w alcheren heeft dus volgens de heer Mes, na de oorlog wat de tuin bouw betreft de boot gemist maar "Walcheren": Een bijzondere veiling I n de loop van zijn bestaan is door D it is een bijzondere veiling die je eigenlijk met geen enkele andere veiling in ons land kunt vergelijken". Zo typeert de heer Mes z'n 75-jarige Coöp. Tuin bouwveiling "Walcheren" B.A. te Middelburg. Hij is al bijna veertig jaar aan deze veiling verbonden en heeft er de bekende promotie- lijn gevolgd van boekhouder-on- derdirekteur en, sinds 1973, di- rekteur. De heer Mes licht zijn uitspraak toe: "De ene keer is het hier erg goed, een andere keer is het plotseling weer minder. We zijn bijzonder aanvoergevoelig en dat is vooral een gevolg van een niet-regelmatige aanvoer". Vol gens hem luisteren de telers on voldoende naar de signalen van de handel bij hun leveringen. H ij hoopt vurig dat de tuin bouw ooit nog eens tot grote bloei zal komen op Walcheren. "Dan is het allemaal niet voor niets ge weest": D irekteur Mes blijft hoopvol en acht het zelfs niet uitgesloten dat het M, H T oekomstperspektief Grote inzet "W alcheren" is ook een vei ling waar men eigenlijk sinds de oprichting voortdurend kampt met problemen (zie elders op de ze pagina). Bestuur en direktie staan op deze kleinschalige vei ling erg dicht bij de telers en ko pers en worden als gevolg daar van in sterke mate en direkt ge- kon fronteerd met problemen rond de teelt en de afzet. Voorts moet bestuur en direktie vanwege beperkte financiële mogelijkhe den steeds op de kleintjes letten. Door de kleinschaligheid zijn de kosten die de veiling moet maken relatief hoog terwijl het feit dat alle "partijen" elkaar persoonlijk kennen een vrij strak reglement voor telers en kopers vaak in de weg staat. Daardoor komt het ook nogal eens voor dat de telers te laat komen of tegen het sluitings uur. Anderzijds stelt de heer Mes nadrukkelijk, heeft zo'n kleine veiling ook weer zijn goede kan Ontwikkeling achtergebleven Verlengstuk bedrijf Hoopvol Vervelende zaak Fusie WIERINGA achterblijvende beloning van de tuinder bij werknemers in andere sektoren. Hij kwam er achter dat hij met dag en nacht werken toch min der verdiende dan zijn leeftijdgenoot in de bouwvak of de industrie. Velen stapten er dan ook uit. Zij die wel durfden zijn nu te weinig in aantal. Een naar gevolg daarvan is dat de veiling de kopers soms noch aan kasprodukten noch aan vollegrond- sprodukten een aanbod van vol doende omvang en verscheidenheid kan presenteren. aantal kopers op zijn veiling, in de toekomst toe gaat nemen met gevolg hogere prijzen voor de productie. Hij voorziet nl. een groei van de groen- teventers en de groentezaken in de steden en grote wijken. Hun voor deel op grootwinkelbedrijven (een betere service) en een grotere sorte ring) zal men steeds meer gaan waarderen, denkt hij. Tenslotte acht hij het niet uitgesloten dat het kopen van verse groenten en fruit door de Nederlandse huisvrouw in absolute zin toe zou kunnen nemen door het aan huis komen van de venter en het in de buurt zijn van de groentezaak. De heer Mes die zich energiek inzet voor zijn veiling. ten. Knikkend:"Het is inderdaad een bijzondere veiling". In zo'n situatie moet je oppassen zo heeft hij geleerd, om zelf niet te klein gaan denken. Daarente gen wapent hij zich door eens per jaar met kollega-direkteuren op exkursie in binnen- of buitenland te gaan om bij te praten. D irekteur Mes hoeft zich van veiling Walcheren steeds iets an ders voorgesteld: "Ik heb altijd gedacht dat dit na de oorlog een grote veiling zou worden met veel glastuinbouw. In wezen is die ontwikkeling he laas sterk achter gebleven. Soms denk ik weieens: wat heb ik ei genlijk gepresteerd. Ik heb deze veiling in leven gehouden, maar meer eigenlijk niet. Elk jaar weer die psychische druk van het fi nancieel eindresultaat dat toch weer niet is om over naar huis te schrijven. Het is net een gevecht tegen de bierkaai. Ik had het an ders gedacht en gewild". "Soms krijg ik weieens de indruk, besluit de heer Mes, dat de telers de veiling als een noodzakelijk kwaad beschouwen. Maar zo is het natuurlijk niet. De veiling is een verlengstuk van hun bedrijf en als ze het zo gaan zien dan is al een stuk gewonnen, ook voor het voortbestaan van de veiling en de tuinbouw op Walcheren". Het bestuur van de veiling in 1948 tijdens de bouw aan de Braakmanstraat. V.l.n.r. P. Ton, A.H. Geertse, J. de Kam, W. de