K om rE WENKEN 1 Oost Zuid-Beveland rekent op zoet water! Kontroleer de drains! Open Dagen L.L.T.S. en M.L.S. Dordrecht Geen optimistische geluiden uit Brussel! Spuitdagen in West-Brabant De werkzaamheden op de WAL- CHERSE bedrijven beperken zich in deze tijd tot aktiviteiten in en om de bedrijfsgebouwen. Onderhoud en re paratie aan de werktuigen en machi nes vragen de nodige tijd. Ook verbe tering en soms uitbreiding van wo ning of bedrijfsgebouwen worden veel in eigen werk uitgevoerd. Voor even tueel nog uit te voeren veldwerk- zaamheden zijn de omstandigheden minder gunstig. De grond is konstant door en door nat. De (meestal) regenbuien komen met de regelmaat van de klok. Hoewel niet in grote hoeveelheden, maar wel veelvuldig, zodat we per 19 januari al tegen de 70 mm neerslag telden. We zien overigens gelukkig weinig op staand water in ons gebied, zodat schade vrijwel achterwege blijft. Toch zie je zo wel eens een enkel perceel waarvan je je afvraagt of daar de drainage wel voldoende funktioneert. Door de vele regen is het in ieder geval mogelijk na te gaan hoe het staat met de afvoer via de drains. De perceelsontwatering staat deze winter bij de voorlichting cen traal. Voor de drainreinigingsde- monstraties was veel belangstelling. De natuur past zich kennelijk aan door te zorgen voor voldoende aan voer naar de drains, wanneer ze ten minste goed werken. Er is in de praktijk nogal wat belangstelling voor de aanleg van drainage. De laatste jaren is het aantal soorten drainbuizen sterk uitgebreid. Op de jaarvergadering van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting "Walche ren" die gehouden wordt op dinsdag 3 februari a.s. te Middelburg in "De Brasserie" zal vóór de middag een expositie van drainagemateriaal aanwezig zijn. Deze expositie is sa mengesteld door het C.A.R. te Goes. Er zal door een medewerker van het Kontrole van de drains is van groot belang! C.A.R. een toelichting worden gege ven op het aanwezige materiaal. De bedoeling is dat de praktijk wat meer informatie kan krijgen en zich kan oriënteren op de diverse mogelijk heden die er zijn, al naar gelang de omstandigheden van de grond. Vooral wat betreft het al of niet voorzien van omhullingsmateriaal van de drainbuis en de draindiepte roept nogal eens vragen op. Ieder die zich op de hoogte wil stellen wat be treft deze zaken is van harte welkom op deze vergadering. In de middag vergadering komt het veiligheidsas- pekt op onze bedrijven èn in het verkeer aan de orde. De spreker de heer ing. A. Remijn zal daar een in leiding over houden. Naast de werkzaamheden óp het be drijf en het nodige denkwerk voor de bedrijfsvoering zijn er ook weer mo gelijkheden om wat kennis bij te tanken, die van nut kan zijn voor toepassing bij het komende teeltjaar. Diverse aspekten komen weer op ons af. Prijsverhoging van diverse pro- duktiemiddelen worden aangekon digd. Nuchter overleg hoe we dit nog zo goed mogelijk kunnen opvangen is nodig. Van diverse zijde wordt ook gewaar schuwd dat we elkaar niet in de put moeten praten. Dit is zeer juist. We bereiken daar weinig mee. De prijzen van aardappelen en uien blijven ge lukkig nog steeds op een redelijk ni veau. De vraag is of ieder, die deze produkten nog voorhanden heeft van deze prijs zal profiteren. Of gokt men nog verder op een mogelijk hogere prijs. Het lijkt niet erg slim om met een groot kwantum alles op één kaart te zetten. De praktijk heeft dat in de loop der jaren dikwijls bewezen. Het nieuwe jaar is niet zo mooi be gonnen. We hebben nogal wat regen, zo af en toe