Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs in het teken van vernieuwing en energiebesparing Registratie mesters stieren in belang gehele rundveehouderij BUK VAN MINISTER BRAKS OP AKTUALITEIT EN VERWACHTING ONTHEFFINGSPROCEDURE GRONDONTSMETTING METHYLBROMIDE BEKORT H et in Nederland onvoldoende voor handen zijn van vleesrassen heeft geleid tot een aanvoer van stieren over onze zuidgrens. Het betreft hier voor slechts een zeer klein deel legale invoer, het overgrote deel van de stieren is te bestempelen als frauduleuze import. Dit vertelde drs. J.J. Pekelder op de jaarvergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Zuid West-Nederland. Deze illegale invoer houdt risiko's in voor de Nederlandse veestapel (bijv. insleep van abortus). VEILIGHEID Drs. J.J. Pekelder: Belgische Werktuigendagen VERSLAG PROVINCIALE RAAD BEDRIJFSONTWIKKEL ING LANDBOUW IN NOORD-BRABANT gesteund weten door de voorlich tingsdiensten, door kontakt met vakgenoten die ze vooral op stu- dieklubs ontmoeten en vooral door tentoonstellingsbezoek en het lezen van vakbladen waarin de publikaties van de proefstations zijn opgeno men. Tentoonstellingsbezoek wordt hoog gewaardeerd en zonder twijfel is de bijdrage die de N.T.V. levert aan de ontwikkeling van de Nederlandse Enige tijd geleden is in de N.R.C. een serie artikelen verschenen waarin de Nederlandse tuinbouw ten voorbeeld werd gesteld alan andere be drijfstakken. Het ging daarbij om vooruitstrevendheid, om inspelen op marktontwikkelingen maar vooral ook om het scheppen van nieuwe en verbeterde presentatie van bestaande produkten. Daardoor kon de omzet worden opgevoerd en de grotfere produktie per vierkant meter maakte het mogelijk, de energieprijzen ondanks de stijging voor te blijven. Gewassen die met minder warmte dan voorheen toekunnen en nog v mÊ - v meer inspanning op de internationa le markt hebben de bedrijfsuitkom- - Igjjpl «Pp sten gunstig beïnvloed. Wie had ooit B kunnen denken dat de oostelijke Verenigde Staten en Canada binnen het bereik van subtropische produk- tiegebieden enkele maanden per jaar Nederlands kropsla en tomaten zou den afnemen? Dank zij samenspel tussen verkopers hier en kopers aan de overkant van de Oceaan wordt daar in de ochtendbladen van dins dag bij ons op maandag geveilde sla als speciale aanbieding gelanceerd. Winkelende huisvrouwen vinden ze 's morgens om negen uur al in tien tallen filiaalbedrijven. Ook de export van snijbloemen naar De Groenteveiling "Bleiswijk" deze streken stijgt gestadig, alweer tuinbouw aanzienlijk. Nergens vin een ontwikkeling die enkele jaren geleden nog tot de onvervulbare toekomstfantasiën zou zijn gere kend. Nieuwe markten zijn ontsloten en Nederland blijkt in staat ondanks het hoogste tuinbouwloon ter wereld, te konkurreren met landen die op het eerste gezicht alles mee lijken te hebben. Problemen De tuinbouw is overigens geen rijk maker. De zorgen van de individuele tuinbouwer zijn groot en er moet hard worden gewerkt terwijl er steeds nietiwe problemen rijzen. Zo worden er met betrekking tot ziekte bestrijding en grondontsmetting steeds strengere eisen gesteld. De toetreding van zuidelijke landen tot de EG geeft reden tot bezorgdheid evenals eisen van andere EG-landen, de klok terug te zetten en onze me thoden aan te passen aan de hunne om zo hun positie te versterken. Daartegenover staan ook gunstige ontwikkelingen zoals bij de zoge- De 15e Internationale Werktuigen- dagen voor Land- en Tuinbouw in België worden georganiseerd op za terdag 3 en zondag 4 oktober 1981 te Hasselt (provincie Limburg), op het domein Herckenrode (Kuringen). Voor de vijftiende maal hebben boeren en tuinders de mogelijkheid zich op de hoogte te houden van de evolutie van de mechanisatie in land en tuinbouw bij onze zuiderburen. naamde lijnrijders, dikwijls eenmans ondernemingen die er met hun bloemenauto opuit trekken om tot duizend kilometer van de veiling rechtstreeks aan winkeliers in andere landen te leveren. De laatste tijd ko men ze ook in Engeland waar het snijbloemengebruik nog gering is. Ondanks het feit dat ze volkomen binnen de Europese voorschriften blijven reageerde zelfs het Lagerhuis op hun aktiviteiten met beschuldi gingen: ze zouden minderwaardige kwaliteit en ziekten in het land brengen en met de voorschriften de hand lichten. Dat zal niet verhinde ren dat zoals eerder in Duitsland is gebeurd, de lijnrijders ook in Enge land hun afzet vergroten, zo een nieuwe, voor hun ontwikkeling noodzakelijke markt veroverend. Geheim Heel wat beschouwingen in allerlei talen zijn al gewijd aan heT geheim van