Zijn erwtenopbrengsten van 8000 kg/ ha haalbaar? S Finale groene erwt zojuist verschenen H I n 1972 is het veredelingsbedrijf van Cebeco-Handelsraad verhuisd van Hoofddorp (Haarlemmermeerpol der) naar Oostelijk Flevoland. Het ras Finale was het laatste ras, dat volledig in Hoofddorp was geselec teerd (vandaar de naam Finale!). De afgelopen 8 jaar heeft Finale als standaardras in de erwtenproefvel den gefungeerd en het blijkt nu dat de opbrengst in deze jaren duidelijk gestegen is en wel van 6100 kg in 1973 naar 8900 kg/ha in 1980. Onderstaande grafiek laat het op brengstverloop over genoemde pe riode duidelijk zien. W Onderzoek Finale Uit het zwad dorsen De opbrengst van erwten kan met behulp van onderzoek zeker nog verhoogd worden. Onlangs ontvingen wij van het PAGV de uitgave. "Samenvatting van de resultaten van de structuurenquête bedrijven met vollegrondsgroenten 1977/1978: Ne derland. ingedeeld naar provincies en enkele teeltgebieden", samengesteld door H. Preuter; rapport nr. 22, 65 blz., 5,—De structuurenquête bedrijven met vollegrondsgroenten is de vierde in een reeks die tot doel heeft aanvullende gegevens te ver schaffen op die van de jaarlijkse al gemene landbouwtelling. Deze extra gegevens hebben vooral betrekking op de bedrijfsvoering en moderniteit van de bedrijven, waar bij het accent ligt op de arbeidsbe- zetting, de specifieke bedrijfsuitrus- ting, de verkaveling en de ontsluiting van het areaal groenten in de volle- grond en de wijze van watervoorzie ning. Enkele conclusies uit dit rapport: - De bedrijfsoppervlakte van veel bedrijven met groenten in de volle- grond is in Zeeland en in de Noord oostpolder groter dan 15 ha. - De oppervlakte groenten in de vol- legrond is per bedrijf gemiddeld bij na 4 ha. - Contractteelt komt vooral in Zee land. Noord-Brabant en de Noord oostpolder voor; het huren of ruilen van gronden voor groenten in de vollegrond vooral in Noord- en Zuid-Holland. - Het gebruik van één trekker komt op meer dan 50% van het aantal be drijven voor in Noord-Brabant en Limburg. Het gebruik van drie trek kers of meer komt voor op 20% of meer van het aantal bedrijven in Noord- en ZuidHolland en in de Noordoostpolder. - De gekoelde bewaring van groen ten in de vollegrond is van betekenis in Noord-Holland, Zeeland en de Noordoostpolder. Langdurige be waring vindt vooral plaats in groot fust of in bulk. Belangstellemfen kunnen deze uit gaven bestellen door het verschul digde bedrag over te maken op post girorekening nr. 2249700 van het PAGV in Lelystad, onder vermel ding van de verlangde titel(s). 15 LOewel de teelt van droge erwten in de loop der jaren sterk is afgenomen heeft de veredeling van nieuwe rassen op het kweekbedrijf van Cebeco-Handelsraad niet stilgestaan. Dankzij de inspanning kan de erwtenteler nu over goede rassen voor deze teelt beschikken, om aan de hernieuwde belangstelling te voldoen. Deze toegenomen belangstelling komt nu nog grotendeels uit het bui tenland, met name Frankrijk. In dit land spelen de boeren goed in op de nieuwe E.E.G.-steunregeling, die een minimum prijs voor deze erwten garandeert. O, ok voor de Nederlandse boer geldt deze steunregeling, die ten doel heeft de produktie van erwten, tuin en veldbonen te stimuleren, zodanig dat de veevoerfabrikant dit produkt in concurrentie met sojaschroot kan in kopen en dat de boer van een mini mumprijs verzekerd is. Voor het ver koopseizoen 1980/1981 is deze mini mumprijs voor de boer vastgesteld op 63,61 per 100 kg. ehalve de prijs van het oogst- produkt is echter ook de opbrengst per ha bepalend voor het rendement van deze teelt. En daarover willen we U in dit artikel wat nader informe ren. Het veredelingsbedrijf van Cebeco- Handelsraad heeft van oudsher veel aandacht gegeven aan de erwtenver- edeling en er zijn dan ook regelma tig nieuwe rassen beschikbaar geko men, terwijl het oudste ras Rondo