Goed bezochte NFO-Ontwikkelingsdag voor fruitteelt o D e standhouders toonden zich te vreden met de zakelijke resultaten. Wel konstateerden zij een wat af wachtende houding bij veel fruitte lers. Er heerst weliswaar een stem ming van vertrouwen over de oogst 1980 maar anderzijds is men zich bewust van de kwetsbaarheid en de onzekerheid voor de komende jaren. D e voorzitter van de kring, de heer W. de Jager, te Kapelle, konstateerde in zijn openingswoord dat de toe komst van de Nederlandse en de zuidwestelijke fruitteler grotendeels in handen ligt van hemzelf en van zijn gezin. Daarmee sloot hij aller minst uit dat de overheden geen taak meer hebben om maatregelen te treffen teneinde de bedrijfsvoering te verbeteren. Zijns inziens is de bij drage van de overheid aan de hagel- verzekering te gering en is het ont houden van een verwerkingssubsidie aan het pereras Beurré Lebrun een onrechtvaardige zaak. Naar de me ning van de voorzitter komen we in deze economisch moeilijke tijd weer met beide benen op de grond te staan, een grond die we hard nodig hebben om te produceren en onze welvaart zoveel mogelijk veilig te stellen. Gezien 's lands financiën was hij t.a.v. het inwilligen door de over- Rl ecente ontwikkelingen geven vol gens de voorzitter reeds aanwijzingen over hoe het fruitbedrijf er de ko mende jaren uit moet gaan zien: CVr Speciale aandacht voor pereteelt In eigen hand Fruitkoeling kan miljoenen goedkoper Pereteelt p vrijdag 16 januari j.Lwerd door de kring Zeeland/West-Noord- Brabant van de NFO de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt gehouden. In de voormiddag en avond werd in de hal van de veiling Kapelle de fruitteelt-mechanisatiebeurs gehouden. Ook de voorlichting en de bedrijfsverzorgingsdienst waren hier aanwezig. De organisatoren konden tevreden zijn want zowel voor de mechanisatiebeurs als voor het middaggedeelte (met een drietal inleidingen)-bestond van telerszij de grote belangstelling. De Jonagold kan goed worden gebruikt voor omenten. De foto is van een Golden, die 8 jaar geleden werd omgeënt met Jonagold. Het toch wel aanwezige grotere ver trouwen in de toekomst is gebaseerd op de resultaten tot nu toe van de gezamenlijke inspanning voor ver betering van afzet en presentatie. De tot nog toe behaalde prijzen worden daaraan grotendeels toegeschreven. Koelhuizen en koelcellen maken het mogelijk om de afzet van appels en peren gelijkmatig over het gehele jaar te laten verlopen. Koelhuizen en koelcellen vormen daarom een belangrijke schakel in de keten van producent naar consument. Hard fruit fappels en peren) gaat naar de consument via de koelcel. heid van de wensen van de fruittelers niet al te optimistisch. "Alle bedrijven die de laatste jaren hun appel aanplant regelmatig heb ben vernieuwd met moderne rassen, nauwe tot zeer nauwe plantafstanden en als het enigszins kon met druppel- bevloeiing er tussen, hebben tot hun verbazing gekonstateerd, dat zelfs driejarige percelen rendabel kunnen zijn. Tegelijkertijd zijn er percelen tussen de 15 en de 20 jaar die ondanks een hoge kilogram opbrengst verliezen opleveren. Als we dan ook het afgelopen jaar in onze beschouwing betrekken en de lijn door durven te trekken, houdt dit in dat de appelteelt nog sneller afge schreven en vernieuwd zal moeten worden dan de 15 jaar die we al een paar jaar hanteren. De appelrassen zijn blijkbaar ook aan mode onderhevig en of we het nu leuk vinden of niet, wij zullen moeten le veren wat de konsument vraagt, aldus de heer de Jager die er gelukkig mee zei te zijn dat een groot gedeelte van de telers zoveel aanplant heeft kun nen vernieuwen. Vooral in de ruilver- kavelingsgebieden op Zuid-Beveland is daardoor de stemming hoopvoller dan in die gebieden waar de vernieu wing achter loopt. Daar komt volgens hem nog bij dat we in tegenstelling tot de krisis in de Om hard fruit - dat zijn appels en peren - vers te houden wordt het in de koelcellen op een lagere tempera tuur gebracht. Het fruit blijft dan wel dóórleven, maar de levensprocessen