Enkele indrukken van de 27ste Zeeuwse Spuitdag K om !~E WENKEN 1 Een aantal nieuwe middelen. Échter geen uitbreiding van het spuitprogramma op onze bedrijven. Wel duidelijke aanwijzingen ten aanzien van een gerichte toepassing van de bestaande middelen of kombinaties hiervan. Zo onge veer zou men kunnen samenvatten wat op de Zeeuwse Spuitdag van 9 januari j.l. te Goes door de heren dr.ir. C.J.A. Barèl uit Wageningen en drs. W. Heijbroek en P. Hazen van het I.R.S. te Bergen op Zoom, naar voren werd gebracht. De granen Aardappelen Stam(sla)bonen Maïs Grasland Graszaad Uien Bieten Goltix Aardappelexport in 1980 bijna 500.000 ton Bittere aardappel levert stijfsel TRAKT0REN- BEDRIJF TECHN0-IMP0RT OVERGENOMEN DOOR ABEMIJ-GR0EP C.A.R. GOES P. Verhage In de proeven van 1980 is bij de ziektebestrijding in granen Bayleton CF (triademefon captafol) duide lijk opgevallen. Dit - overigens vrij dure - middel bleek het in een sei zoen als 1980 met veel bladvlekken- ziekte en kafjes bruin uitstekend te doen. De mening dat het ook een oplossing betekent voor het fusa- riumprobleem kwam in de opbrengst van de proeven niet tot uiting. Een zusje van Bayleton, de Baytan DS (triadimenol) kombineert als zaadbehandelingsmiddel de zaai zaadontsmetting met de preventieve bestrijding van meeldauw en andere ziekten. De kosten liqgen aanmerke lijk hoger dan van een normale zaai zaadontsmetting maar in de kombi- natie lager dan bij gebruik van Mil- stem. Het gaf in de proeven nogal wat kiemplantbeschadiging. Wat de onkruidbestrijding betreft werd gewezen op het nieuwe middel Asepta-Antrolin (diethatyl-et- hyl linuron) een bodemherbicide voor tarwe, en op de kombinaties van isoproturon/kontaktmidde- len/groeistoffen voor de voorjaar stoepassing tegen duist enz. enz. enz. Ridomil laat ons in de steek wat de fytoftora betreft. Gelukkig hebben we voor dit doel (nog steeds) ma- neb-tin achter de hand. AAcuram en Shell Curam (bevatten beide ook cymoxanil) kan men beschouwen als zeer goede maneb-tinmiddelen met enige werking tegen reeds in de plant doorgedrongen schimmel. Tegen rhizoctonia blijft kwik voorop staan, zeker bij de pootgoedteelt. Solacol, Duphar Dithane M 45 en nu ook Rovral, bieden de mogelijkheid voor behandeling van het pootgoed tijdens het poten. Toepassing tijdens de bewaring is in onderzoek. Rovral gaf in de proeven een wat fijnere sortering. Met de groeiregulator Alar is nog weinig ervaring opgedaan. Bij de onkruidbestrijding blijft de nadruk liggen op de voor-opkomst behandeling. Voor toepassing na de opkomst zijn echter ook een aantal middelen in onderzoek. Vorig jaar trad plaatselijk in land- bouwstambonen de Phoma-schim- mel schadelijk op. Thiram voorkomt grotendeels de overgang met het zaad. Wil men Phoma plus bonevlieg bestrijden dan is AAtifon het aange wezen middel. Voor een meer af doende bestrijding van Phoma is bij de kombinatie van carbendazim met thiram AAtopam N, beter op zijn plaats en bij teelt van zaaizaad zeker te overwegen. Stamslabonen blijven wat de chemi sche onkruidbestrijding betreft een tere juffer. Bij Ivorin Super en Basa- gran is dan ook de gebruiksaanwij zing - en bij Ivorin Super ook de Rassenlijst - voor de gebruiker aan bevolen "lektuur". Atrazin is voor klei en zavel een goed middel. Als voor-opkomstmiddel is overigens Bladex, en bij aanwezig heid van hanepoot Lasso, een goede vervanger. Voor een na-opkomstbe handeling kan men kiezen uit tal van kombinaties, zoals atrazin olie Bellater (atrazin cyanazin), Basa- gran olie, Basagran atrazin olie, Primextra (metalochloor atrazin) en als nieuwe produkten Fanoprim (Faneron atrazin) en