De erwt heeft voordelen in vrucht wisseling o, Middenvroege en middenlate consumptie-aardappelen Rassenkeuze bij vroege consumptie-aardappelen 107 109 105 94 97 91 86 99 103 94 92 100 102 96 110 97 100 103 532 478 494 ir 1) 9 8 7,5 7 9 6,5 8,5 7 9 7 8 6 8 6,5 9 5 8 CONSULENTSCHAPPEN VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ IN HET ZUIDWESTELIJK KLEIGEBIED PROEFSTATION VOOR DE AKKERBOUW EN DE GROENTETEELT IN DE VOLLEGROND TE LELYSTAD RIJKSINSTITUUT VOOR HET RASSENONDERZOEK VAN CULTUURGEWASSEN TE WAGENINGEN PROEFBOERDERIJEN "RUSTHOEVE" EN "WEST- MAAS" Ongeveer 36.600 ha werden in 1980 in het zuidwesten van Nederland be- teeld met aardappelen. Hiervan nam het ras Bintje 82% voor zijn rekening. In het algemeen kon half april worden gepoot. Er was dit jaar weinig sprei ding in de pootdata. Na de vaak al wat trage opkomst was de groei tot half juni zeer traag. De neerslag welke na half juni viel bespoedigde de groei. Op sommige percelen was in de tweede week van juli zelfs sprake van wateroverlast. De hoge temperatuur rond 1 augus tus leidde tot een tijdelijke, mindere knolgroei. Deze groei herstelde zich weer. De harde wind van eind au gustus beschadigde veel loof, waar door de groei definitief afnam. De oogst moest met veel omzichtig heid gebeuren om beschadiging van de knollen te voorkomen. De op brengst en kwaliteit van de aardap pelen waren dit jaar goed. In 1980 werden de aardappelrassen op twee proefvelden vergeleken. Geoogst is na uitrijpen van de knol len. Tabel 1 Opbrengsten in verhoudingsgetallen tiekwaliteit. Is gevoelig voor door was. De knolvorm valt soms tegen, waardoor veel uitval. Is weinig vat baar voor Phytophthora. Hertha: Is zeer weinig vatbaar voor Phytophthora. Geeft goede op brengst met normale sortering en goede consumptiekwaliteit. Is resis tent tegen aardappelmoeheid. Is ge schikt voor frites- en chipsbereiding. Sinaeda: Is resistent tegen aardap pelmoeheid. De consumptiekwaliteit is vrij goed. Is weinig vatbaar voor Phytophthora. Briljant: Is een produktief, rood- schillig ras met goede consumptie kwaliteit. De sortering is soms grof. Is matig vatbaar voor Phytophthora. Ie************** Colijnsplaat Westmaas gem. klei 1 Bintje Eigenheimer - Irene - Eba - Hertha Amethyst Sinaeda - Briljant - 107 gem. 100= kg/are ok de landbouwerwt behoort tot de groep van de kleine gewassen. Ar- beidstechnische en in sommige jaren ook economische factoren hebben de teelt van dit gewas tot een minimum beperkt. Op de bedrijven waar de teelt ge handhaafd kon worden, ondervindt men de'voordelen die de erwt in de vruchtwisseling heeft, terwijl bij hoge opbrengsten het saldo op een be hoorlijk niveau ligt. Het is goed de cultuurmaatregelen in acht te nemen die een gezond gewas en een hoogwaardige kwaliteit van het leverbare produkt beogen. Hier bij kan gedacht worden aan de ziek teresistentie en de eigenschap om meer of minder in het stro te groeien. Een doelgerichte rassenkeuze kan hiervoor een goede aanzet zijn. Ook de bestrijding van kwade harten bij de grovere erwten door een bespui ting met mangaansulfaat vraagt de nodige aandacht. Dit uiteraard bij een teelt op die gronden waar man- gaangebrek meer voor komt. In aansluiting op het onderzoek in voorgaande jaren werd in 1980 op proefboerderij "Rusthoeve" een proef genomen met landbouwerwten voor rijpe oogst. Op het proefveld werden zes rassen van het kleine groene type en drie rassen, die tot de groep van de schokkers behoren, be proefd. De grondsoort waarop de proef werd genomen behoort tot de normale kalkrijke zavelgrond van 