Wolfaartsdijk bezocht Ruilverkaveling "Willemstad" KURSUS STEEN- EN CEMENTWERK KNLC kommentaar Rondrit N, Duurdere energie; bakens moeten verzet. H et begint er steeds meer op te lijken dat de gevolgen van de gewel dige olieprijsstijgingen gedurende het laatste jaar veel ingrijpender voor het economisch leven zullen zijn dan tij dens de eerste energiecrisis van 1973/74 het geval was. Toen was men na één k twee jaar de schrik alweer te boven en kon, vooral via de giganti sche devaluatie van de dollar, het ge wone economische leven met relatief goedkope energie voortgaan. Van een meer fundamentele aanpassing van onze welvaartseconomie aan het ge geven van de schaarse en de steeds duurder wordende fossiele energie- stoffen was dan ook geen sprake. Het lijkt erop dat we als Westerse samenleving voor die voorzichtigheid nu tol moeten betalen. Immers, mede onder invloed van de oorlog tussen Irak en Iran zijn de olieprijzen op de wereldmarkt eind 1980 explosief gaan stijgen. Gevreesd moet worden dat daardoor een duidelijke vergroting van de opwaartse meerjarige trend der olieprijzen zal ontstaan. Voor de meeste landen betekent dit dat de betalingsbalans desastreuze tekorten gaat vertonen. Tekorten die niet meer weg te werken zijn door export naar onder meer het Midden-Oosten. Wil onze welvaart niet in gevaar ko- Beperking rente-aftrek H.b.o. -ingenieurs verdienen in het bedrijfsleven meer dan bij de overheid AGRARISCH NEDERLAND OP "GRUNEW0CHE" Een groep boeren uit Wolfaartsdijk waar een ruilverkaveling in voorbereiding is, heeft op donderdag 15 januari een oriënterend bezoek gebracht aan de Ruilverkaveling Willemstad, een ruilverkaveling in uitvoering. Per bus is de groep van 50 boeren in Willemstad pools hoogte wezen nemen van wat hen te wachten staat als er straks in meerderheid vóór een ruilverkaveling gestemd wordt. £-t ij werden 's morgens om 11 uur in de Graanbeurs te Fijnaart ontvangen door de Plaatselijke commissie sa men met enige boeren en deskundi gen van de verschillende diensten. Na een welkomstwoord van de voorzitter van deze Plaatselijke Cie dhr. A. Munters, sedert enige tijd ook vice-voorzitter van de Z.L.M., die in grote lijnen vertelde over de voorbe reiding en het begin van deze Ruil verkaveling werd ook het woord ge voerd door resp. dhr. C. J. K. van Dam van de dienst Landinrichting en dhr. J. Hoekstra van het Kadaster. Beiden gingen in op de zaken waar mee de boeren, speciaal in het begin van de Ruilverkaveling te maken krijgen, zoals "het plan van wegen en waterlopen", de "le schatting" en de samenstelling van de "Lijst van Rechthebbenden" etc. Ter afsluiting van het ochtendpro gramma was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze vragen be troffen onder meer hoe het nu gaat met de hectares die S.B.L. heeft ge kocht, de artikel 13 gronden, de om vang van de verschillende kortingen die mogelijk toegepast zullen worden voor verschillende doeleinden. Hoe het met deze kortingen gesteld is voor de praktijk van de Ruilverkave ling Willemstad kon hier goed uit de doeken gedaan worden. Hoe de si tuatie in Wolfaartsdijk zal zijn, kon, daér, op dit moment niet medege deeld worden, doch de indruk werd wel gewekt dat méér duidelijkheid over deze materie zeer gewenst is. a de koffietafel werd vanuit Fij naart via Heyningen, Willemstad, Zwingelspaan, Noordhoek en Standdaarbuiten een uitgebreide rondrit gemaakt door het blok. Hierbij werd geconstateerd dat dit gebied veel gelijkenis vertoont met de buitenpolders van 't blok Wol faartsdijk. Dit betekent, in hoofdzaak akker bouw, verspreide boerderij bouw, vrij veel dijken, redelijk grote kavels, 'n Ruim 15 jaar