Coöp Tuinbouwveiling "Walcheren" bestaat 75 jaar T ot zover een citaat uit een verslag dat de toenmalige sekretaris L. Jo- ziasse uitsprak ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de "Coöpe ratieve Veilingvereniging "Walche ren" R.A. te Middelburg. Met dit ci taat eindigt de voorgeschiedenis van de veiling. Wat gebeurde namelijk: D e huidige direkteur, de heer E.C.A.A. Mes, is nog eens gedoken in de oude jaarverslagen. De zeer bewo gen geschiedenis van de 75-jarige ve reniging zegt hij als volgt te willen samenvatten: "Onlosmakelijk ver bonden met het lot van de veiling "Walcheren" is kennelijk de tegen slag, de moeizame strijd om het hoofd boven water te houden maar toch onmiskenbaar ook de niet-aflatende ijver en wil tot voortbestaan waarmee enige honderden tuinders op Wal cheren al die jaren bezield waren. Het is voortdurend knokken geweest". D e oprichting van de veiling, 8 fe bruari 1906, verliep al uiterst stroef, zo lezen we in een jaarverslag dat een gedetailleerdbeeld geeft van het eerste jaar van haar bestaan. Een handvol groente- en fruittelers op Walcheren die uit onvrede met de bestaande situatie een veiling wilde oprichten, ontmoette aanvankelijk vooral argwaan en onbegrip. D e eerste grote klap kwam in 1940 toen als gevolg van de oorlog de ge bouwen van de veiling langs het sta tion in Middelburg totaal vernield werden. Alleen de kluis bleef geluk kig gespaard. Het kort daarna her bouwde nieuwe veilingkomplex on dergaat hetzelfde lot: bijna geheel Walcheren komt bij de invasie in 1944 niet alleen onder zeewater te staan (hetgeen een vernietiging van de produktie betekende), maar ook de gebouwen liepen opnieuw zware schade op. Weer blijkt de veerkracht van de leden niet gebroken. Herstel van de gebouwen aan het station volgt. Nieuwe ontwikkelingen na de "tweede wereldoorlog met o.m. de opkomst van de auto en de uitbrei ding van de tuinbouw op Walcheren Een geschiedenis met grote tegenslagen Optimisme Een felicitatie waard! Voortdurend knokken De kluis Het elektrisch afmijntoestel met per soneel bij de ingebruikname van dit toestel in september 1912. E.e.a. vond plaats in de vleeshal van het Stadhuis te Middelburg. noodzaakten bestuur en leden weer tot nieuwbouw en in 1947 kon aan de Braakmanstraat, toen nog temidden van weilanden buiten de stad, een geheel nieuw en vergroot gebouw feestelijk worden geopend. Sinds dien zijn er nog wel enige loodsen bijgebouwd maar voor het overige worden vandaag de dag in hetzelfde complex nog steeds regelmatig de groenten van de Walcherse telers aan de klok gebracht. Die weilanden zijn er overigens al lang niet meer. De veiling is thans geheel ingebouwd door rijen woningen die dateren uit de 50-er en 60-er jaren. Mes: "De gemeente heeft ons wel eens infor meel gevraagd of we hier weg wilden om plaats te maken voor woning bouw maar daar hebben we hele maal geen behoefte aan en onze bu ren, voor zover mij bekend, ook niet. De gemeente moet ons hier voorlo pig maar rustig laten zitten", als je de historie zo leest dan denk je bij je zelf: hoe bestaat het dat de veiling ondanks al die tegenslagen nog bes taat? v D e oprichting van de veiling driek wart eeuw geleden was een goede zaak voor zowel de handel als de te lers. Er ontstond duidelijkheid in aanvoer en afzet die daarvoor eigen lijk geheel afwezig was. Het wel en wee van de veiling Walcheren is uiteraard zeer nauwverbonden met de De Coöperatieve Veilingvereni ging "Walcheren" te Middelburg bestaat zondag 8 februari a.s. precies 75 jaar. Het bestuur van de veiling heeft hierin aanleiding gezien dit jubileum te vieren met een feestelijke bijeenkomst in de Schouwburg te Middelburg. De ze viering zal plaats vinden op maandag 9 februari a.s. Op deze pagina's kunt u iets lezen over de veel bewogen geschiedenis van deze veiling die ondanks grote tegenslagen en moeilijke tijden nog steeds bestaansrecht heeft. Een felicitatie waard voor het bestuur, de direktie, het personeel en de achterban de telers/leden die uiteindelijk het lot van de veiling steeds in handen hebben gehad en nog hebben! "En daar, tussen de duinen en de dijken, ligt