PRAKTIJK! T ijdens de demonstraties drainrei- niging in onze provinciê is gebleken, dat .ongeveer de helft van de draina ge ergens vol zit. Veelal zijn het de eindbuizen welke op de laatste me ters verzakt zijn. Met de huidige ap paratuur is klei goed te verwijderen uit de drainreeksen, maar grof zand krijg je er niet uit. Achter de slang bezakt dat grove zand weer en zo is "Van alles wat' Transport kuilvoer soms erg moeilijk! Hopen op wat vriezend weer Je eigen positie bepalen. Leg plassen "op schaal" vast D« Drains Aardappelopslag *7' 'II'I mmmmi 1 urn if. Ipis!' -- - till. !iLi/jJ Z)oor fte omstandigheden We leven al weer in de laatste helft van januari en met helder weer is er al iets van te merken, dat de donker ste dagen van de winter ook in DE KEMPEN voorbij zijn. De zon laat zich zien en daar wordt het weer wat vriendelijker van. Het was me anders het weertje wel. Flink winter is het nog steeds niet geweest, maar voor de rest hebben we praktisch alles gehad. Van de ene in de andere dag regen - sneeuw - ijzel - hagel - wind - onweer en glad heid, maar te weinig vorst voor de liefhebbers om de schaatsen onder te binden. Ook te weinig vorst om de struktuur van de grond eens lekker rul te maken. De hoge waterstand zorgt er trouwens wel voor dat het allemaal maar een slempige boel blijft, terwijl er aan werkzaamheden op het land helemaal niet valt te denken. Natuurlijk is het wel een geluk dat 'de sneeuw iedere keer zo gauw verdwenen is, van dit smelt water hoeven we in het voorjaar geen last meer te hebben. Maar we zijn er nog niet, er kan nog van alles gebeu ren. "Echt voorjaar wordt het pas als het ook echt winter is geweest". Vandaar te hopen dat alles maar zo'n beetje op zijn tijd komt, in de winter blijft er binnenshuis in de stallen nog werk genoeg over. Mag het in de na tuur misschien dan wat oplichten, anders ligt het met verschillende veehouders in ons Kempen-gebied. Er pakken zich donkere wolken saam boven hun stallen. Hoopvol konden we in één der vorige praktijk-stukjes melding maken dat er maar één vee houder gedupeerd was door besmet ting van zijn stal met abortus bang. Thans is helaas een tweede, mis schien al een derde kollega het slachtoffer van deze gevreesde vee ziekte. Opnieuw rijdt de dierenarts met zijn assistenten van stal naar stal, worden bloedmonsters genomen, zorgvuldig de kontakten nagegaan enz. Kortom het betekent voor meni geen weer een angstig afwachten, letterlijk soms slapeloze nachten. We kunnen alleen maar hopen dat het hiermee gebeurd mag zijn. Veel dagelijks terugkerende erger nissen vallen hier totaal bij in het niet. Soms zijn dat van die kleine prikken die misschien te voorzien waren maar die er nu met die ab normale hoeveelheid neerslag uit springen. Transport kuilvoer Het betreft het transport van kuilvoer van kuil naar stal. Prima ingericht met kuilvoersnijder en goede trekker, ziet men zich toch nog voor moeilijk heden geplaatst bij het binnenhalen van het voer. Ondanks de goede lig ging van een goed afgeronde kuil, is de noodzakelijk te berijden omgeving veranderd in een modderpoel en bijna onbegaanbaar geworden. Ongetwij feld zal er in een volgend seizoen niet alleen rekening gehouden worden met een goede ligging van de kuil, maar ook met de bereikbaarheid on der slechte weersomstandigheden. Zo kan dit een begin zijn van het rijtje voornemens die in de rustiger winter tijd tot ontwikkeling kunnen komen en waarover men zijn gedachten kan laten gaan. De wintertijd die zich zo leent om eens een keer te gaan "buurten". De ontmoetingen met kollega's op ver gadering of gewoon in huiselijke kring kunnen een prima ondersteu ning betekenen om in twijfelgevallen tot klaarheid te komen. Beroepshalve, elkaar vinden op het zakelijke- en het menselijke vlak een mm stuk gezelligheid, we moeten daar nog maar goed van profiteren: Men voorspelt dat de boer van 't jaar 2000 meer tijd achter zijn bureau zal moeten doorbrengen dan op het land. Maar tegen die tijd is dat mis schien ook wel gezellig. In de eerste 14 dagen van het nieuwe jaar is er ook in onze streek THO- LEN EN ST.PHILIPSLAND heel wat neerslag gevallen in de vorm van regen en sneeuw. De toestand van de grond is er daardoor niet beter op ge worden en op de wat mindere gronden ?ien we zo hier en daar dan ook pias- vorming optreden. En al zitten we dan niet te wachten op een strenge vorstperiode (met extra zorgen en een grote "energiebehoefte) toch zal menigeen wel hopen op wat vriezend weer in