geleden kwam de eerste kursus in Zeeland over dit onder werp tot stand. Inmiddels zijn er al vele kursussen, waarin veel praktisch werk voorkomt, gehouden. Op deze, met de populaire aangeduide naam van "metselkursus", is de maatvoe ring (loden- en waterpassen en ver banden) belangrijke lesstof. Naast metselen heeft ook bestraten de aandacht alsmede onderhoud van gereedschap. Op 12 januari vond in de Lagere Agrarische School te Kapelle de di ploma-uitreiking plaats van een in het -schooljaar 1980-1981 gehouden kursus. Aan 12 kursisten kon het di ploma worden toegekend. De namen van de gediplomeerden, waaronder 3 dames zijn: H. J. Hundersmarck te Kapelle, J. A. Karelse te Heinkenszand, J. Koens te Heinkenszand, C. J. Koens-Beulens te Heinkenszand, K. de Koeijer te Waarde, J. H. A. de Koning te 's Ingenieurs van de hogere technische en hogere agrarische scholen hebben vanaf hun 30e jaar bij het bedrijfs leven een hoger salaris dan bij de over heid. Het mediaan-inkomen van de h.b.o. -ingenieur in de leeftijdsgroep van 35 tot 40 jaar bedraagt bij de overheid 54.800 gulden en in het be drijfsleven 58.400. In de leeftijdsca tegorie 55 tot 60 jaar zijn die ver schillen groter geworden. H.b.o. -in genieurs verdienen op deze leeftijd bij de overheid 68.600 gulden en in het bedrijfsleven 76.500 gulden. Dit zijn enkele uitkomsten uit een onderzoek dat A.I.V. Massizzo ln opdracht van de Nederlandse Inge nieursvereniging NIRIA heeft ge houden onder leden van de inge nieursorganisatie. In NIRIA zijn de ingenieurs van de hogere technische goede ontwatering, vaak te smalle wegen (tenminste de bermen), een nogal chaotische gebruiksverkave- ling en een redelijk vierkant wegen patroon. Ook in de bus tijdens de rondrit ont stond een zeer geanimeerde discussie omtrent Ruilverkavelingszaken en onderweg werd door dhr. Veenhui- zen van de Dienst Landinrichting veel over het gebied en de plannen verteld. Erg duidelijk was te zien waar de eerste werken (in hoofdzaak de wegen), reeds uitgevoerd waren. Rijdend over de zeedijk van de Rui- genkilpolder langs het Hollands Diep was nog een sprong van 7 reëen te zien. Aan de zuidzijde van het blok langs de Mark was, mede door de zeer vele neerslag een bijzonder hoge water stand te zien. Sommige huizen en gebouwen gebouwd in het oude "winterbed" van deze rivier waren omgeven door water van de "buiten zijn oevers getreden" Mark. De opzet van deze excursie mag als zeer geslaagd worden gezien. Dit ze ker niet in 't minst door het groepje belanghebbenden uit de RVK Wil lemstad, die zich tussen de gasten in de zaal en in de bus hadden ge mengd, waardoor intensief contact tussen beide Ruilverkaveling be langhebbenden mogelijk was. A. Lindenbergh. Eindles te Kapelle Bij het Lager Agrarisch Onderwijs is rond 20 jaar geleden het vak handvaardigheid in het lesrooster opgenomen. Handvaardigheid be- treffTlout- en metaalbewerking en steen- en cementwerk. Bij de Lager Agrarische Scholen is van de beschikbare tijd voor handvaardigheid de houtbewerking primair. In de praktijk is evenwel behoefte aan meer kennis van handvaardigheid o.a. voor steen- en cementwerk. Heer Arendskerke, P. Luijendijk te Kloetinge, M. A. de Schipper te We- meldinge, G. Tegelaar te 's Heer Arendskerke, A. Vermue te Hein kenszand, M. M. J. Waijers te Ove- zande, M. M. van Westen-Huypen te Kapelle. v De lessen aan deze kursus zijn gege ven door A. J. J. Vandeputte te Koe wacht, leraar aan de Groene School te Kapelle. De kursus Steen- en Ce mentwerk omvat volgens het model leerplan 72 lesuren. De deelnemers moeten handvaardigheidsonderwijs aan een L.A.S. hebben gevolgd of in het bezit zijn van een diploma