ook in de vorm van sneeuw, gehad. We zaten nu halver wege de maand januari al duidelijk een eind boven het meerjarige ge middelde van de maand januari, 't Is nu ook veel te nat in het land om daar nog wat te doen. Het is nu ge woon afwachten tot het duidelijk veel beter wordt. Wel is er volop de mogelijkheid aanwezig om informatie te verkrij gen over velerlei onderdelen van en voor Uw bedrijf. Jammer dat zo vele vergaderingen, zo kort achter elkaar gehouden moeten worden. Wat meer spreiding zou mooi zijn, maar dat is nu éénmaal niet te realiseren. Het vergaderseizoen loopt nu éénmaal maar vanaf begin december tot rond half februari. Toch is er gelukkig, niet alleen voor de bezoekers maar ook voor de or ganisatoren, vrijwel overal een goede belangstelling. Naast de behandeling van direkt voor het bedrijf belang rijke onderdelen als bemesting, che mische onkruidbestrijding, rassen- keuze, ziektebestrijding, teeltbege leiding enz. a]s ook afzet, handel en prijzen worden en dat is maar goed ook, onderwerpen die voor een ge heel gebied belangrijk zijn ter bes preking in een vergadering inge bracht. Zo is er een informatie gege ven over de mogelij ruilverkaveling De Lagere Land- en Tuinbouw en De Middelbare Landbouwschool beide onderdeel vormend van het Agra risch Opleidingscentrum van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité houden open dagen op vrij dag 6 februari 1981 L.L.T.S. 10.00 - 12.00 uur; 14.00- 17.0Óuuren 19.00- 21.00 uur. M.L.S. 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 7 februari 1981 L.L.T.S. en M.L.S. 10.00- 12.00 uur. Tijdens deze dagen is het mogelijk uitgebreide inlichtingen en voorlich ting te verkrijgen over het onderwijs en de toelatingsmogelijkheden op de betreffende school/ Maar er is voor een ieder ook volop gelegenheid zomaar eens rond te kijken op de scholen van het Agra risch Opleidingscentrum. Kennissen en vrienden kunt u rustig als gast meenemen. Speciaal zij de aandacht gevestigd op de nieuwe middelbare opleiding op B-niveau voor de produktietuinbouw met als onderwerpen die teelten waarvoor in de landbouw en in de tuinbouw in Z.W. Nederland belang stelling bestaat of die in opkomst zijn. Gezien de ontwikkelingen van de vollegronds groenteteelt is deze op leiding geheel nieuw. Kom uw licht er eens over opsteken! Voorlichting over de studie aan de Hogere Landbouwschool wordt ge geven op zaterdag 31 januari van 10.00 tot 13.00 uur. Ook daar is er gelegenheid het ge- bouwenkomplex van het Agrarisch Opleidingscentrum te bezichtigen. Ook in het LAND VAN ALTFNA EN BIESBOS is onder een witte de ken gekomen, verschillende buien en een lagere temperatuur werken daar aan mee. Sneeuw bij uitstek geliefd bij jeugd en tegenwoordig ook ouderen, die het lang-laufen of een andere ski-sport beoefenen. Maar voor iemand die op de weg en naar zijn werk moet om zijn brood te verdienen is het dikwijls een beproe ving. Prijzen Uit de landbouwwereld komen niet zoveel goede berichten, vooral uit Brussel komen geen optimistische geluiden. Op het zuivelfront is het iets beter, de zuivelberg is door verhopen praktisch weg. De melkproduktie is in ons land niet veel groter geworden, uit andere landen komen berichten van veel ho gere produktie. Of het in de toekomst veel zin heeft om de produktie op te voeren, zal de tijd leren. Want als men de produk- tiekosten op een rijtje zet is dat wel een groot verschil met enkele jaren geleden, de kosten van kunstmest en energie zijn wel erg opgelopen. Het bouwland is nog in rust, de per celen wintertarwe staan er