24% af- slibbaar. De erwten zijn onder goede omstandigheden op 25 maart ge zaaid. De groei van de erwten was goed waardoor een goede opkomst verkregen werd. Korte beschrijving van de rassen Kleine groene erwten Finale is een zeer produktief ras met kort stevig stro dat zich het beste thuis voelt op de strorijke gronden. De erwt is mooi, groot en heeft een goede sortering. De consumptiekwa liteit is goed, doch de zaadhuid is iets gevoelig voor barsten. Dik Trom heeft zeer kort stro. De hoogste opbrengst wordt op de stro- rijke gronden verkregen. Het ras moet voldoende dik gezaaid worden en bij een niet te ruime rijenafstand. Het is het enige groene erwtenras met een vrij goede resistentie tegen het meest voorkomende fysio van vroege verbruining. De erwt is zowel uiterlijk als in de kook van zeer goe de kwaliteit. Allround moet ook vrij dicht gezaaid worden en liefst niet bij een te grote rijenafstand. Allround is het minst gevoelig voor slecht weer bij afrijpen en oogst. Kan op gronden die weinig stro leveren of na bieten enige stik stof rendabel maken. Het stro is kort, stevig met een vrij hoge peulzetting. Grote ronde, zeer mooie erwt van goede kookkwaliteit maar waarvan Korrelopbrengsten in verhoudingsgetallen en enkele raseigenschappen van de beproefde rassen Tabel 2 Enkele raseigenschappen volgens de 56e Rassenli.jst 1981 vroeg knol kook kons.waarde resistentie, tegen rooibe rijp vorm type binnenland phytoph schurft door schadi heid 1) 2) thora was ging - Bintje 6,5 lo BC 8 3 5 5 8 - Eigenheimer 7 0 BD 9 3 k k 8 - Irene 5 r CD 9 8 6 7 8 - Eba *♦,5 0 BC 9 8 6 5 8 - Hertha 6 ro BC 7,5 9 6 7 6 - Amethyst 7 r BC 6,5 8 7 6 7 - Sinaeda ^,5 ro CD 7,5 9 5 8 7 - Briljant 5 ro CD 8 8 6 7.5 6,5 gemiddeld L gem. I972-1980 cijfer- cijfer ge rassen Rusthoeve in Ne- stro- schiktheid 1980 derland gem. stro-rijke lengte voor op- 1980 gronden gronden raapdorsen a) Kleine groene erwten Finale HO 106 104 104 5 6 Dik Trom 89 97 94 97 4,5 5 Allround 88 92 95 93 5 7 Maxi HO 109 106 106 5 6 Rondo CB 100 93 98 93 6,5 6 b) Schokkers Maro 69 75 81 78 8 5 100 kg/are 59,4 46,6 54,3 55,1 Onkruidbestrijdingsproef in erwten. Resultaat van de bespuiting met resi duen. de smaak vaak wat scherp en bitter is. Maxi is een zeer produktief ras met kort stevig stro en een hoge peulzet ting. Het ras geeft een goed dekkend gewas. Mooie grote erwt met een goede consumptiekwaliteit. De zaadhuid is soms iets geneigd tot barsten. Rondo CB geeft op de minder stro- rijke gronden een goede opbrengst van zeer goede kwaliteit, zowel op het oog als in de kook. In natte jaren en dan vooral op de strorijke gron den kan dit ras teveel stro maken. Het bloeit dan te lang door en de opbrengst kan dan tegenvallen. Schokkers De schokkerteelt is alleen op Schou wen en Duiveland van betekenis. Het enige in de Rassenlijst genoem de ras is Maro. Het produkt van deze is vrijwel geheel bestemd voor de export. De kg-opbrengst alsmede de kookkwaliteit en de smaak van dit ras zijn goed. Kapucijners en rozijnerwten Imposant kapucijner geeft een lang gewas met een hoge peulzetting. De hoogste opbrengst wordt hier op de „minder strorijke gronden bereikt. Imposant heeft een zeer goede smaak en kookkwaliteit. Kapucijners worden in toenemende mate inge blikt in eigen land geconsumeerd. Gastro rozijnerwt blijft in opbrengst wat achter. Dit strorijke ras komt in het Zuidwesten vrijwel niet voor. Gastro stelt geen hoge eisen aan de grond en geeft een produkt van goe de kwaliteit. Een hoog cijfer duidt op een hoge waardering. 1) knolvorm: r rond, l lang, o ovaal. 