hand vaardigheid houtbewerking begin ners. Behoudens goedkeuring kan van deze eis worden afgeweken voor personen van 21 jaar en ouder die in de landbouw werkzaam zijn. "WAT RECHT MOET, MOET RECHT ZIJN Ihg. J. H. Lantinga. In een brief aan de Tweede Kamer delen minister Van der Stee en staatssekretaris Van Amelsvoort mee dat de tijd tekort is gebleken om de intentie van de regering te verwerkelijken eind november een wets ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen over de fiskale behandeling van betaalde rente in het algemeen en hypotheekrente eigen woning in het bijzonder. Wel zijn inmiddels in het kabinet de beraadslagingen over het in te dienen wetsontwerp voltooid. Hoewel nog moet worden overgegaan tot inwinning van advies van de Raad van State heeft het Kabinet besloten de Kamer thans op de hoogte te stellen van de hoofdlijnen van het wetsontwerp en de onderbouwing daarvan. en hogere agrarische scholen geor ganiseerd. Aan dit onderzoek is deelgenomen door 1850 ing.'s. Niet zonder meer mag worden aangenomen dat de uitkomsten representatief zijn voor het gehele NIRIA-bestand of voor alle h.b.o. -ingenieurs. Een betrouw bare indicatie voor de positie van deze afgestudeerden geeft het on derzoek evenwel zeker. De enquête-resultaten hebben be trekking op primaire arbeidsvoor waarden van ingenieurs in het jaar 1979, waarbij gevraagd is naar het totaal van bruto-salaris, vakantie toeslag, extra loonmaanden of- pe rioden, gratificaties e.d. Rekening dient te worden gehouden met ver schillen in secundaire arbeidsvoor waarden (pensioen bijv.) bij over heid en bedrijfsleven. Samenvatting van de inhoud van het voorstel tot beperking van de renteaftrek. In het wetsontwerp zal worden voorgesteld: met ingang van 1 januari 1981 (met een overgangstermijn voor 1981 en 1982): de aftrekbaarheid van in de privésfeer betaalde rente te be perken tot - globaal aangeduid - het bedrag van de inkomsten uit vermogen (ontvangen rente, di vidend, e.d.) plus 5.000,— Van het meerdere aan betaalde rente zal de helft (voor 1981: 85%; voor 1982: 70%)*aftrekbaar zijn. de aftrek van rente van schulden aangegaan voor de verwerving (en onder bepaalde voorwaarden voor de verbetering en het on derhoud) van een woning welke de belastingsplichtige tot hoofd verblijf dient, tot een schuld van 540.000,— volledig te handha ven. de rente verschuldigd over het gedeelte van een schuld voor de verwerving etc. van zo'n eigen woning dat uitgaat boven 540.000,— te laten vallen on der de hiervoor genoemde maat regel voor in de privésfeer be taalde rente. de hypotheekschulden op zo'n eigen woning aangegaan vóór 15 september 1979 te beschouwen als te zijn aangegaan voor de verwerving van de eigen woning voor zover deze schulden niet uitgaan boven de waarde van de woning in onbewoonde staat op 15 september 1979 (voor zover de toen bestaande schulden wel daarboven uitgaan alsmede voor alle overige voor de verwerving etc. van de woning aangegane schulden moet worden aange toond dat zij zijn aangegaan voor de verwerving etc. van die wo ning). renten van schulden verzekerd door een op de tot hoofdverblijf dienende woning gevestigde hy potheek, die niet zijn aangegaan bij de verwerving van de woning, volledig in aftrek toe te laten in dien en voor zover de voor de verwerving van de woning aan gegane schulden minder belopen dan 60 procent van de waarde van de woning in onbewoonde staat, met dien verstande dat daarbij eveneens het vorenver- melde aan de schulden te stellen maximum van 540.000,— geldt. oorts wordt voorgesteld - in zo verre vooruitlopend op de binnenkort in te dienen nota inzake het huur waardeforfait