Monopolie positie multinationals schadelijk voor rassenveredeling Hulpactie Plattelandsjongeren voor Italiaanse boeren in aardbevingsgebied. Vooral voor vroege leveringen. De biet met het hoogste suikergehalte. E en monopoliepositie is altijd een schadelijke zaak en CEBECO- HANDELSRAAD zal haar veredelingsbedrijven dan ook zodanig pro beren uit te bouwen dat ze tegen de oprukkende multinationals bestand zal zijn". Dit zei ir. R.H. Reiling, direkteur van de veredelingsbedrijven van Cebeco-Handelsraad maandagmiddag j.l. tijdens een forumdiskus- sie op een graanstudiedag in Aquadelta te Bruinisse die plaats vond in het kader van het tienjarig bestaan van Cebeco-Zuidwest te Zierikzee. D, T N. I r. M. de Boer van het Konsulent- schap Plantenziekten en Onkruid- bestrijding ging tenslotte uitvoerig in op gewasbescherming door ziekten- D, E nkele cijfers: opp. van het getrof fen gebied 26.000 km2 aantal zwaar getroffen stadjes en dorpen 125. Direkteur veredelingsbedrijven Cebeco-Handelsraad: Teelttechnieken Kortstrorassen Meer onderzoek Tarwe studieklubs Z.A.J.K. Ook als ingehuld zaad verkrijgbaar. B.V. Hollandsch Zweedsche Zaad Mij. e heer Reiling reageerde hier mee op een opmerking van één van de meer dan 200 konferentiedeelne- mers (tarwetelers uit Zuidwest Ne derland) waaruit bezorgdheid sprak over de toenemende invloed van enige multinationals op het hele kweekgebeuren rond land- en tuin- Dir. ir. R.H. Reiling van de ver edelingsbedrijven van Cebeco-Han delsraad. bouwrassen. Ir. Reiling: "Als je er van uitgaat dat het kweken van ras sen een essentiële en nuttige zaak is, dan is veredeling niet plotseling een negatieve zaak geworden als ze in handen komt van grote multinatio nals. Gevaarlijk wordt het echter wanneer in de toekomst een situatie ontstaat waarbij een beperkt aantal multinationals in de veredeling een monopolie op zou gaan bouwen". De heer Reiling wees er op dat enige grote concerns op het terrein van de rassenveredeling al enige tijd erg ak- tief zijn. Ook in Nederland is deze ontwikkeling gaande. Hij zei te ver wachten dat ook in de toekomst nog meer veredelingsbedrijven in grote concerns zullen worden opgenomen. Volgens de direkteur van de verede lingsbedrijven van Cebeco-Handels raad is het dan ook van groot belang voor de overige zelfstandige kweek - bedrijven om ook in de toekomst voldoende tegenwicht te geven tegen deze multinationale ondernemingen. west de heer S. Silvis tot de deelne mers aan de konferentie, hield dr. ir. A. Darwinkel van het P.A.G.V. een inleiding over de teelttechnieken bij granen. Met behulp van tabellen grafieken en schema's gaf hij een beeld van talrijke resultaten die ver kregen zijn door proeven uit te voe ren met verschillende rassen en ver schillende teeltsystemen (w.o. uiter aard de intensieve tarweteelt). Tijdens de diskussie in de namiddag zei de heer Darwinkel o.m. een voor stander te zijn van het rijpadensys teem omdat naar zijn mening de oogstderving daarbij geringer is dan bij bemesting en bespuiting zonder rijpaden (scheelt volgens de inleider ca. 150 kg. per ha. wintertarwe). An dere voordelen: Het gemak bij spui ten en bemesten, geen overlappingen en geen stroken die worden gemist. I r. Reiling ging in zijn inleiding in op de ontwikkelingen en perspektie- ven bij de veredeling van granen en peulvruchten. Hij vertelde o.m. dat het veredelingsbedrijf van Cebeco- Handelsraad momenteel relatief veel aandacht schenkt aan kortstrorassen zonder daarbij overigens de rassen met lang stro te verwaarlozen. On derzoek naar nog kortere rassen dan de huidige vindt niet meer plaats. Thans, zo zei hij, is het zaak de re sistentie van de korte strorassen ver der te verbeteren. Hij wees er in dit verband nadrukkelijk op dat kort strorassen beslist geen mindere bakkwaliteit behoeven te hebben dan langstrorassen. Ni a een welkomstwoord door al gemeen direkteur van Cebeco-Zuid- ijdens de diskussie wees ir. Rei ling er op dat het kweekbedrijf van Cebeco-Handelsraad onderzoek doet naar het gehele scala van ge wassen, waaronder de kleine zoals de erwten en vezelvlas, "Ons bedrijf verkeert wat dat betreft in een vrij unieke positie en we zijn daar, gezien de huidige ontwikkelingen bepaald niet ongelukkig mee". Wel bepleitte hij veel meer onderzoek naar met name