Masipron een fabrieksmengsel van atrazin olie waarvan maar 4 li ter/ha nodig is. De hoeveelheid Roundup voor kweekbestrijding, als men wil door zaaien, is verhoogd van 3 naar 4 li ter/ha. De wachttijd tussen spuiten en inzaai is teruggebracht tot 10'da- gen. De hoge eisen die een Round- upbehandeling stelt ten aanzien van de omstandigheden waaronder gespoten wordt, blijven onverkort gehandhaafd. Het nieuwe middel Mecoben (me- coprop en benazolin) werkt uitste kend, zij het wat traag, op muur. Een nieuwe ontwikkeling is de toepassing van Roundup door middel van een vochtig gehouden rol die "hoog staande" planten (bijvoorbeeld graanopslag) raakt en het gras onge moeid laat. Er zijn nog wel een paar probleempjes bij deze toepassing. Daconil M werkt goed tegen blad- vlekkenziekte in uien en kan het ge hele seizoen dóór, gespoten worden. Ook Rovral (iprodione) kan gebruikt worden, maar dan gemengd met maneb/zineb en niet meer dan twee keer per seizoen. Het percentage percelen dat zwaar besmet is met het bietecysteaaltje lijkt in het Zuidwesten toe te nemen. Grondontsmetting en Temik voorko men schade maar - op lange termijn bezien - neemt de besmetting eerder toe dan af. Een Temik-behandeling is in dit geval minder bedrijfszeker dan een grondontsmetting, maar ook de helft goedkoper. Bietekevertjes: Multamat, Seedox en Mesurol blijken bij zaadbehandeling uitstekend te werken. Een aanvulling op de meest bedreigde strook met een zaaivoorbespuiting, granulaat of grondbehandeling blijft aanbevolen. Een zaaivoorbespuiting niet met lin daan maar met Mesurol. Pillenzaad bevat eveneens Mesurol, gelijkwaar dig met een zaadbehandeling. Granulaten komen als verzekerings premie duurder uit de bus. Met het öog op vergelingsziekte zijn Temik en Dacamox de aangewezen midde len. Tegen bietekevertje zijn Curater en bendiocarb (Multamat, Garvox) be ter op hun plaats. Wil men aaltjes bestrijden dan komen Temik en Vy- date in aanmerking. Wie meent ritnaalden en worteldui zendpoten te moeten bestrijden, kan zich het beste houden aan lindaan: 5 liter/ha grondbehandeling en/of 5 gram per kg zaadbehandeling. Tegen de luis (vergelingsziekte) is Pirimor het beste middel al is het soms, bij koud weer, wat trager dan de (ook iets goedkopere) Meta Sys- tox R of Mesodrin RL (beide oxy- demeton-methyl). Temik komt dit jaar weer in de gips- vorm, echter in een betere formule ring zodat de verstrooibaarheid minder moeilijkheden zal opleveren dan 2 jaar geleden. Eén van de meest interessante mede delingen op deze spuitdag was onge ■HA "HM Dr.ir. C.J.A. Barèl. twijfeld die van de ontheffing voor Goltix (metamitron), een middel dat werkt via de grond en tevens blad werking heeft. Zeer selektief (met andere woorden: veilig) voor het ge was. Voor het zaaien toe te passen in een hoeveelheid van een 1 kg meer dan Pyramin. Per ha bezien ook duurder waar tegenover staat een wat betere werking op, bijvoorbeeld melganze- voet en zwarte nachtschade. De min der goede werking op zwaluwtong is een minpunt. Waarschijnlijk krijgt Goltix vooral een plaats na opkomst en in kombinatie met Betanal. Pas toepassen als de bieten TWEE ECHTE BLAADJES hebben. Let wel: dat is wat anders dan het stadium van DE GESTREKTE KIEMLOB- BEN. Waar een vroege toepassing op zijn plaats is - soms nodig tegen kleefkruid - kan dit inhouden dat men vroeg en dus een keer extra, moet spuiten met Betanal afzonderlijk. Op zavel en klei zal dit vaak voldoende zijn. AKKERBOUW EEN SPUITMACHINE IS een precisie apparaat. De pomp moet goed werken en een flinke over- kapaciteit hebben voorde interne roering. De slangen moeten in prima staat