verlopen langzamer dan in ongekoeld fruit. Door het koelen remmen de verouderingsprocessen af. In de meeste koelcellen wordt bovendien de ademhaling van het fruit geremd door het op te slaan in een atmosfeer met een laag zuurstofgehalte. Hier door worden de levensprocessen ex tra vertraagd. Dat betekent boven dien minder produktie van warmte. Overmatig energieverbruik Een werkgroep van het Sprenger- Instituut, bestaande uit de onderzoe kers Bakker, Van Beek, Bons en Sterling, houdt zich bezig met het opsporen van gebreken bij koel huizen. Uit een steekproef bij ongeveer hon derd bedrijven bleek dat er niet alleen verbeteringen mogelijk zijn aan de gebouwen, constructies en installa ties, maar ook aan het gebruik ervan. Opvallend was het hoge energiever bruik van de apparatuur voor de koeling. Tijdens het koelproces wordt de lucht langs de koelelementen geleid, waardoor de temperatuur van de 70-er jaren met de zomerrassen Dis covery, Sommerred, Alkmene, El- star, Karmijn, Jonagold en nog meer goede nieuwkomers t.o.v. het bes taande sortiment een alternatief hebben aan lekkersmakende en mooie nieuwe appels. "Wij kunnen ons niet permitteren rassen te telen die al jarenlang onder de kostprijs gewaardeerd worden". Hoewel fi nancieel erg moeilijk adviseerde de heer De Jager de telers toch met klem om te gaan vernieuwen. "Fruitkwekers, zo besloot hij, die hun beroep uit willen blijven oefe nen zullen dat alleen kunnen op een jong en zich steeds weer verjongend bedrijf'. In het middaggedeelte van de ont wikkelingsdag werd speciale aan dacht besteed aan de pereteelt. Een drietal inleiders ging in op een aantal aspekten ervan. De heer J. Westerla- ken, teeltchef van de Proeftuin "Naar beter fruit" te Numansdorp, wees erop dat van de landelijke pereteelt er ca. 35% ligt in het Zuidwesten. Zijn lucht daalt. Ventilatoren blazen de gekoelde lucht door de koelruimte heen. In de koelruimte wordt de lucht dan weer warmer. Deze opwarming is toe te schrijven aan de warmte, die vrijkomt bij de ademhaling van het fruit, maar ook aan andere warmtebronnen, zoals in straling door de wanden. Wat men echter vaak over het hoofd blijkt te zien is dat de circulatie zelf ook warmte opwekt. De motoren yan de ventilatoren en de wrijving van de circulerende lucht langs de wanden van de cel en langs het daarin op geslagen fruit maken ook warmte vrij. Deze warmte vraagt weer extra koeling en dus extra energie. De on derzoekers hebben vastgesteld, dat deze extra energie meer dan 40% van de totale hoeveelheid kan bedragen. Zij stellen dat door minder te circule ren drastisch bespaard kan worden op het energieverbruik van veel koel cellen. Voor de Nederlandse fruitteelt is een dergelijke kostenbesparing van zeer groot belang, ook al omdat de con currentie met het buitenland steeds zwaarder wordt. De onderzoekers verwachten dat de circa 1700 telers van hard fruit en de veilingen samen jaarlijks 2 4 miljoen gulden kunnen besparen, wanneer zij de aanbevelin gen van het Sprenger Instituut opvol gen. inleiding kan als volgt worden sa mengevat: In proeven met onderstammen is aangetoond dat Kwee C vroeger en regelmatiger vruchtbaar is dan Kwee A en Adams. Door bespuitingen met C.C.C. vanaf het 2e groeijaar kan het aantal bomen per ha worden op gevoerd en mede daardoor zal de aanloopperiode worden bekort. GA3 is bij Triomphe de Vienne onmisbaar, bij andere rassen kan het in beurtjaren en na nachtvorst een goed hulpmiddel zijn. Bij Doyenné du Cornice kan GA4/7 goede resultaten geven als het toegepast wordt in beurt jaren, bij slecht bloeiweer of na nachtvorst. De resultaten met wortelbehan deling zijn wisselend. In de jeugd moet men minder snoeien en meer buigen. Vruchthoutsnoei geeft een betere maatsortering. Wegnemen van 1-jarig hout bij Doyenné du Cornice vermindert de beurtjaren. Het perensortiment is bijzonder smal, aan sortimentsverbreding zal uit het oogpunt van risikos- preiding meer aandacht geschon ken moeten worden. Door de heer J. Ruissen, bedrijf- Bergen op Zoom Vanaf 16 