de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse tuinbouw waar nu be halve groente- en bloemisterijsektor ook die van bollen en boomkweke- rijprodukten de omzet zien stijgen. Steeds komt daarbij tot uiting dat de produktie grotendeels afkomstig is van kleine ondernemingen, nu on geveer 28.000, dikwijls door één man gedreven familiebedrijven. In het Vakblad voor de Bloemisterij heeft men kunnen lezen dat het mogelijk is met drieduizend of zelfs minder vierkante meters eenvoudige kas het dagelijks brood te verdienen. Een onderdeel van het geheim is ze ker dat de kleine ondernemers zich den tuinders en andere bezoekers een zo gevariëerd aanbod, zowel voor de kaskultuur als voor de volle- grond; in de Bleiswijkse veilinghal len is letterlijk alles op tuinbouwge bied te vinden. Primeurs, of het nu gaat om nieuwe planterassen of om technische hulpmiddelen, zijn daar de laatste jaren hun zegetocht be gonnen. Daarmee hebben de tuin ders in de laatste tien jaar een pro- duktiestijging van 58% bereikt. 0 m deze risiko's tot het uiterste te beperken heeft de Gezondheids dienst een regeling in het leven ge roepen waarbij onderzoek op deze mestbedrijven achterwege wordt ge laten omdat deze dieren op de be drijven volledig geïsoleerd worden gehouden en dus geen gevaar kun nen vormen voor de rest van de veestapel. Er wordt dus een duidelijk onderscheid gemaakt tussen bedrij ven met uitsluitend meststieren en de overige bedrijven. Een en ander is geregeld in het besluit "Erkenning mesters van stieren en ossen" dat op 1 mei 1980 van kracht is geworden. Dit besluit houdt o.m. in dat de mester zich schriftelijk meldt bij de Gezondheidsdienst en als zodanig wordt erkend ?n geregistreerd mits hij voldoet aan een aantal voor waarden. Voor bedrijven waar naast stieren ook vrouwelijk rundvee is, dat volledig gescheiden kan worden gehouden van de stieren, is deze re geling voor de afdeling stieren ook mogelijk. In Zeeland is met deze regeling reeds gestart. De via de Studieklubs van mesters bij ons bekende bedrijven zijn persoonlijk geïnformeerd. Een aanzienlijk aantal mesters heeft zich "Ik ben ervan overtuigd dat de konsument best bereid is iets meer te betalen voor bepaalde produkten, als hij maar niet het gevoel heeft dat met belastinggeld ook nog het wegwerken van overschotten moet wor den betaald". Dit zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op de op 15 januari j.l. gehouden Gezinsdag van de afdeling Best van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB). Vanaf maandag 18 januari j.l. kunnen aanvragen van grondontsmettingsbe- drijven voor toepassing van methyl bromide voor grondontsmetting op individuele bedrijven via een kortere procedure worden behandeld. Deze procedure houdt in, dat over deze aanvragen door een urgentieteam op zeer korte termijn zal worden geadvi seerd. Het urgentieteam zal bestaan uit ambtenaren van de departemen ten van Landbouw en Visserij, Volksgezondheid en Milieuhygiëne en sociale zaken. Een en ander deelde minister Braks mede op een bijeenkomst waartoe hij met zijn ambgenoot van volksge zondheid en milieuhygiëne was uit genodigd door de Vereniging van Grondontsmetters in Nederland en de drie Hollandse landbouworgani saties. Tijdens deze bijeenkomst, die 15 ja nuari 1981 in de veiling Westland Noord in Pouldijk plaatsvond, kwam naast de drinkwaterproblematiek ter sprake de verontrusting in tuinders- bedrijven, die is veroorzaakt door het sedert 5 januari j.l. ingestelde verbod op de toepassing van methylbromi de. Het urgentieteam zal bij de beoor deling van de aanvragen in hun ad vies de belangen van de volksge zondheid, van de arbeidsbescher ming en die van de tuinbouw waar borgen. Beide bewindslieden benadrukten in het gesprek de noodzaak, het gebruik van methylbromide op de kortst mogelijke termijn geheel te beëindi- gen. Het onderzoek naar mogelijke alter natieven voor grondontsmetting zal - samen met het tuinbouwbedrijfs leven- met kracht worden voortgezet. Zijn opmerking had mede betrek king op de uitspraak van drs. H. Schelhaas tijdens zijn jaarsrede als voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, dat er geen grote voorraden in de zuivelsektor meer zijn. "Dat klopt", aldus de bewindsman, "maar die voorraden heeft de EEG wel grotendeels verkocht aan derde landen, met bijvoorbeeld een subsi die van 1,— per pakje boter". Hij wees er ook op dat de groei van de zuivelproduktie in de EEG in 1980 3 a 4% heeft bedragen. "We zijn met het tot nog toe gevoerde beleid in de zuivelsektor nog steeds bezig met symptoombestrijding, maar nog al tijd niet met het streven naar even