zijn zonder knikken en haarscheurtjes. De spuitplaat- jes schoon en niet versleten. Hoe is het met uw spuit, is die van binnen en van buiten in goede staat? Zit er geen water meer in want de winter is nog niet voorbij. VELE UREN WORDEN in de winter doorgebracht in de werk- Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand decem ber 108.000 ton konsumptie- en in dustrieaardappelen uitgevoerd. Hiervan was 11.500 ton bestemd voor de zetmeelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1980 op 488.000 ton gekomen. In de kalenderweek van 28 december t/m 3 januari 1981 is 10.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd. De import van konsumptie- en in dustrieaardappelen bedroeg in de cember 600 ton. De bittere aardappel die in het An- desgebergte op grote hoogte in het wild groeit, zal gebruikt worden voor de industriële produktie van stijfsel. Tot dit doel zal men vanaf volgend jaar beginnen met de bouw van een fabriek in Puno, waar de grootste velden verbouwd met wilde aardap pels-, bestaan. Met de toepassing van een nieuwe technologie, uitgevonden door ex perts van de Agrarische Universiteit La Molina, zal het stijfsel van de bittere aardappel dat verkregen zal worden in deze fabriek, dezelfde ei genschappen hebben als stijfsel ver kregen van een gewone aardappel. De fabriek zal 3.000 ton aardappel- stijfsel per jaar produceren, wat vol doende is om grotendeels de natio nale vraag hiernaar te kunnen dek ken. Dit produkt wordt gebruikt bij de bereiding van pillen, bij de vast legging van kleuren in stoffen en voor de produktie van dun papier, met name het zgn. bondpapier. Aardappelstijfsel wordt tevens ge bruikt bij de bereiding van verschil lende gerechten met grote voedings waarde. Met de technologie die voornoemde experts hebben uitge vonden, kunnen de giftige elementen en alkaloïdes die aan de wilde aard appel die bittere smaak geven, ver minderd worden. Deze technologie is na jarenlange studie en onder zoekwerk uitgevonden. De fabriek die in Puno zal gebouwd worden, zal de bittere aardappel ge bruiken die in het departement ver bouwd zal worden, zonder gebruik te maken van de wilde aardappels die honderden inwoners van die streek verbouwen voor de huisbereiding van aardappelmeel. Met het gebruik van atoomenergie hebben experts van de Agrarische Universiteit La Molina, verbeterde variëteiten van gerst verworven. Vanwege de krisis in de gerstpro- duktie veroorzaakt door de "roya" (roest), die in 1978 dit gewas ver woestte, heeft men nieuwe variëtei ten moeten uitvinden die tegen deze ziekte bestand zijn. In het IPEN (In- stituto Peruano de Energiea Nu clear) heeft men zaden van verschil lende gerstvariëteiten gebombar deerd met gammastralen, waardoor zij genetische veranderingen hebben ondergaan. Na de radioaktiviteit verwijderd te hebben, heeft men de ze zaden op een proefterrein van 2 ha gezaaid. De aren van de planten die gegroeid zijn uit deze zaden, kunnen tot 4 graansporen bevatten, die gro ter en zwaarder zijn dan die van de bekende gerstsoorten. Andere plan ten zijn kleiner geworden en hebben aren zonder baarden. De produktie van deze zaden zal nu onderworpen worden aan uitgebreide testen teneinde hun kwaliteit en op brengst per ha te kunnen vaststellen. Men heeft grote verwachtingen van deze nieuwe variëteiten en hoopt in de toekomst hiermee het deficit van de nationale produktie te kunnen dekken. Thans moet men jaarlijks 100.000 ton gerst invoeren. (Bureau landbouwattaché Santiago de Chile) De Rotterdamse importeur van David Brown-Case landbouwtraktoren Techno-Import b.v. is per 19 decem ber j.l. opgenomen in de