Schipper, L. Joziasse (sec.), C. Ton, B. Koole (voorz.), W. Kweldam (dir.), J. Kwekkeboom, A. de Jager en T. Staat. dat betekent volgens hem allerminst dat er geen toekomstperspectief is: "Ik zou de mensen wel wakker willen schudden en roepen: benut je kans. Er is ruimte voor uitbreiding. Als je alleen al ziet hoeveel groenten dage lijks van elders op Walcheren wor den aangevoerd". Ook liggen er vol gens Mes voor kleine veehouders of akkerbouwers die er mee ophouden mogelijkheden, evenals voor ande ren die een aanvulling wensen op hun inkomen (bijv. in de winter bloemkool). bestuur en leden al meerdere keren overwogen de veiling Walcheren maar te sluiten. Dat men het hoofd ondanks de al jaren niet meer geste gen omzet toch boven water heeft weten te houden, is niet in de laatste plaats te danken aan een strenge kostenbewaking en een zuinig beheer van gebouwen en rollend materieel. Dit gekombineerd met een grote in zet van het personeel heeft evenwel niet kunnen voorkomen dat de provi sie (veilingkosten) bij Walcheren de laatste jaren ongeveer 9% heeft be dragen hetgeen vrij hoog is. De heer Mes: "We hebben met een steeds dalend aantal leden (van meer dan 300 tot thans ca. 100) en een be perkte, zij het zeer gevarieerde, aan- voer maar een smalle bestaans-basis. Daarbij heb je hier ook nog te maken met telers die hun produkten aan bieden aan Zuid-Holland-Zuid (Ba- rendrecht) en Goes (fruittelers). Een spijtige zaak. Wat wij als veiling daartegen alleen maar kunnen doen is de telers uit ons gebied zoveel mo gelijk te bewegen hier al hun pro dukten aan te leveren terwijl je als direktie op een veiling als deze voor al de taak hebt de kosten zoveel mo gelijk te bewaken. De direkteur toont cijfers waaruit blijkt dat de post lo nen de laatste vijf jaar op de veiling aanzienlijk is gedaald. Niettemin zijn de kosten relatief hoog gebleven en hanteert een aantal telers de hoge provisie als een argument om naar Zuid-Holland-Zuid te gaan. Een an der argument om aldaar te veilen is de hogere prijzen die men daar soms maakt. De heer Mes beaamt dat In het allereerste begin huurde de jonge veilingvereniging een hal van de gemeente Middelburg. Op deze afdruk een beeld van de opslagplaats met kantoortje van de veilingvereni ging in de vleeshal van het Stadhuis te Middelburg, (omstreeks 1914) laatste maar wijst er uitdrukkelijk op dat het niet altijd zo simpel ligt als men wel denkt. Kwaliteitsverschillen spelen daarbij een rol en vaak zijn die betere prijzen ook maar geruch ten. Bovendien moet men de tran sportkosten niet vergeten. L es: "Op zich gaat het hier over igens om een voor ons uiterst verve lende zaak. Als veiling moet je je aanbod nl. op een bepaald nivo hou den om de juiste prijzen te kunnen maken. Op zo'n manier komt dat na tuurlijk in gevaar en daarmee je bes taansrecht. Eep andere nare bijkom stigheid is dat de telers die hun pro dukten niet weg kunnen laten sturen natuurlijk de dupe dreigen te worden. De direkteur van de koöperatieve veiling is dan ook van mening dat de produkten daar dienen te worden ge veild waar ze geteeld worden. et Middelburgse veilingbestuur heeft de laatste fusiebesprekingen met de andere veilingen in Midden Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen niet meer bijgewoond. Na afgetast te hebben of men er in paste is men in 1979, aldus het desbetreffende jaar verslag reeds tot de volgende kon- klusie gekomen: een fusie met Zuid- Holland-Zuid zit er niet in omdat de kleinhandel in Middelburg e.o. ont hand zou geraken (bovendien spelen afstand, transportkosten en bederf een grote rol) en een verdere sa mensmelting met de andere (fruit veilingen past ook niet omdat dan de handelaren naar Goes zouden moeten. Bovendien zijn dat fruitvei lingen. Door allerlei veranderingen die met de fusie samenhangen is de kans groot dat de prijzen van Mid delburg in Goes niet meer gehaald zullen worden. De heer Mes ziet het zo: "Konsen- treer alle groenten van de andere veilingen op de veiling Middelburg. Wij zouden dan ons fruit naar Goes kunnen brengen (overigens gebeurt dat nu ook al voor een niet onaan zienlijk deel). Het zou nl. een goede zaak zijn wanneer alle groenten op éên punt en al het fruit ook op één punt geveild zou worden". Persoon lijk ziet hij deze wens voorlopig nog niet in vervulling gaan. Een deel van het veilingkomplex aan de Braakmanstraat. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13