Suksesvol en gedenkwaardig jaar voor afdeling Zeeland van N.T.S. Nederlandse tuinbouw heeft zeker toekomst aardappel- en uienbewaarplaatsen Topniveau is uw juiste partner voor het ontwerpen en bouwen van Voor meer informatie: mL en suksesvol en gedenkwaardig jaar, zo kan men het jaar 1980 voor het Nederlands Texels Schapenstamboek, afd. Zeeland wel omschrij ven. Gedenkwaardig omdat we na 60 jaar zelfstandig gefunktioneerd hebben als provinciaal stamboek, sinds 1 januari 1981 deel zijn gaan uitmaken van een groter geheel n.l. het Nederlands Texels Schapen- stamboek (N.T.S.). Van dit orgaan maken nu alle provinciale stam boeken, uitgezonderd die van Noord-Holland deel uit. Toch is het niet zo dat door deze fu sie, het gehele provinciale karakter zal verdwijnen. Elke afdeling heeft zijn eigen bestuur behouden en kan ook zijn eigen aktiviteiten ontplooi en. De fusie was in eerste instantie ■noodzakelijk om de gehele techni sche administratie via de computer te kunnen gaan verwerken, en in twee de instantie om de inspektiewerk- zaamheden door full-time inspek- teurs te kunnen laten verrichten. Daarnaast kan nu ook een landelijk, zeer noodzakelijk, fokbeleid worden opgesteld. (Los van deze fusie staat de afdeling melkschapen. Het Zeeuwsch melk- schapenstamboek is op zich zelf blij- ven staan, maar kan ook terugzien op een goede ontwikkeling in het afge lopen jaar.) De keerzijde van deze medaille is de daling van het ledental (per 31-12-1979 - 201 leden/per 31-12- 1980 - 146 leden). Voornamelijk le den die geen aktief fokker binnen het stamboekverband waren, hebben nogal eens gemeend hun lidmaat schap te moeten beëindigen. Dit is mede in de hand gewerkt door de grote kontributieverhoging die een gevolg was van de fusie. Als tweede mijlpaal van dit vereni gingsjaar mag wel de Provinciale Schapenfokdag genoemd worden. Het was dit jaar de 25e keer dat dit Kampioensgroep "3-tal anderhalfjarige ooien", eig. I.J. Risseeuw, Oostburg. V.l.n.r. de eerste 3 dieren van res. kampioensêroep. Het 4e dier was reserve voor deze groep. Voorzitter van jubilerende produktschappen: "Ondanks de vele onzekerheden die de toekomst van de tuinbouw in zich heeft, kan deze toch met optimisme tegemoet worden gezien. De Nederlandse tuinbouw heeft vele troeven in handen; vakbekwaamheid, gunstige ligging, een goed afzetapparaat, goed georganiseerde voor lichting en wetenschappelijk onderzoek, en privaat-rechtelijke en pu- bliek-rechtelijke organisaties, die de belangen van de tuinbouw goed weten te behartigen". Dit zei ir. J.E.C. Spithoven op een feestelijke bijeenkomst in het Nederlands congresgebouw te Den Haag ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het Produktschap voor Groenten en Fruit en het Produktschap voor Siergewassen. De voorzitter van beide produkt schappen stond o.m. stil bij de akti viteiten van de beide produktschap pen in de afgelopen 25 jaar. Volgens hem heeft de totstandko ming van de Europese gemeen schappen een zeer positieve invloed op de ontwikkeling van de Neder landse tuinbouw gehad. De geweldi ge uitbreiding van produktie en afzet zou zonder het bestaan van een ge meenschappelijke markt niet moge lijk zijn geweest. De heer Spithoven is ook van me ning dat de soms wat aarzelende gang van zaken in de P.B.O. niet aan de E.E.G. mag worden toegeschre ven. Er blijven nog taken genoeg over. Wel zouden de privaat-rechte lijke organisaties, van werkgevers en werknemers, zich meer met de P.B.O.-organen moeten durven identificeren. Dat zou hun positie ook tegenover de centrale overheid zeker versterken. De heer Spithoven gaf in zijn rede enkele cijfers, die de groei van de tuinbouwsektor in de afgelopen ja ren illustreren. De totale produktie- waarde steeg in 25 jaar van 800 miljoen tot ruim 6 miljard. De ex portwaarde bedroeg in 1980 bijna 6 miljard. De heer Spithoven kon- Ir. J.E.C. Spithoven stateert dat de achter deze cijfers schuilgaande aktiviteit van groot be lang voor 's lands ekonomie is. De prijzen hebben in 25 jaar een reële daling (in guldens van konstante waarde) te zien gegeven tot 50%. De rentabiliteit van vele produktiebe- drijven in de tuinbouw illustreert dat de