goed voor en de voorjaarszaai van kunstmest en zaad wordt aan de tafel reeds klaar gemaakt. Ook met deze kunstmestprijzen moet men het wel met overleg doen, voor al met het nemen van grondmonsters dat altijd een goede raadgever is. Ook de kwaliteit van het zaaizaad moet men niet onderschatten, het R.A.K. gekeurd zaaizaad staat borg voor een goede kwaliteit. Want zaaien doet men maar eens per jaar en de boer moet het uiterste doen om een zo groot mogelijke op brengst te krijgen. De prijzen van de vrije akkerbouwprodukten blijven op hetzelfde peil. alleen bij aardap- rw»1c Hp Fiopnhpirr een op hetzelfde peil, alleen bij aart pels blijven de Eigenheimers slechte prijs maken. De prijzen van het fruit blijven op een goed peil, vooral de nieuwere en over het geheel de grovere soorten brengen een goede prijs op. Het prijsverloop geeft de fruitteler wel een aanwijzing hoe deze zijn bo men moet snoeien; het winterwerk van de fruitteler is de grondslag voor de toekomstigen oogst. De tuinders zijn wel in het nieuws gekomen met hun grondontsmetting, waarin een behoorlijke dosis gevaarlijke stof zit. Er zal een goede opzet moeten ko men om deze gevaarlijke stof te blij ven gebruiken. Het is te hopen dat ook hier een op lossing voor gevonden wordt, even als voor de vele vragen waar wij ons op hetjogenblik mee bezig houden. in de Yerseke M^er. Het is goed te weten op welke wijze voor het gebied gewerkt wordt, wat al bereikt is en hoe men verder denkt het gewenste doel te bereiken, maar ook welke problemen er nog zijn en die nog overwonnen moeten worden. Zoet water Op een andere vergadering werden voor Oost Zuid-Beveland de moge lijkheden voor "zoet water" voorzie ningen vanuit het toekomstige Zoommeer op een duidelijke manier behandeld. De aanwezigen hebben veel informatie gekregen. Het blijkt dat er al heel wat gegevens bekend zijn. De "landbouw" zowel land bouw als fruitteelt zullen nu tesamen met de daarvoor bestaande instanties moeten gaan bestuderen wat voor het gebied nodig is en eventueel be reikt zou kunnen worden. Onder werpen als: hoeveel ha heeft "zoet water" nodig, hoeveel water per ha, hoe de loop van het leidingensys teem, de kosten enz. zullen nader bekeken moeten worden. Of we nu te maken hebben met een "gesloten" of een "open" Ooster- schelde doet in dit geval weinig ter zake; jaren terug is de belofte gedaan dat ook voor dit gebied "zoet water" beschikbaar zou komen en daar wordt opgerekend. Het aantal grondmonsters dat voor N-onderzoek genomen moet worden neemt ieder jaar toe. Een tijdige op gave is dus gewenst. Jammer, dat door de vele neerslag het monsterne- men nu wat vertraagd wordt. Door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Zevenbergen worden in samenwer king met de BOVAL twee spuitdagen georganiseerd. Iedereen die belangstelling heeft, wordt uitgenodigd om een van deze bijeenkomsten te bezoeken. De bijeenkomsten worden gehouden op: dinsdag 10 februari te Fijnaart in ho tel "de Graanbeurs", Kadedijk 6, met als inleider dr.ir. C. Barel, konsulent voor planteziekten te Wageningen. Aanvang 14.00 uur. dinsdag 17 februari te Bergen op Zoom, in café "de Raaijberg", Ant werpsestraatweg 267, met als inleider A.C.M. Mulders, specialist gewasbe scherming te Zevenbergen. Aanvang 9.00 uur. Er zal speciale aandacht besteed worden aan gewasbescherming in bieten, aardappelen, erwten en gra nen. Ook diverse andere gewassen zullen in het kort worden besproken. Na een korte inleiding over het be treffende gewas kunt U uw vragen stellen en opmerkingen maken. Ga vooral eens