Saldovergelijking van wintertarwe met enkele groentegewassen Nieuwe onkruidbestrijdingsrol geeft hogere opbrengst bij teelt veldbeemdgras w ie durft het gewas knolselderij D< G F inancieel ligt de teelt van konservenenvten, in vergelijking met wintertarwe, niet zoveel beter. Andere oorzaken kunnen zijn dat deze teelt toch wel past in het bouwplan. We denken dan aan de nodige vruchtwisseling en de mogelijkheid voor nateelt van een goede groen- bemesting. Is het lang geleden dat er erwten hebben gestaan en ook bij latere soorten is een hogere kg-opbrengst te verwachten dan de bere kening laat zien. Konservenenvten Stamslabonen B. Boot. Knolselderij v De rol Via het touw Witlof Proeven wijzen uit: Niet alleen in de graszaadteelt De teelt van wintertarwe komt de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Enkele oorzaken hiervoor: hoge kg-opbrengsten zijn mogelijk en het telen van konservengew assen wordt steeds minder aantrekkelijk. Dit in ver band met steeds hogere kosten en niet voldoende aangepaste kon- traktprijzen. Bij de opgenomen saldobereke ning is uitgegaan van een op brengst bij wintertarwe van 6.800 kg/ha. Gemiddeld beslist niet weinig, maar met de huidige ras sen en ziektebestrijding in een normaal jaar toch wel mogelijk. Wintertarwe, een aantrekkelijk gewas vanwege oogstzekerheid en stijgende opbrengst. C.A.R. Zevenbergen, bedrijfsvoorlichter akkerbouw, root is de variatie in kg-op- brengst bij de stamslabonen. Ge middeld komen deze over een aantal jaren niet boven de 8 ton per ha. De percelen waar ze worden geteeld, zijn ook niet allemaal geschikt. Dit gewas stelt nu eenmaal zwaardere eisen aan de grond dan bijv. winter tarwe. Wanneer uitgegaan wordt van een goed perceel t.a.v. de struktuur voor stamslabonen, dan moet een opbrengst van 10 ton goed mogelijk zijn. wintertarwe konservenerwt en stamslabonen knolselderij witlof Hoofdprodukt 6.8 t a b8 p.26b b.5 a 70 3.150 10 t a 3^.5 3.^50 30 t a 25 7.500 28 a 200 5.600 Bijprodukt b.2 t a 70 29b Naleverinj? N p8 p8 Bruto-opbrengst 3.558 3.208 3.508 7.500 5.600 Toeter, kosten: Zaaizaad 168 260 500 1.125 (planten) - Kunstmest 298 353 b}8 69b 198 Rente verzekering 41 53 60 150 62 Ziekte onkr.bestr. 271 226 184 396 358 Totaal 778 892 1.182 2.365 618 Saldo E.M. 2.780 2.316 2.326 5.135 5.182 Maaidorsen persen b70 250 planten 220 zaaien Drogen 112 600 rooien 120 2x schoffelen 300 afleveren 1.044 rooien Totaal 582 1.1^0 1.384 Saldo L.V. 2.198 2.316 2.326 3.985 3.798 Een groot deel van het Nederlandse graszaadareaal wordt ieder jaar ingezaaid onder dekvrucht wintertarwe. In goed overleg tussen onder zoekinstituten, boer en graszaadfirma's is een teeltmethode ontwikkeld die doorgaans tot goede resultaten leidt. Toch vormt de opslag van wintertarweplanten vaak een belangrijk negatieve invloed op het ren dement van de graszaadteelt. Uit onderzoekresultaten van het CABO blijkt dat bij 2 tarweplanten per m2 in veldbeemdgras de minderopbrengst 10,8% bedraagt. Bij 8 tarweplanten per m2 loopt de schade al op naar 31,2%. Al jarenlang wordt gezocht naar middelen die tot een goede doding van de tarwe-opslag leiden zonder dat er schade ontstaan aan het aras zaadgewas. aan de herinrichting is bevestigd dient als reservoir en wordt gevuld met water en glyfosaat (roundup). In dit reservoir zijn gaten geboord die afgesloten zijn door rubber ringen waarin een speciale touwsoort is aangebracht. Deze touwsoort heeft een doorlatendheid die net voldoen de is om te zorgen dat het touw steeds vochtig blijft. Het bestrijdingsmiddel komt dus via het touw beschikbaar. Via de hefinrichting van de traktor wordt de rol in een stand gebracht net boven het veldbeemdgras zodat alle daarbovenuitstekende planten geraakt worden door het doordrenk te touw van "de rol". In de proeven In het najaar van 1979 werd door landbouwkundigen van Barenbrug Holland B.V. het idee geopperd om via een nieuwe methode te proberen het tarwe-opslag- probleem aan te pakken. Het uitgangspunt was te profiteren van het hoogteverschil tussen