VOO It m: Vit OIIW Een triest begin P. J.ZUI I BI ELI UI P.J. Zeskamp een succes M et de jaarwisseling hebben we elkaar en onze vrienden veel goede wensen toebedacht, met als nadruk- kelijkste wensgezondheid. Hoe belangrijk deze wens is, realiseerden we ons deze dagen. Ons trof het droeve bericht, dat ons mede-perskommissielid, mevrouw Lucie H.G. v.d. Hoek-Maclaine Pont, is overleden. Een korte, ernstige ziekte heeft haar, na enkele operatie's, het einde gebracht. Het kost moeite dit bericht te verwerken. Lucie was 5 jaar lid van de perskommissie. Wij hebben haar leren kennen als een aparte vrouw met een geheel eigen levensstijl. Haar betrokkenheid bij de moeilijkheden en mogelijkheden van deze tijd was groot. Als U regelmatig deze rubriek leest, dan weet U hoe belangrijk en veelzijdig haar inbreng was. Haar interesse ging o.a. uit naar politiek, rechten van de mens en rechten van de vrouw. Ze kon fel zijn, maar eerlijk en rechtuit. We waren het niet altijd met elkaar eens, maar is dat wel nodig? Zij verdiepte zich in de problemen en zette zich daar voor in en wilde dat kenbaar maken en deed dat op haar eigen manier. H, B A llereerst werd er begonnen met een loperrace. Alle spelers moesten in een lange dichtgenaaide loper een bepaalde afstand afleggen en terug, maar dan staande en springende op de loper, die door de captain terug getrokken werd. N a vier spelen en de rode draad bleek dat het een nek aan nek-race Protestlied voor de onmerkbaren! de oerbaan, het verguisde werk D at de koöperatieve gedachte lang geleden al leefde onder de agrarische bevolking in Zeeuws-Vlaanderen is aan te geven met het volgende: De spelen De beslissing Historisch gebeuren voor het Agrarisch Jongerenwerk in Zeeuws-Vlaanderen en Suiker Unie uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: MeVr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. - et andere beeld van Lucie is dat van een hartelijke vrouw, die genoot van alle gewone, kleine dingen. Wat kon ze genieten van de vakanties met haar man, kinderen en kleinkinderen in hun huis in Frankrijk, wat haar zo dierbaar was. Hierover heeft zij ook veel geschreven en als U deze stukjes gelezen heeft, dan zult U haar le vensvreugde hierin geproefd heb ben. Een vrouw met een warm kloppend hart, die gevoel en oog had voor de mensen om haar heen, is heenge gaan. Een vrouw, die het leven en de mens liefhad. Wij denken aan haar man, kinderen, kleinkinderen en al len die haar lief waren. Het zal voor hen moeilijk zijn om weer gewoon verder te gaan. En toch... het leven vraagt van een ieder weer zijn bij drage en dat is ook de enige manier om het leven weer aan te kunnen. Lucie, wij zullen je missen. de perskommissie ij het doorbladeren van de map met knipsels van onze rubriek was het opvallend hoe enorm veel Lucie geschreven heeft. Bij het doorlezen hiervan, waren er enkele bij, die na haar overlijden diepe indruk maak ten. Ter gelegenheid van haar 60ste ver jaardag schreef ze "Ben je zestig?" Hieruit nemen we het laatste stukje over: - Ik ben altijd nieuwsgierig ge weest naar later. Zo was ik, ook be nieuwd hoe ik zou zijn als ik zestig werd. En zo ben ik nu al bezig met de tijd, dat er een punt achter mijn le vensverhaal zal komen. Ik probeer vrienden te worden met de dood. Daar heb ik tijd voor nodig. Ik hóóp, dat het me zal lukken, in mijn stijl. -" Aan dit stukje voegde zij als slot toe: - Het bevrijdende voor de oudere- mens is dat wat eens leek te hinderen niet meer van belang schijnt te zijn - - dat wat eens scheen zo nodig te moeten niet meer hoeft - - dat je aan wat eens "zo hoorde" met vreugde je schoenen afveegt - - dat je volledig en vrij kunt zijn die je bent - Erg om ouder te worden? Ben je zes tig!!!" Een blijk van haar levensstijl vinden we terug in het hierbij overgenomen gedicht "Protestlied voor de on- merkbaren!", dat ze enkele jaren ge leden schreef en wat nu een diepe ontroering achterlaat. Aan haar hoop, illusies, verwachtin gen en uitingsdrang is een abrupt einde gekomen. Z o'n 14 dagen terug (op zaterdag 