na welke problemen U afgelopen jaar tegen bent geko men en stel deze op de bijeenkomst aan de orde. C.A.R. Zevenbergen, ir. J.A.H. Haenen, konsulent ■HA m—m AKKERBOUW BIJ EEN GOEDE ontwatering mag de grondwaterstand eigenlijk nooit hoger komen dan 50 cm be neden maaiveld. Door het plaatsen van waterstandsbuizen tussen de drainreeks kunt U dit kontroleren. Een lichtleidingbuis met diverse gaatjes, omhult met een nylon kous, is een prima waterstands buis. Met behulp van een grond boor kunnen ze geplaatst worden. Kontrole van de waterstand, een dag na zware regenval van 15 mm of meer, is dan nodig. Gebruik als peilstok een dunnere buis met schaalverdeling. ELEKTRODEN VOOR elek trisch lassen, moeten beslist droog bewaard worden. Het beste gaat dit in een verwarmde ruimte met lichte ventilatie, bijv. bij de C. V. Is deze niet aanwezig dan kan een oude koelkast waaruit het koelag- gregaat verwijderd is en die onder en boven voorzien is van enkele boorgaten, verwarmt met een elektrische lamp ook als een prima bewaarplaats voor uw elektroden dienen. ALS BOER WEET JE eigenlijk altijd te weinig van plantenteelt. Het hoe en waarom bij de planten is van groot belang. Hoe meer U aan de wensen van de plant vol doet, hoe groter uw beloning. Op de komende vergaderingen wordt weer veel over plantenteelt ges proken. 10 tegen 1 leert U op zo'n vergadering meer als op de T. V. ALTERNATIEVE LAND BOUW met als doel minder ener gie, minder kosten voor kunstmest en bestrijdingsmiddelen zal iedere boer wel aanspreken. Maar daling van de opbrengst, daar gaat geen boer mee akkoord. Ga wel nog eens na of elke bespuiting die U deed wel rendabel was. Weet U hoe hoog de bestrijding van on kruiden in suikerbieten per ha op kunnen lopen? Wat denkt U van een rekord van f 1.500 per ha al leen voor beschermingsmiddelen? Dat is toch zeker niet nodig. OOK ZAAI UI EN vragen land dat vrij is van stengelaaltjes en witrot. Dit is na te gaan via be monstering van het perceel waar uien op moeten komen. Deze wenk is alleen voor nieuwe telers, want ervaren uientelers weten al dat stengelaaltjes en witrot niet in uien voor moeten komen. Ervaren te lers lopen niet in de val van onbe kendheid met hun eigen land. VEEHOUDERIJ IN EEN TIJD DAT elke gulden mee gaat spelen, is het belangrijk om na te gaan of het geld doelma tig wordt geïnvesteerd. Vooral droogstaande koeien worden op de meeste bedrijven te royaal van krachtvoer voorzien. Nu het krachtvoer duur is, mag een der gelijke geldverspilling zeker niet voorkomen. Een kleine bereke ning en wat ekstra tijd spaart over de gehele winterperiode zomaar honderden guldens. NA TUURLIJK MOETEN drachtige koeien bij afkalven in een behoorlijke konditie zijn. Dit betekent echter niet dat ze slacht rijp moeten zijn. Een rantsoen voeren tot ver boven de norm leidt tot vervetting. Wees tijdens de droogstond zeker voorzichtig met snijmais. Moeilijk afkalven en minder vitale kalveren zijn dik wijls terug te voeren op een one venwichtige voeding. Waar denkt U dat slepende melk- en kalf ziekte door in de hand worden gewerkt? WANNEER HET BUITEN aangenaam weer is om te werken, deugt het klimaat in de veestallen meestal niet. Vooral windstil weer is dikwijls de oorzaak dat de stal bedompt, warm en te -vochtig wordt. Dit zijn ideale omstandig heden voor het optreden van ziek ten. Flink ventileren is dan nog belangrijker dan goed voeren. Besteed aan de luchtverversing al le aandacht, want bij bedompt, warm weer geldt zeker: ventileren is voeren. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9