2) kooktype. Beschrijving van de rassen Middenvroege aardappelen Bintje: Algemeen verbouwd pro duktief ras. Is in binnen- en buiten land zeer gewild. Geschikt voor alle bereidingswijzen. Geeft goed ge vormde, lang-ovale knollen. Is zeer vatbaar voor Phytophthora in loof en knollen en gevoelig voor doorwas. Eigenheimer: Heeft een uitstekende consumptiekwaliteit. De knolvorm en sortering vallen vaak tegen. Ta melijk vatbaar voor Phytophthora in het loof en zeer vatbaar in de knol. Erg gevoelig voor doorwas. Amethyst: Is'resistent tegen aardap pelmoeheid; geeft hoge opbrengsten. De sortering is aan de grove kant; de consumptiekwaliteit is vrij goed. Is tamelijk vatbaar voor Phytophthora in hePloof en weinig in de knol. Middenlate aardappelen Irene: Is roodschillig en geeft matige opbrengst. De consumptiekwaliteit is zeer goed. De sortering is aan de grove kant. Is weinig vatbaar voor Phytophthora. Eba: Heeft een zeer goed consump- In het zuidwesten worden op ongeveer 1500 ha (dat is 4% van totale oppervlakte aardappelen) aardappelen voor de vroege oogst geteeld. Deze teelt is beperkt tot enkele gebieden. De vergelijking van de rassen in 1980 vond plaats op het bedrijf van de heren C. van Rossum en Zn. te Ooltgensplaat. Grondsoort: kalkrijke lichte zavel. Pas op 8 april kon op deze grond worden gepoot. De droogte in mei heeft doordat de grond opdrachtig was, tot weinig groeivertraging geleid. Er is op twee tijdstippen geoogst. De opbreng sten waren goed (tabel 1). Tabel 1 Knolopbrengst en sortering van twee rooitijden ras 1e oogst 26 juni 2e oogst 11 juli relatief ^40mm relatief 40-60mm #>6i Dorê 89 80 95 73 17 Lekkerlander 86 84 91 67 26 Corine 84 86 85 58 35 Première 113 90 103 61 32 Gloria 103 85 96 85 17 Ukama 107 89 115 53 41 Sirco 94 95 107 52 44 gem. 1Q0= kg/are 227 370 Beschrijving van de rassen Doré: Is een vroeg ras met matige opbrengst, maar heeft al vroeg een zeer goede consumptiekwaliteit. Heeft mooie, vlakogige knollen. Lekkerlander: Is vrij vroeg met ma tige opbrengst. Kiem breekt makke lijk af. Is gevoelig voor rooibescha- diging. Corine: Is vroeg rijpend met goede opbrengst. Is geschikt voor de berei ding van friet. Première: Is zeer vroeg en geeft een hoge opbrengst. Is resistent tegen aardappelmoeheid. Consumptie kwaliteit is goed. Kiem breekt mak kelijk af. Ontvelt makkelijk. Gloria: (vnl. buitenland) Is vroeg rijpend met goede opbrengst. Is re sistent tegen aardappelmoeheid. De consumptiekwaliteit is goed. Is ge voelig voor rooibeschadiging. Ukarna: (vnl. buitenland) Is vrij vroeg en geeft een hoge opbrengst. Is resistent tegen aardappelmoeheid. Is vrij goed geschikt voor friet. Sirco: (vnl. buitenland) Is vrij vroeg met goede opbrengst. Lijkt vrij goed voor friet-bereiding. Advies Voor een vroege, bloemige aardap pel is Dóré hèt ras. Première geeft al vroeg een hoge opbrengst met vrij goede kwaliteit. Voor verwerking tot friet komt Corine in in aanmerking. Tabel 2 Enkele raseigenschappen volgens de 56e Rassenli.jst 1981 rooibeschadiging vroeg knol kook- kons.waj rijp vorm vroeg heid gebruik Doré ro BC Lekkerlander r BC Corine ro AB Première ro AC Gloria lo AC Ukama lo AC Sirco ro AC Een hoog cijfer duidt op een hoge waardering uit landbouwkundig oogpunt. I) knolvorm: r rond, l lang, o ovaal. 8 5 8 2) kooktype: A vast, niet melig B iets melig, vrij vast C melig en tamelijk los Hoedanigheid, bewaring en voorbehandeling van het pootgoed zijn naast ras senkeuze belangrijk0 nunten voor een vlotte en regelmatige opkomst van de (consumptie-)aarda, in.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 27