Abemij- groep, die zelf reeds via haar werk maatschappij Greenib LTB bv met het japanse merk Shibaura aktief is op de traktorenmarkt. Deze kennis en ervaring in de land- bouwsektor waren voor drs. J.P. Bosch, direkteur-eigenaar van Tech- no-Import bv, mede bepalend om het bedrijf, waarvan hij de konti- nuïteit en werkgelegenheid gezien zijn leeftijd veilig wil stellen, onder te brengen bij de kapitaalkrachtige Abemij bv. Ook de direktie van de Amerikaans-Engelse traktorenfabriek David Brown-Case begroet de voortzetting van de Nederlandse ver tegenwoordiging op deze basis. Het is zeker ni^t de bedoeling de importeurschappen van de traktor- merken binnen de Abemij te inte greren. Beide ondernemingen blij ven zelfstandig opereren plaats. Een goede verlichting en verwarming zijn dan van groot be lang. Een goede isolatie kan een werkplaats ook een beter werkkli maat geven. T.l.-licht zorgt voor de verlichting. In de praktijk wordt nog te veel gebruik gemaakt van verwar mingskachels zonder afvoer van de rookgassen. Denk er om deze ka chels gebruiken de zuurstof die U ook nodig heeft voor de ademha ling en de uitlaatgassen zijn vaak giftig- KALI EN FOSFAAT voor sui kerbieten kan zo nodig al in de maand januari of februari op het land worden gebracht. Door deze kunstmest vroeg te geven wordt zoutschade aan de kiemplant voorkomen. Schade aan de kiem plant geeft altijd groeiverlies en dus opbrengstderving. HET HEEFT WEL degelijk zin om ook in de wintermaanden uw gewassen te kontroleren. Slakken muizen en vogels gaan ook in de winter gewoon door met eten. Laat U niet verrassen, op uw gewassen moet U zelf passen. ALS HET 10 JA NU A RI geweest is, moet U geen wintertarwe meer zaaien. Het is dan te laat. Hoewel er soms wonderen gebeuren toch is dan de zaaitijd voor wintertarwe echt voorbij. U kunt dan veel beter overstappen op zomergranen. Daar kunt U eind januari al mee beginnen als U wilt. Zorg wel voor een goede zaai zaadbescherming ~want nog steeds belagen vogels en bodeminsekten de pasgezaaide granen. VEEHOUDERIJ DE TIJD DAT HET VEE min stens eenmaal per week werd ge borsteld, is voorbij. In een goed verzorgde ligboxenstal doet het vee dit werk nu zelf. Dat zelf-bor- stelen is alleen mogelijk als er een veeborstel aanwezig is die op de juiste hoogte is aangebracht. On der een borstel moet wel worden verstaan dat de haren niet tot op het lat zijn afgesleten. Kontroleer dit maar eens. U staat er van ver steld dat zelfs nylonharen vrij snel afslijten. HEBT U WEL EENS gemerkt dat bij een heldere lucht met 10 gr.C. vorst de temperatuur minder koud aanvoelt dan bij een mistige lucht bij 0 gr. CA Hetzelfde doet zich voor als U bij vorst de stal potdicht maakt en de koeiendamp niet wordt afgevoerd. Bedenk wel dat voor een goede gezondheid droge koude lucht in de stal vele malen beter voldoet dan lucht die bedorven is. Zorg ook tijdens vorst voor een goede ventilatie en een kleppensysteem waarbij de inge brachte lucht niet rechtstreeks op de koeien valt. LAAT U DE ONDERGROND SE zwartwerkers ongestoord hun gang gaan! Met de schop mollen vangen, is onbegonnen werk. Dit is ook niet nodig want er zijn mo menteel klemmen in de handel die goede vangresultaten geven. Wanneer ook dat te veel moeite vraagt, kunt U een loonwerker die over een mollenploeg en een ver gunning beschikt gifkorrels laten gebruiken. Een goed resultaat wordt met gifkorrels alleen ver kregen bij droog koud weer en een hele buurtschap gelijk mee doet. Mollen zijn goede ondernemers en breiden hun oppervlakte uit zodra er naburige percelen vrijkomen. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6