februari te geschieden. Het wordt dan ook tijd om de N mest stoffen voor dit doel klaar te zetten en wanneer het weer dit toelaat het ook daadwerkelijk te strooien. Veel meer zaken naast het kon trole ren van de eindbuizen, voorzover dat nog niet is gebeurd kan men mo menteel niet doen! Het afleveren van aardappels loopt niet vlot, dat valt eigenlijk toch wel tegen. We hadden gehoopt dat er zo zoetjesaan wat meer vraag zou zijn gekomen doch daar merken we weinig van. Het ge volg is dat de prijzen onder druk ko men en dat ze de kritische grens van de kostprijs gaan benaderen. Het voerpercentage is duidelijk hoger dan we de laatste jaren gewend wa ren, zodat de uiteindelijk voor kon- sumptie af te leveren hoeveelheid niet zo heel veel groter zal zijn dan vorig jaar. De uienprijs blijft vrij stabiel, de netto te leveren hoeveelheid per ha valt bijna overal tegen. Rentabiliteit In verschillende bijeenkomsten op Tholen en St. Philipsland wordt aandacht besteed aan het struktuur- rapport van de heer A. Michielsen, student aan de Ekonomische Hoge school in Tilburg, en tevens aan het vraagpunt "Landbouw in gewijzigde omstandigheden". Beide onderwerpen sluiten goed bij elkaar aan en zo kan men aan de hand van een groot aantal streékge- gevens inspelen op het vraagpunt. De bedrijfsuitkomsten van de land en tuinbouw zijn in de loop van de zeventiger jaren achtergebleven bij de CAO-lonen van de vakarbeiders in onze bedrijfstak. De rentabiliteit van de grotere ak kerbouwbedrijven was gemiddeld positief, van de overige bedrijven negatief en totaal gemiddeld voor Tholen en St. Philipsland negatief. En dat dan nog op basis van pacht bedrijven, voor eigendomsbedrijven lag de situatie nog ongunstiger. De oorzaken van één en ander lagen in een stagnerende produktie en een te geringe produktie per man. Een en ander resulteert in een gezinsinko men dat te laag is. Kleinschalig bedrijf Als we dan de 3e discussievraag over de agrarische struktuur in de komen de jaren moeten beantwoorden, kie zen wij toch wel voor het kleinschalig bedrijf met een groot aantal zelfstan dige arbeidsplaatsen. Maar dan zal er toch wel wat aan de leef- en werkomstandigheden moeten veranderen, in ieder geval zal de ver- dienkapaciteit moeten verbeteren. Wellicht kan dat door nog meer sa menwerking dan tot nu toe en door een verdergaande intensivering van het bouwplan. Een grote handicap daarbij is nog steeds het ontbreken van voldoende zoet water. Hopelijk zal dat in de toekomst verbeteren. verandering van mentaliteit te bes peuren. Beschamend... Hier liggen de problemen natuurlijk op een heel ander vlak, maar al is het alleen maar het gevoel om niet machteloos te staan en dat het niet nodig is alles maar over ons heen te laten gaan. Tegen de achtergrond van onze Poolse kollega's zou het be schamend zijn als wij hier bij de pak ken zouden gaan neer zitten. We hebben nog zoveel middelen be schikbaar en daar hoort warempel ook dat groentetuintje nog bij.... Langzaam maar zeker zijn nu op alle bedrijven in ZUID-BEVELAND de bouwplannen wel volledig vastges teld. Zo hier en daar is er wat meer zekerheid gekomen over de prijzen en ook over de mogelijkheden. Zo is er toch ook weer wat meer belangstel ling gewekt voor zomergerst en voor erwten. Door de berichten over de suikerbietenprijzen oogst 1980 en de toekomstverwachtingen lijkt het er niet op dat de oppervlakte verkleind zal worden. Een geringe uitbreiding is zelfs niet ondenkbaar. Dit ondanks toch op vele bedrijven problemen met het bietecystenaaltje. Vrijwel altijd is een te nauwe vruchtwisseling, te vlug terugkeren met bieten, daarvan toch wel de oorzaak. Ondanks toch de grote hoeveelheden neerslag in januari, zo'n 90 mm tegen gemiddeld een 50 mm, staat de win tertarwe er niet ongunstig voor. Schade door wateroverlast is geluk kig zeer beperkt gebleven. Door en kele telers is al een begin gemaakt om voor de tarwestudiegroep het aantal planten per m2 te gaan tellen. Het is goed te weten van uit welke basis men gaat beginnen. Zo is het ook met de ideeën over de N- bemesting. Alleen na grondonder zoek naar de hoeveelheden N in de grond kan de juiste N-bemesting vastgesteld worden. 