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de eerste herziening van het bestemmingsplan "De Li nie". Bezwaren kunnen worden in gediend bij de gemeenteraad. Breda Vanaf 16 januari ligt gedu rende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Tramsingel". Zij die bezwaren hebben ingediend bij G.S. tegen de vaststelling van het bestemmings plan kunnen beroep instellen bij de Kroon. Oostburg Vanaf 17 januari ligt ge durende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Pèse Schorre". Zij die tijdig bezwa ren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. St. Philipsland Vanaf 16 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Bedrijf sterrein Provinciale Weg". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Veldhoven Vanaf 15 januari ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Buiten gebied, herziening XXIX". Bezwa- stakdeskundige van het Konsulent- schap voor de Tuinbouw "Zuidwest- Nederland" werd de positie van de pereteelt in Zuidwest-Nederland uit de doeken gedaan. Hij kwam tot de volgende konklusies: Het rendement van peren is over een aantal jaren bezien niet beter dan van appels; toch is de pere teelt erg belangrijk voor een be drijf. Men krijgt een betere risi- koverdeling. Men zal vooral bij de pereteelt de mogelijkheden om beurtjaren te voorkomen zo goed mogelijk moeten benutten. Regelmatig oogsten geven de beste resultaten (dat speelt bij peren meer dan bij appels!) Verder is van belang een verbre ding van het rassensortiment. Een appelbedrijf met één pereras bestuiver) is minder wense lijk. Peren is een heel andere teelt dan appels. Er zijn goede exportmogelijkhe den, maar er zal veel aandacht moeten worden besteed aan maat en presentatie. Ontwikkeling van binnenlandse markt is niet gunstig. Ook hier geldt: zorg voor een goede pre sentatie. Na dit seizoen kan wor den vastgesteld dat het helpt. De langere levensduur van een perebeplanting geeft meer stabi liteit aan het fruitbedrijf. Het klimaat is in de kustgebieden gunstiger voor peren. Dit kan de fruitteler in het Zuid-Westen dus ook benutten. Tot slot behandelde de heer J. de Coster, Konsulent van de Belgische Boerenbond te Leuven de pereteelt in de EEG. Zijn konklusies: Vergeleken met de zuidelijke teeltgebieden is er een voor sprong in vakmanschap in de noordelijke gebieden. Ook bij de onderstammentoepassing is er een te becijferen voorsprong. Er dient virusvrij onderstam men materiaal te worden ge bruikt. De resultaten van onderzoek kunnen in noordelijke landen snel in de praktijk worden toege past. In zuidelijke landen gaat men er gauwer toe over om maar af te schrijven. De belangrijkste rassen uit de noordelijke gebieden komen ver houdingsgewijs in mindere mate voor in zuidelijke gebieden en lijken goed te handhaven. De noordelijke gebieden liggen dichter bij de konsumptiegebie- den: een voordeel in verband met de stijgende transportkosten. Afsluitend kan worden gekonsta teerd dat de NFO op een geslaagde ontwikkelingsdag terug kan zien. ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Schijndel Vanaf 16 januari liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "Plein" en "Molendijk". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Sprang Capelie Vanaf 19 januari ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmings plan "Berkhaag West I". Zij die tij dig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in de voor schriften aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Vlissingen Vanaf 20 januari ligt ge-, durende een naand ter inzage het ontwerp van het besluit van b. en w. met toelichting en kaart, tot vaststel ling ex art. 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van de tweede planverandering van het op 19 no vember 1976 door de raad vastges telde en op 27 juni 1977 door G.S. van Zeeland gedeeltelijk goedge keurde bestemmingsplan '"t Wissel". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. VMWWWVWVVWWWWMA/VWWVVWWWVVWWWWVWWWVWWW^WW 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10