3 januari jl.) werd weer de P.J. Zeskamp gehouden in de praktijkschool te Schoondijke. Voor de deelnemers van de 12 ploegen een uitstekende gelegenheid de extra kilo's van de feestdagen weer kwijt te raken. De afdeling Zevenbergen was met maar liefst 3 teams vertegenwoordigd in een poging om de wisselbeker definitief te bemachtigen. De sportkommissie van de P.J.Z. had weer een aantal spelen bedacht, die de nodige behendigheid en snelheid eisten. Nadat in de ochtenduren de diverse spelen waren opgebouwd door de hulpteams uit 's Heer-Abtskerke-Nisse e.o. en Zevenbergen kon om 13.00 uur de strijd beginnen. De afdeling 's H.-Abtskerke bleek dit het snelste te kunnen. Nadat het eerste spel de nodige kracht had ge kost was het nu zaak om in het tweede spel met behulp van een aantal regenpijpen met bochtjes daaraan een zo groot mogelijke hoe veelheid water over te brengen. De ploeg van Oost-Zeeuws-Vlaanderen bleek het meest behendig te zijn. Ais een soort "Saartjes" liepen de deel nemers aan het derde spel met een douchemuts en een spons op hun hoofd in een poging om zoveel mo gelijk water over te brengen. Door de hoofden tegen elkaar te drukken werden de sponzen uitgeknepen èn de deelnemers....kletsnat. Uit de bij gaande foto mag nog eens blijken dat dit een van de leukste onderdelen was van de Zeskamp, waarbij het team van West-Zeeuws-Vlaanderen (2) nummer één werd. Ook in het vierde spel waren er weer volop ob stakels. Al zakkenlopend moest er met een brandende sigaret in de mond over een kist geklommen wor den, waarna er met de sigaret een ballon kapot geprikt moest worden. Het tweede team van Zevenbergen scoorde hier de snelste tijd. Tussen de eerste vier spelen door werd er de rode draad gespeeld. Een spel waar bij de deelnemers van een team met een bal in de kruiwagen over een evenwichtsbalk moesten. Twee tegenstanders konden met een zak stro pogingen doen de speler van de evenwichtsbalk te goojen. Wanneer de bal middels een slalom en een wip was overgebracht werd deze door de captain in een mand gegooid. De af- Het "regenpijpenspel deling Noord-Beveland sleepte de eerste plaats binnen. ■redaktie: [Harrie Wijermars| was tussen de afdelingen Oost- Zeeuws-Vlaanderen en het eerste team van Zevenbergen. Een zevende plaats zou voor Oost-Zeeuws-Vlaan deren nog voldoende zijn om de eer ste plaats te doen veroveren. Het laatste spel bestond uit het gooien met een medicijnbal vanuit hoepels, die door de spelers op een zelf te regelen afstand werd gelegd. Het eerste team van Zevenbergen nam alle mogelijke risico's en scoorde een afstand van ruim 39 meter. Of dat voldoende zou zijn moest de ploeg van Oost-Zeeuws-Vlaanderen aan tonen. Bij de eerste gooiers ging het nog goed mede doordat er niet teveel risico werd genomen. De gooi van de laatste speler moest de beslissing brengen. De bal werd gegooid enZevenbergen juichte. De af stand was ruim 28 meter en goed voor slechts een 1 le plaats. Zevenbergen gefeliciteerd! De sportkommissie, de hulpteams en andere medewerkers en spelers be dankt. De volgende week komen we nog eens terug op de studiedag van het Z.A.J.K. We zullen dan nader ingaan op de dis- kussie die zich ontspon n.a.v. de inleidingen van J. Markus- se, v. Diepenbeek en C. Kal den. Einduitslag 1. Zevenbergen (1) 2. Oost-Zeeuws-Vlaanderen 3. 's Heer-Abtskerke-Nisse 4. Tholen/St. Philipsland 5. Noord-Beveland 6. Zevenbergen (2) 7. Schouwen-Duiveland 8. West-Zeeuws-Vlaanderen (1)36 p. 9. West-Zeeuws-Vlaanderen (2)32 p. 11. Goes 30 p. 12. Zevenbergen (3) 11 p. 55 p. 53 p. 51 p. 51 p. 46 p. 41 p. 40 p. Kom, liefste, ik wil mijn leven met je delen. Jij verkoos mij en ik verkoos jou. We zullen saam de rollen wel verdelen, wij zijn nu man en vrouw. Jij kiest het hoofd, mijn werk, dat is de voet, maar zonder voet kun jij niet doen, wat jij nu doet! Niet alleen jij, ook hij en hij en hij! Ik trek 't me niet aan, die ontevreden vrouwen, laat ze maar naar hun halve of hele banen sjouwen! A Is 't werk, dat ik nu doe niét aldoor werd gedaan, dan zou het de maatschappij maar