Nieuwe mogelijkheden modernisering vlasoogst in Nederland Universele machines inzetten bij vezelvlas D, I E erder was bekend dat o.a. in Ma nitoba vlasteelt plaatsvindt die be doeld is om naast het lijnzaad ook de vezel te winnen. Dit laatste vindt plaats door het geperste stro, dat in het klimaat daar tot een zeer laag vochtgehalte komt, te verwerken op uitgebreide lokkenmachines. Uit persoonlijk kontakt met mede werkers van de Universiteit van Sas katoon (Sask.) en het Landbouw proefstation te Lethbridge (Alta.) is gebleken, dat men ook in het mid denwesten het vlas als een goed ge was waardeert. Vooral in jaren van overproduktie in de graansektor. U It de hiervoor genoemde ervarin gen en de mogelijke toepassingen van het vlas buiten het zaaizaadbelang, is het niet ondenkbaar dat er, bij aan wezigheid van vraag en goede prijs verhoudingen, bij de Nederlandse ak kerbouwer animo is om vlas te telen. Zeker mede met het oog op het be lang van wisselteelt en mogelijkheden van ondervrucht. T evens moet het als een groot voordeel worden aangemerkt dat men zich volledig kan richten op de kwa liteit van het zaad, aangezien het na volgende dauwrootproces en de war- vezelverwerking minder kritisch zijn. Men heeft tevens een aantrekkelijk wisselgewas waarvan alle onderdelen benutbaar zijn, zonder dat men als teler zeer specifieke vlasverwerking- kennis nodig heeft. Ten aanzien van de winning van zaad te velde heeft het IBVL de afgelopen jaren verschillen de positieve onderzoekresultaten ge boekt. Visie ir. H.J. Leutscher: Vergroting vlasareaal De praktijk in Canada Mogelijkheden voor de Nederlandse landbouw Rijp stadium Kwaliteit De oogst en verwerking van vezelgewassen, in het bijzonder van vlas, is steeds een zeer ambachtelijke en daarmee arbeidsintensieve bezigheid geweest. Na de Tweede Wereldoorlog zijn weliswaar veel onderdelen van het proces verbeterd en gemoderniseerd, maar de grote lijn van oogst en verwerking is dezelfde gebleven. Twee opmerkelijke pun ten t.o.v. andere gewassen zijn hierbij dat het vlas in gerichte vorm wordt geoogst, terwijl na transport en opslag ontzading plaatsvindt. Veel van de arbeidsintensieve behandelingen van het gerichte ge was tracht men al jaren door mechanisatie te vervangen, o.a. door de haagmethode toe te passen al dan niet in samenwerking met een ontzading te velde. Hiervoor zijn prototypen van machines in on derzoek. Een andere benadering, die in 1978 door de auteur werd voorge steld met het motief gebruik te maken van universele machines, is aan te sluiten bij de verwerking van andere gewassen op het ak kerbouwbedrijf. Teneinde een klein gewas als vlas zijn plaats te laten behouden of te doen vergroten, is dit van het eerste belang. Een tweede punt is een goed zicht te hebben op verwerking en afzet van het vlasstro. Nederland als belangrijk kwekersland op vlasgebied heeft belang bij een verwerkingskapaciteit van zeker 10.000 ha. In het warmwa- terroten is de vereiste kapaciteit niet aanwezig en uitbreiding is, ook met enig optimisme, niet te verwachten. Met de vroegere ideeën en de, zij het voorlopig schaarse, gegevens die uit de USA en Canada zijn verkregen wordt in deze publikatie een visie gegeven op mogelijkheden die wellicht ook voor het Ne derlandse vezelvlas aanwezig zijn. Het combineren van vlas uit het zwad bij een oriënterende proef in de Flevop- older. Technisch deden zich geen problemen voor. Belangrijk is wel, de keuze van het oogsttijdstip en een juiste afstelling van de combine om zaadbescha diging te voorkomen. e SDSU is een van de onderzoekinstellingen in Noord Amerika die zich vrij intensief bezighoudt met onderzoek naar de verwerking