't Is goed dat via zo'n tarwestudie groep goede aandacht wordt besteed aan het gewas dat toch circa van ons bouwplan uitmaakt, op sommige bedrijven soms wel zo'n 50%. Er is veel teelttechnische kennis, het is ge woon noodzakelijk dat die verder uitgedragen, en dan ook gebruikt wordt. Deze studiegroep gaat nu zijn derde jaar in, in de afgelopen jaren zijn er intussen al heel wat resultaten naar voren gekomen. Daarnaast wordt er thans ook ge werkt aan de vorming van studie groepen voor zowel de teelt van sui kerbieten als van aardappelen. Zien en horen we van een aantal bedrijven de opbrengsten van die gewassen dan blijken daar grote verschillen in te zitten. Zo er kreten uitgaan van 10 ton tarwe per ha, werden onlangs ook geluiden gehoord van wel 11 ton suiker per ha 70 ton van 16% suiker), dan moet toch bij iedere on- dernemer^ als goede plantenteler de wens aanwezig zijn om de eigen op brengsten ook in die richting om hoog te brengen. Eindelijk is er nu een defititieve toe zegging voor de bouw van een Vaste Oeververbinding over de Wester- schelde. 't Is te hopen dat er nu niet teveel nieuwe problemen meer bij zullen komen en dat de zaak ook werkelijk tot stand komt. Voor de omgeving van het dorp Kruiningen zal het jammergenoeg een behoor lijke ingreep worden, gepaard gaande met weer wat grondverlies en vers nippering voor de landbouw. AKKERBOUW DE SUIKERPRIJS is goed. C- suiker geeft geen problemen, een uitbreiding van de bietenteelt ligt voor de hand. Maar kan dat zo maar op uw bedrijf? Meer bieten wil zeggen sneller bieten terugko men op een perceel wat er eigenlijk niet geschikt voor is. Beter is de juiste teeltfrekwentie aanhouden. Want vaker bieten telen, vraagt om problemen in de toekomst. Een voorschotnemen lijkt prachtig maar het suikerbietenaaltje komt altijd om zijn loontje. NIET MEER MAAR beter is de kreet die onze boeren weer nieuw leven" in moet blazen. Dat beter wil dan niet zeggen meer kosten maken en dan maar kijken wat er van terecht komt. Kosten maken mag, maar kies de goedkoopste kunstmest voor uw gewas, zoek naar het beste beschermingsmid del maar kijk ook naar de prijs. Het is geen kunst om met veel geld iets tot stand te brengen. Pas de middelen goed toe, ook hierin is veel te verdienen. BIJ GUNSTIG WEER in fe bruari kan kunstmest al aan gras zaad en tarwe worden toever trouwd. Er is dan wel kans op eni ge uitspoeling naar diepere lagen. Maar als het weer mee zit, kan uw gewas er tijdig van profiteren. Een ander voordeel van een vroege gift is dat een kleine fout van te hoge dosering niet gestraft wordt en er worden minder gemakkelijk fouten gemaakt. EEN BOEKJE MET een schat van gegevens is de rassenlijst. Daar staan de rassen naast elkaar als op een beknopte "modeshow" en alle gegevens staan vermeld. Hoe U er aan komt? Door f 8,75 op giro 1037754 t.n.v. Leiter Nij- pels te Maastricht te storten. Wat U er mee doen moet? Dat is het bestuderen van de beschrijvin gen en de teeltaanwijzingen van het jongste onderzoek. ZAAISCHIJVEN LATEN kon- troleren van een precisiezaaima- chine is een vereiste om goed werk te kunnen leveren. Want zonder goede schijven geen precisiewerk. Maar zonder goede afstrijkers en versleten zaaikouters kan de beste zaaischijf nog geen goed werk le veren. U begrijpt het al. Een goede zaaischijf is nog maar een halve koek. VEEHOUDERIJ EEN STAL VOOR melkvee is niet zondermeer een goede ver blijfplaats voor kalveren. Toch worden vele leeggekomen koestal len voor kalverstal gebruikt. Door metingen is bewezen dat luch- taanvoer door onderdorpels en af voer door bestaande ventilators in deze stallen zelfs niet aan mini mum eisen voldoen. Wanneer er problemen zijn, kunt U de Ge zondheidsdienst voor Dieren vra gen de luchtverplaatsingen eens door te meten. Een dergelijk on derzoek is kosteloos, maar het aanbrengen van verbeteringen moet U zelf betalen. SOMMIGEN ZIJN ERG goed in het onthouden van namen van pas geboren kalveren. Vooral bij gro tere melkveestapels, waar ook nog veel kalveren in een korte periode worden geboren, geeft het onthou den van namen dikwijls proble men. Een goed en veilig kenmerk is nog altijd een genummerd plaatje in het oor. Wel moet in een boekje het nummer, de naam van het kalf en die van de moeder worden genoteerd. Het is weer schrijven maar het loont, omdat dan vergissingen zijn uitgesloten. EEN KALVERSCHETS IS ge deeltelijk te vergelijken met een persoonsbewijs. Op de toelichting bij de schets worden ook nog ge gevens gevraagd over de afstam ming van het kalf. Het is begrij pelijk dat het schetsen van kalve ren een serieus en een verantwoord werk is. Vooral wanneer kalveren veel grillige kleurafwijkingen ver tonen, is het zelfs vakwerk om ze op de juiste plaats en grootte in te schetsen. Wanneer de kalveren in groepsboxen zijn ondergebracht, is het belangrijk degene die de kalveren schetst behulpzaam te zijn. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14