de maand februari, zodat de grond nog wat opvriest met alle ge makken van dien bij het maken van een zaaibed. We zitten weer midden in de tijd dat de meeste verenigingen hun-jaarver gaderingen houden. De belangstel ling wil wel eens wat tegenvallen en dat is voor de betreffende besturen niet leuk en zeker geen stimulans zich in de toekomst nog meer'in te spannen. We willen van hieruit toch nog eens een beroep op U doen zo veel mogelijk van uw belangstelling blijk te geven, je steekt er allicht wat van op. Eén bijeenkomst willen we speciaal vermelden n.l. de Studiedag, zoals die elk jaar begin januari ge houden wordt. Deze stond dit jaar in het teken van de tarweteelt en was weer druk bezocht. De manier van werken n.l. de ochtend, het onderwerp van ver schillende zijden toelichten door middel van korte inleiding en in de middag een diskussie en samenvat ting, schijnt velen aan te spreken. Twee zaken staan deze week sterk in de belangstelling. Ten eerste met be trekking tot de bieten dat wéér ge kozen is voor het kontraktenstelsel voor oogst '81. Nu kan ieder aan de hand van z'n eigen gegevens z'n konklusies trekken. Ten tweede zal zeker het struktuurrapport Tholen met betrekking tot de ontwikkeling in de 70'er jaren in de diskussie be trokken worden. We nemen aan dat dit rapport op verschillende bijeen komsten aan de orde wordt gesteld. Een goede zaak eens een blik te wer pen op wat voorbij is. Want het ge zegde gaat nog altijd op: "In 't verleden ligt het heden In het nu, wat worden zal". Het nieuwe jaar 1981, heeft ons in het LAND VAN HULST al van alles meegegeven; regen, sneeuw, vorst, veel wind en af en toe zon. Vele goede wensen overspoelde ons en iedereen had goede voornemens. Als we wilden konden we het jaar beginnen met bij na iedere avond een vergadering. Wat het weer betreft heeft de vele regen en de sneeuw ons niet veel goeds gebracht. De enkele morgen dat er vorst was ging men dan ook direkt met de cultivator het land in. Het jaar was echter te jong om iedereen hiervan te laten profiteren. De sneeuw en vorst kost alleen maar extra energie: wegen strooien, door water overlast moeten de gemalen draaien. Maar ja, energie besparen levert ons 00I9 alweer geen voordeel meer op. Betalen moeten we toch. De percelen met tarwe hebben voor al van het water te lijden gehad. Op die percelen waar "gewoeld" werd en niet geploegd ziet men een goede struktuur. Hopelijk kunnen we weer tot een goede oogst komen. Het eer ste zichtbare produkt: tarwe, staat er toch wel goed voor. Veel telers van tarwe zorgen dat niets aan het toeval - wordt overgelaten, en volgen een kursus op het gebied van telen van tarwe. Eigenlijk zouden we dit alle maal moeten doen, maar helaas ont breekt ook in de wintertijd nog wel eens "tijd". Er zijn nog genoeg din gen voor verbetering vatbaar, dus stilzitten is niet nodig. De markt Opvallend is het verminderde markt bezoek voor onze streek Hulst. Som mige boeren komen er nooit, andere af en toe. Wat is hiervan de oorzaak? Ook weer "tijd", of wordt men via een andere weg hier en daar een praatje en ongemerkt van alles op de hoogte blijven. "Een vliegende kraai heeft meer dan een zittende". Och ja, de prijzen van de produkten vallen en staan niet met het markt bezoek. Deze prijzen zien er mo menteel, voor de produkten aardap pels, uien en de te verwachten bie- tenprijzen, niet ongunstig uit. Jam mer, dat we niet allemaal kunnen profiteren. Op bepaalde plaatsen in onze streek ziet het er voor de duiven niet on gunstig uit: genoeg te eten, veel bo men en jagers, die maar af en toe hun stekkie "leeg-jagen". Hopelijk zal men dit het komende jaar gezamen lijk, en beter aanpakken. Dit moeten we tenslotte allemaal met onze pro blemen. Zo ook, het vraagpunt van de ZLM voor dit jaar "Landbouw in gewijzigde omstandigheden" moet meehelpen een heldere kijk op de problemen te houden. De gespreks groepen komen op verschillende plaatsen bijeen en zullen de diskus- sievragen behandelen. Zijn er nog de bijeenkomsten van de studieklubs, spuitdag, studiedagen enz. enz. Niet te vergeten de toneelstukken inge studeerd door de PJZ-afdelingen, die steeds de moeite waard zijn. Wat doet een boer eigenlijk in de winter? Ieder voor zich, zijn tijd nut tig besteden. De gezinsdag van de Kring bezoeken en liedjes maken voor een Mini-songfestival. Zo komt iedereen aan zijn trekken met: "Van alles wat". Wanneer het nodig is staan we weer fris aan de start van het oogstjaar 1981. Met u hopend op: goed