de erwtenteelt die grote op- brengstverschillen heeft laten zien tussen proeven en de praktijk. "Wij hebben hiervoor geen verklaring en in het veld van onderzoek bevindt zich hier een grote blinde vlek. Als hier niet meer teeltonderzoek naar Tijdens het kongres werd door de graantelers in groepen gediskussieerd over de gehouden inleidingen. wordt gedaan ontglipt deze teelt ons", zo waarschuwde hij. bestrijding in granen. Tijdens de hieropvolgende diskussie bepleitte forumlid H.C. van der Maas uit Kats een hogere N-gift bij wintertarwe teneinde het opbrengstvermogen te vergroten, terwijl naar zijn mening de 2e N-gift zo vroeg mogelijk dient plaats te vinden. De konklusie van de diskussie was dat wel algemene regels kunnen worden gegeven maar dat de individuele landbouwer zelf toch steeds weer beslissingen moet nemen die afgestemd zijn op eigen specifieke situatie. Tarwestudieclubs kunnen daarbij uitstekend ondersteunend werk doen. J. Wierenga. oor de Italiaanse plattelandsjon gerenorganisatie Cultivatori Diretti is via de Europese Raad voor jongere boeren C.E.J.A. een verzoek om hulp ingediend voor de boeren in het eind november door een aardbeving ge troffen gebied ten zuiden van Napels. Een begrijpelijk verzoek als je via ra dio, tv en kranten hoort en ziet hoe erg de situatie is en hoeveel er ver nield is, bovendien heeft de strenge winter de situatie er nog erger op ge maakt. Een rechtvaardig verzoek als je bedenkt hoeveel hulp Nederland heeft ontvangen na de watersnood ramp in 1953. aantal daklozen 300.000 aantal gewonden 7.000 aantal doden 10.000 Hoewel er via het Rode Kruis mo gelijkheden zijn om direct te helpen met voedsel, medicamenten, tenten enz. is er ook op langere termijn hulp nodig om het gehele gebied te her bouwen. Om al deze redenen en ook omdat het een overwegend agrarisch gebied betreft met veel gemengde bedrijfjes, heeft het N.A.J.K. in overleg met de p.j.o.'s besloten een financiële hulp actie op touw te zetten t.b.v. getrof fen boeren in dit'gebied. Als voorwaarde voor de besteding van ingezameld geld is wel gesteld dat het bestemd moet worden voor een concreet project zodat er geen cent verloren kan gaan via verspil ling of corruptie. Mogelijkheden hebben we hier toe omdat er mo menteel een Nederlands kontakt- persoon in dit gebied is om concrete doelen uit te zoeken en omdat ook de Italiaanse jongeren organisatie met zulke voorstellen komt. Zodoende kan een goede besteding van het geld verzekerd zijn. Als be stedingsobjecten wordt gedacht aan de herbouw van stallen in een be paald dorp, de herbouw van de ge bouwen van een plaatselijke coöpe ratie, het sturen van Nederlands jongvee,Voor de actie is als streefbedrag gesteld "zoveel moge lijk" omdat de schade in dit gebied in de vele miljarden loopt. Het geld in zamelen zelf zal door de provincies en afdelingen gedaan moeten wor den. Men kan er bijv. aan denken om bij iedere activiteit of vergadering de leden een bepaald bedrag 2,50) in een potje te laten stoppen en over te maken op het speciaal voor dit doel geopende gironr. 4320500 van K.P.J.N.-N.A.J.K. onder vermelding van: N.A.J.K. helpt Italië. Ook een verkoping of kollekte is na tuurlijk mogelijk. Let wel: bij een kollekte waarbij ook buiten eigen kring gekollekteerd wordt, is ver gunning van de gemeente nodig. De actie zal dit seizoen duren en de be doeling is dat regelmatig verder in formatie over verloop van de actie en besteding van het geld in de land bouwbladen verschijnt. Ook indivi duele giften van boeren, burgers of bedrijven op genoemd nummer zijn natuurlijk van harte welkom. Voor verdere informatie kunt u bellen naar het N.A.J.K.-secretariaat, 070-514191, Emilie van Zijl. aar aanleiding van het boven staande persbericht van het N.A.J.K. heeft het Z.A.J.K. al besloten om tij dens te houden vergaderingen de konsumpties voor eigen rekening te nemen en de daardoor uitgespaarde kosten ten goede te laten komen aan deze aktie. Ik nodig alle P.J.Z. leden uit ook hun steentje bij te dragen. Wellicht kun nen de afdelingsbesturen hiertoe wat initiatief ontwikkelen. Bewijs hiermee nog eens dat platte landsjongeren wel degelijk verder kijken dan hun neus lang is. Laat de Italianen niet in de kou staan. Help! L.W. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11