'Vergaderen is gezond' Zegge en Schrijve c Nieuwe teelten in de glastuinbouw Landbouw commissaris Gundelach overleden Avonturieren zuidelijke landbouw maatschappij Hoewel het maar kwakkelen is deze winter levert het landschap toch wel leuke plaatjes op. Overigens mogen we niet klagen want elders in de wereld stelt Koning Winter de mensen voor grote problemen door sneeuwoverlast en extreem lage temperaturen. I n ons werkgebied woedt het vergaderseizoen weer in valle hevigheid. Het is geen kunst om elke dag minstens één vergadering te bezoeken. Je kunt je daarbij afvragen of dat nog wel "gezond"' is. Persoonlijk zou ik bepaald geen pleidooi willen houden voor veel vergaderen maar evenmin ben ik er voor te vinden om het vergaderen af te zweren. Vergaderen is immers bijéénkomen en dat sluit een sociale funktie in zich: je vertelt es wat, je hoort es wat, een doel op zichzelf. Daarnaast is natuurlijk het on derwerp van de vergadering van belang: kun je daar vroeger of later wat mee doen in het dagelijks leven, is daarbij natuurlijk de kernvraag. Niet: wat brengt het op - in geld wel te verstaan. Zelfs zijn er mensen die uitreke nen wat het bezoeken van een vergadering, die speciaal voor hen is belegd, uiteindelijk kost. Deze laatste mensen zie je dus op vergaderingen nooit. Wie zien we daar dan wel? Nou, bij voorbeeld mensen die verder willen kijken dan hun bedrijf groot is. Mensen die vergaderbezoek vanzelfsprekend vinden, mensen die het bezoeken van vergaderingen van huis uit meegekregen hebben. Kor tom: mensen die (letterlijk en figuurlijk) "geleerd"' heb ben dat het belangrijk is om te weten wat er in zijn alge meenheid leeft. En nu dan mijn probleem: een groot deel van de aktieve vergaderaars is steevast de kategorie met het grotere bedrijf en/of de hogere opleiding. Deze kate gorie die in wezen toch al een voorsprong heeft bouwt op die wijze deze voorsprong verder uit. De andere katego rie, met de kleinere bedrijven en de lagere opleiding blijft dan in feite verder achter. En blijkbaar is er niks aan te doen. Hetzelfde verhaal geldt voor kursussen: de deel nemers en/of deelneemsters zijn voor het meerendeel weer de mensen waarvan in feite vaststaat dat ze ook zonder ons hun informatie wel zouden krijgen. Gewoon omdat ze weten dat het er bij hoort. Wat wil ik met dat alles nu eigenlijk zeggen? Ten eerste dat het bezoeken van vergaderingen, bijeen komsten, kursussen etc. belangrijk is voor iedereen die bedrijfsgenoot is. Ten tweede dat deze aktiviteiten geor ganiseerd worden vooralle bedrijfsgenoten d.w.z. elk lid is ons even lief en ten derde dat het opdoen van kennis eri informatie een wezenlijk onderdeel is van het onderne merschap waar tijd voor vrij gemaakt móét worden. Ge brek aan tijd kan wel maar mag geen exkuus zijn uit oogpunt van ondernemerschap Dat men bij het uitkiezen van de vergaderingen die men wil bezoeken kieskeurig is kan ik goed begrijpen maar voor de rest is vergaderen best gezond: vertel es wat, hoor es wat en doe er je voordeel mee. Met andere woorden: onderzoekt alle dingen maar behoudt het goe de. I n aansluiting op het bovenstaande wil ik dan nog wel eens iets anders kwijt. En dat betreft de zwartkijkerij die alom hoogtij viert. Doemdenken noemen ze dat. Ik ben van mening dat een ekonomische teruggang ook zijn voordelen kan hebben. Als het op de oude-vertrouwde manier niet meer gaat dan zijn we wel gedwongen om het op een andere, meestentijds bétere manier te doen. Te ruggang maakt de mensen dus vindingrijk, schudt de mensen wakker. Maar al te vaak blijkt dan weer van het een het ander te komen. Naar mijn mening hebben on dernemers bij het vinden van nieuwe wegen een natuur lijke voorsprong omdat ze, als het goed is, het in het bloed VRIJDAG 16 JANUARI 1981 68e JAARGANG NO. 3565 z.l.m land- en tuinbouwblad De teelt van aubergines is de laatste jaren vrij sterk op gekomen. In de Nederlandse Land- en Tuinbouw bestaat momen teel een grote belangstelling voor verbreding van het sortiment produkten dat geteeld wordt. Om velerlei re denen is dit een goede zaak, al was het alleen maar voor de spreiding van risiko's. In dit nummer geeft het Kon- sulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" nadere informatie over nieuwe teelten in met name de glastuinbouw. hebben om een beetje te avonturieren en daarbij natuur lijk risiko te lopen. Maar wat zou dat? Een ondernemer is per definitie nooit klaar. Daarbij mag nog bedacht worden dat met een variant) wat goed is, nooit alleen komt. Zelfs de overheid is nog steeds bereid - meer dan ooit - in te spelen op nieuwe ontwikkelingen die kansrijk zijn. En dat wil heel wat zeggen. Daarom: laten we met z'n allen de hersencellen maar eens lekker kraken want ook hier geldt: aan het sukses gaan vele mislukkingen vooraf. Oggel. Dinsdagmorgen j.l. is E.G.-landbouwcommissaris Gun- delach plotseling overleden. Hij is bezweken aan een hartaanval. Hij is 55 jaar geworden. In een eerste reactie vlak na het verscheiden van de heer Gundelach schetste de voorzitter van het Europees Par lement mevrouw Veil de overledene terecht als een on vermoeibaar strijder voor rechtvaardigheid en vooruit gang. Vanaf de aansluiting op 1 januari 1973 tot afgelopen dinsdag was Gundelach het Deense lid van de Europese Commissie. Vier jaar lang heeft Olav Gundelach als commissaris voor Landbouw en Visserij tevergeefs geprobeerd voortgang te boeken. Zijn plannen om de landbouwpolitiek te her vormen zijn door de ministers echter nooit overgenomen. Toch ging Gundelach er steeds vanuit dat de grondslagen van het landbouwbeleid zoals dat ten gunste van boer- tuinder en consument fungeert gehandhaafd moesten blijven. Wat dat betreft stond hij echter dichter bij de boeren dan vaak wel leek. Tegelijk was hij ervan overtuigd dat dit unieke brokje Europese integratie voor de overheid betaalbaar moet blijven. Medeverantwoordelijkheid van de producent in land- en tuinbouw voor zijn afzet moet volgens^unde- lach een nieuw en extra element worden om het ge meenschappelijk landbouwbeleid te schragen. Het is de ze gedachte-Gundelach die de komende jaren zowel op politiek niveau als onder de boeren en tuinders de dis cussies zal blijven beheersen. Het landbouwschap zegt in een reaktie met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het plotselinge overlijden van de Europese landbouwcommissaris Finn Olav Gun delach. De heer Gundelach was een man die zich krachtig inzette voor de Europese landbouw en daarop vooral de laatste jaren grote invloed heeft gehad. Zijn dood betekent het verlies van een ervaren commissaris, die regelmatig pontact met de georganiseerde landbouw in de Gemeenschap onderhield. Degene, die hem zal moeten opvolgen wacht een zware taak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1