De boel aktiveren Zegge en Schrijve (J nlangs kreeg ik na afloop van een lezing op een afde ling de opmerking te horen dat ik weliswaar de toehoor ders wist te prikkelen maar uiteindelijk voorbijging aan het geven van oplossingen van de door mij naar voren gebrachte problematiek. Datzelfde zou gelden voor de geschreven bijdragen. De man zei een en ander niet kwaad te bedoelen maar wilde met zijn opmerkingen aangeven hoe moeilijk het voor een boer is om steeds weer nieuwe wegen te vinden om zijn bedrijf gaande te houden terwijl de geachte inleider daarbij blijkbaar ook niet kon (of wilde) helpen. Tenslotte merkte deze "kriti- kus" op dat ik klaarblijkelijk inmiddels ook mijn opvat tingen over het land- en tuinbouwbeleid had gewijzigd omdat ik 2 jaar geleden op diezelfde afdeling anders, en met name krachtiger, geluiden had laten horen. Ik zei de man dat hij volkomen gelijk had, bedankte hem voor zijn opmerkingen, mompelde dat er wellicht een verhaaltje in zou zitten en vertrok in (het holst van) de nacht. Aktiveren Afzet 35.000 ton pootaardappelen naar Sovjet Unie P.C.W. De "geboortegolf bij de schapen dit jaar moet nog komen. Bij de heer A. Kik in Yerseke alvast de voorbode: 2 kerngezonde lammeren die ondanks de wat lage temperatuur blaken van levenslust. Overigens moet men de voeding van drachtige ooien goed in de gaten houden. Voeder niet te schraal: zij moeten eten voor 2 of 3. zuidelijke landbouw maatschappij GOUDA KAASFONDUE OP KURFURSTENDA MM Een landbouworganisatie kan zijn aktiviteiten natuurlijk op verschillende manieren organiseren maar minstens één vaste richtlijn moet daarbij in het oog worden ge houden en die is dat die aktiviteiten moeten worden ge dragen door de leden. De kunst nu is de signalen vanuit de achterban zo vroeg mogelijk op te vangen om deze signalen vervolgens om te zetten in een voor de ontvan ger begrijpelijke boodschap en/of de signalen zonodig nog te versterken. Het is daarbij erg belangrijk dat de zendapparatuur - de achterban, de leden - zo goed mo gelijk funktioneert. Het prikkelen in woord en geschrift is een van de metho den om de boel te aktiveren. De laatste jaren hebben we echter ingezien dat er nog meer valt te verbeteren en zijn er verdere aktiviteiten ontwikkelt om onze organisatie zo goed mogelijk te laten funktioneren. Ik denk in dit ver band aan de kursus kadertraining voor afdelingsbestuurs leden en het aanhalen van de banden tussen de afde lingen en het algemeen-sekretariaat van de Z.L.M. Al deze prikkels zijn bedoeld om hetgeen er onder onze leden leeft zo snel mogelijk hoorbaar en zo mogelijk zichtbaar te maken. Ik hoop dat deze opmerkingen daar ook toe bijdragen. I n Z.L.M.-kring is en wordt veel gesproken over afzet. Dat dat zeer terecht is heb ik onlangs ook weer begrepen uit een inleiding die de direkteur voedings- en kwaliteits aangelegenheden van het ministerie van landbouw, drs. van der Meijs, hield voor de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant. Hij hield ons daar voor dat we er hoe dan ook rekening mee moesten houden dat onze produktiemethoden aan gepast zullen moeten worden aan de gewijzigde maat schappelijke opvattingen. En, leuk of niet, ik denk dat hij gelijk heeft. Voorwaarden daarbij moeten volgens mij zijn dat er dan wel eerst een waterdichte E.E.G.-harmonisatie komt en dat de konsument er blijk van geeft meer voor onze produkten te willen betalen. Waar het op aan komt is ondernemerschap, vakkennis en kwaliteit en dat zijn goede maar dure ingrediënten om tot een uitstekend produkt te komen. Ook de signalen die middels het Z.L.M.-vraagpunt "afzet"' via de afdelingen tot ons zijn z.l. Flinke exportorder: Een dezer dagen heeft ons land een order uit de Sowjet- Unie ontvangen voor de leveringen van 35.000 ton poot- aardappelen. Wolf en Wolf te Lelystad, Agrico te Emme- loord en ZPC te Leeuwarden zullen gezamenlijk de Rus sische order uitvoeren. Het gaat hier om een primeur: het is voor het eerst in de geschiedenis dat Nederlandse pootaardappelen naar Rus land geëxporteerd worden. Met de order is een bedrag van enige tientallen miljoenen guldens gemoeid. Verwacht mag worden dat deze exportorder een positief efTekt zal hebben op de markt van pootaardappelen. In handelskringen is men uiteraard zeer ingenomen met het kontrakt en men hoopt de handelsrelaties in de poot- goedsektor met de Sowjet-Unie te kunnen bestendigen. gekomen zullen wij daarom snel om moeten zetten in luide muziek. Voor de land- en tuinbouw is het uiteraard van groot belang dat de belangrijkste produktiefaktor grond, in een zo goed mogelijke konditie is. In het zuid-westelijke ak kerbouwgebied is er in het verleden altijd belangstelling geweest voor de zgn. partikulier-kultuurtechnische wer ken (p.c.w.). Met name ook in het rapport "problematiek zuid-westelijke akkerbouw" is er op gewezen dat vooral het opbrengst vermogen van de grond bij ons een knel punt was (en is). In dit verband kan onder meer worden gedacht aan drainage. Voorzover ik uit de berichtgeving begrijp dat er nog wat in de aardgaspot zit zou een p.c.w.-regeling een goede besteding kunnen zijn. Ik meende althans die signalen reeds uit de praktijk te heb ben opgevangen. Welnu, ik geef ze hierbij luid en duide lijk door in de hoop dat ze goed ontvangen worden. Oggel m. m m VRIJDAG 30 JANUARI 1981 land-en tuinbouwblad mm Minister G. Braks van Landbouw en Visserij liet zich de kans niet ontgaan. Het Nederlandse Zuivelbureau bood hem in de Berlijnse koude een heet voorproefje op de Grune Woche, de grote agrarische tentoonstelling, van 23 januari tot en met 1 februari in Berlijn. Kaasmeisjes serveren aan bezoekers en voorbijgangers kokend hete kaasfondue. Deze wordt voor de expositie-hal in een koperen ketel bereid. Frau Antje maakt de smaak af en schept op.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1