wicht tussen vraag en aanbod". Maar er is geen behoefte aan méér; daar om moet er een instrument komen, dat ontmoedigend werkt. Wie nu nog zijn. produktie laat toenemen, moet extra worden belast met een super heffing. Deze heffing moet overigens wel uniform in de gehele EEG wor den toegepast. Minister Braks zei dit standpunt wel te moeten innemen, omdat anders gegarandeerd de gespecialiseerde bedrijven op de korrel worden geno men. Voorbeeldig Oirschot-Best Over de in een eindfase verkerendé ruilverkaveling Oirschot-Best zei minister Braks, dat deze een voor- beeldfunktie vervult. "Boeren en natuurbeschermers kijken er met ar gusogen naar, omdat de uitvoering van de Relatienota hier voor het eerst gestalte begin te krijgen". Minister Braks deed een beroep op de boeren om, overeenkomstig de daarvoor na uitvoerige inspraak op gestelde plannen, beheersovereen komsten te sluiten. "Er zijn juist hier gebieden, die de moeite van het be schermen stellig waard zijn. Boven dien ben ik ervan overtuigd dat daarvoor meer geld beschikbaar is dan men ooit heeft gedacht. De 800,— kf 1300,— die per hektare aan beheersvergoeding "beschikbaar zijn, vormen best een instrument om aan te wenden; zeker voor boeren zonder opvolger e.d.", aldus de be windsman, die bovendien nog eens hamerde op de vrijwilligheid van dergelijke overeenkomsten. Minister Braks riep tegelijkertijd de natuurbeschermingsorganisaties op, rekening te houden met de onzeker heid, die nog bestaat bij de procedu res, die de ruilverkaveling in het eindstadium nu eenmaal meebrengt. Aandacht voor groeibedrijven Ten aanzien van grote produktie- koncentraties, die belemmerend voor anderen werken, zei de minis ter: "Ik ben van plan - voorzover mogelijk - geleidelijk steeds minder subsidies en preferenties te geven aan grote bedrijven. We moeten durven kiezen voor voorrang van kleinere bedrijven, die nog enige groei nodig hebben om een bes taansgrond op te bouwen of te be houden. Ik verwacht - ten aanzien van de Vestigingswet - dat ook de Tweede Kamer daarop zal aandrin gen". tot nu toe aangemeld. Het aantal aanmeldingen zal zeker nog stijgen nu bedrijven waar ook vrouwelijk rundvee is, dat volledig gescheiden gehouden wordt van de stieren, kunnen deelnemen, zo verwacht drs. Pekelder. In Zeeland loopt men hiermee vooruit op de landelijke in voering van öe regeling, maar gezien de betekenis van de mestveehouderij in Zeeland is dit volgens hem zeker gerechtvaardigd. Met het systeem van de geregistreer de mester wil men bereiken dat er een kanalisatie bereikt wordt van de meststieren, in die zin, dat ongeacht de gezondheidskundig vaak twijfel achtig herkomst (illegale invoer) de dieren geen gevaar meer kunnen opleveren voor de gezondheidstoe stand van de veestapel. Met andere woorden deze dieren worden onttrokken aan het normale handelsverkeer zonder dat de mester hiervan ook maar enig nadeel on dervindt. Tegenover de soepelere houding t.o.v. de mester staat, dat bij aantref fen van dieren zonder schets, met een gat in het oor e.d. op andere bedrij ven te nemen maatregelen strenger zullen zijn. Het reglement bestrijding enzoötische leukose geeft de moge lijkheid tot blokkade van de veesta pel gedurende lange tijd. De vee houder wordt dus als het ware be schermd tegen zichzelf. De Jonge agrariërs in de kring Oost en Midden Brabant van de Z.L.M. organiseren op donderdag 5 februari 1981 om 20.00 uur in de vergaderzaal van de Coop Z.O.N. Hastelweg 159, Eindhoven een bijeenkomst over: Veiligheid in de landbouw. Spreker J.J.L. Lemmen, hoofdkontroleur in het le distrikt van de Arbeidsin- spektie. (Namens het jongerenbestuur, M. van Veldhuizen) De Raad besteedde in twee vergade ringen van 21/10 en 18/11/1980 uit voerig aandacht aan het ontwerp Struktuurnota Noord-Brabant. Het eindkonsept werd na een hoofd- stuksgewijze behandeling inhoude lijk door de Raad goedgekeurd. De nota zal onder gezamenlijke verant woording van de Bedrijfsontwikke ling en de Provinciale Raad worden uitgegeven. Eind januari 1981 is de nota te verwachten. Het voorbereidingsschema voor lan dinrichtingsprojecten in Noord-Bra bant 1981 werd na toelichting van Ir. C. Bosman van de Dienst Landin richting door de Raad goedgekeurd. De voorlichtingsprogramma's zijn bij het bedrijfsleve gunstig ontvan gen. Dit bleek uit reakties van de vertegenwoordigers van landbouw organisaties. In de programma's is de nadruk gelegd op: - de doelgroepen - kostenbewaking - samenwerking met andere dien sten - de droge mest verwerking - individuele voorlichting aan middenbedrijven 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5