bar beroerd vergaan. En als het werkeloosheidsspook bij ons ook op komt dagen en wij steeds weer opnieuw om bijstand moeten vragen, dan draag jij toch de grootste last, de grootste angst van binnen Hoor je die vrouw: Wat moet ik met zo'n vent in huis beginnen?" Niet alleen zij, ook zij en zij en zij! Ach 'k laat ze gaan, die ontevreden vrouwen. Laat ze maar naar hun halve of hele banen sjouwen. Kom, liefste, ik wil mijn arbeid met je delen en samen met jouw vrijheid leren spelen. En als het tij dan keert, dan grijpen we die kans. Dan komt er weer een beter evenwicht dan thans. De een, die kiest het hoofd, de andere de voet. Begrijp je nu, dat wie wat doet er eigenlijk niet toe doet? Niet alleen jij, ook jij en jij en jij? Want wat men kletst of wat men nu ook praat, het is de voet, waar Vader Staat op staat. Kom, liefste, ik wil mijn vrijheid met je delen. Wacht niet te lang, wat kunnen ons de centen schelen? We kunnen nog genieten, onze geest verrijken, oneindige verten met onze hersenen bereiken. Wij met zijn twee, ja wij. Het is een voorrecht en een stijl om van elkaar te kunnen en te willen blijven houden. Misschien hadden zij alleen destijds niet moeten trouwen. En als hét ogenblik van afscheid is gekomen dan hoop ik, dat jij het eerste weg zult mogen dromen. Want ik kan jou niet missen, maar dat geldt voor jou nog meer. Misschien doet zo het afscheid nog 't minste zeer. Want jij, jij koos het hoofd in ons tesaam bestaan, maar weet je, 't is de voet, die 't langst kan blijven staan. Dan rest alleen no^'ik". L.H.G. v.d. Hoek - Maclaine Pont Van het Z.A.J.K. a) De eerste koöperatieve inkoop- en later ook verkoop-vereniging werd ruim 100 jaar geleden in Aardenburg door de heer Vos- terman-van Oyen opgericht. b) De eerste koöp. Beetwortel en Suikerfabriek in Sas van Gent werd al in 1899 door onze voor ouders opgericht. Dat ook de koöperatieve gedachte onder de jongeren in Zeeuws-Vlaan deren nog steeds leeft, bewijst de oprichting van de eerste Jongeren- 16 januari: Grote avond van de af delingen Fijnaart en Sprang-Capel- le. 20 januari: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. Redaktievergadering provinciaal krantje. 23 januari: afd. Tholens diskussie- avond met de vormingskommissie. Grote avond afd. 's Heerabtskerke - Nisse e.o. 30 januari: afd. Bladel: diskussie- avond met de vormingskommissie. 31 januari: afd. Zevenbergen: Coun try Westernavond. Grote avond afdeling Schouwen- Duiveland. raad bij Suiker Unie in Zeeuws- Vlaanderen. Op 18 december 1980 kwamen de leden, die zitting gaan nemen in de Jongerenraad, bijeen, alsmede af vaardigingen van het Agrarisch Jon gerenwerk en het Kringbestuur van Suiker Unie in Zeeuws-Vlaanderen. Deze Jongerenraad bestaat uit een 15-tal jongeren en is ontstaan uit het samenwerken van de 2 R.A.K.'s in Zeeuws-Vlaanderen. j Hoe ontstond nu deze Jongerenraad In het voorjaar van 1980 had R.A.K. West Zeeuws-Vlaanderen een informatie- en diskussieavond belegd met Drs. J. Dijkqraaf over de Koöp. Suiker Unie. Daar is dan ook de gedachte geopperd om een Jon gerenraad bij Suiker Unie op te richten. In augustus is er een voorbereidende vergadering geweest met R.A.K. Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen en de heer Drs. J. Dijkgraaf namens Suiker Unie. Toen is er een eerste aanzet aanzet gegeven tot het op stellen van een reglement voor deze Jongerenraad. In oktober was er weer een geza menlijke vergadering van de R.A.K.'s, maar dan met het Distrikt- bestuur en het Hoofdbestuur van Suiker Unie. De R.A.K.'s zouden jongeren gaan werven om zitting te gaan nemen in deze Jongerenraad. Dat is dan ook gelukt, en vanaf 18 december 1980 is de Jongerenraad Suiker Unie Zeeuws-Vlaanderen dan ook een feit. Zoals uit dit verhaal blijkt is het aan de aktieve besturen van de R.A.K.'s te danken dat op zo'n korte termijn deze Jongeren raad is opgericht. Vanaf deze plaats zou ik de leden van de eerste Jonge renraad bij Suiker Unie veel sukses willen toewensen. Leen Dees 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21