veldbeepidgras en de winter- tarweplant. Men zou kunnen probe ren om in het stadium waarin het hoogteverschil maximaal is, de tar weplant te bestrijden door deze in kontakt te brengen met een allesdo- dend middel zonder daarbij de veld- beemdplant te raken. Mede op grond van gegevens uit de U.S.A. werd be sloten een apparaat te ontwerpen, dat aan een traktor bevestigd kan worden en dat op verstelbare hoogte over hei gewas kan worden getrok ken. Het principe van "de rol" is even simpel als doeltreffend. De buis die nog te noemen na al de ellende van de afgelopen 2 jaren. Financieel is de variatie dan ook zeer groot, van nul gulden per ha tot een goede op brengst. Toch zal er ook a.s. najaar weer knolselderij moeten zijn. Een zekere hoeveelheid hebben de fa brieken nodig, zowel in het binnen- als in het buitenland. Bij de saldoberekening is er van uit gegaan dat het planten en rooien afvoer in samenwerking met kolle- ga-telers gebeurt. Ook bij de prijs is met een tijdelijke bewaring rekening gehouden. e teelt van witlof blijft toch wel aantrekkelijk. Een goede opkomst blijft een moeilijke zaak evenals de werking van de chemische onkruid- bestrijding. Regen is voor beide on misbaar. Dit gewas kost weinig aan kunstmest, maar de onkruidbestrijding kan veel kosten en het rooien is ook niet goedkoop. De grondsoort is echter de beperkende factor en deze mag. dan ook eigenlijk niet zwaarder zijn dan 25% afslibbaar. Spuitloon is bij deze gewassen niet apart gerekend. Uitgegaan is dat men beschikt over een eigen spuitmachine Met het proefmodel van de rol wordt roundup op de tarweplant aangebracht. De nieuwe rol waarin de ervaring van de proeven is verwerkt. ging het vooral om de bestrijding van wintertarwe-opslag. Maar natuurlijk werden Ook alle andere boven het veldbeemdgras uitstekende planten geraakt. Zo bleek dat niet alleen tar weplanten goed bestreden worden, maar ook o.a. kweek en in mindere mate ook duist. Uit proeven in veldbeemdgras zou inmiddels gebleken zijn dat de meer- 1 opbrengst dank zij de bestrijdings- rol niet onaanzienlijk is en zelfs op kan lopen tot ca. 1.000,— per ha. Uit de proefgegevens zou voorts blijken dat het verschil tussen de twee uitersten (d.w.z. de hoogste op brengst van de behandelde percelen, ten opzichte van de laagste opbrengst van de niet behandelde percelen) zelfs 2.321,82 per ha bedraagt. Een bijkomend voordeel is bovendien dat partijen zonder tarwevermenging vrijwel altijd droog worden geoogst. Bij een tarwe-vermenging van meer dan 15% moet ca. 50% van de par tijen worden nagedroogd, omdat het vochtpercentage hoger is dan 14,0%. De kosten hiervoor bedragen 120,00 tot 150,00 per ha, afhan kelijk van vochtpercentage en hoe veelheid. De door Barenbrug beproefde me thode behoeft niet tot de graszaad teelt beperkt te blijven. In de gehele landbouw, maar bijv. ook in de bos bouw, biedt deze methode grote mogelijkheden bij de selektieve be strijding van ongewenste kultuur- en/of onkruidplanten. Daarbij valt bijv. te denken aan be strijding van: riet in diverse akkerbouwgewassen; schieters in suikerbietenpercelen; aardappel-opslag in knolselderij, stamslabonen, bieten enz.; berken opslag in heidepercelen en melde in digitalis (vingerhoedskruid). Kortom, overal waar sprake is van niveauverschil tussen kuituurgewas en hoger opgegroeid onkruid, kan dit laatste selektief worden bestreden. De direkte voordelen zijn: selektieve doding van het onkruid; geen schade door groeiremming aan het kuituurgewas; minder bestrij dingsmiddel nodig en ook bij win derig weer bruikbaar. Ook door het CABO te Wageningen zijn dit voorjaar proeven genomen met dezelfde methode. Daarbij is bij enkele toepassingen van glyfosaat (roundup), bijv. bij rietbestrijding, schade aan het kuituurgewas vast gesteld. Derhalve is het aan te beve len eerst de proefveldresultaten af te wachten. Bovendien heeft het middel roundup slechts een beperkte toela ting (zie hiervoor de gebruiksaanwij zing op de verpakking). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17