en toepassing van vlas. Bekende onderzoekers op dit terrein zijn Prof. Kamstra, Dr. Dybing en Dr. Lay. Vanouds teelt men daar voornamelijk olievlassoorten, waarbij het dus in de eerste plaats gaat om het lijnzaad. Het onderzoek gaat o.a. in de richting van de toepassingen van lijnolie voor verfsoorten op waterbasis. Door prijsstijgingen in de chemische industrie komt de tijd terug dat lijnolie wordt gebruikt voor linoleum en oliedoek. n toenemende mate houdt men zich bezig met de produktie van vezel uit deze vlassoorten. Zo wordt voor de produktie van sigarettenpapier in de Verenigde Staten alleen vlasvezel gebruikt. De afgelopen twee jaren is in het kader van het onderzoek naar betere toepassingen van de onderdelen van het vlasstro een toepassing gevonden in de verwarming. Een groot deel van de SDSU is ver warmd met scheven van de vlasver werking. Na het onttrekken van de vezel aan het stro, worden de sche ven, vaak samen met kaf en bolraap, tot pellets geperst. Deze pellets wor den als brandstof gebruikt. In zeer koude periodes wordt gemengd met kolen gestookt. Gebleken is dat schevenpellets als brandstof minder luchtverontreiniging veroorzaken dan andere brandstoffen. Ten aanzien van de teelt is men in Noord Amerika met enkele belang rijke zaken bezig. Men tracht de produktie per ha te verhogen, o.a. door eerder zaaien en een betere onkruidbestrijding. Men kan thans rekenen op gemiddelde produkties van 2,5 ton per ha* in California tot 4,5 ton per ha. Aan de universiteiten van South Da kota en Minnesota werkt men aan de ontwikkeling van betere rassen. Gangbare rassen waren o.a. Culbert en Linott. In Minnesota is een beter resistent ras gekweekt, nl. Culbert 79. In een beschrijving van het werk van Dybing wordt ook gesproken van onderzoek naar meervoudige bloei, waardoor een hogere lijnzaadop brengst wordt verkregen. Men heeft variëteiten die met tussenpozen van enkele weken drie keer bloeien of die een langere bloeiperiode hebben. Een ander onderwerp is gericht op de vezelproduktie. Men wil naast de lijnzaadproduktie, de vezelop brengst opvoeren. Men betrekt in het onderzoek o.a. oudere Egyptische rassen. 'vergeten'' O ndanks de hernieuwde belang stelling voor zonnebloemteelt naast graan en luzerne en de verwachte minder gunstige prijsverhoudingen voor vlasteelt, is het areaal vlas toch toegenomen (mede door betere ras sen en hogere opbrengsten). In 1979 was het areaal alleen al in SouthDakota gestegen naar 140.000 ha! Dit hele areaal en ook dat in an dere staten en Canada wordt volgens de methode van zwadmaaien en com- binen geoogst! Weliswaar met een laag vezelgehal te, maar toch nog gemiddeld zo'n 12-15%. Zowel in de USA als in Ca nada wordt t.a.v. de toekomst zeer positief over vlas gedacht>«eker in dien men tot hogere opbrengsten kan komen. (In 't algemeen is de land bouw in deze landen nogal exten sief.) Een ander positief effekt ver wacht men algemeen van een betere opbrengst en benutting van de vezel zelf. De vlastelers in midden-Canada hebben geen enkele speciale machi ne voor het vlas; alles wordt met graanverbouwmachines uitgevoerd. Het vaak dunne gewas wordt met de bekende merken zwadmaaiers ge maaid. Men laat het zwad enkele dagen afrijpen, waarna het met een normale pick-up-kombine wordt ge dorst. Het achterblijvende stro wordt in sommige gevallen verbrand, maar in toenemende mate wordt het op geperst in pakken en verkocht. De verwerking van het stro vindt elders plaats, zoals bovenvermeld. Bij een bezoek aan het bedrijf van John Weybe, een tweede-generatie- immigrant, bleek dat men ieder jaar een variabel areaal vlas teelt. Men kan dit gewas goed gebruiken in een