in de L.B. - de waarde klassen van het huurwaardeforfait met ingang van 1 januari 1981 aan te pas sen aan de bouwkostenontwikkeling. Met deze indexering wordt bereikt dat het plafond voor de aftrek van de rente van schulden ter zake van de eigen woning jaarlijks wordt aange past. Veerbeek men dan zullen de bakens snel verzet moeten worden. Er zal grootscheeps op energieverbruik bezuinigd moeten worden en er zal veel geld in onder zoek naar alternatieve bronnen van energie en ook van andere grondstof fen gestoken moeten worden. Het betekent ook dat we rekening moeten houden met belangrijke veranderin gen in ons huidige produktie- en con sumptiepatroon. Als Nederland bevinden we ons daar bij in de gunstige situatie dat we een aardgasvoorraad hebben, die het ons mogelijk moet maken extra financië le inspanningen te verrichten om ons aan te passen aan de nieuwe omstan digheden op de energiemarkt. Maar dan moeten we nu wel onmiddellijk stoppen met het meeste aardgasgeld in het bodemloze gat van de over heidstekorten te laten verdwijnen. Zeker nu de grote olieprijsstijging tot gigantische nieuwe inkomsten voor de Gasunie, en dus de overheid, zal leiden. Het is zaak dat deze extra in komsten, die vooral door industrie en landbouw moeten worden opge bracht, bijvoorbeeld via een speciaal fonds weer teragvloeien, ter financie ring van energiebesparende maatre gelen, onderzoek naar alternatieven en zo nodig ook overbruggingskre dieten. Land- en tuinbouw zijn zeer nauw bij deze ontwikkeling betrokken. Enerzijds is het van groot belang dat het energieverbruik, uiteraard vooral in de glastuinbouw, zover mogelijk wordt teruggedrongen, anderzijds be gint bij het huidige energieprijsniveau zich een nieuw perspectief voor de landbouw af te tekenen als producent van groene energie en grondstoffen. Het is van het grootste belang dat ook de Nederlandse agrarische sector op dit gebied bij de tijd blijft. Intussen staat het licht voor de glas tuinbouw natuurlijk weer duidelijk op rood en zal het in de komende tijd alle hens aan dek zijn om te voorkomen dat de energierekening de tuinders boven het hoofd groeit. We zullen daarbij nog sterker moeten beseffen dat naast de prijs, de verbruikte hoe veelheid energie de hoogte van de re kening bepaalt. Ik ben van mening dat van het extra aardgasgeld een veel voud van wat tot nu toe mogelijk was naar de verbruiker voor energiebe sparingsdoeleinden dient terug te vloeien. Intussen mogen we overigens niet vergeten dat ook andere sectoren van land- en tuinbouw met een forse kos tenstijging te maken krijgen. Ik denk aan kunstmest, energieverbruik bij sommige intensieve veehouderijsec toren, veevoeder en uiteraard de brandstof voor ons machinepark. Meer dan ooit vraagt de dunne boe- renportemonnaie om een snelle ver taling van deze stijgende kosten in de opbrengstprijzen. LUTEIJN Ons agrarische bedrijfsleven zal voor de 29ste maal deelnemen aan de "Grüne Woche", die van 23 januari tot en met 1 februari a.s. te Berlijn wordt gehouden. Alle groeperingen die de onper soonlijke produktpropaganda verzorgen voor o.m. zuivel, pluimvee, eieren, vlees en -con serven, aardappelen groenten, fruit en siergewassen, zullen in formatie verstrekken over hun produkten en de toepassingsmo gelijkheden ervan demonstreren. Hiertoe zal o.m. gebruik worden gemaakt van een centrale thea terruimte die zij bij toerbeurt zullen gebruiken voor informatie en demonstratieshows. Deze zul len worden afgewisseld resp. in geleid door optreden van quiz master/conferencier Willem Ruis. De totale Nederlandse inzending zal ruim 2.000 m2 beslaan. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3