weer, hoge prijzengeeft een goed seizoen. Januari heeft ook voor het land van Axel veel regen en af en toe sneeuw gebracht. Aan de toestand van de akkers kun je juist nu zien hoe de ontwatering er voor staat en of de drains in orde zijn. Het doet natuur lijk pijn om je wintertarwe in het water te zien staan en aanleg of ver betering van drainage is dan één van de oplossingen. Daarbij moet men zich natuurlijk wel realiseren dat dat financieel nogal wat vraagt. Mis schien zou men in zo'n geval eens kunnen denken aan een of andere^ vorm van ruilverkaveling. Een en ander kwan\ ter sprake deze winter in het gebied Axel-Zaamslag. Mis schien kan dit onderwerp later nog een opgepikt worden. In deze betrekkelijk rustige tijd kan je veel dingen nog eens extra op je af laten komen zoals de problemen rond het teeltplan, de boekhoudin gen de risico's en kosten die weer genomen en gemaakt moeten wor den. Voorts is er natuurlijk het werk om de boerderij, aan-machines en ge bouwen. Ook is het de tijd voor het sorteren van aardappelen. Kortom een periode waarin je de positie van je bedrijf nog eens weer rustig kunt bepalen. Daarbij helpen dan de vele vergaderingen en bijvoorbeeld de zeer nuttige ZLM-praatgroepen. 'e laatste weken heeft het heel wat geregend, wat op den duur pias- vorming op het land tot gevolg had. Qua zorgvuldigheid is het belangrijk om die plassen op een kaart "op schaal" vast te leggen, want straks zijn we het weer gauw vergeten. Nog belangrijker is het om reeds nu aan de hand van drainage-kaarten de oorzaak van die piasvorming op te lossen. Als er ergens een plas staat, dan zit er ergens iets fout en daar dienen we de oorzaak van te weten. Meestal is het moderne systeem van boeren, Waaronder we verstaan het te fijn-maken van de bouwvoor, de grote boosdoener. De ene grond kan het hebben, maar de andere grond niet en deze laatstgenoemde ver slempt met alle nare gevolgen van dien. Freesmachines en zeefkettingen doen aan dit massaal struktuurbe- derf de grootste duit in het zakje. Alles wat we in het voorjaar machi naal te mooi maken, breekt ons later in het jaar op. In de maand juli 1980 was er plaatselijk waterschade en op die plekken is het nu weer hetzelfde liedje. Veelal zijn dit de lage gedeel ten van de percelen. Rondom ligt het land hoger en dus kan daarvan grond verschoven worden na het roven van de oogst. ijzerhoudende grond ook een ver schrikking. Vooral in de eerste vijf meter waar voldoende zuurstof aan wezig is, vormen de ijzerverbindin gen de ergste kwaal. Bij een verstop ping kan met een hogere druk nog wat geforceerd worden, maar met een middeldruk kan dat niet. Aan de pomp gemeten is de druk driemaal zo hoog als aan het eind van de slang. Bij de spuitkop moet men 10 - 15 atmosfeer overhouden, want bij meer dan 25 atmosfeer kunnen de buizen kapot gaan. Dat is juist niet de bedoeling van de reiniging. Met de demonstraties is echter wel be reikt, dat de belangstelling van de grondgebruikers voor hun drainage groter is geworden. Er ligt een kapi taal in de grond wat aandacht ver dient en wat nu ook aandacht krijgt. Als muziek klinkt het in de oren van een boer als een drain goed water geeft. De goede resultaten van deze demonstraties zijn nu al in onze pro vincie te zien. Ook is onder deze natte omstandigheden te zien, dat nog vele percelen een reinigings beurt dringend nodig hebben. Met de opgedane ervaringen kunnen we ook in deze ons voordeel doen. "V orige week hebben we met de hand nog een rooiproef gedaan in de nog op het veld staande aardappelen. Een ruwe schatting wijst uit, dat er aan redelijke knollen nog zo'n kwart is overgebleven. De rest is rot en daar is niet veel meer van over. Nu zitten we met de vraag, wat wordt het met die aardappelen en wat gaan we er mee doen? Als het nat is kunnen we niet rooien en wanneer het te koud is mogen we niet rooien vanwege het "blauw". Niet eenvoudig, maar wel willen we van die troep af. Tijdens een zware nachtvorst met de kulti- vator de ruggen open trekken lijkt ook geen oplossing, want de erfenis aan aardappelopslag zal dan nog ongekend groot zijn. Wachten, wachten met rooien tot het land goed droog is lijkt dan voor ons nog de beste oplossing. Uiteindelijk moeten we nog een zaaibed overhouden voor een volgend gewas en daar moeten we zuinig op zijn. Meer als zomer- tarw'e zien we daarvoor niet zitten en Zo brengt zo'n lap grond in twee jaar de kosten nog niet eens op. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8