het eens zo vruchtbare en schone eiland met zijn bedrijven, bui tenplaatsen, boomgaarden, moestui nen, bouw- en weilanden als een ge kortwiekte vogel; een gevolg van het oorlogsgeweld. Het eiland lokte in de 16e en 17e eeuw de adelstand en rijke kooplieden tot het stichten van kaste len en buitenplaatsen waarbij grote tuinen werden aangelegd, die voorza gen in de eigen behoefte aan groenten en fruit. Zelfs kassen werden gebouwd waarin, zij het primitief zuidvruchten werden geteeld. Later ging door verval in de handel en het verminderen van de adelstand een deel van die tuinen over in handen van hun hoveniers, welke begonnen met groenten en fruit te telen voor het pu bliek. Zodoende was de grondslag voor de huidige tuinbouw gelegd, die zich nog altijd kenmerkt door de grote verscheidenheid der produkten bij de aanvoer. Velen onzer, die de 50 jaar gepasseerd zijn, hebben dit nog mee gemaakt en zien nog, als de dag van gisteren de tuinbazen van Oost Ka pel le met hun huifwagens met groen ten en fruit naar Middelburg gaan om daar aan het publiek en de rest die men niet kwijt kon aan een groep scharre laars te verkopen. Rond Middelburg en Vlissingen en ook andere plaatsen waren na verloop van tijd ook wat "kroters" (zoals men de tuinders noemde) begonnen met een bedrijf e. De oude veiling aan de Kanaalweg met in de banken de kooplui. De foto is genomen omstreeks 1928. Op de voorgrond de manden waarin vroeger de produkten werden aangevoerd. Ook enkele landbouwers beoefenden die teelt. A lien brachten hun geteelde produkten op bovengenoemde wijze aan den man. Dat dit veelal voor de kwekers teleurstelling gaf laat zich begrijpen De eerder genoemde teleurstelling leidde tot boosheid en uit konkur- rentieoverwegingen besloten toen enkele vooruitstrevende beroeps telers het offensief in te zetten. Dus werd in 1906 op Walcheren een veilingvereniging opgericht "ten einde op die wijze hun produkten af te zetten daar de bestaande toestand niet bevredigde"zo staat in hetzelfde ver slag. De oprichting van de Walcherse veiling speelde zich dus dit jaar liefst driekwart eeuw geleden af. Voor de Het koelhuis dat pas gerenoveerd is. 12 jubilerende vereniging dus alle reden om feest te vieren. Toch kwam de oprichting van de veilingvereniging Walcheren tot stand. Dan volgt een reeks kleine en grote tegenslagen met gelukkig af en toe een periode van betrekkelijke voorspoed en rust. Een beeld van het veilingkomplex nadat het in 1940 door de vijand is vernield. Het veilinggebouw werd destijds langs het spoor gezet omdat men voor veel produkten (zoals kool soorten, winterpeen en knolselderij) aangewezen was op vervoer per trein. Bestemming was o.m. het westen van ons land. ontwikkeling van de tuinbouw en de bevolkingsgroei op dit voormalige ei land. Er is natuurlijk veel veranderd. Zo werden tot in de oorlog hoofdza kelijk vollegrondsprodukten en fruit aangevoerd. Topmaanden waren juni, juli en augustus. Na de oorlog een breder assortiment met meer kaspro- dukten en een gelijkmatiger aanvoer over het gehele jaar verspreid. Een belangrijk impuls leken tuinbouw en veiling te zullen krijgen na de oo-log. Maar: "Er heerste hier toen een geest van optimisme en vertrouwen in de toekomst. Een enkeling ging al over tot het bouwen van kassen en koelhuizen. Walcheren, zo wist men, heeft im mers alles mee: een goed klimaat, een goede bodem, een hardwerken de en betrouwbare bevolking met kennis van zaken, genoeg ruimte en een veiling waar telers en kopers el kaar kunnen vinden. Kortom, zo vond men de mogelijkheden om een tweede Westland te worden lagen er". Een dergelijke grootschalige ontwikkeling heeft op Walcheren evenwel niet plaatsgevonden. De di rekteur ïan de koöperatieve veiling heeft daarvoor wel enige verklarin gen: zo'n snelle opkomst werd ge remd door de geringe uitkeringen aan boeren en tuinders voor in de oorlog geleden schade als gevolg van o.m. de overstromingen. Die tuin ders hebben volgens hem in het al gemeen voorts Onvoldoende durf gehad om te gaan lenen. Daar komt dan in de jaren 1955-1965 nog bij de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12