na bijna 40 jaar nog steeds hier en daar geteeld wordt. In 1969 kwam het ras Allround op de rassenlijst, in 1973 gevolgd door Finale en in 1980 de jongste aanwinst onder de naam Maxi. Elk van deze rassen droeg op zich een stuk opbrengstverhoging in zich mede. Naast deze opbrengstverho ging middels nieuwe rassen heeft zich echter nog een ander verschijn sel voorgedaan en wel het volgende. e oorzaak van deze stijging is niet goed duidelijk, te meer daar in de praktijk van de erwtenteelt een zo duidelijke stijging niet voorkomt. Gecorrigeerd van proefveldop brengst naar praktijkopbrengst komt 8900 kg/ha overeen met 7500-8000 kg/ha in de praktijk en dat is onge kend hoog. Het blijkt echter te kun nen en dat is bijzonder hoopgevend voor de toekomst. Er zal dan wel het nodige aan teeltonderzoek gedaan moeten worden, want het is duidelijk dat hieraan de laatste 20 jaar bijzon der weinig gedaan is. Voor het overgrote deel van de ak kerbouwers zijn de erwten een on bekend gewas geworden, dat op nieuw aangeleerd zal moeten wor den, wil de teelt ook in Nederland werkelijk aan betekenis winnen. Het toegepast landbouwkundig on derzoek zal hieraan ook ruime aan dacht moeten besteden. De verschil lende proefboerderijen zouden al vast een begin kunnen maken. Als kweker van nieuwe rassen heeft het veredelingsbedrijf van Cebeco- Handelsraad al veel aandacht be steed aan de gewijzigde teelt oogstmethoden. en aren de erwtenrassen vroeger lang en slap, de nieuwere rassen zijn steviger, korter van stro en qua ge wastype luchtiger. In een dergelijk gewas is het microklimaat minder gunstig voor de ontwikkeling van schimmels. Verder dragen de nieu were rassen de peulen hoger aan de stengel waardoor deze minder ge makkelijk met de grond in aanraking komen en gaan rotten. Door deze ei genschappen zijn deze nieuwere ras sen (Finale en Maxi) beter geschikt om uit het zwad gedorst te worden, welke methode een steeds grotere verbreiding vindt, aangezien het rui- teren voor de meeste bedrijven niet V. -ïv V s-: ,-v O",;. Enige erwten-proefvelden waar men met behulp van onderzoek gegevens tracht te krijgen die kunnen helpen de opbrengsten te vergroten. In de Europese Gemeenschap voltrekt zich een vrij snelle uit breiding van de teelt van droge erwten voor voederdoeleinden, nu er voor dit gewas een markt regeling in het leven geroepen is die aan de teler een bepaalde mi nimumprijs garandeert. Minimumprijs voor droge erwten In Nederland is de uitbreiding nog beperkt. Hiervoor zijn ver schillende redenen aan te voeren. Eén daarvan is dat veel telers nog denken dat zij met erwten geen hogere opbrengst kunnen beha len dan de bekende 3000-4000 kg/ha van 10-20 jaar geleden. In verband hiermede drukken wij hierbij een artikel af dat het ge heel in een wat ander perspectief plaatst. meer praktisch uitvoerbaar is. Het uit het zwad dorsen is echter riskant aangezien zo'n eiwitrijk produkt sterk onderhevig is aan bederf bij ongunstig weer. Bij vochtig weer tij dens de oogst kan de kwaliteit van het zaad in korte tijd sterk achteruit gaan. Bij erwten bestemd voor zaaizaad of voor menselijke consumptie is dit zeer ernstig, echter bij de teelt in het kader van deze E.E.G.-steunregeling als voedererwten is deze kwaliteit van minder betekenis. Hierdoor lijkt het risico voor de boer binnen de normale proporties te zijn terugge bracht. Gezien de behoefte aan "nieuwe" ge wassen in het bouwplan kan het ge was erwten een welkome aanwinst zijn voor de Nederlandse boer. In het verleden was de markt echter snel overvoerd, wat de prijs en de handel geen goed deed. Nu is de prijs en de afzet door de E.E.G.-steunregeling een vaststaand feit. De opbrengst kan met behulp van onderzoek en voorlichting in de praktijk nog duidelijk opgevoerd worden, wat het financieel rendement verder ten goede zal komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 39