zomerseizoen, dat daar niet langer dan 120 dagen duurt. Er werd ca. 80 ha vlas geoogst met de moderne kombinatie van een ge trokken kombine. Weybe heeft geen enkel probleem met verstopping, wikkelen of i.d. Wel heeft men problemen met het ploegen. De vezelrijke halfverteerde stoppels met penwortels blijven veel achter de ploegscharen steken. Daarom maait men ook naar Cana dese begrippen zeer diep, om de stoppel zo kort mogelijk te houden. Uit informatie van Dr. Reed van de Universiteit van Saskatoon blijkt, dat geen speciale modifikaties nodig zijn voor hetcombinen van vlas. Hij geeft enkele gemiddelde waarden voor een konventionele moderne combi ne, o.a. cylindersnelheid: 850-950 r.p.m.; mantelspeling vóór: 4-8 mm, achter: 1-3 mm; iets andere zeefaf- stelling. De blowersnelheid wordt sterk gereduceerd. Gedeeltelijke af sluiting van de mantel zal nodig zijn. Daar men met grote oppervlakten per man werkt, komt vlastrekken niet ter sprake. Bovendien zou dit kans geven op grotere vervuiling van de combine. Ervaring is hier echter niet mee, ook al niet vanwege de ex tra investering. Voorop moet dan wel staan dat men gemakkelijk moet kunnen overscha kelen naar en uit de vlasteelt. Men moet daarom bij voorkeur kunnen werken met universele machines en de verdere verwerking van het stro kunnen afstoten door verkoop, loonverwerking of koöperatieve ver werking. Indien we dus de oogst en verwer king eenvoudig houden, is een brede, algemene inzet mogelijk. Zoals reeds eerder is voorgesteld, zou dit kunnen inhouden dat vezel vlas geteeld wordt zoals dat tot nu toe gebruikelijk is. Voor de verdere be nutting van de grond lijkt het het meest aantrekkelijk het vlas in een tamelijk rijp stadium te trekken met de gebruikelijke trekmachines. Hier na kan het gewas in het zwad bester ven en drogen. Dit zou eventueel in hagen kunnen met de vrij eenvoudi ge apparatuur die daarvoor aanwe zig is. Het risico van windschade aan de hagen is bij deze methode niet aanwezig, omdat het gericht oogsten als doel is vervallen. Ook het ontha- gen is niet nodig. In de volgende fase zou de haag of het zwad door een pick-up-combine kunnen worden gedorst, waarna het stro in wartoestand, achter de com bine in het zwad wordt gelegd. Het lijkt niet onmogelijk dit zwad in wartoestand te laten dauwroten, een r>'-; - proces dat nagenoeg geen bewerking vraagt en dat een paar weken in be slag neemt. Tenslotte kan het stro door oprapen en persen worden af gevoerd. De verwerking van het al dan niet gedauwrote stro kan, zoals reeds be kend is uit de praktijk van het bedrijf Paridaen destijds in Zeeuws-Vlaan- deren, plaatsvinden op bedrijven die zijn uitgerust met enkel een verleng de en eventueel verzwaarde breek- vlasmachine. Voor de vezel en de bijprodukten is in principe een be staande markt aanwezig. Bij de bovengeschetste methode wordt aan vele problemen, die nu de boer van het vlastelen afhouden, te gemoetgekomen. De investering in machines is uiterst laag; de speciale onderdelen van het werk kunnen mogelijk door loonwerkers worden uitgevoerd. De arbeidsinzet is tot het uiterste beperkt, terwijl het hand werk, altijd een grote handicap voor de vlasteelt, is uitgebannen. Het gedorste zwad kan verder worden gedauwroot, en in balen worden geperst. Een verwerking als warvezel op een breekvlasmachine is mogelijk. IN SCHEMA IS HET VOORSTEL SAMENGEVAT Proces Optimaal rijp vlas Trekken in zwad Afsterven, drogen in zwad of haag Velddorsen met Comb ine Dauwroten in wartoestand, evt. groenvlas "hooien" Persen, oprollen of Dakken Machinelijn Vlastrekker met aflegger Haagmachine Combine Pers 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 37