Rassenonderzoek van essentieel belang Hollen wij achter de ontwikkelingen aan? D oor de overheid wordt nu ook erkend dat er teveel bedrijven in moeilijkheden komen en de banken onder vinden het'aan den lijve"Overleg is er tussen overheid. D e mogelijkheid om het bedrijfsleven een steuntje in de rug te geven bij de verdergaande ontwikkelingen en de kostenbesparende aktiviteiten worden daardoor nog meer beperkt. Onderzoek en voorlichting zullen hard no dig zijn willen wij de strijd niet verliezen. Wanneer wij horen wat voor plannen men in Brussel heeft en welke bezuinigingen de Nederlandse overheid nog wil uitvoe ren. Op deze wijze voel je je als het ware met de rug tegen de muur geplaatst' Natuurlijk willen wij ondernemers helpen die in moeilijkheden zitten. Maar toch wel met de vraag of wij op deze wijze niet bezig zijn achter de feiten (de ontwikkelingen) aan te hollen. En dat vinden wij een bijzonder slechte zaak. zuidelijke landbouw maatschappij Het maken van een keuze door de boer uit de veelheid van aangeboden rassen is een uiterst belangrijke zaak. Om een juiste keuze te kunnen maken dient men daarom goed geïnformeerd te zijn. Daartoe kan de bijgevoegde rassenbijlage U ongetwijfeld van dienst zijn. Wij hopen voor u op een juiste keuze die in 1981 een goede oogst in kilogrammen en prijs op zal leveren. (Op de foto een proefveld met een vlasgewas. Er is enige legering als gevolg van neerslag). Vanuit: de Z.L.M. gezien z VRIJDAG 23 JANUARI 1981 68e JAARGANG NO. 3566 land- tuinbouwblad I edereen praat en schrijft over de bijzonder slechte eko- nomische toestand van ons land. Daarbij zoekt men dan naar oorzaken die dan niet zo moeilijk zijn te vinden. Met zijn allen hebben wij gedacht dat het niet op kon en daardoor is er veel te luxe geleefd. Men kijkt elkaar daar bij verwijtend aan en probeert zoveel als kan de schuld in de schoenen van een ander te schuiven. Veel maatrege len worden er aan gedragen welke er nodig zullen zijn om uit de problemen te komen. De voorzitter van de S.E.R. Vindt dat de lonen niet te veel germatigd moeten worden, omdat dan de koopkracht vermindert, en daardoor de vraag naar nieuwe produk- ten. Gevolg: meer werkloosheid. Prof. Rutten, topambtenaar van het min. van Ekonomi- sche zaken, vindt wel dat er fors op de lonen bezuinigd moet worden. In plaats van 1 V2loonstijging zouden, volgens prof. Rutten, de lonen zeker met dit percentage omlaag moeten om de marktekonomie weer beter te laten funktioneren. Wel is het duidelijk dat de overheid maat regelen neemt die tot gevolg hebben dat er op de alge mene uitgaven bezuinigd gaat worden. In Nederland gaat het niet alleen om de binnenlandse koopkracht, maar vooral om de konkurrentiepositie met andere landen. Afhankelijk van de eksport, zoals wij dat zijn in Neder land, is het van groot belang dat de loonkosten en de kollektieve lasten van het bedrijfsleven gematigd wor den. Tot nu toe blijft het echter nog te veel bij praten. Verschillende belangengroepen, al of niet gesteund door politieke stromingen, proberen zoveel mogelijk buiten schot te blijven. Dikwijls tegen beter-weten in. Deze regering is er in elk geval onvoldoende in geslaagd het tij te keren. Wij hopen nu maar dat na mei de nieuwe regering meer mogelijkheden krijgt. Intussen lezen wij wel elke dag opnieuw over bedrijfs sluitingen waardoor nog meer mensen zonder werk ko men. Aan de land- en tuinbouw gaah deze problemen zeker niet voorbij. Dat gebeurt dan wel voor velen onopge merkt. Alleen wanneer je terugkijkt blijkt dat er ook uit de land- en tuinbouw mensen zijn verdwenen. Lange tijd werd dat als een gunstige ontwikkeling gezien. Vermindering van arbeid op de bedrijven betekende een verdere rationalisatie van de bedrijven. De laatste jaren zijn we ongeveer bij het minimum van de arbeidsbezet- ting terecht gekomen. En de ondernemers die ermee stoppen zijn niet meer alleen degenen die geen opvolger hebben. Nee, het gaat nu ook om moderne bedrijven met goede ondernemers die in moeilijkheden zitten. Bedrij ven die (t) hoge investeringen hebben gedaan en nu met een hoge rente en aflossing zitten. Ook na overdracht komen verschillende jonge ondernemers in moeilijkhe den door de grondprijsstijging van verpachte grond. banken en de georganiseerde landbouw om te bezien hoe en wie er geholpen kan worden. Het gaat dan om bedrij ven die niet meer met bestaande regelingen (Borgstel lingsfonds en R.Z. regeling) geholpen kunnen worden. Bedrijven die nog wel zicht op de toekomst hebben. An ders gezegd, bedrijven die, na hulp te hebben gekregen, na enkele jaren weer op eigen kracht verder kunnen. Plannen zijn er om 10 min. be schikbaar te stellen uit de aardgaspot voor de landbouw van 25 min. Daarbij zullen de banken voor tenminste hetzelfde bedrag over de brug moeten komen. Op welke manier er hulp geboden gaat worden is nog niet duidelijk. Aan de hand van prak tijkgevallen zal bekeken worden welke manier de meeste kans van slagen heeft. Geprobeerd moet worden zoveel mogelijk bedrijven te helpen! Vorig jaar waren er ruim 1 700 R.Z.-aanvragen. Wanneer er nu gesproken wordt over ekstra hulp aan 200 a 300 bedrijven in 1981 zult u begrijpen dat het haast ondoenlijk is om tot een redelijke beoordeling te komen. In elk geval moet er gezorgd worden dat het om ekstra hulp gaat, aanvullend op de bijdrage die het borgstel lingsfonds en de R.Z. kan geven. Ondanks alle goede bedoelingen denk ik dat het goed is ons af te vragen waar wij mee bezig zijn. Enerzijds ervaren wij het als positief dat de overheid en de banken bereid zijn hulp te bieden bij de financierings problemen van bepaalde bedrijven. Anderzijds is het wel bijzonder triest dat het zover is gekomen. Dat wij een groot deel van het geld wat beschikbaar is uit de aard- gaspot ter ondersteuning van het bedrijfsleven op deze wijze zullen moeten besteden. Doeleman I Het verheugt ons U traditiegetrouw weer een rassennummer aan te kunnen bieden. Wij hopen dat de informatie U een steun kan zijn bij de beslissingen die t.a.v. de gewassenkeuze en de te telen rassen moeten worden genomen. Bewaart U dit nummer; het kan JU in de nabije r toekomst nog goed van pas komen, ij Dank aan allen die aan de totstandkoming van dit rassennummer hebben meegewerkt! DEREDAKTIE.I WNÊÊïS' f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1