Keuze Brouwgerstras bepaalt mede de rentabiliteit van het bedrijf I n de huidige situatie is het zo dat er een aantal redenen zijn die een landbouwer doen besluiten zomer gerst uit te zaaien. Bijvoorbeeld de omstandigheden voor de uitzaai van wintertarwe zijn dusdanig bemoei lijkt, dat men noodgedwongen naar zomergewassen uitwijkt, vaak zo mergerst. Of de voorkeur die men nog wel heeft voor een ruimer bouwplan, waarin dan nog geregeld zomergerst voorkomt. Een ruimer bouwplan wordt vaak ingegeven in verband met de verschillende grondsoorten waarmee een zuidwes telijk bedrijf soms gekonfronteerd wordt. H oewel het niet een taak van het D e hoofdoorzaak van de areaaldaling van gerstteelt en brouwgerst teelt is bekend. De gemiddelde opbrengsten per hektare, ook van de wintergerst, zijn aanzienlijk lager dan van de wintertarwe. Daarnaast zijn in het Zuidwesten de laatste jaren de bouwplannen aanzienlijk veranderd, mede als gevolg van de hogere rentabiliteit van andere Op de voet volgen! Ha (xlOOO) Struktuurbederf Verloop zomer- en wintergerstteelt 55-80 Zomergerst vaak tweede keus... V oergerstrassen Gemteelt naar diepiepfpjf Rijpend zomergerst ras Trumpf 1980 van bovenaf gezien Zuidwesten goed in overweging te nemen welk ras geschikt is. Kwalita tief gezien is het ras Trumpf mo menteel veruit de beste, terwijl de rassen Atem, Menuet en Pirouette elkaar in kwaliteit niet veel ontlopen. aan de 56e Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1981) staat een overzicht van de geschatte ge middelde korrelopbrengsten van de zomergerstrassen in diverse gebie den in Nederland. tabel 1. Geschatte gemiddelde korrelopbrengst van de zomergerstrassen Verhoudingsgetallen per gebied Z.W. Centr. Noord. Rivier- Zand- Dal zeeklei zeeklei zeeklei klei en grond grond löss A - Trumpf B - Pirouette N - Menuet N - Atem N1BEM is om voergerstrassen te propageren, mogen wij u er wel op attenderen dat er naast deze vier brouwgerstrasseri (genoemde) nog een heel skala aan voergerstrassen is. Het NIBEM en de boer worden mo menteel gekonfronteerd met het feit dat de hoogst opbrengende rassen voergerstrassen zijn. In vroegere da gen waren de hoogst opbrengende rassen brouwgerstrassen. Het is dan ook aan u de heren land bouwers om te berekenen welk ras u de hoogste rentabiliteit geeft. Af hankelijk wanneer u brouwgerst- oogst 1980 heeft verkocht was er voor deze oogst, eind 1980, een duidelijke meerprijs te krijgen. Indien u een keuze heeft gemaakt en er is gezaaid, dan is het raad zaam om een goede teelttechniek toe te passen. De zomergerst heeft misschjen, in z'n totaliteit, minder aandacht nodig dan de wintertarwe, maar het gewas dient wel degelijk op de voet gevolgd te worden. Het gewas is kostenbe sparend in zijn bespuitingen t.o.v. de wintertarwe, maar een bespui ting op het juiste moment toege past tegen b.v. luis kan in uw voordeel werken. O m tot een "goede" keuze van een brouwgerstras te komen, dient men in ieder geval met twee zaken goed rekening te houden, nl: is er struk tuurbederf geweest en is het een lichte of zware grond. Zoals bekend mag worden verondersteld zijn alle Een door weersomstandigheden in de herfst vertraagde oogst geeft vaak aanleiding tot struktuur bederf, waardoor deze percelen meestal bestemd worden voor de uitzaai van zomergerst. Op zich een nare zaak omdat hierdoor een perceel winter tarwe gemist wordt en het zo struk tuur gevoelige gewas zomergerst dit verlies niet goed kan maken. A - Aramir A - Georgie O - Raraona O - Tamara N - Havila N - Goldspear Uit deze tabel blijkt duidelijk dat de brouwgerstrassen elkaar in het Zuidwestelijk zeekleigebied in op brengst niet veel ontlopen. Echter het brouwgerstras Atem is volgens deze gegevens duidelijk favoriet op de lichtere gronden. Men raadplege voor meer gegevens de 56e Beschrij vende Rassenlijst voor Landbouw gewassen 1981. Het is daarom misschien raadzaam om op de lichtere gronden in het 101 99 99 101 105 101 101 98 102 102 107 104 106 107 105 102 4 De rassen Atem en Menuet hebben over het algemeen een bijzonder grove korrel, maar zijn tijdens het groeiseizoen meer afhankelijk van het weer dan Trumpf in verband met hun hogere legerings gevoeligheid. Legering welke altijd zijn weerslag vindt in de doorval en sortering. gewassen dan de gerst. Het is zaak om de rentabiliteit van de gerst te verhogen. De Nederlandse landbouwer benut iedere vierkante meter van zijn akkers, echter de aandacht voor ieder gewas dient daarbij optimaal te zijn. Een veel gehoorde klacht is dat deze aandacht bij de gerstteelt nog wel eens verflauwde. Juist deze verminderde aandacht voor de gerst moet bestreden worden, aangezien dit gewas momenteel in de hoek zit waar de slagen vallen. door ir. J. Hiddema, Nationaal Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier, TNO (NIBEM-TNO). Figuur 1. Doodrijpend gewas zomergerst. De verbouw van gerst in Neder land is in de loop der jaren dras tisch ingekrompen (fig. 1), voor lopig met een dieptepunt in 1980 met 41.000 ha. Ook in het Zuid westen is er een drastische daling van het brouwgerstareaal met een dieptepunt van 11.000 ha. in 1980. Deze dalingen baren het NIBEM, het Nederlands Graan- centrum en het Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten grote zorgen. Deze in stellingen willen dan ook een drachtig proberen de gerstteelt en de brouwgerstteelt weer nieuw leven in te blazen. Zijaanzicht rij pend zomergerst Trumpf in rijpend stadium. gerstrassen gevoelig voor struktuur bederf. Van de brouwgerstrassen is het ras Trumpf het meest gevoelig voor late zaai en minder goede om standigheden. De andere drie brouwgerstrassen Atem, Menuet en Pirouette zijn hiervoor wat minder gevoelig, hoewel ook het ras Menuet wat minder geschikt is voor laat zaaien. In tabel 1 (gegevens ontleend 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 30