stijging van de produktiviteit de daling van de reële opbrengst niet al tijd heeft kunnen goedmaken. Indien de tuinbouw in de toekomst met strukturele kostenstijgingen zal wor den gekonfronteerd, zal dit dan ook in een reële prijsstijging moeten worden vertaald, aldus de produktschaps- voorzitter. Dit jaar werd voor de 25e keer met sukses een Prov. Fokschapendag georga niseerd op de Grote Markt te Goes. evenement op de Grote Markt te Goes georganiseerd werd. A. Is we terugzien op het foktechni- sche niveau in de loop der jaren kun nen we toch wel konstateren dat de kwaliteit van het exterieur en type met grote sprongen vooruit is gegaan. Zeeland heeft nu een aantal fokkers met dusdanige fraaie dieren dat men mee kan draaien op het landelijk topniveau. Dit kwam ook sterk tot uiting op de centrale tentoonstelling te Utrecht, die in 1980 door het N.T.S. werd georganiseerd. Voor deze keuring kon maar een beperkt aantal dieren meedoen. Dat betekende dat er ook streng geselekteerd moest worden, welke dieren naar deze keuring toe mogen. Het aantal dieren dat er per afdeling naar toe mocht was gekop peld aan het totaal aantal geregis treerde dieren per afdeling. Dit be tekende voor Zeeland dat er slechts 50 dieren naar Utrecht ingezonden konden worden. Maar dat niet de kwantiteit bepalend is, maar de kwaliteit bleek ook nu weer. Zeventig procent van het aan tal inzendingen (te weten 22 inzen dingen) kregen een eerste prijs waarvan 5 een IA de overige 30% een 2e prijs. Behalve de toekenning van de eerste en tweede prijzen wist men ook nog het kampioenstitel van het 4-tal ou dere ooien, en res-kampioenstitel van het 3-tal anderhalfjarige ooien te behalen. De inzending die kampioen werd bij 4-tal oudere ooien was van de heer F. Góethals te Westdorpe en de res- kampioenstitel met 3-tal anderhalf jarige ooien die eigendom zijn van de heer IJ. Risseeuw te Oostburg. Gezien de zeer strenge selektie voor deze tentoonstelling mogen we uitermate tevreden zijn met het be haalde resultaat. De resultaten van de overige rubrieken (de IA prijs) waren als volgt: Bij de oudere rammen was de IA prijs voor de heer H.J. Huige uit Os- senisse. In de rubriek 2-jarige ram men was de IA prijs voor de gebr. de Buck uit Oostkapelle en bij 3-tal ramlammeren ging de 1 A-prijs naar F. Goethals uit Westdorpe. Al met al een zeer suksesvol optre den van het N.T.S. afd. Zeeland, op de Centrale keuring te Utrecht. Behalve het foktechnische aspekt dat voor de vereniging dit jaar gunstig verlopen is mag ook genoemd wor den het goede resultaat dat tot nu toe bereikt is op 2 bedrijven die dit jaar (1980) begonnen zijn met het zwoe- gervrij opfokken van hun lammeren. ing. M. Westhuis \<m te leveren in: standaard uitvoering of volledig volgens uw wensen uitvoering eventueel in fasen plafond-isolatie centraal luchttoevoer kanaal leveringsprogramma drukvaste isolerende sandwichpanelen Een uitgebreide documentatiemap, samengesteld met gebruikmaking van gegevens, verstrekt door het Consulent schap voor de akkerbouw en rundvee houderij en het I.M.A.G. is op aanvraag verkrijgbaar. aardappel-en uienbewaarplaatsen. C.A. bewaarplaatsen. drukvaste isolatiesystemen in bestaande ge bouwen. landbouwloodsen. diepvriescellen. koelcellen. isolerende sandwichpanelen. geprofileerde staal- erf aluminiumplaten, al of niet voorzien van een coating. geprofileerde staal- en aluminiumplaten, voorzien van een isolatielaag. gegalvaniseerde golfplaten. P.V.C. en polyesterplaten. multiplex 10 en 20 mm. dik, watervast ver- lijmd. polystyreen, met of zonder alu-folie. polyurethaan met of zonder cachering. alle glaswol- en steenwolprodukten. styrofoam en roofmate. spandekens. schoepenroosters. gasdichte- en koeldeuren. schuif-, rol- en overheaddeuren. aluminium ramen en deuren, met of zonder glas. enkel- en dubbelwandige lichtkoepels en lichtstraten. isolerende plafonds voor werkplaatsen en magazijnen. renovatie van gevels van industriële gebou wen. het bespuiten van wanden en plafonds met polyester. alle benodigde bevestigings- en afdichtings materialen. HULSTERWEG 20, KLOOSTERZANDE. TEL.01148 1757 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11